ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 128

Universiteti Princeton

Universiteti i Princeton eshte nje nga shkollat e larta me elitare ne ShBA dhe ben pjese ne Ivy League, qe grupon tete universitetet me prestigjioze dhe te vjetra ne ShBA-ve. Princeton ndodhet ne zemer te New Jersey-it dhe eshte afer 100 km larg ...

Universiteti Stanford

Univerziteti Stanford ose Stanford University eshte nje univerzitet hulumtues privat ne Stanford, Kaliforni, dhe nje prej institucioneve me prestigjioze ne bote, me pozicionet me te larta ne shume rangimet e univerziteteve ne Shtetet e Bashkuara. ...

Universiteti Shtetëror Politeknik i Virxhinias

Universiteti Shteteror Politeknik i Virxhinias i njohur me teper si Virginia Tech eshte nje universitet i shkencave teknike me qender ne Blacksburg, SHBA. Me rreth 28 000 studente ai eshte universiteti me i madh i shtetit te Virxhinias.

Instituti Islam i Torontos

Instituti Islamik i Torontos - IIT eshte nje institucion arsimor jofitimprures, i regjistruar ne organet federative te shtetit. Instituti IIT u themelua ne vitin 1996 me qellim te lehtesimit te qasjes ne universitete dhe kolegje islame, per te nx ...

Universiteti Islam i Roterdamit

Universiteti Islamik i Roterdamit i njohur me akronimin IUR eshte nje universitet profesional i themeluar ne vitin 1997. Ai eshte anetar i Federates se Universiteteve te Botes Islame. Ky universitet ende nuk eshte anetar i VSNU.

Universiteti Zejtune

Universiteti Ez-Zitouna eshte nje universitet i cili ndodhet ne Montfleury, Tunisi. Ky universitet konsiderohet se eshte themeluar per here te pare ne vitin 737 ndersa eshte modernizuar ne vitin 1956. Ai perbehet nga Instituti i Larte i Teologjis ...

Universiteti i Bihaqit

Universiteti i Bihaqit eshte nje universitet i cili ndodhet ne qytetin Bihaq, te Bosnjes dhe Hercegovines dhe i cili eshte themeluar ne 28 korrik te vitit 1997.

Universiteti i Zenicës

Universiteti i Zenices eshte nje universiteti publik i cili ndodhet ne qytetin Zenica, Bosnje dhe Hercegovina. Universiteti u themelua ne vitin 2000, kur fakultetet te cilat gjendeshin ne Zenice vendosen te ndaheshin nga Universiteti i Sarajeves.

Universiteti Ndërkombëtar i Sarajevës

Universiteti Nderkombetar i Sarajeves eshte nje universitet privat i cili ndodhet ne Sarajeve, Bosnje dhe Hercegovine. Universiteti eshte themeluar nga Fondacioni per Zhvillimin e Arsimit ne vitin akademik 2004/2005. Ky universitet eshte i hapur ...

Universiteti i Aristotelit në Selanik

Universiteti i Aristotelit ne Selanik eshte universiteti i gjashte me i vjeter dhe nder institucionet e arsimit te larte te cilat renditen me se larti ne Greqi. Ai eshte emeruar sipas filozofit te shquar grek Aristoteli, i cili ishte lindur ne St ...

Universiteti i Athinës

Universiteti Nacional Kapodistrian i Athines, i njohur thjesht si Universiteti i Athines, eshte nje universitet publik i cili ndodhet ne Zografou, nje periferi e Athines, Greqi. Universiteti Kombetar Kapodistrian i Athines eshte pjese integrale e ...

Universiteti Mediterran

Universiteti mesdhetar eshte nje universitet i cili ndodhet ne Podgorice, Mali i Zi. Ai u themelua me 30 Maj te vitit 2006, dhe eshte universiteti i pare privat i themeluar ne Mal te Zi. Ky universitet eshte i organizuar ne 6 fakultete. Universit ...

