ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 150

Casper

Casper eshte nje 1995-komedi-drame amerikan film fantazi starring Bill Pullman dhe Christina Ricci dhe eshte i bazuar ne Casper karikaturat Friendly Ghost animuar dhe libra komike. fantazmat paraqitur ne film jane krijuar permes imazhet kompjuter ...

Terminator Salvation

Ne vitin 2003, Doktor Serena Kogan Helena Bonham Carter, e Systems Skaintve bind denuara me vdekje te burgosurit Marcus Wright Sam Worthington per te nenshkruar mbi trupin e tij per kerkime mjekesore pas ekzekutimit te tij me injeksion vdekjeprur ...

The Blind Side (film)

The Blind Side eshte film amerikan i vitit 2009 me regji dhe skenar te John Lee Hancock. I perket zhandrit dram-sport dhe eshte i bazuar nga nje liber i 2006-es The Blind Side:Evolution of a Game nga Michael Levis. Filmi tregon per karakteristika ...

The Crow film

Crow eshte nje 1994 American film veprim mbinatyror drejtuar nga Alex Proyas, shkruar nga David J. Schow dhe John Shirley, dhe starring Brandon Lee ne paraqitjen e tij te fundit te filmit. Bazuar me 1989 librin komik me te njejtin emer James OBar ...

The Patriot (2000 - film)

Ne fillim te Revolucionit Amerikan, Benjamin Martin eshte nje veteran Karolinen e Jugut te Luftes se franceze dhe indiane dhe nje i ve rritjes se femijeve shtate te tij. Vitit 1776, dhe Martin eshte thirrur per te Charlestown per te votuar ne Kuv ...

Studiot Barrandov

Studiot Barrandov jane nje grup i famshem studiosh te filmit ne Prage, Çeki. Jane studiot me te medha te filmit ne vend dhe nga me te medhate ne Evrope. Disa nga filmat e xhiruar aty fituan Oscar. Aktualisht studiot shpesh quhen "Hollivudi Europi ...

Perandori i Parisit

Perandori i Parisit eshte film franceze me regji te Jean-François Richet. Kjo eshte bashkepunimi i trete mes regjisorit Jean-Fraçois Richet dhe aktorit Vincent Cassel, bashkepunime tjera ishin: Mesrine dhe Nje Moment i Eger.

Bollywood

Portreta te Aktoreve, Forum, Filmkritika dhe TV-Info Bollywood Forum Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

Bija e Maharaxhait

Bija e Maharaxhait eshte nje film i prodhuar nga Italia ne vitin 1994, i xhiruar ne SHBA dhe Indi. Shkrimtar: Luciano Donati dhe Sergio Donati. Regjizor: Burt Brinckerhoff

Libera, My Love

Libera, My Love film Italian i vitit 1975, i zhanrit drame ne rexhi te Mauro Bologninit me Claudia Cardinale. Njerin nga rolet kryesore ne kete film e luan edhe aktori yne me fame boterore Bekim Fehmiu.

Pierino

Pierino eshte nje figure tradizionale barcaletash ne Itali. Ai eshte nje djale çapken, mistrec, shakatar por qe nuk shkon mire ne mesime. Barcaletat per te jane te shumta eshte i ngjashem me Nastradinin shqiptar.

Salon Kitty

Salon Kitty eshte nje film drame erotike ne regji te Tinto Brasses. Filmi eshte bashkeprodhuar nga Italia, Franca dhe Gjermania Perendimore. Filmi eshte i bazuar ne romanin me te njejtin titull nga Peter Norden i cili mbulon ngjarje te verteta pe ...

Un bacio nel buio

Un bacio nel buio eshte nje film italian i vitit 1999, i xhiruar ne Rome. Ka si regjisor Roberto Rocco dhe skenarist Silvana Giacobini dhe Luigi Spagnol. Ne Shqiperi u transmetua nga Top Channel ne shtator 2006.

Deli Yurek

Deli yürek eshte nje serial televiziv turk nga Osman Sinav. Me 5 tetor 1998 seriali filloi ne shfaqje televizive ne Show Tv, ndersa ne sezonin e 4 Seriali u transferua ne ATV. 4 pjese sezonin e pergjithshme, deri ne episodin 94 deri ne episodin 1 ...

