ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 192

G3

G3 eshte festival muzikor dhe koncert ku marrin pjese tre kitarista te gjenerates; nga ketu rrjedh edhe emri i ketij festivali. Ky festival qe mbahet gati per çdo vit eshte krijuar nga Joe Satriani ne vitin 1996. Qe nga fillimi, ne G3 kane marrur ...

Anita Bitri

Anita Bitri u lind ne Sarande, me 8 janar 1968 ne nje familje intelektuale. Te gjithe admironin tiparet e bukura dhe te embla te kesaj femije engjellor. Edhe pse ishte ne kopesht, ajo kendonte dhe recitonte pa pushim. Qe ne ate moshe dinte shume ...

Eneda Tarifa

Eneda Tarifa, njohur ndryshe si Eneida Tarifa, eshte nje kengetare dhe moderatore shqiptare. Ajo perfaqesoi Shqiperine ne Eurovision Song Contest 2016 me kengen "Fairytale", pasi ka fituar Festivalin e Kenges 54 me versionin ne gjuhen shqipe te k ...

Girls Aloud

Girls Aloud eshte nje grup vajzash britanik,qe u shfaq ne vitin 2002 nga Castingshow Popstars: The Rivals. Girls Aloud eshte i njohur kryesisht ne Britanine e Madhe, Irland, Poloni dhe Greqi.

Girlschool

Cris Bonacci - kitare Jackie Carrera - bas kitare Gil Weston - bas kitare Enid Williams - bas kitare, kengetar Deirdre Cartwright - kitare Kelly Johnson - kitare Jackie Bodimead - kengetar

Meanstreak

Meanstreak eshte nje bend heavy / thrash metal nga Westchester, New York, i themeluar ne vitin 1985. Bendi perbehet nga Rena Petrucci, Marlene Portnoy, Bettina France, Lisa Martens Myung, dhe Yael Devan. Meanstreak kane leshuar nje album te quajt ...

Sugababes

Sugababes jane nje grup vajzash angleze qe u formuan ne Londer te Anglise, ne vitin 1998. Deri me tani ato kane nxjerrur ne treg 16 single qe kane arritur te depertojne ne top listat boterore e sidomos ne Top listen angleze, ku kater here kenget ...

The Mamas

The Mamas fitoi Melodifestivalen 2020 me gjithsej 137 pike, qe do te thote se ato do ta perfaqesojne Suedine ne Festivalin Evropian te Kenges 2020 qe do te mbahet ne Roterdam, Hollande.

The Pussycat Dolls

The Pussycat Dolls eshte nje grup muzike me 6 femra nga ShBA, qe u themelua nga Robin Antin me vitin 1995, kurse karrieren muzikore e kane filluar me vitin 2005. Karrieren e filluan me 1995 neper bare, kafene dhe disko si kercimtare, ku kane pasu ...

Nightmare Cinema

Nightmare Cinema ka qene nje rock bend "parodik", i perbere nga anetaret e bendit Dream Theater, te cilet kane luajtur ne instrumente tjera nga ato te perhershmet. Emri i ketij bendi eshte krijuar qellimisht per ta "kundershtuar" emrin Dream Thea ...

Boney M.

Boney M. eshte nje grup muzikor i krijuar nga producenti gjerman Frank Farian. Te vendosur fillimisht ne Gjermani, kater anetaret e pare te reshtimit zyrtar te grupit ishin kengetaret te lindura ne Xhamajka - Liz Mitchell dhe Marcia Barrett, Maiz ...

65daysofstatic

65daysofstatic eshte nje grup eksperimental nga Sheffield, Angli. I formuar ne vitin 2001, grupi perbehet nga instrumentalistet Paul Wolinski, Joe Shrewsbury, Rob Jones dhe Simon Wright. Muzika e grupit eshte pershkruar si e zhurmshme, elektronik ...

Animals as Leaders

Animals as Leaders eshte nje progressive metal bend amerikan i formuar nga Tosin Abasi ne vitin 2007, i cili tani perfshine edhe kitaristin Javier Reyes dhe bateristin Matt Garstka. Bendi lansoi albumin e vete-titulluar ne prill te vitit 2009 nep ...

Behold. The Arctopus

Behold. The Arctopus aktualisht kane kontrate te lidhur me Metal Blade Records per albumin e tyre te pare, Skullgrid, i cili eshte leshuar me 16 tetor 2007. Bendi shkoi ne turne me Genghis Tron dhe The Dillinger Escape Plan per ta promovuar album ...

CAB

CAB eshte jazz fusion bend i themeluar nga basisti Bunny Brunel ne vitin 2000. Deri me tani bendi ka inçizuar kater studio albume dhe dy live albume. Albumi i tyre i dyte, CAB 2, u nominua per Best Contemporary Jazz Album ne Grammy Awards te viti ...

Fourplay

Fourplay eshte nje bend smooth jazz nga Shtetet e Bashkuara. Bendi ishte i perbere nga Bob James, Lee Ritenour, Nathan East, dhe Harvey Mason. Ne vitin 1998, Lee Ritenour e la bendin dhe e zgjodhi Larry Carlton-in si zevendesim te tij.

