ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 199

Oqeani Indian

Oqeani Indian per nga madhesia eshte oqeani i trete ne bote. Ai ze rreth 20% te siperfaqes ujore te Tokes. Ne veri kufizohet me kontinentin e Azise, ne perendim me Afriken, ne lindje me Indokinen, Ishujt Sunda dhe me Australine. Ne jug meAntarkti ...

Oqeani Jugor

Oqeani Jugor, i njohur edhe si Oqeani Antarktik, perben ujrat me jugore te Oqeanit Boteror, zakonisht i marre ne jug te paralelja 60° J dhe duke rrethuar Antarktikun.

Baskia

Baskia eshte krahine autonome ne Spanje me staus te regjionit historik. Kryeqytet i Baskise eshte Vitoria ose ne gjuhen baske Gasteic. Baskia eshte njera nga teritoret ku flitet gjuha baske, te cilen e quajne edhe toke Baske ose ne gjuhen baske E ...

Dalmacia

Dalmacia eshte regjion ne Kroaci. Shtrihet ne jug te Gjirit te Kuarnerit. Malet e larta pergjate bregdetit siç jane Velebiti, Dinara, Kameshnica dhe Zavelim e ndajne Dalamcine nga brendia e shtetit. Dalmacia perfshine nje brez te ngushte mjaft te ...

Rajonet e Danimarkës

Pese Rajonet e Danimarkes u krijuan si ndarje administrative ne nje nivel mbi komunat dhe nen qeverine qendrore ne sektorin publik si pjese e Reformes Komunale Daneze 2007, kur u shfuqizuan 13 qarqet. Ne te njejten kohe, numri i komunave u shkurt ...

Siberia

Siberia ne kuptimin e gjere eshte pjesa aziatike e Rusise. Ne perendim kufizohet me Uralin, ne veri me Oqeanin e ngrire te veriut, ne lindje me Oqeanin paqesor dhe ne jug me Republiken popullore te Kines, Mongoline dhe Kazakistanin. Siberia perfs ...

Atakama

Atakama – eshte shkretetire ne Kil, Amerika Jugore. Atakama eshte nje pllaje krejtesisht pa uje e perbere nga dheu i njelmet, reres dhe llaves se gurezuar e cila shtrihet nga Andet deri ne Paqesor. Gjeresia mesatare eshte 160 km. Atakama eshte sh ...

Kallahari

Kallahari eshte shkretetire ne Afriken Jugore. Siperfaqja e shkretetires eshte 900 000 kilometer katrore dhe shtrihet ne pjesen me te madhe te Botsuanes, nje pjese ne Namibise dhe ne Republiken Jugafrikane. Lumi i vetem qe kalon neper shkretetire ...

Lugina e Vdekjes

Lugina e Vdekjes eshte depresioni me i thelle, e cila shtrihet ne Ameriken Veriore ne teritorin e shtetit federal te Kalifornise. Lugina e Vdekjes eshte qudire e shkretires se nxehte e cila i ka tri rekorde: me e nxehat, me e thata, dhe me e ulet ...

Saharaja

Saharaja eshte shkretetira e dyte per nga madhesia pas Antarktikut ne bote, me 9 000 km2 e cila gjendet ne veri te Afrikes. Siperfaqja e Saharase eshte perafersisht sa 50 shtetet e SHBA-ve. Emri i Saharase rrjedh nga fjala arabe, qe do te thot sh ...

Shkretëtira e Namibisë

Shkretetira e Namibise eshte shkretetire e madhe ne jug-perendim te Afrikes. Emri" Namib” ne gjuhen name ka kuptmin" e madhe” dhe me te vertete shkretetira ze hapsire te madhe rreth 50.000 km², duke u shtrire pergjate oqeanit Atlantik me rreth 1 ...

Shkretëtira Tar

Shkretetira Tar eshte ne kufi ne mes Indise dhe Pakistanit. Shkretetira Tar gjithashtu eshte e njohur me emrin Shkretetira e madhe e Indise perfshine nji pjese bukur te madhe te Indise perendimore. Shtrihet neper kater shtete te Indise|: Penxhab, ...

Uhlovica

Uhlovitsa eshte nje shpelle ne Zonen e Pishinave Blu ne Provincen Smoljan te Maleve Rodope, Bullgaria Jugore. Shpella eshte afer fshatit Mogilitsa dhe 37 dhe 47 km larg nga Pamporovo dhe Chepelare. Rreth 3000 turiste vizitojne shpellen çdo vit. U ...

