ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 257

Arcade

Arcade eshte nje kenge e kengetarit holandez Duncan Laurence. Kenga u lançua per shkarkim dixhital ne 7 Mars 2019 si kenga kryesore nga albumi i tij debutues ne studio Small Town Boy dhe gjithashtu shfaqet ne debutimin e tij EP Worlds on Fire. Ke ...

Ktheju tokës

Ktheju tokes eshte nje kenge e regjistruar nga kengetarja shqiptare Jonida Maliqi. Eshte kompozuar dhe shkruar nga Eriona Rushiti, dhe prodhuar nga Enis Mullaj dhe Sokol Marsi. E pershkruar si nje balade autentike dhe ritmike ne gjuhen shqipe fol ...

Fai rumore

Fai rumore eshte nje kenge e shkruar dhe kenduar nga kengetari italian Diodato. Kenga eshte publikuar me 7 shkurt 2020 dhe do te perfshihet ne albumin e tij Che vita meravigliosa". Kenga do ta perfaqesoje Italine ne Festivalin Evropian te Kenges ...

Fall from the Sky

Fall from the Sky eshte nje kenge e kengetares shqiptare Arilena Ara, e shkruar nga Darko Dimitrov dhe Lindon Berisha. Pas fitores se Festivalit te Kenges 58, kenga do ta perfaqesoje Shqiperine ne Festivalin Evropian te Kenges 2020 ne Roterdam, H ...

The Best in Me

The Best in Me ", me heret Mon Alliée eshte nje kenge nga kengetari francez Tom Leeb. Ajo do ta perfaqesoje Francen ne Festivalin Evropian te Kenges 2020 qe do te mbahet ne Rotterdam, Holande.

Violent Thing

Violent Thing eshte nje kenge nga kengetari slloven Ben Dolic. Ajo do ta prezantoje Gjermanine ne Festivalin Evropian te Kenges 2020. Kenga ishte publikuar me 27 shkurt 2020. Teksti eshte shkruar nga Borislav Milanov, Peter St. James, Dag Lundber ...

Amen (këngë nga Ana Soklič)

Amen eshte nje kenge e kengetares sllovene Ana Soklič. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Sllovenine ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande.

Amnesia

Amnesia eshte nje kenge e kengetares rumune Roxen. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Rumanine ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande, pasi u zgjodh brenda nga transmetuesi kombetar Televizioni Rumun.

Birth of a New Age

Birth of a New Age eshte nje kenge e kengetarit dhe kompozitorit surinamez Jeangu Macrooy. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Hollanden ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande. Videoklipi u regjistrua ne Rijksmuseum.

Dark Side

Dark Side eshte nje kenge e bandes rok finlandeze Blind Channel. Ajo do ta perfaqesoje Finlanden ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 pasi ka fituar Uuden Musiikin Kilpailu 2021.

Discoteque

Discoteque eshte nje kenge nga grupi lituanez pop-rock The Roop. Kenga u publikua si nje shkarkim digjital me 21 janar 2021 dhe eshte planifikuar ta perfaqesoje Lituanine ne Festivalin Evropian te Kenges 2021.

El diablo

El diablo eshte nje kenge nga kengetarja greke Elena Tsagrinou. Eshte shkruar dhe kompozuar nga Jimmy "Joker" Thornfeldt, Laurell Barker, Oxa dhe Thomas Stengaard. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Qiprone ne Festivalin Evropian te Kenges 20 ...

Fallen Angel

Fallen Angel eshte nje kenge e kengetarit norvegjez Tix. Ajo do ta prezantoje Norvegjine ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam. Kenga eshte nje perkthim ne anglisht i kenges Ut av morket ", te cilen ai e interpretoi ne gjysme-finalen ...

Here I Stand

Here I Stand eshte nje kenge e kengetarit maqedonas Vasil Garvanliev. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Maqedonine e Veriut ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande, pasi u zgjodh brenda nga transmetuesi kombetar Radio Tele ...

I Dont Feel Hate

I Dont Feel Hate eshte nje kenge e kengetarit gjerman Jendrik Sigwart. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Gjermanine ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande.

Loco Loco

Loco eshte nje kenge e grupit serb te vajzave Hurricane. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Serbine ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande.

Maps (këngë)

Maps eshte nje kenge e kengetares irlandeze Lesley Roy. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Irlanden ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande.

Omaga

Omaga eshte nje kenge e kengetarit çek Benny Cristo. Ajo do ta perfaqesoje Republiken Çeke ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande.

Set Me Free (këngë)

Set Me Free eshte nje kenge e kengetares izraelite Eden Alene. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Izraelin ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Rotterdam, Holande, pasi fitoi garen e para-zgjedhjes HaShir Shelanu LEurovizion.