El Grupo

El Grupo eshte nje jazz fusion bend i themeluar nga session muzikanti dhe kitaristi Steve Lukather. Ne bend marrin pjese edhe Steve Weingart, Oskar Cartaya, dhe Joey Heredia. Bendi kryesisht mban turne neper jazz klubet ne Shtetet e Bashkuara dhe ...

Khruangbin

Khruangbin eshte nje treshe muzikore amerikane nga Houston, Texas, me Laura Lee ne bas, Mark Speer ne kitare, dhe Donald Ray "DJ" Johnson Jr. ne bateri. Grupi eshte i njohur per perzierjen e ndikimeve globale te muzikes, si soul, dub, dhe psyched ...

Liquid Tension Experiment

Liquid Tension Experiment eshte nje bend i zhanreve instrumental progressive rock / metal, i krijuar nga bateristi Mike Portnoy ne vitin 1997. Bendi ka lansuar dy albume nepermjet Magna Carta Records.

Liquid Trio Experiment

Perderisa John Petrucci qendronte prane gruas se tij dhe vajzes se sapolindur, Kiara, Mike Portnoy, Jordan Rudess dhe Tony Levin vazhduan te kompozonin muzike. Me 23 tetor 2007 u leshua nje CD me muzike qe u kompozua ne mbledhjet e albumit te dyt ...

Orbital

Orbital eshte bend elektronik nga Anglia, i perbere nga vellezerit Phil dhe Paul Hartnoll. Karriera e tyre zgjati nga viti 1989 deri ne vitin 2004, por ne vitin 2009 bendi lajmeroi se do te riformohet. Emri i bendit vjen nga rrethi rrugor M25 ne ...

Ozric Tentacles

Ozric Tentacles jane nje grup instrumental rock nga Somerset, Angli, muzika te cileve perfshine shume zhanre, si psychedelic rock, progressive rock, world music, jazz fusion, reggae, dhe electronica, ne mes te tjerave. Te formuar ne vitin 1983, b ...

Planet X

Planet X eshte nje instrumental rock / progressive metal supergrup, i cili evuloi pas solo albumit te pare te Derek Sherinian, Planet X. Sherinian ka cekur ne disa intervista se qellimi i tij kur e krijoi Planet X ishte qe ta krijonte nje bend, a ...

Pnuma Trio

Pnuma Trio eshte bend elektronik amerikan, i formuar nga anetaret Alex Botwin, Ben Hazlegrove, dhe Lane Shaw ne vitin 2004. Muzika e tyre permban elemente edhe nga zhanret jazz, funk, hip hop, dhe klasike.

RMS

RMS eshte nje jazz fusion bend anglez i formuar ne vitin 1982 nga tre session muziciente te famshem, R ay Russell, M o Foster, dhe S imon Phillips. Ne mes te vitit 2007 RMS shkuan ne turne ne Angli. Per shkak te angazhimit te tij me bendin Toto, ...

AC/DC

AC/DC eshte nje bend i muzikes hard rock, i formuar ne Sydney, Australi, ne vitin 1973 mbas iniciatives e vellezerve Angus e Malcolm Young. Phil Rudd – bateri 1975–1983, 1994– Brian Johnson – kengetar kryesor 1980– Angus Young – kitare 1973– Geor ...

Dio

Strange Highways 1994 - #142 US Master of the Moon 2004 Killing the Dragon 2002 - #199 US Intermission 1986 - #70 US The Last in Line 1984 - #24 US Angry Machines 1996 Lock up the Wolves 1990 - #61 US Anthology Volume 2 2001 Anthology 1997 Sacred ...

Dominici

Dominici eshte nje progressive metal bend i formuar ne vitin 2005 nga ish-vokalisti i bendit Dream Theater, Charlie Dominici. Dominici qe para-bendi per tre koncerte te turnese se fundit te Dream Theater, "Chaos in Motion", te cilat u mbajten ne ...

Enchant

Enchant eshte nje neo-progressive rock bend amerikan, i formuar ne vitin 1989. Muzika e tyre karakterizohet nga tekstet dhe melodite ambicioze si dhe nga eksperimentet me harmoni.

Europe

Europe eshte nje bend i muzikes hair metal/hard rock, i formuar ne Suedi ne vitin 1979. Nje nga kenget me te suksesshme te Europe eshte "The Final Countdown".

Helloween

Helloween eshte nje bend i muzikes power metal / speed metal, i formuar ne Gjermani ne vitin 1984 nga Kai Hansen, Michael Weikath, Markus Grosskopf e Ingo Schwichtenberg.

Journey

Journey eshte nje rock bend amerikan i formuar ne San Francisco ne vitin 1973. Qe nga themelimi nga anetaret e meparshem te Santana, bendi ka kaluar neper disa faza. Suksesi me i madh komercial i bendit erdhi ne fundin e viteve 1970 dhe ne fillim ...

