ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 115

Shkëlzen Baftiari

Shkelzen Baftiari eshte nje pianist dhe profesor shqiptar nga Maqedonia. Ai mbaroi shkollen fillore dhe te mesme ne Qendren e Shkolles se Muzikes - Baletit "Ilija Nikolovski - Luj" ne Shkup, dhe u diplomua me "Cum Laude" nga Fakulteti i Muzikes n ...

Shkëlzen Doli

Shkelzen Doli eshte violinist shqiptar, ish student i profesoreshes legjendare te violines Ewgenia Chugaeva, ai ka nje pozicion unik te nje muzikanti i cili eshte i afte te kombinoje virtuozitetin e shkolles ruse te violines me stilin e veçante d ...

Shkodran Mustafi

Shkodran Mustafi eshte nje futbollist gjerman me origjine shqiptare i cili luan klubin anglez Arsenal ne English Premier League dhe me kombetaren gjermane si mbrojtes.

Shpëtim Çuçka

Shpetim Çuçka eshte nje nder perkthyesit me te njohur dhe me te rendesishem ne Shqiperi. Ai perkthen nga disa gjuhe te huaja ne shqip: nga gjermanishtja, italishtja, anglishtja, rusishtja, frengjishtja si dhe nga latinishtja dhe greqishtja e vjet ...

Shpëtim Gjika

Shpetim Gjika lindur ne 3.8.1962 ne Vlore. Ne vitet 1982 - 1986 ka kryer Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Gjuheve te Huaja, Dega e Gjuhes frenge. Nga tetori i 2005 kryen Universitetin Teknologjik" Ismail Qemali”, Vlore; Fakulteti i Drejtesise ...

Shqipe N. Duka

Shqipe Nuredini Duka eshte regjisore e teatrit dhe filmit. Ajo studioi ne Fakultetin e arteve dramatike dhe eshte regjisorja e pare shqiptare ne Maqedoni. Si studente ajo ka shkruar die ka vene ne skene shfaqjen e saj te pare The Motel. Pas diplo ...

Shu Kamo

Shu Kamo eshte nje ish-futbollist japonez. Ai ishte trajneri i reprezentacionin japonez nga viti 1994 e deri ne 1997.

Tahir Hani

Tahir Hani eshte nje politikan shqiptar, ish deputet, ish Minister i Veteqeverisjes Lokale te Maqedonise, dhe i burgosur politik gjate periudhes se komunizmit ne Jugosllavi.

Afrim Taku

Afrim Taku eshte nje futbollist shqiptar i cili aktualisht luan me klubin shqiptar KF Tirana ne Kategorine Superiore. Ai e shpenzoi sezonin 2008–09 ne huazim te FK Skrapari ne Kategorine e pare.

Talat Xhaferi

Talat Xhaferi eshte nje politikan shqiptar nga Maqedonia e Veriut, ish-Minister i Mbrojtjes dhe aktualisht Kryetar i Parlamentit. Ai eshte anetar i bashkesise shqiptare.

Tamás Faragó

Tamás Faragó eshte nje ish-lojtar hungarez i vaterpolos. Ai garoi ne te gjitha turnet me te medha nderkombetare midis 1970 dhe 1980 dhe fitoi tri medalje ne Lojerat Olimpike Verore dhe pese ne kampionatin boteror dhe evropian. Ne mesin e viteve 1 ...

Tanita Tikaram

Tanita Tikaram eshte kengetare dhe kompozitore angleze e muzikes pop/folk e lindur ne Gjermani. Ajo arritur sukses ne top lista muzikore me kenget "Twist in My Sobriety" dhe "Good Tradition" nga albumi i saj debutues i vitit 1988, Ancient Heart. ...

Tansu Çiller

Tansu Penbe Çiller eshte akademike, ekonomike dhe politikane turke qe sherbeu si Kryeministre e 22-te e Turqise mes viteve 1993 dhe 1996. Ajo u be e vetmja femer dhe e para qe ka mbajtur postin e kryeministrit. Si udheheqese e Partise se Rruges s ...