Henry Gray

Henry Gray 1825-1861 ishte nje anatomist dhe kirurg anglez dhe me i njohur per botimin e librit te Grays Anatomy. Ai u zgjodh nje ”Burre i shquar shoqerise Mbreterore” Fellow of the Royal Society FRS ne moshen 25 vjeçare.

Dëshmia e fillimit të qenies

Deshmia e fillimit te qenies apo gjurmet e jetes eshte regjister i marr nga librat e kultivimit te kafsheve per shoqeri kultivuese per te llogaritur vleren e kultivimit te kafshes dhe paraardhesve te saj.

Llogaria filogjenetike

Llogaria filogjenetike nga mesimet mbi popullin eshte mesim per seleksionimin e njerezve sipas trashegimise ne grupe. Ne te gjitha shoqerite lidhjet familjare kane rendesi per jeten sociale pa marr parasysh eshte fjala per drejten e trashegimise ...

Abdomeni

Barku i njeriut eshte nje pjese e trupit e gjendur ne mes te legenit dhe kraharorit. Barku eshte pjesa e perparme e segmentit abdominal te trungut trungu te trupit te njeriut.Zona e zene nga barku quhet zgaver e barkut.Tek kembenyjoret eshte tagm ...

Aorta ascendens

Aorta njgitese jep vetem dy dege,arterien e djathte dhe te majte coronare,te cilat zemres ia sjellin ushqimin.

Aparati riprodhues mashkullor te njeriu

Aparati riprodhues mashkullor eshte nje sistem biologjik i perbere nga nje bashkesi organesh anatomike qe kane per qellim riprodhimin dhe jo vetem ata kane edhe qellim kenaqesine. Aparati riprodhues perqendrohet te gonadet, qe prodhojne gametat, ...

Ashti i lotit

Ashti i lotit eshte asht çift, asht i holle qe gjindet ne pjesen e perparme te murit te brendshem te orbites. Ben pjes ne grupin e eshtrave te fytyres.

Ashti i qjellzës

Ashti i qiellzes eshte asht i vogel çift, i vendosur prapa maxilles. Perbehet prej: pllaka horizontale lamina horizontalis pllaka vertikale lamina perpendicularis

Ashti mollzor

Ashti i mollezes gjindet ne pjesen e jashtme te skeletit te fytyres qe se bashku me eshtrat te tjera te fytyres nderton skeletin e kokes, jane ne forme te gungave.

Dora

Dora - eshte pjese e trupit te njeriut e cila i eshte e ngjitur ne pjesen e poshtme te krahut. Dora ne vete permban pellemben dhe pese gishtat te cilet njihen si gishtat e dores. Njeriu ka dy duar., doren e majt dhe te djathte.

Eshtrat e njeriut

Qelizat te cilat prodhojne eshtra quhen osteoblasete, me para keto qeliza kane prodhuar substanca te cilat quhen materie nderqelizore dhe eshte i vendosur ne mes te qelizave ku ka sasi te madhe kologjeni. Materiali nderqelizor posedon grupe qeliz ...

Guaska e hundës

Guaska e hundes eshte asht çift i cili ndodhet ne pjesen e poshtme te murit te jashtem te zgavres se hundes.Ben pjes ne grupin e eshtrave te fytyres. Lidhet me ashtin e lotit,ashtin sitor dhe nofulleen.

Gjiri

Gjiri eshte ne rajonin e siperm te barkut, ne te dyja anet, gjiri perdoret edhe per ti ushqyer femijet. Megjithate, ne moshen e pjekurise, hormonet seksuale femerore, kryesisht estrogjenit, te nxitur zhvillimin e gjirit te cilat nuk do te ndodhin ...

Hipotalamusi

Hipotalamusi ndryshe eshte edhe trari trunor i cili gjendet ne trurin e ndermjem bashke me epitalamusin. Hipotalamusi eshte ne shtresen e poshtme te ndermjet trurit, kurse epitalamusi eshte ne shtresen e larte te trurit te ndermjetme.

Kafazi i krahërorit të njeriut

Ne kafazin e kraharorit jane te radhitura 12 pale brinje te lidhura me kriskullin. Ashti i kraharorit ka formen e shpates, neper trupin e tij ai lidhet me brinjet. Pjesa e siperme e tij mbajtesja e ashtit te kraharorit quhet manubrium,ai lidhet m ...

Kafka

Kafka eshte skeleti i kokes. Ne fjalorin e gjuhes shqipe Kafka eshte: Tersia e kockave te kokes qe e rrethojne trute, kupa e kokes, kapaku i kokes, rrashti i krese apo koka e nje te vdekuri, e zhveshur nga mishrat.

Klitori

Klitorisi eshte nje organ gjenital i femres, i pranishem tek gjitaret, strucet dhe nje numer i kufizuar i kafsheve te tjera. Tek njerezit, ai perbehet nga nje pjese e dukshme, e ngjashme me nje buton, e cila ndodhet ne piken frontale te bashkimit ...

Koka

Ne anatomi, koka e nje kafshe eshte pjesa rostrale qe zakonisht perbehet nga truri, syte, veshet, hunda dhe goja. Disa kafshe shume te thjeshta nuk kane, por shume forma simetrike dyanesore kane.

Mons pubis

Ne anatomine e njeriut, mons pubis, eshte nje mase e rrumbullakuar e indeve yndyrore e gjendur mbi pjesen anteriore te organeve gjenitale. Tek femrat, mons pubis eshte pjese e vulvas, ku ajo ndahet ne labia majora, e cila shtrihet ne te dyja anet ...

Njeriu

Njerezit jane primate dykembore qe i perkasin llojit Homo sapiens dhe familjes Hominidae, familjes se madhe te majmuneve. Ata jane te vetmit anetare qe kane mbijetuar prej gjinise Homo. Njerezit kane nje tru shume te zhvilluar, i afte per te krye ...

Penisi

Penisi eshte organi gjenital mashkullor, qe gjithashtu sherben si kanal urinar. Pjeset kryesore jane rrenja ; trupi ; dhe epitheliumi i penisit qe perfshin lekuren e boshtit dhe lafshen e penisit, te cilet mbulojne glans penis. Trupi i penisit es ...

Sistemi shqisor

Sistemi shqisor eshte pjese e sistemit nervor i cili eshte pergjegjes per perpunimin e informatave shqisore. Sistemi shqisor perbehet prej receptoreve shqisor, rrugeve nervore dhe pjeseve te caktuara te trurit. Shqisa e nuhatjes - Hunda.ju lumte ...

Shpatulla e njeriut

Shpatulla ben pjese ne anatomin e njeriut, dhe sherben si lidhes i krahut dhe klavikules.Shpatulla eshte e vendosur ne pjesen e siperme te shpines dhe qe ka forme te trekendeshit.Shpatulla ben pjese ne grupin e eshtrave te gjymtyreve te siperme.

Vagina

Vagina eshte nje pjese muskulare tubulare e traktit gjenital femeror, e cila tek njerezit shtrihet nga vulva ne qafen e mitres. Hapja e jashtme e vagines mund te jete pjeserisht e mbuluar nga nje membrane qe quhet hymen. Ne anen e kundert, qafa e ...

Vertebrorët

Boshti kurrizor perbehet prej disa eshtrave pa forma te rregullta te cilat quhen unaza. Te femijet ka 33-34 por duke u rritur unazat e poshtme ngjiten. Tek nje njeri i rritur ka 26 unaza. Ndermjet unazave ka disqe kerce te cilat boshtit kurrizor ...

Vulva

Vulva perbehet nga organet gjenitale te jashtme te nje femre. Vulva perfshihet nga keto pjese perberese: mons pubis, labia majora, labia minora, klitoris, fryrja e vestibuli, vestibuli vulval, meatusi urinar, gjendrat vestibulare majore dhe minor ...

Dhëmbët prerës (dens incisivus)

Dentes incisivi i takojne po asaj grupe dhembesh qe gjenden ne pjesen frontale te nofulles se siperme dhe nofulles se poshtme. Emri Inciziv apo preres rrjedh prej funkcionit te tyre, gjate aktit te kafshimit dhe prej formes karakteristike te koro ...

Lugthi

Lugthi, lukthi ose stomaku eshte nje zgjerim ne forme qese i traktit digjestiv, qe eshte vazhdim i ezofagut lart dhe vazhdon ne duoden poshte. Keto sherbejne dhe si pika fiksimi te tij. Bashkimi gastroezofageal ndodhet majtas vertebres se 10-te t ...

Prostati

Prostati eshte nje organ qe ndodhet tek meshkujt nen fshikezen e urines. Peshon rreth 18-20 gram. Lenda qe prodhon perben rreth 10-20 % te spermes dhe i ruan qelizat e ketij lengu nga infeksionet ne vagine dhe ben spermen me likuide 20-30 minutat ...

Syri

Syri i takon grupit te organeve shqisore, qe ka te beje me te parit. Syri eshte organ shume i ndjeshem qe detekton driten dhe ngjyren. Syri eshte i vendosur ne koke te gjallesave, me saktesisht ne zgavrat e kafkes. Gjallesat e ndryshme kane struk ...

Aorta

Aorta apo ena kryesore e gjakut, eshte nje arterie e madhe, e cila del direkt nga ana e majte e zemres. Ajo e transporton gjakun nga barkushja e majte e zemres per ne enet e qarkullimit te gjakut ne periferi. Aorta eshte arteria me e madhe e trup ...

Sistemi i tretjes

Sistemi i tretjes se njeriut perbehet nga trakti gastrointestinal plus organet ndihmese te tretjes. Tretja perfshin ndarjen e ushqimit ne perberes me te vegjel dhe me te vegjel, derisa ato te mund te absorbohen dhe asimilohen ne trup. Procesi i t ...

Skordiskët

Skordisket ka qene fis trako, iliro kelt ne territoret e ish Jugosllavise. Mundet qe emri i tyre te jete nje pasqyrim i prejardhjes se tyre te malit Scordus i pozicionuar minis rajonit te Ilirise dhe Paionise.Ato shfaqen ne literaturen e lashte p ...

Parku Arkeologjik i Apollonisë

Parku Arkeologjik i Apollonise eshte nje monument i trashegimise kulturore ne kontekstin e Apolonise, afer Pojanit, rrethi i Fierit, ne qarkun e Fierit, Shqiperi.= Ky monument eshte i llojit "Arkeologji dhe arkitekture", i miratuar me numer 586 / ...

Parku Arkeologjik në Shkodër

Ruan ne brendesi te saj gjurme te antikitetit. Formen e plote qe ka tani kjo kala e ka marre aty mes shek. XIII-XIV. Ne periudha te ndryshme ne te kane vene dore kryesisht ne fortifikim dhe ndertesa shoqerore qe nga Balshajt shek. XIV, Venecianet ...

Fluturimi hapësinor

Fluturimet hapsinore eshte fluturim balistik ne ose nepermjet hapesires se jashtme. Fluturimi hapesinor mund te ndodhe me anije kozmike me ose pa njerez ne bord. Yuri Gagarin nga Bashkimi Sovjetik ishte njeriu i pare qe kreu nje fluturim hapesino ...

Kostum hapësinor

Nje kostum hapesinor eshte nje veshje e veshur per te mbajtur nje jete njerezore ne mjedisin e ashper te hapesires kozmike, vakumit dhe ekstremeve te temperatures. Kostumet hapesinore shpesh jane veshur brenda anijes kozmike si nje mase paraprake ...

951 Gaspra

951 Gaspra eshte nje asteroid i Sistemit diellor i zbuluar me 1913. 951 Gaspra orbiton perreth Diellit ne bordin e mbrendshem apo siç quhet ne astronomi Rripi prinqipal i asteroideve, ndermjet Marsit dhe Jupiterit: Orbita: 205.000.000 km prej Die ...