Belashica

Belasica, Bellesi ose Kerkini, eshte nje vargmal ne rajonin e Maqedonise ne Evropen Juglindore, qe shtrihet ne territorin e Greqise, te Republikes se Maqedonise dhe Bullgarise.

Vargmalet Tajvan

Vargmalet Tajvan ndodhen ne Azi, shtrihet ne lindje te ishullit Tajvan, kane lartesi mesatare 3000 – 3500 metra mbi nivelin e detit, maja kryesore e tyre quhet Yushan dhe ndodhet ne lartesi 3952 mbi nivelin e detit.

Energjia gjeotermike

Energjia gjeotermike eshte energjia termike e prodhuar dhe e ruajtur ne Toke. Energjia termike eshte energjia qe percakton temperaturen e materies. Energjia gjeotermike ne koren e Tokes e ka origjinen qe nga formimi fillestar i planetit dhe nga p ...

Etna

Etna, eshte vullkan aktiv ne Itali i cili ndodhet ne bregdetin lindore te Sicilise, ne afersi te Mesines dhe Katanijes. Etna eshte vullkani me i larte ne Evrope, i cili ngritet ne 3.320 metra lartesi mbidetare, por vlene te ceket se lartesia e vu ...

Katla (Vullkan)

Katla eshte nje nga vullkanet me te medha ne Islande. Ai eshte vendosur ne veri te Mýrdal dhe ne lindje te Eyjafjallajökull ne nje akullnaje te vogel. Lartesia e tij arrin 1.512 metra dhe eshte i mbuluar pjeserisht nga akullnaja Mýrdalsjökull. Ka ...

Kilimanxharo

Kilimanxharo eshte mali me i larte ne Afrike. Kilimanxharo ka prejardhje vullkanike. Gjendet ne verilindje te Tanzanise, ne kufi me Kenine. Eshte i perbere nga tri vullkane Shira, Mavenzi dhe Kibo. maja me e larte Uhuru gjindet ne 5896m lartesi m ...

Kotopaksi

Kotopaksi eshte nje vulkan aktiv ne malet e Andeve, qe ndodhet ne kantonin Latacunga te provinces Cotopaxi, rreth 50 km ne jug te Quito dhe 33 km ne verilindje te qytetit te Latacunga, Ekuador, ne Ameriken e Jugut. Qe nga viti 1738, Cotopaxi ka s ...

Krakatau

Krakatau dikur ka qene nje ishull i vogel me bukuri te rralle ne Indonezi. Ky ishull ka qene me prejardhje vullkanike. Ishulli eshte shkaterruar nga eksplodimi ne vitin 1883. Ky erupcion vullkanik ishte njeri nder me te njohurit ne te gjitha kohe ...

Mauna Kea

Mauna Kea eshte vullkan ne ishujt Hawaii, ShBA. Vullakan eshte aktiv dhe ngritet ne nje lartesi mbidetare prej 4201 metrave, ndersa fundi i tij shtrihet 5000 metra nen nivelin e detit, qe do te thote se lartesia e pergjithshme eshte mbi 9000 metr ...

Mauna Loa

Mauna Loa eshte vullkani me i madh ne bote, gjendet ne Hawaii, ShBA. Vullkani dallohet nga vullkanet tjera per nga masiviteti, qe arrin nje madhe 75 000 km 2. Eshte vertetuar se pesha e tij eshte aq e madhe sa qe ka deformuar pllaken e Pacifikut.

Merapi

Merapi eshte mal dhe vullkan aktiv ne ishullin indonezian Java, jo larg qytetit Xhakarta. Nga viti 1548 ndodhin shperthime te rregullta nder me te rrezikshmit dhe me fatal ishte ai i vitit 1994, mandej ne vitin 2006. dhe ne tetor te vitit 2010. T ...

Nevado del Ruiz

Nevado del Ruiz apo Mount Ruiz eshte Vullkan diku ne Kulumbi. Eshte per afersisht 80 milje apo 129 km ne periferi te Bogotas, afer nje qyteti te quajtur Armero. Mount Ruiz njihet si vullkani me aktiv ne Kulumbi. Ne vitin 1985 ne qytezen e Armeros ...

Santorini

Santorini) zyrtarisht Thira eshte nje ishull ne detin Egje jugor, rreth 200 km ne juglindje te kontinentit te Greqise. Eshte ishulli me i madh i nje arkipelagu te vogel, rrethor, i cili mban te njejtin emer dhe eshte mbetja e nje caldera vullkani ...

Vezuvi

Vezuvi eshte nje vullkan ne Napoli dhe i vetmi aktiv ne pjesen kontinentale te kontinetit te Evropes. Sipas matjeve te fundit gjatesia e tij arrine 1281 m, ndersa thellesia e kraterit 30m. Vezuvi ndodhet ne teritorin e Italise, ne Zinxhirrin male ...

Datumi Gjeodezik

Datumi gjeodezik eshte bashkesia e parametrave qe percaktojne formen dhe madhesine e elipsoidit referent bashke me poziten e njohur te tij si trup tokesor ne hapsire,deri me tani ne bote jane ne perdorim mbi 100 datume." Datum” eshte sinonim per ...

Kodra (gjeodezi)

Kodra eshte pjese toke e ngritur si breg i larte me pjerrtesi te bute. Siperfaqet e ngritura te tokes nen nje mije metra dhe me shpate te buta njihen si male te uleta.

Ibn Ben Zara

Sipas mbishkrimit ne skajin perendimor te harte te Portolankarte Ibn Ben Zara mbi 1497/08/02 ne Aleksandri ishte perfunduar. Studimi i saktesise se hartes me mbeshtetjen e kopjuterave ne Essen ishte i bazuar ne nje faksimilen e shtepise botuese B ...

Apango

Apango eshte nje qytet, kryetari i komunes se Mártir Cuilapan, ne gjendjen e Guerrero meksikan. Ajo eshte vendosur ne rajonin qendror te shtetit ne rreth 35 km larg kryeqytetit te shtetit Chilpancingo Bravo.

Gjeografia e Afganistanit

Gjeografia e Afganistanit Afganistani eshte vend kontinental me nje rendesi strategjike ne regjionin ku ndodhet. Pjesa me e madhe e vendit eshte shkembore. Me pake se 10% e siperfaqes gjendet ne nivelin detar nen 600m. Pjesen me te madhe te siper ...

Gjeografia e Republikës së Afrikës Qendrore

Gjeografia e Republikes se Afrikes Qendrore Republika e Afrikes Qendrore ndodhet ne Afriken perendimore ne veri te Republikes Demokratike te Kongos. Siperfaqja e pergjithshme e Republikes se Afrikes Qendrore eshte 622.984 km 2 21 here e diçka ma ...

Gjeografia e Algjerisë

Gjeografia e Algjerise Algjeria ndodhet ne Afriken veriore, ne mes te Marokut dhe Tunizise dhe ka dalje ne Oqeanin Atlantik e Detin Mesdhe. Siperfaqja e saj e bene ate qe te radhitet si shteti i dyte me i madh ne kete kontinent pas Sudanit. Nje p ...

Gjeografia e Angolës

Gjeografia e Angoles Angola ndodhet ne kontinentit Afrikan ne mes te Namibise e Republikes Demokratike te Kongos dhe ka dalje ne Oqeanin Atlantik. Sipas OKB-se hyne ne rajonin e Afrikes qendrore mirepo disa organizata e institute e plasojne ne Af ...

Gjeografia e Arabisë Saudite

Arabia Saudite eshte shteti me i madh i regjionit te Azise Jugperendimore. Me 2.1 milion km2, ajo pefshin afro 80% te Gadishullit te Arabise. Asnje shtet i ketij regjoni nuk ka nje fizionomi specifike, siç ka Arabia Saudite. Ajo ne pjesen me te m ...

Gjeografia e Beninit

Gjeografia e Beninit Benini ndodhet ne Afriken perendimore ne mes te Nigerise e Togose dhe ka dalje ne Oqeanin Atlantik, gjegjesisht ne gjirin qe e mbane emrin e ketij vendi. Zalli fryen nga brendia e vendit arrin gjere ne buzedet dhe lumenj te p ...

Gjeografia e Botsvanës

Gjeografia e Botsvanes Botsuana ndodhet ne Afriken jugore, ne veri te Afrikes se Jugut. Siperfaqja e pergjithshme e Botsuanes eshte 600.370 km 2 20 here e diçka ma e madhe se Shqiperia prej se ciles 15.000 km 2 jane uje. Botsuana shtrihet rreth k ...

Gjeografia e Burundit

Gjeografia e Burundit Burundi ndodhet ne Afriken qendrore ne lindje te RD te Kongos. Siperfaqja e pergjithshme e Burundit eshte 27.830 km 2 pak ma e vogel se Shqipnija, nga e cila 2.180 km 2 jane ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike ...

Gjeografia e Çadit

Gjeografia e Çadit Çadi ndodhet ne Afriken qendrore ne jug te Libise. Siperfaqja e pergjithshme e Çadit eshte 1.284.000 km 2 Me u bo bashke Kosova,Shqiperia,Maqedonia edhe Malcia ju duhet edhe 16-here me u shumu per me pas kete hapsire, nga e cil ...

Gjeografia e Eritresë

Gjeografia e Eritrese Eritrea ndodhet ne Afrike me dalje ne detin e Kuq dhe gjendet ne mes te Xhibutit e Sudanit. Sipas ndarjes rajonale te OKB-se Eritrea plasohet ne rajonin Afrikes veriore ndersa disa organizata tjera e plasoje ne rajonin e Afr ...

Gjeografia e Etiopisë

Gjeografia e Etiopise Etiopia ndodhet ne Afrike, ne perendim te Somalise. Sipas ndarjes rajonale te OKB-se Etiopia plasohet ne rajonin e Afrikes veriore ndersa disa organizata tjera e bashkangjisin ne rajonin e Afrikes lindore varesisht nga vepri ...

Gjeografia e Gambisë

Gjeografia e Gambise Gambia ndodhet ne Afriken perendimore me dalje ne oqeanin Atlantik dhe ne brendi te Senegalit Siperfaqja e pergjithshme e Gambise eshte 11.300 km 2 pakez ma e madhe se Kosova nga kjo 1.300 km 2 jane uje. Gambia shtrihet rreth ...

Gjeografia e Grenlandës

Grenlanda eshte ishull me nje siperfaqe prej 2.166.086 km² nga e cila 1.755.637 km² eshte e mbuluar me akull. Bregdeti ka nje gjatesi 39.330 km, qe eshte gati sa gjatesia e Ekuatorit. Pesha e mbuleses se akullt ne brendesi te ishullit ka krijuar ...

Gjeografia e Guinejës

Gjeografia e Guinejes Guineja ndodhet ne Afriken perendimore me dalje ne oqeanin Atlantik, ne mes te Guinese Bizare e Siera Leones. Siperfaqja e pergjithshme e Guinese eshte 245.857 km 22 here e diçka ma e madhe se Kosova dhe shtrihet rreth koord ...

Gjeografia e Guinejës Bizare

Gjeografia e Guinejes Bizare Guineja Bizare ndodhet ne Afriken perendimore me dalje ne gjirin e Guinese, ne mes te Guinese dhe Senegalit. Siperfaqja e pergjithshme e Guinese Bizare eshte 36.120 km 2 pake ma e madhe se Shqiperia prej se ciles 8.12 ...

Gjeografia e Bermudës

Ishujt e Bermudeve jane bere te njohura parasegjithash per shkak te trekendeshit te Bermudeve. Kjo eshte hapesire ne te cilen, gjeja se, ne mynyre te padukshme zhduken anijet dhe aeroplanet. Ne Bermude klima eshte subtropike, e lageshte dhe e nxe ...

Gjeografia e Bolivisë

Bolivia eshte e vendosur ne zonen qendrore te Amerikes se Jugut, ne mes 57 ° 26-69 ° 38 ne perendim dhe 9 ° 38-22 ° 53 ne jug. Me nje siperfaqe prej 1.098.581 kilometra katrore, Bolivia eshte vendi i 28 me i madh ne bote, por ajo eshte vendi i pe ...

Gjeografia e Brazilit

Brazili shtrihet ne dy anet e ekuatorit. Ne pjesen jugore kufij ujor dhe tokesor ne veri. Eshte shteti me i madh per nga siperfaqja ne Ameriken latine. Dhe i pesti ne bote.

Gjeografia e Gjeorgjisë

Gjeorgjia shtrihet ne veriperendim te regjionit te Kaukazit, midis Kaukazit te Madh, Kaukazit te Vogel dhe Detit te Zi. Ka nje territor prej 70.000 km². Ne relievin e saje zoterojne malet e Kaukazit qe me vargmalet e shumta te larta te ndara me l ...