ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 260

Kisha në Bilç

Ne fshatin Bilç, shume prane qytetit te Beratit, ne faqet e nje kodrine ndodhen gjurmet e nje qendre arkeologjike. Sipas raporteve te Sami Staroves dhe banoreve te zones, aty ndodhet nje kishe paleokristiane. Kodra ka nje pozicion te mire, duke p ...

Manastiri i Apolonisë

Ne maje te se perpjetes se vogel qe ndodhet mbi fshatin Pojan, ngrihet manastiri i Shen Merise se Apolonise. I ndertuar qindra vjet me pare ne nje maje kodre, ai mban nen vete, si ne "nje djep te permbysur", qytetin antik te Apolonise, nga i cili ...

Manastiri i Ardenicës

Manastiri i Ardenices ose Manastiri Ardenice shtrihet afer fshatit Ardenice, 8 km ne jugperendim te qytetit te Lushnjes, Shqiperi buze rruges kombetare qe lidh qytetin e Fierit me ate te Lushnjes ne nje pozite dominuese ne kodrat me te njejtin em ...

Shpella e Maligradit

Shpella e Maligradit ndodhet ne liqenin e Prespes ne ishullin e Maligradit. Kisha e Shen Merise e shekullit XIV eshte nje nga monumentet me vlere te trashegimise kulturore. Ne kete ishull jane gjetur edhe objekte si tjegulla, kollona e kapitele q ...

Përndjekja e shqiptarëve katolikë nga car Stefan Dushani

Perndjekja e shqiptareve katolike nga Car Stefan Dushani ishte nje seri ngjarjesh ne Mesjete kur Car Stefan Dushani zuri pjesen me te madhe te Perandorise Bizantine, duke perfshire shume rajone shqiptare dhe persekutuar shqiptaret katolike ne 134 ...

Defi

Defi eshte nje vegel muzikore membranofone e Lindjes se Afert dhe te Mesme me tinguj te nje lartesie te pacaktuar. Perbehet prej nje rrethi druri te mbuluar me njeren ane me lekure te holle. Ne kete rreth ka tri a kater brima te gjata, ku jane ve ...

Sardenja

Sardenja eshte ishull i Italise dhe rajon autonom i cili shtrihet ne mes Detit Mesdhe dhe Detit Tiren me siperfaqe 24.000 km², ne te cilen jetojne 1.6 milion banore. Pas Sicilise, Sardenja eshte ishulli me i madh ne detin mesdhe. Sardenja eshte e ...

Atmosfera e Tokës

Atmosfera e Tokes eshte shtresa gazrave qe e mbeshtjell planetin Toke dhe qe mbahet nga graviteti i Tokes. Atmosfera e mbron jeten ne Toke duke e absorbuar rrezatimin diellor ultravjollce, ngrohja siperfaqen permes ruajtjes se nxehtesise, dhe red ...

Bregdeti Shqiptar i Adriatikut

Bregdeti Shqiptar i Adriatikut shtrihet ne Detin Adriatik Juglindor duke filluar ne Gjirin e Drinit ne veri, neper qytetet portuale te Shengjinit, Durresit dhe Vlores, deri ne Gjirin e Vlores ne jug, ku fillojne Riviera Shqiptare, si dhe Bregu i ...

Bregdeti Shqiptar i Jonit

Bregdeti Shqiptar i Jonit eshte nje vije bregdetare e Detit Jon Verilindor, qe perfshin kufirin jugperendimor te Republikes se Shqiperise, qe shtrihet nga gjysma jugore e Gadishullit te Karaburunit, ne te gjithe rajonin historik te Laberise, qyte ...

Jali i Vunoit

Jali i Vunoit eshte gji deti ne bregun shqiptar te Jonit, 2 km ne jug te fshatit Vuno, nje nga gjiret me piktoreske te Rivieres Shqiptare. Ka trajten e nje kendi te drejte dhe futet 500 m ne brendi te tokes. Skajet veriore e jugore jane shkembore ...