Tanju Çolak

Ai beri debutimin e tij per Samsun Jolspor. Nga atje ai u transferua ne Samsunspor ne 1981 ku ishte golashenuesi me i mire ne te dy sezonet 1985–86 dhe 1986–87. Çolak me pas u transferua ne Galatasaray ne fund te sezonit 1986–87. Ai ishte golashe ...

Tarah Wheeler

Tarah Marie Wheeler eshte nje autore amerikane e teknologjise dhe sigurise ne internet, folese publike, sipermarrese dhe ish-ekzekutive. Ajo aktualisht eshte bashkepunetore e Politikave te Sigurise Kibernetike ne qendren e mendimit te politikave ...

Tasuku Honjo

Tasuku Honjo eshte nje mjek,shkencetar dhe imunolog japonez.Ai mori çmimin Nobel ne kategorine Fiziologji dhe Mjekesi ne vitin 2018, dhe njihet me se shumti per punen e tij ne identifikimin e proteines se programuar te vdekjes se qelizave 1.Ai es ...

Taulant Balla

Taulant Balla eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Taulant Balla u lind me 12 gusht 1977 ne Librazhd, Shqiperi. Shkollen tetevjeçare dhe te mesme i perfundoi ne Librazhd. Zoti Balla ka qene anetar i Kabinetit te Kryeminist ...

Tayari Jones

Tayari Jones eshte shkrimtare amerikane dhe autore e kater romaneve, nje prej tyre An American Marriage e cila ishte zgjedhur nga Oprahs Book Club. Ajo diplomoi ne Kolegjin Spelman, Universiteti i Ajoues, dhe Universiteti Shteteror i Arizones. Aj ...

Taylor Swift

Taylor Alison Swift eshte nje kengetare dhe tekst-shkruese Amerikane. Nje nga artistet femra me te famshme bashkekohore, ajo eshte e njohur per shkrimin e kengeve duke u bazuar nga jeta e saj personale per te cilen ka marre shume vemendje nga med ...

Bruno Telushi

Bruno Telushi eshte nje futbollist shqiptar i cili luan dhe eshte kapiten i klubit shqiptar Flamurtari Vlore ne Kategorine Superiore. Telushi eshte ne mesfushor.

Telle Whitney

Telle Whitney eshte CEO dhe presidente e Institutit Anita Borg per Grate dhe Teknologjine. Nje shkencetare kompjuterash me ane te trajnimeve, ajo u bashkua me Grace Hopper Celebration of Women in Computing me Anita Borg ne vitin 1994 dhe u bashku ...

Cristian Tello

Cristian Tello Herrera eshte nje futbollist spanjoll qe luan aktualisht ne Serie A per klubin e Fiorentina, ne huazim nga Barcelones. Tello mund te luaj si mesfushor sulmues dhe si nje sulmues kryesor.

Skënder Temali

Eshte lindur ne Shkoder me 30 korrik 1946, ku jeton. Ketu kreu Universitetin" Luigj Gurakuqi”. Per 15 vjet punoi redaktor ne shtypin e Radion e Shkodres, revisten 10 Korriku” dhe per nje çerek shekulli mesues i letersise dhe drejtues ne shkollat ...

Tereza Simoni

Tereza Simoni eshte nje violonçeliste shqiptare nga Tirana, Shqiperi. Momentalisht eshte nje violonçeliste ne Orquesta Sinfónica de la Región de Murcia, Spanje.

Tess Asplund

Tess Asplund eshte nje aktiviste suedeze e cila fitoi vemendje pas protestes se saj kunder neo- nazisteve ne Borlänge, Suedi. David Lagerlof eshte fotografi i imazhit viral ne Asplund,ku Asplundi shfaqet ne perballje me anetaret e Levizjes Suedez ...

