ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 191

Shala

Trojet fisnore te Shales gjenden ne Shqiperine Veriore, ne luginen lumit me te njejtin emer, ne veri te Drinit dhe ne jug te Thethit perfshire nder malesite e Dukagjinit. Trojet fisnore te Shales kufizohen me Shoshin ne jug nga kodra e Shen Gjerg ...

Shoshi (fis)

Me 1861 ne katundin e Shales u hartua marreveshja me shkrim ne mes te bajrakeve Nikaj, Mertur, Shale e Shosh. Studjuesit njohin ate te 1890 mes Shales e Nikajve per sigurimin e rruges, te barinjve, prashitesve, korresve, atyre qe nxirrnin derrasa ...

Lista e serive të Black Lagoon

Sezoni i pare i ketij seriali anime, do te shfaqej per here te pare me 8 prill 2006 ne Japoni. 3.Ring-Ding Ship Chase 2.Mangrove Heaven 1.The Black Lagoon 5.Eagle Hunting and Hunting Eagles Seria e 3-te: Black Lagoon vihet edhe nje here ne veshti ...

Kidō

Kidō eshte nje forme e luftes se Shinigami ne anime dhe manga Bleach. Gradat e Kidō jane nga 1 ne 99, formula e fundit eshte me e fuqishme dhe me e veshtire per ta performuar. Per ta perdorur Kidō, Shinigami duhet te shqiptoj disa fjale qe zakoni ...

Quincy (Bleach)

Quincy jane njerez qe paraqiten ne anime dhe manga Bleach. Ata kane aftesi te shohin Hollows. Ata trajnohen te luftojne kunder tyre, njejte siq bejne Shinigami. Shume njerez Quincy u vrane 200 vjet me pare nga Shinigami ne menyre qe ta parandalon ...

Zanpakutō

Zanpakutō eshte arma kryesore e Shinigami, Arrancar dhe Visored. Arti i ushtrimit te nje Zanpakutō quhet Zanjutsu.

Cross Epoch

Dragon Ball x One Piece: Cross Epoch eshte nje bashkepunim mes autorit te Dragon Ball Akira Toriyama dhe autorit te One Piece Eiichiro Oda. Cross Epoch u lansua me 25 dhjetor 2006 ne Weekly Shōnen Jump.

Dodoria

Dodoria eshte nje ushtar alien dhe i zbaton urdherat e Frizes Saga e Sajaneve Dodoria bashke me Alienet shkojen ne Palnetine sajaneve qe quhet Vexhita dodoria dhe alienet lendojne keq shoket e Bardokut dhe Babain e gokut e lendon. Saga e Namekian ...

Gohan

Gohan eshte djali i Goku-t dhe Kiki-t. Ai i ngjan shume babait te tij. Mesuesi i Gohanit ne fillim ishte Piccolo. Ne fillim Goku behet SSJ dhe me vone i meson edhe Gohanit qe te behet SSJ. Gohani pas shume e shume mundimesh u be SSJ. Me vone Goha ...

Shenron

Shenron eshte treguar me bri kafe, dhembe te mprehte, lekure jeshile me luspa, syte e kuq, kater kembe ne çdo kembe, nje trup gjarperues te gjate bisht i tij merr tre te katertat e gjatesise se tij, mustaqe te gjata rrjedh, forme hunda, dhe rrjed ...

Trunks

Friza bashke me babain e tije shkuan ne Toke dhe deshin qe ta shkaterrojne Token! Ata sa mberriten ne toke erdhi Trunksi dhe e vrau ne fillim Frizen pastaj Babain e tije!

Akatsuki

Akatsuki eshte nje organizate kriminale e perbere nga te nivelit te larte ninja dhjete qe kane te ikte nga fshati i tyre i origjines. Akatsuki u themelua nga Yahiko e Amegakure dhe nga madara Uchiha, pasi ky i fundit u perjashtua nga qytetin e ti ...

Chuunin

Chuunin eshte ninxha i grades mesatare i fshatit tek seria Naruto. Per te arritur kete grade duhet te kalosh nje test me disa faza dhe per te hyre ne test duhet te kesh bere te pakten 8 misione. Faza e pare eshte nje test me shkrim. Ky test nuk e ...

