ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 138

Hemofilia

Haemophilia ose hemofilia, eshte nje çrregullim gjenetik i trasheguar kryesisht qe demton aftesine e trupit per te bere mpiksjen e gjakut, nje proces i nevojshem per te ndaluar gjakderdhjen. Kjo rezulton ne gjakderdhje me te gjate te njerezve pas ...

Hepatiti C

Hepatiti C eshte semundje e perhapur ne te gjithe boten dhe nje nga problemet me te medha te mjekesise se sotme. Zbulimi i virusit te hepatitit C eshte bere me 1989 qe nga ajo kohe e deri me sot ky hepatit ka perbere e perben nje nga problemet me ...

Hernia diskale lumbare

Hernia diskale lumbare eshte nje problem qe shqeteson nje pjese te gjere te popullsise. Zona qe me se tepermi i ekspozohet peshes dhe qe vuan me shume eshte ajo e belit.

Hipotensioni

Per hipotension ose shtypja ose tensioni i ulet flitet kur vlerat e tensionit te gjakut bien nen vleren 95/65 mmHg. Si pasoje e tensionit shume te ulet mund te vjen deri te furnizimi i paket i organeve me gjak dhe oksigjen.O

HIV/AIDS

HIV/AIDS, eshte virusi i mungeses se imunitetit te njeriu, nje virus qe shkaterron sistemin imunitar. Virusi HIV/AIDS nuk mund te depertoje nepermjet lekures se pademtuar dhe as nepermjet mbrojtjes qe ofron nje prezervativ. Ai nuk mund te jetoje ...

Infarkti

Me fjalen infarkt nenkupton vdekja e nje organi lat. Nekroze per arsye te mungeses se Oksigjenit dhe mbyllja e arterieve koronare. Ne shumicen e rasteve ndodh infarkti si pasoje e bllokimit te pjesshem ose te plote te eneve te gjakut si pasoje e ...

Ishemia

Ishemia eshte nje goditje ne tru, eshte mungesa e furnizimit me gjak dhe oksigjen te trurit. Ka dy lloje goditjesh ne tru. Ishemike dhe Hemoragjike. Meqenese ne shumicen e rasteve goditjet ne tru jane ishemike, ne do te trajtojme keto goditje, go ...

Kanceri

Kanceri eshte nje term i pergjithshem qe perdoret per nje grup me teper se 100 semundje te cilat mund te prekin çdo pjese te organizmit. Terma te tjere sinonime qe perdoren jane tumori dhe neoplazma. Kanceri njihet si rritje e pakontrolluar e qel ...

Kandidoza

Kandidoza eshte nje infektim fungal i shkaktuar nga myket e gjinise kandida, eshte pare nje rritje e vazdhueshme e kandidozes orale se fundmi kjo per shkak te perdorimit te medikamenteve si per shembull antibiotiket, citostatiket, kortizoniket et ...

Kardiomiopatitë

Shume semundje kardiake jane dytesore ndaj disa gjendjeve te tjera. Megjithate, ka disa te cilat i vishen disfunksonit miokardial te brendshem. Semundje te tilla kardiake quhen kardiomiopati. Ato jane nje grup i ndryshem qe perfshijne crregullime ...

Kifoza

Kifoza Kifoza apo gunga kurrizore konsiston ne nje zmadhim te konveksitetit te rruazave te shpines. Mund te shkaktohet nga nje bashkim i pjesshem i rruazave kurrizore, shtypje ose shtrengim vertebral dhe/ose mungese te rruazave vertebrale. Shkakt ...

Koliti

Koliti spastik ose sindroma e zorres se irrituar eshte nder patologjite me te shpeshta qe haset rendom ne punen e perditshme te mjekeve gastroenterologe. Kjo semundje perfaqeson nje çrregullim te mirefillte te motorikes normale te zorres, si paso ...

Leukoza

Leukozat apo leukemite jane semundje qe karakterizohen me proliferimin neoplastik te njeres nga qelizat meme te hematopoezes, qe shkakton gufimin e pakontrolluar te qelizave te ketij brezi. Nese nuk mjekohen, te gjitha format jane fatale, megjith ...