Deli Yurek - Bumerang Cehennemi

Deli Yurek: Bumerang Cehennemi eshte nje film shume i shikuar ne popullin e Turqise, nga Drejtori i filmit: Osman Sinav. Ky film u realizua ne vitin 2001.

Sprova (film) 1980

Ibo fitoi nga jeta e nje shoferi, shkoi ne vellezerit dhe motrat e tyre, sipas tyre tregon çdo perpjekje per te lexuar. Ibrahimi, me vone u martua me nje vajze si quhet bahar, por me vone ishte i arrestuar ne diten e marteses por prape se prape ç ...

Looney Tunes

Looney Tunes eshte nje seri komedi e animuar prodhuar nga Warner Bros. Ajo eshte prodhuar 1930-1969 gjate epokes se arte te animacion amerikane, se bashku me serine e saj moter, Merrie Melodies. Looney Tunes fillimisht ekspozuar kompozime Warner ...

Dhëmbi i qenit

Dhembi i qenit prodhim grek te vitit 2009, nga regjizori i talentuar Yorgos Lanthimos. Informacioni per filmin me titull" Dogtooth” ne anglisht, mund te gjendet ketu dhe ketu. shkurtimisht, tematika permblidhet rreth nje familjeje e perbere prej ...

Lista e filmave në gjuhën shqipe: D

Dasma e Sakos Dasma e shtyre Debatik Detyre e posaçme Duke kerkuar 5-oreshin Duaje emrin tend Dhe vjen nje dite Dashi pa brire Dora e ngrohte Dimri i fundit Dy here mat Dasem e çuditeshme Dollia e dasmes sime Dorina Duel i heshtur Dashuria e fund ...

Lista e filmave në gjuhën shqipe: F

Fejesa e Blertes Fushe e blerte fushe e kuqe Flete te bardha Fundi i nje gjakmarrjeje Femijet e saj Flaka e maleve Fije qe priten Fjale pa fund Funeral Business Familja ime Furtuna Fraktura Fillim i veshtire Flutura ne kabinen time

Lista e filmave në gjuhën shqipe: K

Kur hiqen maskat Kronike e nje nate Kur ndahesh nga shoket Kapedani Kemishet me dylle Kur hapen dyert e jetes Kohe e larget Kercenimi Koncert ne vitin 1936 Kur xhirohej nje film Korrieret Kryengritje ne pallat Kolonel Bunker Kthimi i ushtrise se ...

Lista e filmave në gjuhën shqipe: L

Lundrimi i pare Lamtumire mik Liri a vdekje Lulekuqet mbi mure Letra fatale Lumi qe nuk shteron Letra ere Lugina e pushkatareve Lume drite Lutjet e dashurise Lule te kuqe lule te zeza

Lista e filmave në gjuhën shqipe: M

Mysafiri Mengjeze lufte Mesonjtorja Mimoza llastica Monumenti Montatorja Muri i gjalle Misioni pertej detit Mesim per Linden Mondi dhe Diana Militanti Malet me blerim mbuluar Mengjese te reja Melodi e panderprere

Lista e filmave në gjuhën shqipe: NJ

Nje Milion Euro Nje Baba teper Nje dite nga nje jete Njeriu i mire Nje vonese e vogel Njesiti guerril Njerez ne rryme Nje emer midis njerezve Njeriu me top Nje vit i gjate Nje ndodhi ne port Nje jete me shume Nje gjeneral kapet rob Nje vajze e nj ...

Lista e filmave në gjuhën shqipe: P

Porta Eva Pesha e kohes Prita Pranvera serdhi vetem Pas fasades Partizani i vogel Velo Perdhunuesi Pertej mureve te gurta Perse bie kjo daulle Plumba perandorit Plaku dhe hasmi Pas takimit te fundit Pas vdekjes Parullat - 2001 Pas gjurmeve Plage ...

Lista e filmave në gjuhën shqipe: SH

Shkolla dhe rruget e jetes 1971 Shkelqimi i perkoheshem 1988 Shtegtim montatoresh 1975 Shatervani i Bashçisarajt 1951 Shpresa 1988 Shoku yne Tili1981 Shperthimi 1974 Shqiperia turistike 1972 Shqiperia ne feste 1986 Shigjetat e kuqe 1968 Shkolla t ...