Deidara

Deidara ishte anetari me ri i Akatsuki, ai me origjine nga Iwagakure dhe ishte partnere me Sasori pastaj Tobin dhe rresht pas vdekjes se Sasorit. Edhe ne ditet e tij si nje shinobi ne qytetin e tij te Iwagakure, Deidara mori levdata te larta per ...

Hidan

Hidan ishte partner i Kakuzu, pavaresisht qe nuk e pelqejne te ndersjelle per njeri-tjetrin, dhe ishte anetar i dyte me ri i Akatsuki, ne kohen e futjes se tij. Kisame laughingly referuar Hidan dhe Kakuzu si Vellezerit Zombie ". Hidan pershendeti ...

Hokage

Hokage eshte lideri i fshatit te gjethes ose konsiderohet si shinobi me i forte ne fshat. Deri me tani ka pasur shtate hokage ne historine e fshatit. Pozicioni Hokage u krijua menjehere pas krijimit te fshatit te gjethes nga Hashirama Senju, nje ...

Katon

Teknikat Katon jane teknika shume te fuqishme te zjarrta te cilat jane: Katon, Goukakyuu no jutsu, Katon, Housenka no jutsu, Katon, Ryuuka no jutsu. Keto teknika te cilat manipulojne zjarrin jane teknika te fshatit te gjethes.

Kekkei genkai

Kekkei genkai eshte nje anomali e ADN-se qe lejon qe perdoruesi te perdor teknika unike. Emri i nje kekkei genkai pershkruan si anomaline ashtu edhe tekniken qe rezulton. Shumica e kekkei genkai kalohen midis brezave te nje klani, nje perjashtim ...

Kiba Inuzuka

Kiba eshte ninxha i gjethes. Ai ka qenin e tij besnik, Akamarun. Ai ka tekniken e tij Kokat e dyfishta te ujkut. Ne fillim ne provime Chuunin ai proven e pare e kalon me ane te nuhatjes se Akamarus. Provon e dyte me ane te kurtheve kurse para se ...

Mokuton

Çlirimi i Drurit eshte nje teknike e kombinimit te çakrave me baze toke dhe uje. Ky stil mund te krijohet nga kudo, perfshi trupin e perdoruesit, ngaqe çakra e perdoruesit kthehet direkt ne burim jete. Stili i Drurit eshte zakonisht i shoqeruar m ...

Universi i Narutos

Universi i Narutos eshte nje univers i trilluar i krijuar nga Masashi Kishimoto ne te cilin zhvillohet historia e anime dhe manga Naruto. Ne universin e Narutos me shume ndikim, protagonistet kryesore jane ninxhat me nje force shpirterore te quaj ...

Zetsu

Zetsu Eshte anetar i vetem i Akatsuki qe rregullisht te veproje pa nje partner. Kjo eshte pjeserisht rezultat i aftesise se tij qe te bashkohet me ndonje objekt dhe te shpejt te udhetoje per nje vendndodhje te re, diçka qe ninja disa te tjera jan ...

Poneglyph

Poneglyph jane pllaka misterioze me mbishkrim ne anime dhe manga One Piece, ku historia eshte e shkruar me shkronja te lashta. Pllakat jane ndare ne shume ishuj te botes dhe i vetmi person qe mund ti lexoj eshte Nico Robin. Sipas Tamago, ka tridh ...

Daisuke Namikawa

Daisuke Namikawa eshte nje dublues animesh, lindur me 2 prill 1976, Tokjo, Japoni. Puna e tij si seiyu eshte nje pune e gjere qe perfshin dublimin e nje sere personazhesh fiktive ne anime, lojera vizuale te tjere. Per momentin eshte punesuar nga ...

Lista e episodeve të Tenjho Tenge

Filmi serial anime i Tenjho Tenge perbehet nga 24 epizode dhe 2 seri OVA. Me poshte paraqiten epizodet e serialit anime Tenjho Tenge. 1. Tempulli Seiki – Nagi Soiciro dhe Bob Makihara mberrijne ne shkollen Todo. Me qellimin per ta vene te gjithe ...

