ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 122

Klementi i Aleksandrisë

Klementi i Aleksandrise, ishte anetari i pare i Kishes se Aleksandrise, dhe nje nga mesuesit dhe teologet e saj me te shquar. Ai lindi rreth gjysmes se qindvjeçarit te 2, dhe vdiq rreth viteve 211 dhe 216.

Tertuliani

Tertuliani ose Tertullian shkrimtar nga Kartagjena. Nga letrat e tij shihet se Tertuliani e njeh mire te drejten. Ne Kartage perparon edhe ne retorike. Ne fene e krishtere kalon rreth vitit 196. Shen Jeronimi per te thote se ishte meshtar, por nu ...

Alan Shearer

Alan Shearer eshte nje ish futbollist profesionist anglez. Ai luajti ne eliten e futbollit anglez per klubet Southampton, Blackburn Rovers dhe Newcastle United si dhe kombetaren angleze. Ai eshte golashenuesi rekord i Newcastle United dhe i Premi ...

Johan Cruyff

Hendrik Johannes Cruijff ishte nje ish futbollist dhe trajner profesionist hollandez. Si lojtar, ai e fitoi Topin e arte tre here, ne vitet 1971, 1973 dhe 1974.

Johan Neeskens

Johannes Jacobus Neeskens eshte trajner holandez i futbollit dhe ish futbollist, mesfushor. Per momentin eshte trajner i kombetares holandeze per ekipin e dyte, Holanda B.

Cesare Prandelli

Cesare Prandelli eshte nje trajner futbolli dhe nje ish futbollist italian ne rolin e mesfushorit. Si trajner i kombetares Italiane, ka fituar medaljen e argjendte ne kampionatin europian 2012. Ne te njejtin vit renditet si trajneri i dyte me i m ...

Paolo Tramezzani

Paolo Tramezzani eshte nje ish futbollist italian qe ka luajtur si mbrojtes dhe eshte ndihmes trajneri i kombetares shqiptare.

Manuel Pellegrini

Luis Manuel Pellegrini Ripamonti eshte nje ish-futbollist kilian dhe menaxher aktual r Real Madridit. Pellegrini u diplomua si inxhinier civil 1979. Si futbollist ai ka luajtur gjithe karrieren e tij per Universidad de Chile. Si nje trajner, ai k ...

Branko Zebec

Branko Zebec ishte nje futbollist dhe trajner kroat. Kulmi e tij si lojtari, Zebec e ka pasur te FK Partizan dhe Red Star Belgrade duke hipnotizuar edhe boten me paraqitjet e tij ne Kupat e Botes 1954 dhe 1958. Me Partizanin, ai fitoi tre kupa ju ...

Zlatko Dalic

Zlatko Dalić eshte trajner i kombetares kroate dhe ish-futbolliste i cili ka luajtur si mesfushor mbrojtes. Ai tani menaxhon kombetaren kroate. Ai udhehoqi kombetaren deri ne finalen e Kampionatit Boteror 2018, duke siguruar vendin e dyte gje e c ...

Zhelko Çajkovski

Željko Čajkovski ishte futbolliste dhe trajnere kroate, i cili ka luajtur si sulmues. Ne kombetaren jugosllave, ai fitoi medaljen e argjende ne turenun e futbollit ne lojerat olimpike 1948 qe u mbajt ne Londer, duke humbur 1-3 kunder Suedise. Ne ...

Roque Máspoli

Roque Gastón Máspoli Arbelvide ishte nje ish futbollist dhe trajner uruguajian. Ai ka luajtur si portier i kombetares uruguajiane qe Kupen e Botes 1950.

Charles Lindbergh

Charles Augustus Lindbergh ishte nje aviator, oficer ushtarak, autor, shpikes dhe aktivist amerikan. Ne moshen 25 vjeç ne vitin 1927, ai shkoi nga erresimi si nje pilot i Postave ajrore te Shteteve te Bashkuara drejt fames boterore te menjehershm ...

