ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 227

FC Liburn Gjakovë

Klubi i Futsalit FC Liburn Gjakove eshte krijuar me date 24 dhjetor 2009. Ne vitin 2010 ky klub hyri ne Superligen e Kosoves ne Futsal. Per nje histori te shkurter te krijimit, FC Liburn ka arritur suksese si: - Tri here kampion i Superliges se K ...

FC Hajvalia 2020

Football Club Hajvalia 2020, i njohur zakonisht si Hajvalia 2020, eshte nje klub futbolli me qender ne fshatin Hajvali te Prishtines, Kosove. Skuadra do te filloje te luaje nga sezoni 2020–21 ne Ligen e Dyte te Futbollit te Kosoves, qe eshte nive ...

KF Hysi

Klubi Futbollistik Hysi ishte nje klub futbolli bazuar ne Podujeve, ne rrethin e Prishtines, qe u themelua ne vitin 2002 dhe u shua me 14 shkurt 2014.

K.F.F 13 Qershori

13 qershori nga Theranda me mjafte sukses garon ne Raffaisen Super liga e Kosoves-Femrat. Angazhimi i kryesise,shtabit teknik,angazhimi i futbollisteve,puna e palodhshme dhe talenti i tyre sollen suksese kulminante te klubit i cili gjendet ne ven ...

KB Kastrioti

KB Kastrioti, eshte klub sportiv me seli ne Ferizaj, Kosove. U themelua ne vitin 19? Palestra kryesore e klubit eshte Bill Clinton, kurse tifozet e klubit njohen si Ujqit.

KF A&N

KF A&N eshte nje klub profesionist futbolli nga Kosova, i cili garon ne Ligen e Dyte. Klubi eshte me qender ne Prizren. Terreni i tyre eshte Stadiumi Perparim Thaçi, i cili ka nje kapacitet prej 10.000 ulesesh. Ne vitin 2020, A&N u ngrit ...

KF Arbëria

KF Arberia eshte nje klub profesionist futbolli nga Kosova, i cili garon ne Ligen e Pare. Klubi eshte i vendosur ne Dobraje te Madhe, nje fshat ne komunen e Lipjanit. Terreni i tyre ne shtepi eshte Stadiumi Sami Kelmendi i cili ka nje kapacitet u ...

KF Ballkani

Ne fillimin e aktiviteteve e kishte emrin" Rinia”, klub i cili u themelua ne vitin 1947 nga disa sportdashes, me qellim qe te marre pjese ne gara dhe turne te ndryshme te cilat organizoheshin ne ate kohe. Gjere ne vitin 1952 klubi nuk ishte i reg ...

KF Dardana

KF Dardana eshte nje klub profesionist futbolli nga Kosova, i cili garon ne Ligen e Pare. Klubi eshte me qender ne Dardane. Vendi i tyre ne shtepi eshte Stadiumi Agush Isufi, i cili ka nje kapacitet prej 1.000 ulesesh.

KF Drenasi

KF Drenasi eshte nje klub profesionist futbolli nga Kosova, i cili garon ne Ligen e Pare. Klubi eshte me qender ne Drenas. Terreni i tyre eshte Stadiumi Rexhep Rexhepi, i cili ka nje kapacitet prej 6.000 ulesesh.

KF Hajvalia

KF Hajvalia eshte nje klub futbolli bazuar ne Hajvali, Prishtine, Kosove.Klubi ka luajtur ne divizionin e dyte te futbollit ne Kosove, Liga e Pare, gjate sezonit 2011/12, megjithate ata kane fituar promovimin ne nivelin e larte te futbollit ne Ko ...

KF Onix Banjë

KF Onix Banje eshte nje klub futbolli kosovar me seli ne Banje, Kosove. Ata aktualisht luajne ne Ligen e pare, e cila eshte niveli i dyte i piramides se futbollit kosovar.

KF Ramiz Sadiku

KF Ramiz Sadiku eshte nje klub futbollistik nga Prishtina.Ky klub nisi te formohej ne vitin 1974 ne vitin 1975 u perfundua edhe stadiumi me po te njejtin emer Ramiz Sadiku. Aktualisht ramiz sadiku garon ne ligen e pare te kosoves.Ka nje akademi t ...