Plazhi i Gjipesë

Plazhi i Gjipese thuhet se ka plazhe ne vend jo vetem per bukurine, per natyren, por per faktin se ata jane te mbyllur sepse Shqiperia eshte e paparashikueshme, ne qofte se ne nje moment ju jeni ne shkretetire pothuajse dhe duket se nuk ka asgje ...

Plazhi i Jalës

Plazhi i Jales ose Plazhi i Jalit eshte nje plazh i cili ndodhet ne Gjirin e Jalit, pak minuta nga fshati Vuno, nje nga vendet me te bukura dhe te veçanta per ujin, reren, klimen dhe jodin e detit. Nje parajse natyrore e vizatuar si nga dora e nj ...

Plazhi i Llamanit

Plazhi i Llamanit mbasi dilet nga qyteti i Himares rreth 5 km larg perpara na shfaqet gjiri i Llamanit si nje Oaz i vogel me nje plazh shume mahnites me ujra te ftohta dhe me rane jo shume te holle. Plazhi i Llamanit nga me te populluarit ne Hima ...

Benetice (Světlá nad Sázavou)

Benetice eshte nje fshat i vogel prane qytetit Světlá nad Sázavou ne Vysočina Rajon, Republika Çeke. Ka pasur nje fabrike qelqi ne Benetice. Ajo nuk ekziston me, por disa lokale emrat e vendeve jane te rrjedhin nga pjeset e fabrike qelqi si emrin ...

Hidrocentrali i Dikancë – Dragash Kosovë

Hidrocentrali I Dikances – Dragash Kosoves eshte i ndertuar ne vitin 1957 ne Malet e Sharrit ne nje lartesi mbidetare afro 1500 m. Ky hidrocentral ka qene ne funksion deri ne vitin 2001 dhe ishte ne pronesi te korporates energjetike te Kosoves. P ...

Hidrocentrali i Fierzës

Hidrocentrali i Fierzes eshte ndertuar mbi Drin ne afersi te fshatit Fierze. Filloi te ndertohej ne nentor 1971 dhe vu ne shfrytezim me 1978. Ka nje dige me gure, zhavorr dhe berthame deltine te larte 160 m. Diga krijon nje rezervuar, me vellim 2 ...

Hidrocentrali i Kalivaçit

Hidrocentrali i Kalivacit eshte pjese e skemes se shfrytezimit te lumit Vjosa per prodhimin e energjise elektrike HEC-i do te kete fuqi 93.9 MW dhe do te zere nje siperfaqe 1 710 ha. Hidrocentrali perbehet nga diga, rezervuari i ujit, ndertesa e ...

Hidrocentrali i Komanit

Hidrocentrali i Komanit nisi te ndertohej me 1979. Me 1985 u vune ne shfrytezim dy turbinat e para dhe me 1986 dy te tjerat. Diga eshte me gure dhe ekran prej betoni te armuar. Krijon nje rezervuar, liqen artificial, me siperfaqe rreth 12 km katr ...

Hidrocentrali i Vaut të Dejës

Hidrocentrali i Vaut te Dejes nisi te ndertohej me 1967 dhe vu ne shfrytezim me tetor 1971. Ka digen e Zadrejes dhe nje ne Qyrsaq te ndertuara mbi kaskaden e lumit Drin. Keto diga krijojne nje rezervuar, me vellim 580 milione meter kub uje.

Liqeni Akumulues i Livoçit

Liqeni akumulues i Livoçit, gjendet ne lumin e Livoçit dhe eshte ne afersi te Gjilanit. Eshte qender e rendesishme rekreative e banoreve te qytetit dhe e popullsise perreth. Prapa pendes se betonte, e cila eshte e larte 21 metra, eshte formuar nj ...