Sugar (këngë)

Sugar eshte nje kenge nga kengetarja moldave Natalia Gordienko. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Moldavine ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande.

Shum (këngë)

Shum eshte nje kenge nga banda elektro-folk ukrainase Go_A. Ajo do ta perfaqesoje Ukrainen ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam. Eshte hera e pare qe nje kenge e kenduar teresisht ne gjuhen ukrainase e perfaqeson shtetin ne Eurovision.

Technicolour

Technicolor eshte nje kenge e kengetares dhe kompozitores australiane Montaigne. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Australine ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande, pasi u zgjodh brenda nga transmetuesi kombetar Sherbimi ...

Tick-Tock

Tick-Tock eshte nje kenge nga kengetarja kroate Albina. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Kroacine ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam pasi fitoi garen e para-perzgjedhjes Dora 2021.

Tout lUnivers

Tout lUnivers eshte nje kenge e kengetarit zvicerano-shqiptar Gjons Tears. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Zvicren ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande.

The Wrong Place

The Wrong Place eshte nje kenge nga banda belge Hooverphonic. Kenga eshte planifikuar ta perfaqesoje Belgjiken ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande, pasi u zgjodh brenda nga transmetuesit kombetar Vlaamse Radio- en Televisie ...

Voilà

Voilà eshte nje kenge nga kengetarja franceze Barbara Pravi. Ajo u publikua per shkarkim digjital dhe per platformat streaming mee 6 nentor 2020 dhe eshte e bashke-kompozuar nga Barbara Pravi, Igit dhe Lili Poe. Kenga eshte planifikuar ta perfaqe ...

Voy a quedarme

Voy a quedarme eshte nje kenge e kengetarit spanjoll Blas Cantó. Kenga u publikua si nje shkarkim digjital dhe per transmetim me 10 shkurt 2021. Ajo do ta perfaqesoje Spanjen ne Festivalin Evropian te Kenges 2021, pasi fitoi nje perzgjedhje me dy ...

Zitti e buoni

Zitti e buoni eshte nje kenge e bandes italiane te rokut Måneskin, me e shquar per fitoren e Sanremo Music Festival 2021. Kenga do ta perfaqesoje gjithashtu Italine ne Festivalin Evropian te Kenges 2021.

Do ta pres

Do ta pres, ajde moj Do ta pres kocidhete Do ta pres kocidhet te gliate* Do ta pres kocidhet te gliate Te ta vervit* ga sgjindete Po çe turpem ga it* ate Moj koci, ajde moj te kishe ne argalie* Do ta pres kocidhete* Moj kocidhe dhragolie* Moj koc ...

Shkon nga këtu e nuk na flet

Shkove vajzo te pame Neve te sillojisemi Te vinj te shonje* Neve te sillojisemi* Mos kush e di te shajtime* Nga ajo* dergova memene Thona moj çe te beme Po fjale sna ke thene Edhe te me martonje Per te shalle* ne shtepine Mos kush e di te ngame* ...

Santamental

Santamental eshte solo albumi i katert i kitaristit Steve Lukather. Albumi eshte inçizuar veçanerisht per sezonen e Krishtlindjes, dhe permban verzione te mbuluara te kengeve klasike te saj. Eshte interesante te ceket se albumi eshte inçizuar ne ...

Dark Light

The Cage Bonus, edicioni i limituar Rip Out The Wings Of A Butterfly Vampire Heart The Face Of God Dark Light Venus In Our Blood Bonus, edicioni i limituar In The Nightside Of Eden Behind The Crimson Door Drunk Of Shadows Under The Rose Killing L ...

Deep Shadows and Brilliant Highlights

Love You Like I Do Salt In Our Wounds In Joy And Sorrow Close To The Flame Pretending Heartache Every Moment Please Dont Let It Go Dont Close Your Heart Beautiful Lose You Tonight

Digital Versatile Doom - Live At The Orpheum Theatre XXXVII A.S.

Sleepwalking Past Hope Dead Lovers Lane Rip Out The Wings Of A Butterfly The Funeral Of Hearts The Kiss Of Dawn Vampire Heart Buried Alive By Love Wicked Game Right Here in My Arms vetem version iTunes Your Sweet 666 Poison Girl Bleed Well Passio ...

Love Metal

Sweet Pandemonium Buried Alive By Love Beyond Redemption The Path The Sacrement Soul On Fire Circle Of Fear This Fortress Of Tears The Funeral Of Hearts Loves Requiem Bonus i disponueshem vetem ne edicionin e limituar Endless Dark

Razorblade Romance

Join Me in Death Resurrection Death Is In Love With Us One Last Time Razorblade Kiss Bury Me Deep Inside Your Heart Poison Girl I Love You Prelude to Tragedy Right Here in My Arms Sigillum Diaboli German Digipak/Canadian iTunes Bonus Track The 9t ...