Listerioza

Listerioza eshte semundje infektive qe demton bagetine e veçanerisht dhente, dhite, prek dhe njeriun. Semundja shfaqet me disa shenja klinike, nje nga format me te shpeshta te semundjes eshte ajo klinike. Ne fillim kafsha ka temperature te larte ...

LUPUS

Lupus erythematosus sistemik, i njohur edhe si lupus, eshte nje semundje autoimune ne te cilen sistemi imunitar i trupit gabimisht sulmon indet e shendetshme ne shume pjese te trupit. Simptomat ndryshojne mes njerezve dhe mund te jene te lehta de ...

Miastenia gravis

Myasthenia gravis eshte nje semundje e rralle neurologjike, e cila karakterizohet me nje ligeshtim te muskulatures varesisht nga ngarkesa, perderisa ky dobesim permiresohet kur muskuli nuk eshte ne perdorim. Tek kjo semundje bie ne sy lodhja e sh ...

Mioziti

Myositis eshte term qe perdoret dhe pershkruan ndezjen apo inflamacionin e muskujve. Keto mund te kene shkaqe te ndryshme: semundje trasheguese, infeksione te ndryshme, çrregullim te sistemit te imunitetit, substanca toksike. Materia demtuese i a ...

Morgeloni

Sipas Fondacionit te Kerkimeve rreth Morgelonit, rreth 14.000 persona ne te gjithe boten vuajne nga ndjesia e zvarritjeve, pickimeve, djegjes, kruajtjes dhe shperthimi i fibrave te çuditshme blu, te zeza dhe te kuqe qe karakterizojne kete semundj ...

Pika në Zemër

Infarkti miokardial, e njohur ne popull si edhe si pika ne zemer, eshte nekroze e parikthyeshme e muskulit kardiak qe shkaktohet si pasoje e nje ishemie te zgjatur. Kjo zakonisht ndodhe si pasoje e mosbalances te oksigjenit te ofruar dhe te kerku ...

Progeria

Progeria eshte nje semundje e lindur, pra nje difekt apo dem i fetusit. Te prekurit nga kjo semundje vdekjeprurese kane nje pamje rrenqethese, si pasoje e plakjes se parakohshme dhe zakonisht vdesin ne moshen 13-vjeçare. Vonesa e thelle e rritjes ...

Reumatizma

Reumatizma e cilesuar ndryshe edhe si semundja e moshes se trete, ka lidhje te ngushte me vendbanimin e personave te prekur. Sipas specialisteve, kjo semundje ne vendin tone eshte shume e perhapur, kjo per shkak te klimes dhe kushteve te punes dh ...

Semundja e malarias

Malaria eshte nje infeksion i shkaktuar nga parazite njeqelizore, te cilet hyjne ne gjak nepermjet ngacmimit nga mushkonja e malaries. Keto parazite mund te shfaqen ne pese specie te ndryshme. Nje pjese e ketyre paraziteve kalojne kohe ne trupin ...

Sëmundja e Leukemisë

Leukemia eshte kancer i cili fillon ne indin qe krijon gjakun. Per te kuptuar kancerin, eshte e rendesishme te dihet se si formohen qelizat normale te gjakut.

Sëmundjet e gjakut

Mikrobet infektuese apo si i quajme ndryshe mikrobet e qelqit gjenden ne çdo vend te ndotur.Ne organizmin tone ato mund te arrijne nepermjet lekures se plagosur,ose permes bajameve dhe dhembeve te prishur.Me te kaluar ne gjak keto mikrobe shumohe ...

Sindroma Devic

Sindroma Devic, e njohur gjithashtu si optika neuromielitike, eshte nje crregullim kronik i indeve nervore. Ajo eshte nje semundje inflamatore e Sistemit Nervor Qendror.

Sindroma Wernicke-Korsakoff

Sindroma Wernicke-Korsakoff permbledh ne vete dy semundje me simptoma te ndryshme por me patogjeneze te njejte: Sindroma-Korsakoff / Psikoza Korsakoff Encefalopatia-Wernicke Kombinimi i te dy semundjeve paraqitet shpesh si pasoje e mungeses se Vi ...

