ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 123

Drini FK 2004

Drini FK 2004 eshte nje klub futbolli nga Dibra qe luan ne Kategorine e Trete. Klubi u themelua me 18 prill 2004 ne Zdojan. Emri i ketij klubi e ka prejardhjen nga lumi Drini.

Edmond Rugova

Edmond Rugova eshte trajner dhe ish futbollist shqiptar nga Kosova. Edmondi eshte trajner i skuadres perfaqesuese te Kosoves ne futboll. Ai ne kete post eshte emruar nga Federata e Futbollit e Kosoves ne muajin shtator te vitit 2006. Edmond Rugov ...

Eintracht Frankfurt

Eintracht Frankfurt e.V. (Gjermanisht: ; eshte nje klub futbollistik me vendndodhje ne Frankfurt, i cili luan aktualisht ne Bundeslige, elita e futbollit gjerman. Klubi i themelua ne vitin 1899 dhe ka fituar nje kampionat gjerman, kater DFB-Pokal ...

FC Schalke 04

Fußballclub Gelsenkirchen-Schalke 04 e. V., njohur zakonisht si FC Schalke 04 ose thjesht e shkurtuar si S04 eshte nje profesionist futbollistik gjerman i ardhur nga klubi shume-sportesh me emrin Schalke, qe ndodhet me seli ne Gelzenkirhen te Gje ...

Federata Gjermane e Futbollit

Federata Gjermane e Fudbollit, gjerman. Deutsche Fußball-Bund eshte federata e klubeve gjermane te futbollit. Fillimisht eshte themeluar me date 28 janar 1900 ne Leipzig. Si pasoje e ndarjes se Gjermanise pas Luftes se dyte boterore DFB u shpernd ...

Federata Polake e Futbollit

Polski Związek Piłki Nożnej ose shkurt PZPN eshte themeluar me 1919. Ne federaten nderkombetare te futbollit FIFA eshte antarsuar me 1923 ndersa ne Unionin e Federatave Evropiane UEFA me 1955. Kryetar aktual i PZPN eshte Zbigniew Boniek dhe kombt ...

Fenerbahçe S.K.

Me 11 janar 2007, Fenerbahçe u ftua zyrtarisht te behej pjese e G-14. G-14 ishte nje organizate qe perbehej nga klubet me te mira evropiane. Fenerbahçe ishte i vetmi klub nga Turqia qe u ftua te bashkohej. Ne mars 2008, aplikimi i Fenerbahçes per ...

FK Farka

Ne 23 tetor 2008 diskutohet ndermjet vellezerve Fatbardh dhe Gani Plaku dhe legjendes te futbollit dhe trainingut shqiptar dhe Tiranes z.Enver Shehu dhe trajnerit te ri Arben Çerpja per krijimin e klubit te futbollit Farka. Ketij klubi do ti bash ...

Kostas Fortunis

Konstantinos "Kostas" Fortunis eshte nje futbollist profesionist grek i cili luan si mesfushor sulmues per klubin grek Olympiacos dhe kombetaren greke.

Gai Assulin

Assulin filloi karrieren ne Beitar Tubruk ekip i te rinjve, ne vitin 2003, kur atehere ishte vetem 12 vjet, trajneri i tij Shlomo Scharf, i propozoi prinderve tGuyit ta provonin per ne ekip te rinjve tBarcelones, dhe ja arriten qellimit, ai u pra ...

Galatasaray S.K.

Skuadra e futbollit Gallata Saraj, Turqisht: Galatasaray Spor Kulübü, eshte nje klub futbolli turk me seli ne veri te Stambollit, Turqi. Themelues i Galatasaray Spor Kulübü eshte shqiptari Ali Sami Yen ne vitin 1905, dhe ishte president i pare pe ...

Getafe CF

Getafe Club de Fútbol S.A.D. eshte klub futbollistik spanjoll qe luan ne La Liga i vendosur ne Getafe paralagje e Madridit, eshte themeluar 1946 dhe rithemeluar me 1983.

GNK Dinamo Zagreb

Dinamo Zagreb se bashku me Hajdukun nga Spliti eshte njeri nga dy klubet me te popullarizuara te futbollit ne Kroaci. Nga pavaresimi i Republikes se Kroacise eshte klubi me shumti trofe te fituara. Dinamo eshte e njohur me simpatizuesit te saj te ...