KF Vëllazëria

KF Vellazeria eshte nje ekip futbolli profesional nga Kosova qe garon ne Ligen e Dyte te Kosoves. Klubi vjen nga rajoni i Prizren, me saktesisht nga fshati Zhur, ndaj shpeshhere ne emrin zyrtar shenohet KF Vellazeria Zhur. Ndeshjet i zhvillon ne ...

KF Vllaznia Pozheran

KF Vllaznia Pozheran eshte nje klub futbolli me qender ne Pozheran, Viti, Kosove. Klubi luajti ne kategorine me te larte te futbollit ne Kosove, Superliga e Futbollit te Kosoves per here te pare ne sezonin 2017–18 dhe perfundoi duke u zhvendosur ...

KF Vullnetari i UÇK-së

Klubi Futbollistik Vullnetari i UÇK-se eshte formuar ne vitin 1975 ne ate kohe nihej si KF "IMK ÇELIKU". Klubi eshte formuar kryesisht nga klasa punetore e ketij gjiganti industrial IMK-Industria Metalike e Kosoves. Klubi per here te pare garon n ...

KF Vullnetari UÇK-së

Klubi Futbollistik Vullnetari i UÇK-se eshte formuar ne vitin 1975 ne ate kohe nihej si KF "IMK ÇELIKU". Klubi eshte formuar kryesisht nga klasa punetore e ketij gjiganti industrial IMK-Industria Metalike e Kosoves. Klubi per here te pare garon n ...

KF.Onix Banjë

KF.Onix Banje, themeluar ne 2013, i perket qytetit Banje, ne Kosove dhe luan ne Liga e Pare e Futbollit te Kosoves. Koordinatat e stadiumit kapaciteti: 1.000 vende: 42°39′0″N 20°18′0″E

KM Ben-Af

Klubi Ben-af e ka nderruar sponsorin dhe tani emri i klubit eshte Shala Hidroizolimi. Trajner i ketij klubi eshte Sylejman Shala. Antaret e ketij klubi jane: Veli Susuri, Egzon Shala, Madrit Xhezairi, Elvis Susuri, Vullnet Susuri, Kastriot Sedoll ...

KF Kosova Prishtinë

Klubi Futbollistik Kosova Prishtine ose ndonjehere KF Kosova, eshte klub futbollistik bazuar ne Prishtine, Kosove. Klubi luan ne divisionin e dyte ne Ligen e Pare. KF Kosova Prishtine jane dy here kampione te Kosoves, te dy titujt e fituar gjate ...

KF Prishtina

Klubi Futbollistik Prishtina nga Prishtina, Kosove, eshte themeluar ne vitin 1922 per te pasur fillimisht emrin "Gajret", "Proleter", "Kosova" nga ushtare te garnizonit ushtarak te Prishtines. Aktualisht KF Prishtina merr pjese ne kategorine me t ...

SC Gjilani

SC Gjilani ashte klub futbollistik nga Gjilani qe merr pjese ne Superligen e Kosoves. SC Gjilani u formua ne vitin 1995 eshte fituese e kupes se Kosoves ne Futboll ne vitin 2001 edhe eshte nje nder ekipet kryesore ne Super Ligen e Kosoves ne Futboll.

KF Trepça 89

Klubi Futbollistik Trepça89 eshte klub bazuar ne Mitrovice. Klubi luan ne Superligen e Kosoves. Ekipi i Trepça89 eshte shume ri dhe eshte nje ekip qe i kane nder kushtet me te mira ne Kosove. KF Trepça89 gjate periudhes 1945-1989 njihej si Rudari ...

Stadiumi "Ferki Aliu" (Vushtrri)

Stadiumi i qytetit "Ferki Aliu eshte nje stadium multifunksional i cili ndodhet ne qytetin e Vushtrrise, Kosove. Ai aktualisht shfrytёzohet per ndeshje futbollistike nga ana e KF Llamkos Kosova nga Vushtrria i cili garon nё Superligёn e Kosovёs. ...

Stadiumi i qytetit (Gjakovë)

Stadiumi i Qytetit ne Gjakove eshte nje multistadium ne Gjakove, ne perendim te Kosoves. Ai eshte perdorur kryesisht per ndeshje te futbollit nga ana e KF Vellaznimi nga Gjakova ne Superligen Kosovare. Ky stadium ka nje kapacitet prej 6000 njerezish.