Emevitët

Emevitet ose Omajadet ishin nje familje arabe e cila erdhi ne pushtet duke krijuar Kalifatin Emevi midis viteve 661 dhe 750 dhe me vone edhe ne Spanjen Islame ndermjet viteve 750 dhe 1031. Ne periudhen para-islame, ata ishin nje fis i spikatur ku ...

Ibrahim Demolli

Shkollen fillore, kater klase ne gjuhen serbe, i kreu ne fshatin Peran. Gjate luftes se Dyte Boterore u regjistrua ne shkollen normale" Sami Frashri ” te Prishtines. Per shkak te luftes e nderpreu vijimin e mesimit. Ne vitin 1945 u regjistrua ne ...

Xheladin Shyqri Hana

Xheladin Shyqri Hana lindi ne Gjakove, vritet me 1948 ne nje zyre te sherbimit sekret jugosllav, ishte aktivist shqiptar gjate Luftes se Dyte Boterore.

George Reisman

George Gerald Reisman eshte nje ekonomist amerikan dhe Profesor Emeritus i Ekonomise ne Pepperdine University. Reisman eshte autori i librit The Government Against the Economy, i cili eshte lavderuar nga F. A. Hayek dhe Henry Hazlitt. Po ashtu ka ...

Blloku Lindor

Blloku Lindor, i njohur gjithashtu si Blloku Komunist, Blloku Socialist dhe Blloku Sovjetik, ishte grupi i shteteve komuniste te Evropes Qendrore dhe Lindore, Azise Lindore dhe Azise Juglindore nen hegjemonine e Bashkimit Sovjetik qe ekzistonte g ...

Informbyroja

Informbyroja ishte byro e Kominternes te cilen Stalini e hapi ne vitin 1943, ne kohen e konflikteve me te medha te Luftes se Dyte Boterore nen presionin e fuqive te medha. Inforbyroja eshte krijuar si kunderveprim i botes demokratike-perendimore, ...

Ravijëzim i libertarianizmit

Libertarianism – filozofi politike, ekonomike dhe shoqerore qe e mban lirine si synimin e vet kryesor. Libertarianet synojne te rrisin ne maksimum autonomine dhe lirine e zgjedhjes, duke theksuar lirine politike, asocimin vullnetar dhe paresine e ...

Anti Katalonizmi

Anti-Katalonizmi katalane: anticatalanisme, eshte emri kolektiv i dhene per tendenca te ndryshme historike te pretenduara ne Spanje qe kane qene armiqesore me kulturen dhe traditat katalanase. Ne kohet e fundit eshte nje term i perdorur per te kr ...

Nazizmi dhe raca

Nazizmi kishte miratuar dhe i kishte zhvilluar edhe me tej disa hipoteza dhe teori ekstreme ne lidhje me racen. Perveq klasifikimeve te racave njerezore, gjate viteve 30 te shekullit XX, jane bere edhe matjet e ndryshme te popullsise permes mostr ...

Fatmir Sejdiu

Fatmir Sejdiu eshte profesor, politikan dhe kryetari i dyte i Republikes se Kosoves. Shkollimin fillor dhe te mesem i ka mbaruar ne Podujeve. Ka mbaruar Fakultetin e Drejtesise ne Universitetin e Prishtines me 1974, ku ka kryer edhe studimet pasu ...

Historia e Presidencës së Kosovës

Historia e Presidences dhe e funksionit te Presidentit te Republikes se Kosoves si Kryetar Shteti, e ka zanafillen ne luften shqiptare qe nga koha e Lidhjes se Prizrenit, per liri dhe te drejta te barabarta me kombet tjera te botes. Sipas histori ...

Libri i Zi i Komunizmit

The Black Book of Communism: Crimes, Terror, Repression eshte nje liber i shkruar nga disa akademike europiane dhe i redaktuar nga Stéphane Courtois. Libri dokumenton hitorine e shtypjeve politike dhe civile nga shtetet komuniste, perfshire gjeno ...

August Schmidthuber

August Schmidthuber ishte nje SS Brigadeführer e 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division "Prinz Eugen" nga 20 janar 1944 te 8 maj 1945, dhe SS Skenderbeu nga maj 1944 e tutje.