Akademia Mbretërore

Akademia Mbreterore eshte nje serial i animuar italian i krijuar nga Iginio Straffi dhe prodhuar nga Rainbow S.r.l. Seriali u shfaq per here te pare ne Ray YoYo, me 21 maj 2016. Ne Amerike, transmetimi i tij nisi me 13 gusht 2016 nga Nickelodeon. ...

American Dad!

American Dad! eshte nje seri animuar amerikane prodhuar nga Underdog Productions dhe Fuzzy Door Productions per krijimin e 20th Century Fox, ne pjese, nga Seth MacFarlane, krijuesi i Family Guy.

Barum Badum

Barum Badum eshte serial i animuar italiane e krijuar nga Osvaldo Cavandoli. Seriali kishte gjthsej 3 sezone dhe 90 epizoda dhe ishin te shkurtera qe zgjasin 2-6 minuta. Seriali u paraqit ne vende te ndryshme si ne Kosove, Shqiperi, Serbi etj. Mu ...

BobSfungjeri Pantallon-Katrori

BobSfungjeri Pantallon-Katrori eshte nje seri e animuar, e famshme amerikane e shfaqur ne Nickelodeon, dhe Nicktoons. Seria u krijua nga Stephen Hillenburg. Ne Shqiperi transmetohet nga Top Channel, Bang dhe Çufo.

Drawn Together

Drawn Together eshte nje seri e animuar amerikane, qe shtremon disa show dhe seria, nder te tjere Simpsons, Big Brother dhe The Real World, po ashtu edhe stereotipin e komunitet amerikan. Seria eshte krijuar nga Dave Jeser dhe Matt Silverstein dh ...

Ed, Edd & Eddy

Ed, Edd & Eddy shqip Ed, Edd dhe Edi eshte nje serial i animuar e transmetuar dhe prodhuar nga Cartoon Newtork per here te pare 11 janar 1999 dhe i krijuar me nga Danny Antonuci. Protagonistet e ketij seriali jane tre shoke te cilet kane te njejt ...

Jimmy neutron

Aventurat e Jimmy Neutron: Boy Genius, shpesh shkurtohet ne vetem Jimmy Neutron, eshte nje kompjuter animuar seri televizive amerikane krijuar nga John A. Davis. Eshte 2002 spin- off te 2001 film Jimmy Neutron: Boy Genius. Ajo fillimisht transmet ...

LoliRock

LoliRock eshte nje serial i animuar francez, prodhuar nga Marathon Media dhe Zodiak Kids. U krijua nga Jean-Louis Vandestoc me skenar te Madellaine Paxson. Seriali e dha premieren per here te pare ne France, me 18 tetor 2014, ne kanalin France 3. ...

Lopa dhe Pula

Lopa dhe Pula anglisht, eshte nje serial i animuar i prodhuar dhe transmetuar nga Cartoon Network me 1997 e krijuar nga David Feiss. Seriali tregon aventuarat e nje motre Lopes dhe vellait te saj Pules, kunder Te Kuqit nje personazh budalla dhe d ...

Lupo Alberto (seri të animuar)

Lupo Alberto eshte nje seri animuar e prodhuar ne 1997 dhe 1998 nga The Animation Band ne bashkeprodhim me Rai, i frymezuar nga i njejti karakter dhe i njejti seri e librave komik te krijuar nga Silver; dy seri jane prodhuar per nje total prej 10 ...

Miqësia është magjike me ponin tim të vogël

My Little Pony: Friendship Is Magic eshte nje serial i animuar amerikan, prodhuar nga kompania Hasbro Studios. Seriali eshte i bazuar ne lodrat My Little Pony, per here te pare u transmetua ne kanalin televiziv The Hub me 10 tetor, 2010. Ne Shqip ...

Mr Bean (serial i animuar)

Mr. Bean: Seria e Animuar ose shkurt Mr. Bean, eshte nje sitcom i animuar britanik i prodhuar nga Tiger Aspect Productions ne bashkepunim me Richard Purdum Productions, Varga Holdings dhe Sunwoo Entertainment. Bazuar ne sitcom britanik me te njej ...