SCREAMWORKS: Love In Theory And Practice

Disarm Me With Your Loneliness Heartkiller The Foreboding Sense Of Impending Happiness Dying Song Shatter Me With Hope Love, The Hardest Way Katherine Wheel Acoustic Funeral For Love In Limbo Scared To Death Like Saint Valentine In Venere Veritas ...

Tears On Tape

"Love Without Tears" - 3:37 "W.L.S.T.D." - 4:12 "No Love" - 3:30 "Unleash the Red" Instrumental - 1:07 "Tears on Tape" - 3:21 "Into the Night" - 3:36 "All Lips Go Blue" - 3:49 "Hearts at War" - 3:46 "Lucifers Chorale" - 1:18 "Trapped in Autumn" - ...

Uneasy Listening Vol.1

The Path P.S Version Close To The Flame Rappula Tapes One Last Time Rockfield Madness Version Salt In Our Wounds Thulsa Doom Version Please Dont Let It Go Acoustic Version Join Me In Death Strongroom Mix In Joy And Sorrow String Version The Sacre ...

Uneasy Listening Vol.2

Pretending Cosmic Pope Jam Version Buried Alive By Love 616 Version Hand Of Doom Live In Turku I Love You White House Version Wicked Game Live In Turku Beautiful Hollovlad Tepes Soul On Fire Erich Zanns Supernatural Rmx Again Hollovlad Tepes Righ ...

Venus Doom

Venus Doom eshte albumi i gjashte i grupit HIM. Venus Doom ka plot enigma si logoja e albumit qe eshte e vizatuare nga Ville Valo dhe do te thote Venus Doom ose fakti qe albumi ka 9 kenge dhe titulli i albumit ka 9 shkronja.

Progressive metal

Progressive metal eshte nen-zhaner i muzikes heavy metal i cili kombinon zerat energjetik te metal-it me struktura komplekse te kompozimit, takte muzikore jo te zakonshme, dhe luajtje te nderlikuar me instrumente, karakteristika keto te progressi ...

Trance

Trance eshte zhaner i muzikes elektronike qe ka filluar te zhvillohet rreth vitit 1990 ne Gjermani. Eshte e karakterizuar me tempo te melodise me rrahje prej 120 deri 160 rrahje per minute, duke perseritur frazat e melodies qe e formojne ate muzi ...

Electronic rock

Electronic rock, gjithashtu i quajtur edhe electro-rock, digital rock, dhe synth-rock, eshte kombinim i muzikes elektronike me rock muziken tradicionale. Krijimi i ketij zhanri relativisht te ri filloi ne vitet 1950 dhe ngadale perparoi deri ne f ...

Electronica

Electronica perfshine nje game te gjere te muzikes elektronike bashkekohore qe zakonisht projektohet per tu perdorur per degjim te fokusuar, disa forma te vallezimit, apo si muzike ne prapavije per aktivitete te tjera; sidoqofte, per dallim nga m ...

Progressive rock

Progressive rock eshte zhaner i rock muzikes qe u zhvillua ne fund te viteve 1960 dhe ne fillim te viteve 1970 si pjese e "nje perpjekjeje kryesisht britanike per ta ngritur muziken rock ne nivele te reja artistike". Grupet e muzikes progressive ...

Desperado (album)

Desperado eshte albumi i dyte nga rock bandi amerikan Eagles. Ajo u regjistrua ne Studion e Ishullit ne Londer, Mbreteria e Bashkuar dhe u leshua ne vitin 1973. Kjo eshte nje koncept album, ne baze te Dalton band dhe Old West. Ndonese titulli esh ...

Eagles (album)

Eagles eshte abumi i pare ose albumi debutues nga rock bandi amerikan me te njejtin emer, te leshuar ne 1972. Ne vitin 2003, albumi u rendit ne vendin e 374 ne listen e revistes Rolling Stone ne. Ky album ishte planifikuar te leshohet prej Quadra ...

Eagles Live

Eagles Live eshte live album i pare nga rock grupi amerikan Eagles,album i leshuar me 1980.Eagles u shkaterrua me 31 korrik, 1980 pas koncertit te tyre ne Long Beach.

Hell Freezes Over

Hell Freezes Over eshte nje album i rock grupit amerikan Eagles, i leshuar ne vitin 1994. Albumi ka 4 kenge te reja studio dhe 11 kenge live te inçizuara nga MTV.