Górnik Zabrze

1957, 1959, 1961, 1962/63, 1963/64, 1964/65, 1965/66, 1966/67, 1970/71.1971/72, 1984/85, 1985/86, 1986/87, 1987/88. Kampione te Polonia: 14 1964/65, 1967/68, 1968/69, 1969/70, 1970/71, 1971/72. Kupen: 6

Historia e Federatës së Futbollit të Kosovës

Faza e IV-te e Futbollit ne Kosove filloi menjehere pas perfundimit te luftes ne Kosove me 1999, kur u riorganizua FEDERATA E FUTBOLLIT E KOSOVES. Konstituohet Kuvendi, miratohet Statuti, konfirmohen klubet pjesemarrese, caktohen komisionet, shoq ...

HNK Hajduk Split

HNK Hajduk Split eshte klub futbolli nga Spliti, Kroaci. HNK Hajduk eshte shoqata me e madhe sportive ne Dalmaci dhe perkrah NK Dinama nga Zagrebi eshte shoqata me e madhe ne Kroaci. Emri i plote eshte Klubi futbollistik kroat "Hajduk" Split Hrva ...

Edmond Kapllani

Edmond Kapllani lindi me 31 korrik 1982 ne Durres, Shqiperi, eshte futbollist shqiptar. Qe nga viti 2004 luan per ekipin gjerman Karlsruher SC. Kapllani gjate sezones 2003/04 ishte ne KS Besa te Kavajes, nga viti 1999 deri me 2003 luante per Part ...

KF Bulqiza

Ndeshjet e luajtura ne 28 gusht & 1 shtator, 2004.

KF Elbasani

Klubi shqiptar futbolli i themeluar me 1913 si rrjedhe e bashkimit te dy skuadrave nga Elbasani: "Perparimi" dhe "Aferdita". Skuadra elbanase hyri ne ligen e pare te FSHF-se e 1930 ndersa me 1932 ndryshon emrin ne "KS Skampa" te cilin e barti der ...

KF KEK

KF KEK eshte klub futbollistik nga Kastrioti dhe merr pjese ne Superligen e Kosoves. Emri KEK eshte shkurtese per Korporata Energjetike e Kosoves, e cila e sponsorizon kete ekip.

KF Laçi

Klubi Futbollit Laçi eshte nje klub shqiptar futbollistik me seli ne qytetin e Laçit, ne veriperendim te Shqiperise. Klubi u formua ne vitin 1960, dhe arritja me e madhe e klubit ishte triumfi ne Kupen e Shqiperise ne sezonin 2011–12. Ngjyrat e f ...

Kombëtarja azerbajxhanase e futbollit

Kombetarja azerbajxhane e futbollit eshte kombetarja qe perfaqson ne futboll shtetin e Azerbajxhanit dhe eshte i kontrolluar nga Federata Azerbajxhane e Futbollit. Kombetarja perfaqson Azjerbajxhanin ne kompedicionet nderkombetare zyrtare. Shumic ...

KS Lushnja

Klubi Futbollit Lushnja KF Lushnja u themelua me 27 korrik 1930 ne Lushnje.Me 1945 pas luftes se dyte boterore ishte i njohur me emrin Traktori vit ne te cilin debuton ne ligen e pare te futbollit shqiptar. Me 1950 i ndryshohet emri ne Lushnja pa ...

KS Shkumbini

KS Shkumbini eshte klub i futbollit shqiptar u themelua me 1924, me 1951 merre emrin Puna Peqin, ndersa ne vitin 1958 i rikthehet emri i vjeter me te cilin eshte prezent edhe sot. Me 1994 per here te pare hyri ne ligen e pare te futbollit shqipta ...

Liga e Dytë e Malit të Zi

Liga e Dyte e Malit te Zi ne futboll eshte liga e dyte futbollistike ne Mal te Zi. Kete lige e organizon Federata e Futbollit e Malit te Zi. Klubet e pare kualifikohen ne Ligen e Pare te Malit te Zi ndersa te fundit bien ne Ligen e Trete te Malit ...

Liga e Parë e Malit të Zi

Liga e Pare e Malit te Zi ne futboll eshte liga me e larte futbollistike ne Mal te Zi. Kjo lige organizohet nga Federata e Futbollit e Malit te Zi dhe ka 12 ekipe. Fituesi i Liges se Pare te Malit te Zi fillon kualifikimet per Ligen e Kampioneve ...