Lista e filmave në gjuhën shqipe: T

Tre vete kapercejne malin Toke e pergjakur Trishtimi i zonjes Shnajder Tre dite nga nje jete Tela per violine Te shoh ne sy Tingujt e Luftes Te paftuarit Te burgosurit e galerise Te mos heshtesh Tirana viti 0 Toka jone Taulanti kerkon nje moter T ...

Lista e filmave në gjuhën shqipe: V

Vitet e para Vdekja e kalit Vetmi Valsi Vazhdojme me Beethovenin Vrasje ne gjueti Vitet e pritjes Viti 0 Vajzat me kordele te kuqe Vdekja e burrit Vellezer dhe shoke Vjeshte e nxehte e 41 Vendimi

Ah, lepurusha lepurusha!

Ah, lepurusha lepurusha!. eshte film i vizatuar i metrazhit te shkurt per femije, i prodhuar nga kinostudioja Shqiperia Re me 1982. Ah, lepurusha lepurusha!. eshte pergatitur nen skenarin e Genc Hoxhes, regjine dhe vizatimet e Artan Makut, ndersa ...

Ballkan Bazar

Filmi "Ballkan Bazar" i regjisorit Edmond Budina ka si qender skandalin e zhvarrimeve ne fshatin Kosine te Permetit. Nje bashkeprodhim italo-shqiptar, eshte xhiruar ne Gjirokaster ne Kishen e vjeter te Laboves dhe ne role interpretojne aktoret Ka ...

Brigadë e lindur në stuhi (Film dokumentar)

Brigade e lindur ne stuhi Redaktor: Nexhati Tafa. Operator: Rakip Zeneli. Regjia: Kristaq Mitro. Muzika: Mira Mamaqi, formulim. Prodhuar nga Kinostudio "Shqiperia e Re". Kohezgjatja: 9 min. Viti i prodhimit 1973. Pershkrimi: Beqir Balluku, takohe ...

Emblema e dikurshme (film)

Emblema e dikurshme eshte nje film i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1976 nga Ylli Pepo. Gjeologet shqiptare zbulojne nje fontane nafte pikerisht ne nje zone ku vite me pare gjeologet ruse kishin deshtuar. Zbulimi arrihet nga inxhinier Bardhyli i n ...

Femrat (film)

Femrat” eshte film artistik shqiptar me metrazh te gjate, nje komedi romantike. Regjia: Rudina Vojvoda. Skenari: Koloreto Cukali. Prodhoi: Adam Pray, Koloreto Cukali. Prodhim i vitit 2013. Aktore: Ermal Mamaqi, Salsano Rapi, Zamira Kita, Olta Dak ...

Gjethja (film)

Gjethja eshte film i vizatuar i metrazhit te shkurt per femije dhe te rritur, i prodhuar nga kinostudioja Shqiperia e Re. Gjethja eshte pergatitur nen skenarin e Ramadan Pasmaçiut, regjine dhe pikturimin e ka bere Artur Muharremi, ndersa si anima ...

Heshtja e Lornës

Lorna, kosovarja re Arta Dobroshi jo vetem qe enderron, por edhe lufton per ta sendertuar planin e vet qe, se bashku me shokun e saj Sokolin ta hape nje kafene ne qytetin Lutih te Belgjikes. Ajo eshte e martuar me nje perdorues droge me emrin Cla ...

Jo kështu Piku!

Jo keshtu Piku!. eshte film i vizatuar i metrazhit te shkurt per femije, i prodhuar nga kinostudioja Shqiperia e Re. Ky film ka dy pjese. Jo keshtu Piku!. - pjesa e pare me 1983 eshte pergatitur nen skenarin e Genc Hoxhes, regjine dhe vizatimet e ...

Kafeja e fundit

Kafeja e Fundit eshte film shqiptar i vitit 2010. Ka nje gjatesi kohore prej 12 minutash. Prodhuar nga Dionis Papadhimitri dhe si regjizor Vasian Lami.

Kush qesh i fundit?