Stadiumi Përparim Thaçi

Stadiumi Perparim Thaçi eshte nje stadium per perdorim te shumefishte ne Prizren, Kosove. Ai eshte perdorur kryesisht per ndeshjet futbollistike te KF Liria nga Superliga e Kosoves. Stadiumi ka nje kapacitet prej 15 miliard shikuesish.

Stadiumi Rexhep Rexhepi

Stadiumi Rexhep Rexhepi eshte nje stadium fubollistik ne Drenas, Kosove i cili shfrytezohet per ndeshjet futbollistike nga ana e klubit KF Feronikelit.

Stadiumi Riza Lushta

Stadiumi Riza Lushta eshte stadium multifunksional ne Mitrovice, Kosove. Stadiumi u emerua sipas emrit te futbollistit Riza Lushta dhe eshte stadium vendas i klubit KF Trepça89.

Stadiumi "Ismet Shabani"

Stadiumi "Ismet Shabani" nje eshte nje stadium futbolli ne Ferizaj, ne te cilin i luan ndeshjet Klubi Futbollistik Ferizaj. Stadiumi ka nje kapacitet prej 2.000 ulesesh.

Stadiumi Bajram Aliu

Stadiumi Bajram Aliu eshte stadiumi ne Skenderaj, Kosove. Ai aktualisht shfrytezohet kryesisht per ndeshje futbolli nga ana e KF Drenica, ne Superligen Kosovare. Stadiumit ka nje kapacitet prej rreth 2.000 uleseve.

Stadiumi i Gjilanit

Stadiumi i Qytetit te Gjilanit eshte nje stadium multifunksional ne Gjilan, Kosove. Ai perdoret kryesisht per ndeshje futbollistike nga ana e KF Gjilanit dhe KF Drites ne Superligen Kosovare. Stadiumi ka nje kapacitet 15.000 vendesh. I ndertuar n ...

Stadiumi Shahin Haxhiislami

Stadiumi Shahin Haxhiislami eshte nje stadium perdorim te shumefishte ne Peje, Kosove. Ai aktualisht eshte perdorur kryesisht per ndeshje te futbollit nga ana e KF Besa nga Peja ne Superligen Kosovare. Stadiumit mban 8.500 shikues.

Stadiumi Zahir Pajaziti

Stadiumi i Qytetit Zahir Pajaziti eshte nje stadium multifunksional ne Podujeve, Kosove. Ai aktualisht shfrytezohet per ndeshje te futbollit nga ana e KF Llapi nga Besiana ne Superligen Kosovare. Stadiumi mban rreth 10.000 njerez.

OFK Federal

OFK Federalli ishte nje skuader futbolli e themeluar ne Ulqin, Mali i Zi. Eshte themeluar ne vitin 2008 si skuader rinore kurse me 2013 ka krijuar per here te pare skuadren seniore. Klubi pushoi se egzistuari ne vitin 2014.

FK Otrant-Olympic

FK Otrant-Olympic eshte nje klub futbollistik nga Ulqini, Mali i Zi, zyrtarisht i regjistuar me 22 korrik 2015. Aktualisht merr pjese ne Ligen e Dyte te Mali te Zi dhe ndeshjet i luan ne Stadiumin "Olympic" ne Ulqin. Presidenti i klubit eshte Nex ...

KT Ulqini

Klubi i Taekuandose "Ulqini" eshte klub i tekuandose ne Ulqin, Mali i Zi. Klubi i Taekuandose "Ulqini" eshte formuar me 1 nentor 2004 ndersa me ushtrimet e veta te rregullta startoi me 29 nentor 2004. Momentalisht, ne Ulqinit, eshte i vetmi klub ...

Stadiumi "Olympic"

ŋ̍ Stadiumi "Olympic" eshte nje stadium multi-sportiv, por me se shumti perdoret per ndeshje futbolli. Stadiumi gjendet ne Ulqin dhe eshte stadiumi i FK Otrant-it. Ka nje kapacitet prej 1500 spektatoresh.

KH Ulqini

Klubi i Hendbollit "Ulqini" eshte nje klub hendbolli, i themeluar ne vitin 2011, ne Ulqin, Mali i Zi. Me heret, Ulqini kishte skuadren e vet te hendbollit e cila merrte pjese ne garat me te ulta te Malit te Zi. Por, gjate gjysmes se dyte te vitev ...