Liga e Tretë e Malit të Zi

Liga e Trete e Malit te Zi ne futboll eshte liga e trete dhe e fundit futbollistike ne Mal te Zi. Liga eshte e ndare ne tre rajone: Rajoni Jugor, Rajoni Qendror dhe Rajoni Verior. Klubet e pare kualifikohen ne Ligen e Dyte te Malit te Zi.

Málaga CF

Málaga Club de Fútbol, S.A.D. eshte nje klub futbollistik Spanjoll i vendosur ne Málaga, Andalusia. Ato aktualisht luajne ne La Liga.Klubi eshte themeluar me 1948 me emrin Atlético Malagueño, dhe riemeruar me 1994 si Málaga CF.

Mehmet Dragusha

Mehmet Dragusha lindi me 9 tetor 1977 ne Prishtine, eshte nje futbollist shqiptar. Dragusha si ri u angazhua ne skuadrat Prishtinase KF Beselidhja dhe me vone ne KF Prishtina. Karrieren e tij si futbollist profesionist ne arenen nderkombetare e f ...

Nazmi Binaku

Nazmi Binaku lindi me 1958, dhe ka luajtur ne klubin KF Beselidhja, eshte kerkuar disa here nga KF "Prishtina, dhe nga tjera klube kosovare, dhe ish-jugosllave.Nazmi Binaku ka luajtur ne KF "Beselidhja ne fund vitet e 70, deri me fillim te vitet ...

Qemal Vogli

Qemal Vogli lindi me 29 shtator 1929 ne qytetin futbolldashes te Kavajes. Qe i vogel ai mbrojti per 2 kampionate porten e Beses. Pastaj per 3 vjet ate te Yllit te Kuq te Durresit. Por Vogli, ne kontrast me mbiemrin e tij u be shpejt i madh. Ai be ...

São Paulo FC

São Paulo Futebol Clube, njohur me thjesht si São Paulo, eshte klub profesionist futbollistik me seli ne Sao Paulos, Brazil. São Paulo FC eshte klubi me i suksesshem ne Brazil me 18 tituj gjithsej. Eshte gjithashtu klubi i vetem brazilian qe esht ...

Selatin Vokrri

Selatin Vokrri, lindi ne fshatin Sfeçel te Podujeves ne Kosove, eshte sportist shqiptar. Selatin Vokrri momentalisht eshte kryetrajner i KF Besianes. Njekohsisht ai eshte axha i legjendes se futbollit Fadil Vokrrit dhe i Adil Vokrrit.

Adil Vokrri

Adil Vokrri lindi me 23 gusht 1969 lindur ne fshatin Sfeçel te komunes se Podujeves ne Kosove.Rrjedh prej nje familje iktelektuale. Eshte i vellai i legjendes se futbollit shqiptar Fadil Vokrrit.Legjende e futbollit kosovar, ku do te kalojne edhe ...

Xerez CD

Xerez Club Deportivo, S.A.D. eshte nje klub futbollistik Spanjoll prej Jerez de la Frontera, Andalusia. Eshte themeluar me 24 shtator, 1947, ekipi luan ne sezonin 2009–10 ne La Liga per here te pare. Stadiumi i ketij klubi Estadio Municipal de Ch ...

Faton Musta

Faton Musta ishte volejbollist shqiptar nga Kosova. Gjate sezonit 2006/2007 ishte si perforcim ne radhet e klubit volejbollistik Liria te Zherovjanit. Me pare Fatoni luante per klube Kosovare.

Federata e Volejbollit e Kosovës

Federata e Volejbollit e Kosoves, ose shkrurt FVK-ja, eshte shoqeri e volejbollisteve dhe klubeve te tyre ne Kosove. Federata kryesohet nga kryesia me ne krye Xhavit Mustafa 2011. Kampion te Kosoves gjate periudhes 1991-1999 ne konkurencen e femr ...

Ilir Vela

Ilir Vela, lindi me 12 prill te vitit 1977 eshte volejbollist shqiptar nga Maqedonia. Gjate sezonit 2006/2007 ishte si perforcim ne radhet e klubit volejbollistik Liria. Ne sezonin 2007/2008 kthehet perseri ne klubin ame K.V. Shkendija te Tetoves.