Judas Priest

Judas Priest eshte nje bend i muzikes heavy metal / speed metal, i formuar ne Angli ne vitin 1968 nga K.K. Downing e Ian Hill edhe akoma ne aktivitet.

Marillion

Diz Minitt - bas 1979 - 1982 Mick Pointer - bateri 1979 - 1983 Fish - vokal 1981 - 1988 Brian Jelliman - tastiere 1979 - 1981 Doug Irvine - bas, vokal 1979 - 1980

Overkill (bend)

Overkill eshte nje bend i muzikes thrash metal, i formuar ne New Jersey, USA, ne vitin 1980. Grupi merr emrin nga albumi i famshem i Motörhead-ave i vitit 1979, Overkill.

Pearl Jam

Pearl Jam eshte nje nga grupet muzikore me te njohura per stilin "grunge". Perpara se te njiheshin me emrin "Pearl Jam", disa prej pjestareve te bendit paten punuar bashke si Mother Love Bone dhe Temple of the Dog.

Rhapsody of Fire

Andrea Furlan - bas kitare Daniele Carbonera - bateri Alessandro Lotta - bas kitare Cristiano Adacher - kengetar

Saxon

Fritz Randow - bateri Steve Dawson - bas kitare Paul Johnson - bas kitare Jörg Michael - bateri Pete Gill - bateri Nigel Durham - bateri John Gallacher - bas kitare Graham Oliver - kitare

Scorpions

Scorpions eshte nje grup muzikor hard rok dhe metal i rende nga Hanoveri i Gjermanise, formuar ne vitin 1965 dhe nje prej grupeve gjermane rok me te njohura ne skenen nderkombetare. Shpesh ata njihen si nismetaret te ashtuquajtures Powerballade. ...

Sex Pistols

Sid Vicious – bas kitare 1977-1978 Paul Cook – bateri 1975-1978, 1996, 2002, 2003 Steve Jones – kitare 1975-1978, 1996, 2002, 2003 Glen Matlock – bas kitare 1975-1977, 1996, 2002, 2003 Johnny Rotten – kengetar 1975-1978, 1996, 2002, 2003

Twisted Sister

Twisted Sister eshte nje bend i muzikes heavy metal, i formuar ne New York CIty, USA ne vitin 1973. Grupi bashkon disa elementa e grupeve e muzikes shock rock, si per shembull Alice Cooper, New York Dolls e Kiss.

The Blues Brothers

The Blues Brothers eshte nje bend blues, i formuar ne New York, USA, ne vitin 1978 nga dy komiket e famshem John Belushi e Dan Aykroyd, ne fillim si nje sketch muzikor i thejshte i realizuar per programin televisiv Saturday Night Live.

Morandi

Morandi eshte nje grup rumun europop qe perbehet nga Marius Moga dhe Andrei Stefan Ropcea Randi. Emri i grupit rrjedh nga dy shkronjat e para te emrit te Mogas dhe pseudonimit te Ropceas, Randi, pra Morandi. Perveç suksesit ne Rumani, kenga Beijo ...

Explorers Club

Explorers Club eshte nje progressive rock projekt i drejtuar nga vellezerit Gardner nga bendi Magellan. Ne bend, midis te tjereve, marrin pjese James LaBrie, John Petrucci, dhe John Myung nga bendi Dream Theater, Derek Sherinian nga bendi Planet ...

The Jelly Jam

The Jelly Jam eshte nje progressive rock supergrup i perbere nga tre anetare; Ty Tabor nga bendi Kings X ne kitare dhe vokal, Rod Morgenstein nga Dixie Dregs ne bateri, dhe John Myung nga Dream Theater ne bas kitare. Keta tre muziciente me pare b ...

New Order

New Order eshte nje bend post-punk/alternative dance anglez i formuar ne vitin 1980 nga Bernard Sumner, Peter Hook dhe Stephen Morris. Bendi u formua nga anetaret e Joy Division, pas vetevrasjes se vokalistit Ian Curtis. Shume shpejte atyre iu ba ...

Pet Shop Boys

Pet Shop Boys eshte nje duo electronic pop anglez, i perbere nga Neil Tennant dhe Chris Lowe. Pet Shop Boys kane shitur me shume se 50 milione albume ne te gjithe boten. Qe nga viti 1986, ata kane pasur 39 hite Top 30 22 hite Top 20 ne Britani te ...

Artery Recordings

Artery Recordings eshte nje kompani distributive Amerikane e inqizimeve e cila primare e ka punk-in, hardcore-punk-in, metalcore-in, deathcore-in dhe post-hardcore-in.

Bethlehem Records

Bethlehem Records ishte nje label per regjistrim e vendosur ne New York dhe Hollywood e themeluar nga Gus Wildi ne vitin 1953. U ble nga King Records ne fillim te viteve 1960-ta.

Blackground Records

Blackground Records eshte nje label amerikan. Firma eshte hapur ne vitin 1993 nga artisti Barry Hankerson dhe nga biri i tij, Jomo Hankerson. Poshte shihni kengetaret amerikan te cilet ende jane ne kontrate dhe ata qe kane qene.