Gjermania Naziste

Gjermania Naziste ishte shteti i 3-te me i pasur ne ate kohe, ky shtet ishte i formuar nga Hitleri ne vitin 1933 deri 1945. Me 27 shkurt 1933, Reichstag vu ne zjarr. Disa te drejta demokratike baze shpejt u abroguan me pas nen nje dekret emergjen ...

Kampi i përqëndrimit

Koncepti i kampit te perqendrimit eshte aq e gjere: nga lloji i burgjeve te zakonshem ne formen e kasollet ne nje zone te rrethuar dhe ruajtur, fabrikes se vdekjes ", e cila eshte nje vend i perqendrimit te njerezve para shkaterrimit te tyre te q ...

Kampi i përqëndrimit Treblinka

Treblinka II ishte nje kamp nazist gjerman shfarosjes ne Polonia e pushtuar gjate Luftes se Dyte Boterore. Midis korrik 1942 dhe tetorit 1943, rreth 850.000 njerez u vrane atje,

Demokracia e Re (Greqi)

Nea Dimokratia eshte parti politike ne Greqi, qe dallohet per orientimin e saj te kombinuar liberal e konzervartiv. Partia u themelu me 1974 nga Konstantinos Karamanlis, pas rezimit te diktatures ushtarake. Nen regjimin e Karamanlisit Greqia nens ...

Lëvizja Socialiste Panhelene

Levizja Socialiste Panhelene shkurt PASOK ose PA.SO.K., eshte nje parti social-demokrate ne Greqi. Partia u regjistrua me 3 shtator 1974 si pasuese e Levizjes se Pergjithshme Çlirimtare Greke PAK te themeluar me 1968. Kete levizje te pergjithshme ...

Partia për Miqësi, Barazi dhe Paqe

Partia per Miqesi, Barazi dhe Paqe shkurt KIEF ose K.I.E.F., eshte nje parti turke ne Greqi. Partia u themelua me 1991 nga Sadik Achmet. Anetaret jane ose kane qene Ismail Molla, Achmet Faikoglou, Achmet Chatziosman, Tsetin Mantatzi, Galip Galip, ...

Christlich Demokratische Union Deutschlands

Christlich Demokratische Union Deutschlands eshte nje parti e popullit te Gjermanise. Nenkuptohet si parti: "demokratike kristiane, liberale dhe parti konzervative e mesme". Kryetar i partise Demokristiane CDU eshte premirja kancelarja e Gjermani ...

Freie Demokratische Partei

Die Freie Demokratische Partei Partija e Lire Demokratike eshte parti liberale ne Gjermani. Ne vitin 1968 partia mbante shkurtesat FDP ndersa qe nga viti 2001 mban shkurtesat F.D.P). Kryetari i partise eshte Guido Westerwelle.

Partia Naziste

Nationalsozialistishe Deutsche Arbeiter Partei njihet me shume me termin Partia Naziste, si shkurtim i fjales gjermane Nationalsozialismus ". Kjo parti u themelua ne vitin 1920 nga Adolf Hitler dhe ishte pasardhesja e DAP Deutsche Arbeitpartei. K ...

Sozialdemokratische Partei Deutschlands

Sozialdemokratische Partei Deutschlands eshte nje nder partite me te vjetra te kohes se tashme ne Gjermani. Partija per momentin ka 8 ministra federal, nder tyre edhe ministrin per çeshtjet sociale dhe te punes Franz Müntefering i cili per moment ...

Lega Nord

Lega Nord eshte nje parti politike italiane. Ne garen e zgjedhjeve te pergjithshme te vitit 2018, partia u ri-konfirmua si Lega, pa ndryshuar emrin e saj zyrtar ne statutin e partise. Megjithekete partia shpesh permendej vetem si "Lega" edhe para ...

Movimento 5 Stelle

Movimento 5 Stelle eshte nje parti politike italiane, themeluar ne Milano ne 4 tetor 2009 nga komediani dhe aktivisti politik Beppe Grillo dhe sipermarresi ne internet Gianroberto Casaleggio. M5S e sheh dhe promovon veten si nje organizate as e d ...