Tessa Thompson

c Tessa Lynn Thompson lindur me 3 tetor 1983 eshte nje aktore amerikane, kengetare dhe kompozitore. Roli i saj ishte ne filmin e pavarur te Tina Mabry, Mississippi Damned 2009. Ajo fitoi njohje te metejshme per rolet kryesore te saj si Nyla Adros ...

Teuta Bilali

Teuta Bilali eshte nje politikane shqiptare nga Maqedonia e Veriut. Ne zgjedhjet e dhjetorit te vitit 2016, Teuta Bilali kandidoj si pjese e levizjes BESA dhe u zgjodh deputete e legjislatures 2016-2020 ne Kuvendin e Maqedonise se Veriut. Jeton n ...

Tiago Mendes

Tiago Cardoso Mendes, njohur zakonisht si Tiago, eshte nje futbollist portugez i cili luan me klubin spanjoll Atlético Madrid ne La Liga dhe me kombetaren portugeze si mesfushor. Nje mesfushor i zhdervjellet, i cili mund te luaj edhe ne qender os ...

Tiffany Trump

Lindur ne West Palm Beach, Florida, Tiffany Trump eshte femija i vetem i Marla Maples dhe Donald Trump. Prinderit ia vune emrin sipas Tiffany & Company blerja te drejtave nga babai i saj, per te ndertuar Kullen Trump ne Rrugen e Peste. Ajo u rrit ...

Tim Mackintosh-Smith

Tim Mackintosh-Smith eshte shkrimtare dhe ligjerues. Ai ka shkruar shume libra ne Lindjen e Mesme, i cili ka fituar shume çmime. Ai jeton ne nje shtepi me kulla te lashta ne qytetin e vjeter te Sanes, Jemen.

Tim Spicer

Timothy Simon "Tim" Spicer, OBE eshte nje ish oficer i Ushtrise Britanike dhe ish-drejtor ekzekutiv i kompanise private te sigurise Aegis Defense Services dhe me pas u zevendesua nga gjeneral-major Graham Binns. Ai eshte nje veteran i Luftes se F ...

Timm Klose

Timm Klose eshte nje futbolliste zviceran i lindur ne Gjermani i cili luan me klubin gjerman VfL Wolfsburg ne Bundeslige dhe me kombetaren zvicerane si qender mbrojtes.

Timo Glock

Timo Glock eshte nje pilot garash profesionist gjerman. Ai me perpara ka garuar ne Formula Nje me ekipet Jordan, Toyota, Virgin dhe Marussia. Ai perfundoi i 10ti ne renditjen per pilote te sezoneve 2008 dhe 2009, duke arritur edhe tre podiume. Pa ...

Tix

Andreas Haukeland, i njohur si Tix, eshte nje muzikant, producent dhe tekstshkrues norvegjez nga Bærum, Norvegjia. Ai do ta perfaqesoje Norvegjine ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 me kengen "Fallen Angel". Ai eshte diagnostikuar me sindromen ...

José Carlos Tofolo Júnior

José e filloi karrieren e tij ne Santos FC dhe e nenshkroi nje kotrate ne vitin 2005. Ai filloi te luaje ne kete skuader ne vitin 2008. Ne korrik 2008, ai e nenshkroi nje kontrate per dy vite ne skuadren Udinese. Ne korrik 2010, ai u shit ne skua ...

Tolga Ciğerci

Tolga Ciğerci eshte nje futbolliste turk i cili luan si mesfushor me klubin gjerman Hertha BSC ne Bundeslige. Ai me pare ka luajtur me kombetaren gjermane U–19.

Tom Starke

Starke aktualisht luan me Bayern München. Ai zhvilloi paraqitjen e pare me klubin me 31 tetor 2012 gjate nje ndeshje te DFB-Pokal kunder 1. FC Kaiserslautern. Debutimi i Starkes ne Bundeslige erdhi me 3 mars 2013 ne fitoren 1–0 jashte fushe kunde ...