Liqeni Akumulues i Përlepnicës

Liqeni i Perlepnices eshte ngritur ne vitin 1966, shfrytezohet edhe per pije edhe per ujitje te 350 hektareve toke te punuar. Liqeni akumulues i Perlepnices eshte formuar ne lumin me te njejtin emer. Vellimi i ujit te tij eshte 4.2 milione m3. Ka ...

Liqeni Assal

Liqeni Assal eshte nje liqen krater ne shteti afrikan te Xhibutit, paraqet piken me te ulet te Afrikes i cili shtrihet 156 metra nen nivelin e detit. Liqeni Assal pas liqenit Don Juan ne Antarktide, Asali eshte liqeni i dyte me i madh ne bote me ...

Liqeni Crater

Liqeni Crater ose Crater Lake, kjo mrekulli e natyres eshte liqeni me i thelle i Shteteve te Bashkuara, i krijuar nga nje shperthim i fuqishem vullkanik rreth 7000 vjet me pare ne zonen jug qendrore te Oregonit. Hollesi per kete liqen ju sjellim ...

Liqeni i Asuanit (Naserit)

Liqeni i Asuanit eshte liqe i madh artificial ne jug i Egjiptit ne veri i Sudanit. Eshte nje nder liqenet me te medha ne Afrike dhe ne bote. Diga e ketij liqeni eshte e gjate 3600 m, e larte 111 m mbi nivelin e ujit, ne baze te gjere 180 m kurse ...

Liqeni i Çadit

Baseni i liqenit te Çadit shtrihet ne pjesen qenrore te Afrikes, ne skajet jugore te Sahares, ndermjet 6° dhe 24° gj. gj. ve. dhe 8° dhe 24° gj. gj. l. Ultesira perfshine 2.4 milion km² dhe kryesisht eshte i rrethuar me male dhe rrafshnalta: Tibe ...

Liqeni i Komos

Liqeni i Komos eshte nje liqen i pasur me peshq ne pjesen veriore te Italise. Ky liqen ka nje siperfaqe prej 146 km² qe e ben ate te jete liqeni i trete per nga siperfaqja ne tere Italine.

Liqeni i Zi

Liqeni Zi eshte liqen ne komunen e Zhabjakut ne veri te Malit te Zi. Eshte liqe glacial, i vendosur ne malin Durmitor, ne nje lartesi mbidetare 1416 m. Gjindet 3 km larg vendanimit Zhabjak. Liqeni perbehet nga dy liqene me te vogla, Liqeni i voge ...

Liqeni Knas

Liqeni Knas ndodhet ne territorin e distriktit Burjin ne veri te Sinkiangut, 150 kilometra larg kryeqendres se distriktit. Ai eshte nje liqen ne mes te pyjeve te dendur te malit Altaj." Knas” do te thote ne gjuhen mongole" liqeni ne lugine”. Nive ...

Liqeni Viktoria

Liqeni Viktoria eshte nje nder liqenet e medha ne Afrike. Liqeni u emerua ne baze mbretereshes Victoria, nga eksploruesi John Hanning Speke, britaniku i pare qe e dokumentonte ate. Speke realizoi kete ne 1858, ne nje ekspedite me Richard Francis ...

Liqeni Wielki Staw Polski

Wielki Staw Polski - eshte nje liqen malor i vendosur ne Tatras, ne nje lartesi prej 1.665 metra mbi nivelin e detit ne Luginen e Pese Liqeneve Polake, nga shpati i Miedziane. Liqeni eshte liqeni i dyte me i madh per nga siperfaqja ne malet Tatra ...

Lista e liqeneve të Rusisë

Lista e liqeneve ne Rusi ne rend alfabetik: Imandra Имандра Orel Орель Brosno Бросно Kizi Кизи Liqeni Beloye, Vologda Sverdlovskut Белое Ilmen Ильмень Chukchagirskoye Чукчагирское Yessey Ессей Vistytis Виштынецкое озеро Khanka Ханка Khantayskoye ...