Kush qesh i fundit? eshte film i vizatuar i metrazhit te shkurt per femije, i prodhuar nga Albafilm. Operator: Vangjush Valla, Piktor: Albert Malltezi, Montazhi: Elda Budini, Operator zeri: Gezim Sula, Regjia: Mithat Fagu, Albert Malltezi. Skenar ...

Mirela

Mirela eshte film i vizatuar i metrazhit te shkurt per femije, i prodhuar nga kinostudioja Shqiperia Re ne vitin 1978. Ana edukative kuptohet nga vete titulli i filmit i nxjerr nga notat muzikore Mi-Re-La. Mirela eshte pergatitur nen skenarin e S ...

Muaj mjalti

Duke shpresuar per nje jete me te mire, dy çifte te rinj lene vendet e tyre perkatese. Majlinda dhe Nik largohen nga Shqiperia me anije ne Itali, per te jetuar dashurine e tyre te ndaluar. Nderkohe, Vera dhe Marko e lene Serbise me tren per Austr ...

Nata e telave të prerë

"Nata e telave te prere" eshte nje telefilm per femije, prodhim i Televizionit Shqiptar ne bashkepunim me grupin teatral te Pallatit te Pionereve ne Tirane, ne vitin 1977. Regjisor Vladimir Saliu, operator Bujar Kore, redaktore Luljeta Tabaku, nd ...

Në pyjet me dëborë ka jetë

Filmi "Ne pyjet me bore ka jete eshte prodhuar nga Kinostudio Shqiperia Re ne vitin 1978. Regjia: Rikard Ljarja, Skenari: Zija Çela, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Agim Krajka. Luka transferohet ne nje qyteze veriore. Ne udhetimin e pare se b ...

Oreksi i humbur

Oreksi i humbur eshte film i vizatuar i metrazhit te shkurt per femije, i prodhuar nga kinostudioja Shqiperia e Re. Ana edukative eshte qellimi kryesor i filmit. Oreksi i humbur eshte pergatitur nen skenarin e Gjergj Vlashit, autore realizues jan ...

Pushime në Romë

Pushime ne Rome eshte nje komedi vertet e lezetshme dhe komike. Dy burra nisen per ne Rome, Itali sepse i kane ftuar njerezit e tyre. Njerin prej tyre e ka ftuar nipi i tij, por qe i cili eshte nje hajdut dhe mafioz dhe ndiqet nga policia. Aty gj ...

Qyteti pa lumë

Ky artikull ben fjale per nje serial kosovar qe transmetohet ne RTK. Qyteti pa lume eshte serial filmik i metrazhit te mesem artistik i realizuar nga regjisori Idea Production.

Rruga e lirisë

Filmi Rruga e lirise prodhim i vitit 1982. Regjia: Esat Musliu, Skenari: Lavdie Leka, Natasha Lako, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Limoz Disdari. Nje grup vajzash dhe grash partizane nisen ne Beratin e çliruar per te marre pjese ne Kongresin ...

Sokoli dhe Shqiponja

Sokoli dhe Shqiponja eshte film i vizatuar propagandues per partizanet i metrazhit te shkurt per femije, i prodhuar nga kinostudioja Shqiperia Re me 1978. Sokoli dhe Shqiponja eshte pergatitur nen skenarin e Muharrem Skenderit, regjine dhe vizati ...

Syri magjik

Syri magjik eshte nje film shqip i vitit 2005, me regjisor Kujtim Çashku dhe skenarist Vath Koreshi. U transmetua per here te pare me 1 nentor 2005 ne Shqiperi. Gjate trazirave ne 1997 ne Shqiperi, fotografi Petro, udheton nga qyteti i tij Gjirok ...

Shoferi i vogël

Shoferi i vogel eshte film i vizatuar i metrazhit te shkurt per femije, i prodhuar nga kinostudioja Shqiperia e Re. Shoferi i vogel eshte pergatitur nen skenarin e Kiço Blushit, regjine e Bujar Kapexhiut, per piktor eshte angazhuar Vlash Drobonik ...

Shok (film)

Shok eshte nje film i shkurter, i shkruar dhe drejtuar nga Jamie Donoughue. Eshte i bazuar ne ngjarje te verteta gjate luftes ne Kosove. Filmi eshte aktualisht ne qark festivalesh. Ishte premiere ne Aspen Shortsfest ku fitoj çmimet Drama me e Mir ...