Partia Demokratike e Italisë

Partia Demokratike eshte parti politike e qendres se majte italiane, e themeluar 14 tetor 2007. Sipas Manifestin e vlerave te miratuara nga partia 16 shkurt 2008, Partia Demokratike ka per qellim te ndihmoje ne ndertimin dhe konsolidimin, ne Evro ...

Popolo della libertà

Il Popolo della Libertà ishte nje parti politike italiane. Themeluar ne 29 mars 2009, partia lindi nga bashkimi i dy partive kryesore te qendres se djathte te pranishem ne Itali qe nga viti 1994: Forza Italia e Silvio Berlusconis, parti krishtere ...

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës

Aleanca per Ardhmerine e Kosoves eshte nje parti politike nga Kosova formuar ne vitin 2000 nga parti dhe individe me nje te kaluar patriotike. Ne fillim, AAK-ja, ishte nje koalicion i pese partive atdhetare. Ne vitin 2001, dy nga partite u terhoq ...

Alternativa për Kosoven

Ilir Deda u zgjodh deputet ne Vetevendosje ne zgjedhjet parlamentare te vitit 2014. Megjithate, gjate protestave ne Kosove anti-qeveritare ne vitet 2015-16, Deda u be nje ze kritik e partise se tij mbeshtetjen per akte te dhunes ndaj zyrtareve te ...

Alternativa për Kosovën

Ilir Deda u zgjodh deputet per Vetevendosje ne zgjedhjet parlamentare te vitit 2014. Megjithate, gjate anti-qeveritare te protestave ne Kosove ne 2015-16, Deda u be nje ze kritik e partise se tij mbeshtetjen per akte te dhunes ndaj zyrtareve te q ...

Partia Demokratike e Kosovës

Partia Demokratike e Kosoves eshte nje parti politike nga Kosova,e formuar pas mbarimit te luftes ne vitin 1999 nga udheheqes te UÇK-se, shumica te cileve deri asokohe ishin aktiviste dhe udheheqes te Levizjes Popullore te Kosoves. Ne fillim part ...

Iniciativa e Re Demokratike e Kosovës

Iniciativa Re Demokratike e Kosoves eshte parti politike brenda ylberit politik te Kosoves. Sipas statutit te partise, kjo parti eshte parti politike e egjiptianeve te Kosoves dhe qytetareve tjere te cilet pranojne programin dhe statutin e saj i ...

Koalicioni LA

Koalicioni LA ishte nje aliance politike ne Kosove, ne mes te Lidhjes Demokratike te Kosoves dhe Alternatives qe u paraqit ne zgjedhjet e 2017, se bashku me Kosova Re Aleanca, te cilet u larguan nga koalicioni pas zgjedhjeve. Koalicioni ishte ne ...

Koalicioni PANA

Koalicioni PANA ishte nje grupim politik ne mes te tri partive politike ne Kosove: Partia Demokratike e Kosoves, Aleanca per ardhmerine e Kosoves dhe Iniciativa per Kosove, qe u paraqit ne zgjedhjet e 2017. Pas zgjedhjeve, Kosova Re Aleanca u bas ...

Lidhja Demokratike e Dardanisë

Lidhja Demokratike e Dardanise eshte parti politike ne Kosove. Partia u themelua ne vitin 2007 nga Nexhat Daci. Partia e mban emrin e vjeter qe ka pasur Kosova.

Lista e partive politike në Kosovë

Ky artikull liston partite politike ne Kosove. Kosova ka nje sistem shume-partiak me parti politike te shumta, ne te shumten e rasteve nuk ka shance qe nje parti te fitoj pushtet te vetem, dhe partite duhet te punojne me njeri-tjetrin per te form ...

Lista Serbe

Ne vitin 2014 Lista Serbe morri 38.169 vota apo 5.30% gjate zgjedhjeve parlamentare ne Republiken e Kosoves. Me 17 shtator, Lista Serbe njoftuan se ata do ti bashkohen kabinetit qeverises vetem nese levizja "Vetevendosje" nuk do te merrte pjese. ...