Papoose Lake

Papoose Lake eshte nje shtrat te thate liqeni ndodhet ne Lincoln County, Nevada, ShBA. Ajo eshte e vendosur ne objektin e Liqenit dhenderi i njohur si Zona e 51 dhe eshte nje zone e kufizuar. Baza eshte vendosur ne jug perendim nga objekti liqeni ...

Toba (Liqe)

Liqeni Toba, 100 km i gjate dhe deri 30 km i gjere, eshte liqe me prejardhje vullkanike ne ishullin e Sumatres ne Indonezi. Ka nji siperfaqe 1.103 km2 dhe thellesi 505 m,njihet si liqeni me i madh vullkanik ne bote. Liqeni Toba indonezisht: Danau ...

Ishujt e Guinesë së re

Afer Guines se re gjenden rreth 2.000 ishuj te vegjel, por veqohen disa prej ketyre siq jane Ishujt Solomon, Ishujt Marshall, Ishujt majuro Atoll, ishujt Ebeye etj. Keta ishuj pos siperfaqes se mjaftueshme kane edhe popullsi te shumte. Jane vende ...

Kungsholmen

Kungsholmen eshte ishull ne liqenin Mälaren ne jug te Uppland, Suedi, ndodhet ne qendren e qytetit te Stokholmit, ne veri te Riddarfjärden. Ishulli eshte i ndare ne pese distrikte: Kungsholmen, Marleberg, Fredhäll, Kristineberg dhe Stadshagen. Is ...

Afrika jugore

Afrika jugore eshte term i cili perdoret per percaktimin e regjionit lindor ne kontinentin afrikane. Ky regjion sipas dokumenteve me te cilat punon apo e ndane ne regjione Afriken OKB-ja ndahet nga pese shtete afrikane.

Afrika lindore

Afrika lindore eshte term i cili perdoret per percaktimin e regjionit lindor ne kontinentin afrikane. Ky regjion sipas dokumenteve me te cilat punon apo e ndane ne regjione Afriken OKB-ja ndahet nga 19-te shtete afrikane disa nga to ende eshte pj ...

Afrika veriore

Afrika veriore eshte term, i cili perdoret per percaktimin e regjionit verior ne kontinentin afrikan.Ky regjion sipas dokumenteve,me te cilat punon apo e ndane ne regjione Afriken, OKB-ja,ndahet nga nente shtete afrikane dhe territore te shteteve ...

Madagaskari

Madagaskari madagaskare: Repoblikan’i Madagasikara, frengjisht: République de Madagascar ndodhet ne brigjet jug-lindore te Afrikes ne Oqeanin Indian. Shteti me i afert ne pjesen kontinentale qe gjendet perballe ketij ishulli-shtet eshte Mozambiku ...

Mestikët

Mestiket pasardhesit e amerikaneve vendas dhe te bardheve. Fjala "mestik" na kujton fjalen latine "mixticius", qe ka kuptimin e "perzierje". Kryesisht jetojne ne Ameriken Latine, gjithsej jane afro 125 milion, dhe flasin gjuhen spanjole dhe portu ...

Mulatët

Mulatet Jane pasardhes te qiftefeve te perziera ne mes te bardheve dhe zezakeve. Jetojne kryesishte ne Angloamerike dhe ne Ameriken Latine, si dhe ne disa pjese te Afrikes. Me se shumti ka ne SHBA

Trekëndëshi i Bermudës

Trekendeshi i Bermudes eshte nje zone ne oqeanin Atlantik, afersisht 1.2 milion kilometra katrore qe perbehet nga Bermuda, Puerto Riko dhe Fort Loderdejl, te Florides. Trekendeshi i Bermudes eshte bere i njohur nga rrefimet e medias, per dukurite ...

Zambosët

Zamboset, vendaset e perzier indian dhe zezak te Afrikes te sjellur ne kontinentin e Amerikes. