ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 203

Delvina

Delvina eshte nje qytet qe permendet qe ne antikitet. Udhetari Evlia Çelebi ne "Librin e Udhetimeve" e pershkruan pasi kishte vizituar trojet e vilajetit te Janines: Themeluesit e saj jane spanjollet. Me vone, venedikasit e shtine ne dore me djal ...

Dimal (qytet)

Rrenojat e kembeve te ures se ndertuar me stilin e asaj te Gorices gjenden si deshmitare te ekzistences se hershme te banoreve te pare qe hodhen themelet e qytezes se mevonshme. Qyteti i sotem e ka origjinen nga shperngulja e banoreve te fshatrav ...

Divjaka

Divjaka eshte nje qytet ne Shqiperine e Mesme qe ndodhet pes km larg Detit Adriatik dhe ne veri-lindje te Lagunes se Karavastes me rreth 7 282 banore.

Drini i Bardhë

Drini i Bardhe eshte lum qe pershkon pjesen perendimore te Kosoves, respektivisht Rrafshin e Dukagjinit. Drini buron rreze malit te Rusolise nga gurra e shpelles se Radavcit, ne 586 m lartesi mbidetare, ku krijon edhe nje ujevare te bukur, para s ...

Drini i Zi

Drini Zi buron nga Liqeni i Ohrit, nga nje lartesi mbidetare prej 695 m, ndersa del nga territori i Maqedonise se Veriut ne afersi te qytetit te Dibres ne lartesi mbidetare 476 m. Gjatesia e pergjithshme e lumit eshte 149 km., dhe brenda Maqedoni ...

Dhërmiu

Dhermiu eshte fshati i dyte i krahines se Himares. I vendosur buze detit Jon dhe ne shpatet e maleve Vetetime Pritese, Akrokerauneve, midis gjelberimit te ullinjve dhe agrumeve te shumta, fshati ka nje bukuri madheshtore, dhe sipas udhetarit angl ...

Frashëri (Përmet)

Frasheri ndodhet ne rrethin e Permetit. Eshte qender e fshatrave si Miçan, Zavalan Strevec, Goblar Kreshove, Soropuj. Ky fshat per here te pare del ne regjistrin osman ne vitin 1431-1432. Sipas ketyre regjistrave, Frasheri eshte nje vendbanim i v ...

Fusha e Tiranës

Fusha e Tiranes eshte nje fushe ne qender te Shqiperise, pjese e Ultesires Perendimore, ku pjesa me e populluar eshte kryeqyteti i Shqiperise, Tirana.

Fusha e Vogël

Popullsia e ketij fshati eshte 289 banor sipas regjistrimit te muajit dhjetor 2009.Levizja e popullsise gjithmone ka qene evidente per kete fshat. Fiset qe jetojne akoma ne fshat jane; Lazri,Shatku,Dema,Xhemalallari,Skuka,Ceku,Doku,Capa,Burnazi,D ...

Fushë-Bardhë

Deri ne vitin 1900 Fushebardha dhe Fusheverria funksiononin si pjese e Zhulatit. Duhet te jete formuar rreth shekullit te 17. Fushe-Bardha, Zhulati dhe Fushe-Verria kane qene historikisht zona fqinje Fushe-Bardha-sit ne Brigaden e VI. Po ne vitin ...

Fushë-Kruja

Fushe-Kruja eshte nje qytet ne Shqiperi me rreth 27 000 banore afer qytetit te lashte te Krujes. Mendohet se vendstrehimet e para i krijuan bujqerit e ardhur nga Kruja sepse siç dihet ajo nuk ka kushte te pershtatshme per tu zhvilluar bujqesia. A ...

Goriçan Çlirimi

Goriçani ka nje pozite gjeografike mjaft te pershtatshme per zhvillimin e çdo lloj veprimtarie bujqesore e blegtorale, te frutokultures etj)! Ky fshat ka nje pershtatshmeri per keto dege te ekonomise fale tokave pjellore edhe fale pozites se tij ...

Goriçani

Goriçani ka nje pozite gjeografike mjaft te pershtatshme per zhvillimin e çdo lloj veprimtarie bujqesore e blegtorale, te frutokultures etj)! Ky fshat ka nje pershtatshmeri per keto dege te ekonomise fale tokave pjellore edhe fale pozites se tij ...

Guri i Bardhë (Ura Vajgurore)

Popullsia e fshatit eshte e perbere kryesisht nga vendalinjte te cilet mbajne mbiemra ortodoksesh.Pas viteve 1990 ka pasur ardhje te reja popullsie nga fshatrat perreth si Bistrovica,Skrevani,Vokopola,Konesbalta etj.

Guri i Gjatë – Urxuall

Guri i Gjate eshte nje monument natyror, i cili ndodhet ne afersi te fshatit Urxuall, ne rrethin e Matit. Ky monument ndodhet ne lartesine 600 m mbi nivelin e detit. Si i tille ai perben nje gur ranor dhe konglomeratik. Forma e tij eshte e veçant ...

Guri i Zi, Jabllanicë

Guri Zi eshte maja me e larte e Jabllanices e vendosur mes kufirit te Shqiperise dhe Republikes se Maqedonise. Gur Zi arrin nje lartesi prej 2.257 metra, duke qene jo shume metra me e larte se maja tjeter e Jabllanices.

Gurra e Vogël

Gurra e vogel ndodhet ne rrethin e matit.Eshte fshati me i degjuar i gjith zones se matit Shume i bukur, nen hijen e maleve dhe e mbrojtur nga kodrat ne bregun e lumit Mat. Ne maj eshte vendi me i bukur per piknik.te shkosh ne malin e sugzes esht ...

Gjallica

Gjallica eshte mali me i larte ne rrethin e Kukesit me lartesi prej 2489 m mbi nivelin e detit. Ai ngrihet ne lindje te qytetit te Kukesit, mes Malit te Koritnikut dhe atij te Kolesjanit. Lumi Lume ka gerryer nje kanion te thelle mes Malit te Kor ...

Gjergjan

Shtrihet nga 76 m -202 m mbi nivelin e detit.Ka nje popullsi prej 1645 banoresh,ku vetem 7 familje jane autoktone,te tjerat jane te ardhura si pasoje e levizjeve demografike qe nga viti 1945 e deri ne vitin 2012.Shtrihet ne fushen e Elbasanit dhe ...

Gjoçaj

Dega me e rendesishme e ekonomise per fshatin Gjoçaj, aktualisht eshte blegtoria. Fshati braktiset perhere me shume dhe largimet ne emigracion ose familjet qe jane larguar drejt qyteteve e zonave te uleta, kane sjelle nje pakesim te ardhurave dhe ...

Hoteshi

Hoteshi eshte nje fshat ne Shqiperi. Pozicioni Gjeografik. Fshati Hotesh ndodhet ne hyrje te komunes Luzni.Ne pjesen me jugore te komunes. Ai kufizohet nga fshatrat e tjere te komunes Luzni siç jane: Katundi Ri qe ndodhet ne pjesen veriore,si kuf ...

Ilnica

Banoret e fshatit Ilnice jane kryesisht te ardhur nga zonat e Presheves. Ato jane larguar nga ato vise qe ne vitet 1800-1850. Largimi i detyruar dhe dhunimi Serb i shpernguli nga atje dhe disa u vendosen ne Reke e disa te tjere erdhen ne Ilnice. ...

Ishujt e Ksamilit

Ishujt e Ksamilit ose Ishujt e Tetranisit jane kater ishuj te vogel qe ndodhet ne rrethin e Sarandesjug te Shqiperise. Ishujt jane te larget dhe mund te arrihen vetem me anije. Fshati i Ksamilit, sipas te cilit ishujt jane te emeruar, eshte i ven ...

Ishull-Lezha

Ne dokumentet historike turko-veneciane te shek. XV permendet shpesh Ishulli i Lezhes. Nje informacion i gjere per te eshte ne Ditaret e M. Sanutos. Lezha u pushtua nga turqit me 1478, qyteti u dogj, u shkaterrua, banoret e tij u zhvendosen ne nj ...

Ishulli i Paqes

Ishulli i Paqes eshte nje ishull i vogel qe ndodhet ne Liqenin e Komanit ne veri te Shqiperise. Ai eshte gjetur ne nje nga kanionet e liqenit e lumit te lumit Drin. Paqe eshte 160 m i gjate. Liqeni eshte i vogel me shume peme perreth gje qe çone ...

Ishulli i Stilit

Ishulli i Stilit eshte ishull ne jug perendim te Shqiperise ne rethinen e qytetit te Sarandes ne Detin Jon eshte nje ishull shume i vogel me nje siperfaqe 0.006 eshte ne kufi me Greqine dhe eshte ishull i pa banueshem.

Ishulli i Tongos

Ishulli i Tongos eshte ishull ne jug perendim te Republikes se Shqiperise ne Detin Jon ne rethinen e qytetit te Sarandes eshte nje ishull i vogel me nje siperfaqe 0.025 eshte ne afersi te Greqise dhe eshte ishull i pa banueshem

Kanioni i filmit

Kanioni i Filmit eshte nje monument natyror i cili ndodhet ne sektorin e mesem te rrjedhjes se Filmit, ne afersi te fshatit Dukagjin, komuna Derjan ne rrethin e Matit. Ai ndodhet 600m mbi nivelin e detit dhe perfaqeson nje kanion ne gelqeroret e ...

Kanioni i Urakës

Kanioni i Urakes eshte nje monument natyror i cili ndodhet ne sektorin e mesem te rrjedhes se Urakes, ne lindje te fshatit Urake, ne komunen Derjan te rethit te Matit. Ky kanion ndodhet rreth 150 m mbi nivelin e detit, ndersa lartesia e buzes se ...

Kepi i Skënderbeut Varosh

Kepi i Skenderbeut Varosh gjendet ne zonen e Mbasdejes, ne afersi te fshatit Vig te rrethit te Matit. Ky monument natyror eshte 800 metra mbi nivelin e detit. Kepi njihet edhe me emrin Kalaja e Skenderbeut. Eshte e rendesishme te dihet se Kepi i ...

Këlcyra

Kelcyra eshte qytet ne Shqiperine jugore, pjese e qarkut Gjirokaster. Ajo shtrihet mes maleve Trebeshine dhe Nemercke dhe laget nga lumenjte Vjose dhe Deshnice. Territori i bashkise shtrihet ne pjesen juglindore te vendit tone dhe kufzohet ne ver ...

Kishaveci

Ai shtrihet ne faqen e nje kodre me nje popullsi jo te madhe. Ndodhet rreth 11 km larg qytetit te Peshkopise ne v.p te tij. Kufizohet me disa fshatra si: ne jug me fshatin Vakuf, ne lindje me Kandrrin, ne veri me Lacesen kurse ne perendim e lumin ...

Klosi

Agrikultura eshte nje nder bazat kryesore te ekonomise se komunes se Klosit.Industria nuk ekziston pothuajse fare pervec nje miniere kromi.Ne qender te qytetit mund te dallojme nje sere numer bar e kafe.

Kllopçishti

Fshati Kllopcisht shtrihet ne veri-lindje te Shqiperise dhe kufizohet ne jug me republiken e Maqedonise, ne lindje me malin Deshat, ne perendim me Bllaten, dhe ne veri me fshatin Kerçisht i poshtem.

Kolsh, Kukës

Fshati ka 193 familje me nje popullsi prej 856 banoresh ku 432 jane meshkuj dhe 424 jane femra. Kolshi ka qene i banuar qe mijera vjet me pare, dhe ka qene vendbanim i rendesishem ilir. Ne territorin e Kolshit jane gjetur shume ene balte, arme e ...

Kollovozi

Fshati Kollovoz gjendet ne veri-lindje te qytetit te Kukesit, pergjate lumit te Lumes, dhe shtrihet ne anen perendimore te Malit te Kollovozit. Kufizohet nga fshatrat Topojan, Shtreze, Novosej, Oreshke dhe Nimce.

Konisbalta

Ne pergjithesi eshte e mbeshtetur ne bujqesi blektori dhe emigracion. Ky fshat ka ne baze te ekonomise se vet ate agrare, kurse ekonomia prodhuese dhe ajo e sherbimeve eshte e paket ose thuajse nuk egziston fare. Nese flasim per te paren, ajo agr ...

Kovashica

Fshati Kovashice banohet nga fiset Dumani familja e Rame Hajredin Dumanit nga Stushni ne Gryke te Vogel u vendos ne fshat rreth viteve 30 te shek. XX, duke blere 128 dynyme toke te familjes Kuka, Jashari, Pertafi, etj.

Kozarë

Komuna e Kozares ndodhet ne pjesen veriperendimore te qytetit te Kuçoves. Qendra e saj eshte fshati Havaleas rreth 3 km larg qytetit. Kjo komune ka nje popullsi rreth 8.000 banore dhe perbehet nga fshatrat: Kozare, Fier-Mimar, Salc-Kozare, Vlashu ...

Krasniqi

Krasniqi shtrihet nga Valbona ne veri deri ne Liqenin e Fierzes ne jug, gjithashtu qyteti i Bajram Currit eshte pjese e krahines se Krasniqes.Eshte nje nder 5 fiset krahinat e Malesise se Gjakoves.

Krasta

Krasta eshte nje qyteze ne qarkun e Dibres, ne lindje te Shqiperise. Me nje popullsi prej 2142 banore, eshte qendra dhe qyteti i vetem i Komunes Martanesh ne rrethin e Bulqizes. Krasta e pozicionuar ne nje rrafshnalte 1100m te larte, eshte qyteti ...

Kurtalli

Fshati Kurtalli ose Blate eshte nje fshat ne Komunen Shales, te Bashkise Cerrik i ndodhur ne Rrethin e Elbasanit te Shqiperise. Ai rrethohet nga fshatra te tjere si; Shales, Liçaj, Xherije, Gjyrale dhe pak me larg Xibrake, dhe Kodras. Njesite me ...

Kuturman

Fshati i Kuturmanit eshte nje fshat i Librazhdit me shume histori, qe ndodhet ne veriperendim te Librazhdit. Fshati i Kuturmanit ka nje histori te lashte. Sipas te dhenave historike te dokumentuara, gjetjeve arkeologjike, ndertimeve, toponimeve t ...

Labova e Madhe

Labova e Madhe eshte nje fshat ne komunen Odrie ne rrethin e Gjirokastres te Shqiperise. Eshte reth 650 metra mbi nivelin e detit. Ky fshat eshte me nje histori te veçante por lene ne harese nga historia e sotme. Flitet se reth 500 vjet me pare k ...

Leskoviku

Leskoviku eshte nje vendbanim ne pjesen jugore te Shqiperise. Leskoviku eshte ne afersi te kufirit Shqiperi-Greqi. Ndodhet ne nje lartesi mbidetare prej 1.220 metra. Popullsia eshte rreth 4200 banore. Por, kohet e fundit popullsia ka filluar te p ...

Leshnja

Fshati ndodhet ne rreze te malit me te njejtin emer. Qe pas organizimit te ri administrativ te pas viteve 90 eshte qendra e komunes qe perfshin fshatrat Leshnje, Vlushe, Gostencke, Turbohove, Kapinove, Kraste dhe Krushove. Ka nje vendosje me rret ...

Lëndina e lotëve

Lendina e loteve gjendet ne qytetin e Korçes, rruges qe te çon per ne Bilisht. Nga kjo lendine lotesh, njerezit shikonin me hidherim landonet apo karrocat, qiraxhinjte me kafshet e tyre, karvanet e kurbetit, siç i quanin atehere qe rrembenin nga ...

Libohova

Qyteti i Libohoves, me rreth 3.200 banore, ndodhet ne juglindje te Gjirokastres rreth 11 km ne rruge ajrore dhe 17 km ne rruge automobilistike, i shtrire ne kembet e malit Bureto. Siperfaqja e Libohoves eshte mbi 260 ha. Lartesia e qytetit varion ...

Librazhdi

Librazhdi eshte qytet ne lindje te Shqiperise ne rrethin e Librazhdit. Kufizohet ne veri me rrethet Bulqize; perendim nga rrethi i Elbasanit; ne jug nga rrethi i Pogradecit dhe ne lindje nga Republika e Maqedonise. Librazhdi ka nje gjatesi kufita ...

Liqenet e Lurës

" Liqenet e Lures ne parkun e Lures kane nje siperfaqe prej 1.280 hektare dhe ndodhen ne pjesen lindore te malit masiv te quajtur "Kunora e Lures". Me 7 liqenet e tij akullnajore krijon nje ambjent piktoresk dhe terheqes ne nje lartesi nga 1.350- ...