KV Drita (Femrat)

KV Drita" Femrat u formua ne vitin 1982 ne kuader te shkolles fillore Selami Hallaqi" ne Gjilan, pedagoget Hajrush Fazliu, Hafiz Gashi e Shaban Kastrati bene perzgjedhjen e talenteve te reja qe mandej u bene pajese e KV Taftison" dhe me kalimin e ...

KV Drita (Meshkujt)

Klubi i formuar filloi zhvillimin e garave me emrin Partizan, nen udhe heqjen e profesor Enver Gjinollit. Ne vitin 1972 klubi merr emrin Akademiku, e kryetar i tij ishte Hysen Latifi. Ne vitin 1973 punetoret e Kombinatit te tekstilit ne Gjilan ne ...

Franco Sensi

Francesco Sensi lindi ne Rome, ku ai ka jetuar gjate gjithe jetes se tij ne vendin kryeqytetas. Ai ka sherbyer nje kohe si kryetar i bashksise Visso, ne qytetin ku familja e tij erdhi. Franco ka qene per pesembedhjete vjet drejtori i pergjithshem ...

Federata e Notit të Kosovës

Federata e Notit te Kosoves eshte themeluar ne vitin 1997, ndersa me 17 shkurt te vitit 2015, be anetare e plote e Federates Nderkombetare te Notit FINA. FNK bashkepunon me Federaten Shqiptare te Notit ku ne vitin 2012 me nje organizim te perbash ...

Federata e Xhudos e Kosovës

Federata e Xhudos e Kosoves eshte njera nder federatat sportive ne Kosove e cila merret me organizimin e aktiviteteve sportive ne fushen e xhudos. Federata e Xhudos e Kosoves u pranua ne vitin 2012 si anetare e plote e Federates Nderkombetare te ...

Federata Skitare e Kosovës

Federata Skitare e Kosoves eshte organi me i larte sportiv pergjegjes per organizimin e aktiviteteve sportive te skijimit ne Kosove. Federata qe nga viti 1991 eshte pavaresuar dhe i ka zhvilluar aktivitetet e veta vendore dhe ka marre pjese ne ar ...

Kb studenti

Me 22 maj te vitit 2012 u formua BC Studenti nga Arber Elshani President,Enis Kabashi Nenkryetar dhe Dren Berisha Drejtor Gjeneral. Qe ne vitin e pare te debutimit ne Ligen E Pare, BC Studenti u shpall edhe kampion i kesaj lige dhe siguroj promov ...

Kosova në Federatat Ndërkombëtare Sportive

Edhe para viteve te 90-ta Kosova bente pjese ne federata te ndryshme nderkombetare sportive. Pas Shpalljes se Pavaresise se Kosoves, organet kompetente kane aplikuar per tu bere anetare e shume federatave e organizatave nderkombetare sportive. Ak ...

Kombëtarja kosovare e basketbollit

Kombetarja kosovare e basketballit perfaqeson Kosoven ne arenen nderkombetare ne basketboll. Kombetarja kosovare e basketbollit drejtohet nga Federata e Basketbollit e Kosoves, keshilli drejtues i basketbollit ne Kosove, i cila u krijua ne vitin ...

Superliga e Kosovës në Basketboll

Superliga e Kosoves ne Basketboll e njohur edhe si IP Superliga e Basketbollit te Kosoves per shkaqe te sponsorizimit, eshte liga me e larte e basketbollit profesional per meshkuj ne Kosove. Superliga e Basketbollit u themelua ne vitin 1991. Ajo ...

BC Kamza Basket

BC Kamza Basket eshte nje ekip shqiptar i basketbollit qe luan ne e Liges shqiptare te Basketbollit. Ata quheshin me pare BC Valbona Bajram Curri dhe duke u bazuar ne pjesen veriore te qytetit te Tropojes, por fizikisht ishin vendsour ne Kamez ne ...

PBC Tirana

PBC Tirana jane nje skuader qe merr pjese ne Ligen e Basketbollit te Shqiperise. Eshte ekipi i dyte historikisht me i suksesshem ne Basketbollin shqiptar pas B.C. Partizani Tirana, me 20 tituj kampioni te fituar.