Shqipëria në lojërat Olimpike

Shqiperia mori pjese per here te pare ne lojerat Olimpike Verore ne 1972. Ata humben kater ndeshjet e radhes, tre prej tyre per arsye politike per shkak te bojkotit te Olimpiades Verore 1980, bojkotit te Olimpiades Verore 1984 dhe bojkotit te vit ...

Tifozat Kuq e Zi

Ne kete grup jane shkrire te gjithe ata tifoze te cilet e kane perkrahur Shqiperine tash e sa vjet ne ndeshjet e saja ne vend dhe ne mbare Evropen. Pos ne Shkoder dhe Tirane, Kombetaren kuq e zi e kemi shoqeruar edhe ne Cardiff, Leverkusen, Belfa ...

KB Bashkimi

Klubi i Basketbollit Bashkimi, i njohur gjithashtu si KB Bashkimi ose Bashkimi Prizren, eshte nje ekip profesionist basketbolli me qender ne Prizren, Kosove. Skuadra qe nga viti 1991 ka garuar ne ligen me te mire profesionale te basketbollit per ...

KB Drita

Klubi i Basketbollit Drita, njohur edhe si Krenaria e Qytetit per arsye sponsorizimi, eshte nje klub profesionist kosovar basketbolli, i bazuar ne Gjilan. Ekipi me pese perforcimet e saja bere ne kete afat kalimtar te lojtareve aktualisht synon t ...

KB Peja

KB Peja u formua ne vitin 1992 por eshte e formuar zyrtarisht me 13 mars 1993. Nen pronesi te Ilhami Gashit.Menaxheri Trejneri i pare i klubit ishte Valdet Spahija dhe ekipa perbehej nga Valdet Spahija vete ai, Riza Gjakova, Ahmet Nimani, Besim G ...

KB Trepça

KB Trepça eshte nje klub profesionist basketbolli me qender ne Mitrovice Kosove. Klubi garon ne Superligen e Basketbollit te Kosoves, Ligen Nderkombetare te Basketbollit ne Ballkan dhe Kupen e Kosoves. KB Trepca eshte nje nga klubet me te suksess ...

NBA sezoni 1990-91

NBA sezoni 1990-91 ishte sezoni i? organizuar nga National Basketball Association, sezoni filloi me? dhe mbaroi me?. Liga perbehej nga? ekipe dhe secila duhej zhvilluar? ndeshje gjate sezonit te rregullt.? udheheqesit e konferencave u kualifikuan ...

NBA sezoni 1991-92

NBA sezoni 1991-92 ishte sezoni i? organizuar nga National Basketball Association, sezoni filloi me? dhe mbaroi me?. Liga perbehej nga? ekipe dhe secila duhej zhvilluar? ndeshje gjate sezonit te rregullt.? udheheqesit e konferencave u kualifikuan ...

NBA sezoni 1992-93

NBA sezoni 1992-93 ishte sezoni i? organizuar nga National Basketball Association, sezoni filloi me? dhe mbaroi me?. Liga perbehej nga? ekipe dhe secila duhej zhvilluar? ndeshje gjate sezonit te rregullt.? udheheqesit e konferencave u kualifikuan ...

NBA sezoni 1993-94

NBA sezoni 1993-94 ishte sezoni i? organizuar nga National Basketball Association, sezoni filloi me? dhe mbaroi me?. Liga perbehej nga? ekipe dhe secila duhej zhvilluar? ndeshje gjate sezonit te rregullt.? udheheqesit e konferencave u kualifikuan ...

NBA sezoni 1994-95

NBA sezoni 1994-95 ishte sezoni i? organizuar nga National Basketball Association, sezoni filloi me? dhe mbaroi me?. Liga perbehej nga? ekipe dhe secila duhej zhvilluar? ndeshje gjate sezonit te rregullt.? udheheqesit e konferencave u kualifikuan ...

NBA sezoni 1995-96

NBA sezoni 1995-96 ishte sezoni i? organizuar nga National Basketball Association, sezoni filloi me? dhe mbaroi me?. Liga perbehej nga? ekipe dhe secila duhej zhvilluar? ndeshje gjate sezonit te rregullt.? udheheqesit e konferencave u kualifikuan ...