Sinuziti

Shpesh çdo dhimbje koke trajtohet thjesht me nje aspirine dhe sapo dhimbja kalon, ashtu bie edhe interesimi per diagnostikimin e sakte te saj. Dhe dhimbjet e kokes kane shkaktare te shumte, duke filluar nga ftohja, sinoziti e deri tek dhimbjet e ...

Sklerodermia

Sklerodermia eshte nje semundje qe nis te duket kur ashpersohet lekura e duarve dhe e fytyres, por qe ka si pasoje demtimin e zemres, mushkerive, veshkave. Simptomat duken shume te lehta ; duar qe behen te ftohta e ndryshojne ngjyre, sidomos me u ...

Spektri i autizmit

Spektri i autizmit gjithashtu i njohur si çrregullimi i spektrit te autizmit jane çrregullim neurozhvillimore qe perfshin autizmin dhe kushtet e lidhura me to. Individet e diagnostikuar me çrregullim te spektrit te autizmit, te pranishem me dy ll ...

Spondiliartroza

Spondiliartroza eshte nje semundje e shpeshte. Pjesa qe preket me shume eshte ajo e shtylles kurrizore. I semuri ndien dhimbje ne bel dhe nuk mund te perkulet dot. Dhimbja perhapet nga fundi i belit deri ne afersi te bishtit te vertebres se fundi ...

Shërimi

Sherimi eshte gjendja gjate kalimit nga semundja ne gjendje te mundshme. Ne rastet me te mira te sherimit arrihet gjendja fillestare para semundjes Restititio ad integrum. Tek rasti kur sherimi nuk mund te sjell gjendjen e plote fillestare, atehe ...

Shiatiku

Shiatiku vertebral i zakonshem ne shumicen e rasteve vjen si pasoje e nje problemi disko-artikular, pra si pasoje e nje konflikti midis diskut vertebral dhe rrenjes nervore qe i korrespondon. Shpesh shkak i kesaj patologjie behet nje hernie diskale.

Tetanosi

Tetanosi eshte nje semundje infektive qe shkaktohet nga bacili i tetanosit dhe qe shkakton spazma muskulore. Ne tipin me te zakonshem, spazmat fillojne nga nofulla, dhe pastaj perhapen ne menyre progresive ne pjesen tjeter te trupit. Zakonisht sp ...

Tërbimi

Terbimi eshte nje semundje virale qe shkakton pezmatim te trurit te qeniet njerezore dhe kafshet me gjak-te nxehte. Simptomat e para mund te perfshijne ethe dhe kruajtje ne vendin e ekspozimit. Keto simptoma ndiqen nga nje ose me shume prej simpt ...

Tiroidet

Semundja e mbitiroidizmit qe mund te njihet edhe si: tiroidet, hipertiroze, thyrotoxicosis, hyperthyroidism, mund te jape simptoma te ndryshme. Shqetesimet mund te vijne fshehtas dhe shume vete mendojne se shkaktohen nga stresi, mbingarkimi ne pu ...

Tonsiliti akut (bajamet)

Eshte nje nga semundjet me te shpeshta te femijerise sidomos rreth moshes 5-6 vjeç. Poshte moshes 3 vjeç dhe mbi 50 shihet rralle. Funksioni i bajameve eshte ne krijimin e limfociteve dhe zakonisht shkaktaret kryesore jane mikroorganizma patogjen ...

Trombocitopeni

Trombocitopenia eshte nje semundje e gjakut e shkaktuar nga prania e pakte e trombociteve, pra renia e numrit te pllakezave te gjakut nen njefare niveli kritik.

Tuberkulozi i eshtrave

Turbekulozi i eshtrave eshte semundje ne te cilen sulmohet ashti dhe zberthet indi i tij. Turbekulozi i eshtrave sherohet me sukses me antibiotik dhe me barnta te tjera. Ekspozimi i trupit ne diell, ushqimi i rregullt dhe pushimi i ndihmojne orga ...