Tomas Guidara

Tomas Ezequiel Guidara eshte nje futbollist argjentinas profesionist qe luan si mbrojtes per Primera División, me skuadren e Belgranos.

Tomislav Bušić

Tomislav Bušić eshte nje futbollist kroat i cili aktualisht luan me klubin shqiptar KF Tirana ne Kategorine Superiore. Ai gjithashtu ka perfaqsuar Kroacine ne disa nivele moshash, por asnjehere nuk ka bere debutimin me kombetaren te rriturve.

Tommaso Berni

Tommaso Berni eshte nje futbollist profesionist italian i cili luan si portier. Ai ishte portieri i trete i Interit nga viti 2014 e deri ne vitin 2020.

Tomokazu Sugita

Tomokazu Sugita eshte dublues japoneze. Ai eshte i njohur per rolin e tij si Gintoki ne serialin e animuar Gintama.

Tori Kelly

Victoria Loren Kelly eshte nje kengetare,kantautore dhe aktore amerikane.Kelly u be e njohur pasi filloi te postonte ne Youtube kur ishte adoleshente,dhe mori pjese deri ne gjysem finalen e sesonit te nente te American Idol ne 2010-ten.Me pas ajo ...

Tornike Kipiani

Tornike Kipiani eshte nje kengetar gjeorgjian. Ai fitoi sezonin e pare te X Factor Georgia ne 2014. Ai u zgjodh per ta perfaqesuar vendin e tij ne Festivalin Evropian te Kenges 2020 pasi fitoi Georgia Idol. Ai do te interpretoje ne Roterdam, Hola ...

Tosin Abasi

Tosin Abasi eshte kitarist virtuoz amerikan dhe themeluesi i progressive metal bendit Animals as Leaders. Para se ti themelonte Animals as Leaders, ai ishte kitarist per bendin technical metalcore Reflux. Ai ka inçizuar tre albume me Animals as L ...

Faton Toski

Faton Toski eshte futbollist shqiptaro-gjerman. Per momentin luan per ekipin e VfL Bochum, mban fanellen me numer 32 dhe luan ne pozita te ndryshme ne mesfushe. Ai poashtu Ka mbrojtur ngjyrat e kombetares gjermane per grupmoshat deri ne 19 vjeç.

Yaya Touré

Gnégnéri Yaya Touré, njohur zakonisht si Yaya Touré, eshte nje futbollist fildishtas i cili luan si mesfushor me kombetaren fildishtase. Touré eshte i njohur per vizionin qe shfaq ne fushen e lojes, aftesine fizike dhe teknike. Ai eshte nje lojta ...

Bakaye Traoré

Bakaye Traoré eshte nje futbollist profesionist malez i lindur ne France i cili aktualisht luan si mesfushor qendror per skuadren italiane nga Serie A, A.C. Milan. Ai me pare ka luajtur edhe per Amiens and Nancy. Ai ka qene i ftuar edhe nga Kombe ...

David Trezeguet

David Sergio Trezeguet eshte nje ish futbollist profesionist francez i cili luante si sulmues. Trezeguet e nisi karrieren e tij ne Argjentine me Platensen ne moshen tete vjeç, duke kaluar nga akademia te rinjeve ne ekipin e pare, me te cilen debu ...

Tringa Hysa

Tringa Hysa eshte balerine kosovare. Ne vitin 2011 ajo e perfaqesoi Kosoven ne Festivalin Evropian te Kercimtareve te Rinj qe u mbajt ne Oslo, Norvegji. Pervoja e saj ne vallezim filloi ne vitin 2005, kur ajo u be pjese e "Studio Rudina", nje kur ...

Tsai Ing-wen

Tsai Ing-wen eshte nje politikane dhe profesore tajvaneze qe eshte duke sherbyer si presidente e Republikes se Kines, i njohur zakonisht si Tajvani, qe nga 20 maj 2016. Gruaja e pare qe u zgjodh ne zyre, Tsai eshte presidentja e shtate e Republik ...