Nature Cat

Nature Cat eshte nje serial i animuar amerikan-kanadez krijuar nga Adam Rudman, David Rudman dhe Todd Hannert. Seriali per here te pare u transmetua ne kanalin televiziv PBS Kids me 25 nentor 2015.

Peep and the Big Wide World

Peep and the Big Wide World eshte nje serial i animuar amerikan-kanadez krijuar nga Kaj Pindal. Seriali per here te pare u transmetua ne kanalin televiziv Discovery Kids dhe TVOKids me 17 prill 2004.

Perimet (seri e animuar)

Lerri Kastravec: Lerri Kastravec eshte nje nga dy pret e Perimet. Ai kenaqet duke kenduar kenge te çmendura dhe shpesh vjen me idete me te çmendura per gjerat. Bob Domate: Bob Domate eshte nje nga dy pret e Perimet. Ai eshte serioz dhe i pelqen t ...

Police Academy

Sweetchuck Thomas "House" Conklin Professor Carey Mahoney Larvell Jones Eugene Tackleberry Moses Hightower Eric Lassard Zed Laverne Hooks Capt. Thaddeus Harris Debbie Callahan Lt. Proctor

Prindër të çuditshëm

Prinder te çuditshem eshte serial amerikan i animuar televiziv, fitues i çmimit Emmy, i krijuar nga animuesi amerikan Butch Hartman. Seriali ben fjale mbi nje djalosh i cili ka dy pal prinder magjistare. Seriali eshte prodhim i Frederator Studios ...

Sport Billy

Sport Billy eshte nje serial i animuar televiziv i vitit 1980 e bere nga Filmation Associates, fillimisht per tu transmetuar ne Gjermani. Seriali kishte 26 epizoda qe u shfaq premiere ne Gjermani dhe pjese te tjera te Evropes nga viti 1980 deri m ...

Shtëpia e zhurmshme

Shtepia e zhurmshme eshte nje serial i animuar amerikan, krijuar nga Chris Savino. Seriali per here te pare u transmetua ne kanalin televiziv Nickelodeon me 2 maj 2016. Ne Shqiperi, ky serial transmetohet ne kanalin Çufo me 13 mars 2017, pjese e ...

Viki Vikingu

Viki Vikingu e njohur ne Gjermani dhe Austri si Wickie und die starken Männer dhe Chiisana Viking Bikke ne Japoni, eshte nje seri televizive e animuar gjermano-austriake-japoneze e cila tregon aventurat e Vikit, nje djale ri Viking qe perdor zgju ...

Xhoni Bravo

Johnny Bravo eshte nje seri e animuar amerikane e krijuar nga Van Partible. Per here te pare u shfaq me 26 mars 1995 ne Cartoon Network. Johnny Bravo ka gjithsej 67 episode, qe u xhiruan brenda 4 sezoneve dhe pushuan me 14 shkurt, 2003.

Academy Award sipas viteve

Academy Award - 1996 Academy Award - 1993 Academy Award - 1998 Academy Award - 1997 Academy Award - 1999 Academy Award - 1994 Academy Award - 1995 Academy Award - 1992 Academy Award - 1991 Academy Award - 1990

Kur pranvera vonohet

Kur pranvera vonohet ishte nje seri televizive dhe film per kinema qe trajton Luften Nacionale Çlirimtare te partizaneve te Kosoves gjate Luftes se Dyte Botrore. Seriali perbehet nga pese pjese me kohezgjatje prej 55 minutash. Ne rolet kryesore p ...

Harry Potter dhe Guri Filozofal (muzika)

Kolona zanore per Harry Potter dhe Guri Filozofal u publikua me 30 tetor 2001. Muzika i filmit u kompozua dhe u drejtua nga John Williams. Muzika u nominua per Muziken Me te Mire Origjinale ne Academy Awards 74. Filmi prezanton shume melodi speci ...

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit (muzika)

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit u publikua me 15 nentor 2005. Muzika e filmit nuk u kompozua nga John Williams siç ishin tre filmat e meparshem, por nga Patrick Doyle. Kjo u be sepse Williams raportoi se kishte probleme te caktuara ne orar, pasi ...