Ulçera në stomak

Ulçera ne stomak shfaqet ne forme plagesh rrethore te malcuara dhe shpesh e qelbezuar ne siperfaqen e brendshme mukozore te stomakut qe çon ne gangrene te indeve. Helikobakteriet jane te afta te ngjiten ne qelizat siperfaqesore te membranes mukoz ...

Verdhëza

Verdheza ose Ikteri eshte shprehje e perdorur per te treguar nje zverdhje te lekures, ne nje fare menyre semundje e verdhezes. Ne fakt shprehja perdoret sa here qe nje njeri ka nje zverdhje te lekures, por qe nuk eshte sinonim me hepatitin. Fjala ...

Zgjebja

Zgjebja eshte nje parazit i vogel dhe pothuaj i padukshem i cili zhbiron dhe futet ne lekure, nderzen dhe le vezet e tij ne kanalet e krijuara ne lekure. Mbushja e lekures me kete parazit shkakton nevoje per t’u kruajtur. Parazitet e zgjebes gjen ...

Ndikimi i pandemisë COVID-19 në spitale

Pandemia e COVID-19 ka ndikuar ne spitalet ne te gjithe boten. Shume spitale kane zvogeluar ose shtyre kujdesin jo-urgjent. Kjo ka pasoja mjekesore per personat qe sherbehen nga spitalet dhe ka pasoja financiare per spitalet. Sistemet shendetesor ...

Spitali i Vjetër Shën Gjoni (Belgjikë)

Spitali i vjeter Shen Gjoni eshte nje spital i shekullit XI i cili ndodhet ne qytetin Bruges. I ndertuar prane Kishes se Zojes Sone, ky njeherit eshte edhe njeri nder spitalet me te vjetra ne Europe. Spital u be i njohur sidomos gjate mesjetes dh ...

Radix Dentis

Rrenja eshte pjese e dhembit qe eshte e vendosur ne thellimin e pjeses kockore to nofulles te quajtur alevole.Numri dhe madhsia e rrenjeve oscilon varesisht prej grupit te cilit i takon dhembi.Incizivet,kaninet,premolari i dyte i siperm i kane ng ...

Higjiena personale

Higjiena personale perfshin ato praktika te kryera nga nje individ per tu kujdesur per shendetin e trupit dhe mireqenien e njeriut permes pastertise. Motivimet per praktiken e higjienes personale perfshijne zvogelimin e semundjes personale, sheri ...

Industria e kujdesit shëndetësor

Industria e kujdesit shendetesor, ose industria mjekesore, eshte nje sektor brenda fjales sistemit ekonomik qe ofron mallra dhe sherbime per te trajtuar pacientet me sherbimet kuruese, preventive, rehabilituese, lehtesuese. Sektori i kujdesit she ...

Institucioni privat i kujdesit shëndetësor

Institucioni privat i kujdesit shendetesor eshte çdo vend, objekt ne pronesi private, qe permbush kushtet dhe standardet per ofrimin e sherbimeve te kujdesit shendetesor, te percaktuara me Ligjin per veprimtarin private ne shendetesi, dhe me akte ...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës

Instituti Kombetar i Shendetesise Publike te Kosoves eshte institucioni me i larte shendetesor, profesional dhe shkencor ne fushen e shendetit publik te Kosoves, i themeluar ne vitin 1925. Ky institucion organizon, zhvillon, mbikeqyre dhe zbaton ...

Izolimi (shëndetësi)

Ne spitalet ose zonat e kujdesit shendetesor, izolimi eshte nje nga shume masat qe mund te merren per te ndaluar perhapjen e semundjeve te caktuara pasi do te ulte sasine e njerezve qe infektohen prej saj. Rasti me i fundit jane njerezit te detyr ...

Sistemi i shërbimit emergjent mjekësor

Sistemi i sherbimit emergjent mjekesor paraqet sistemin i cili siguron menaxhimin e personelit, mundesive dhe pajisjeve, per nje shperndarje efektive dhe te koordinuar ne nje hapesire te caktuar gjeografike, te nje sherbimi mjekesor ne kushtet e ...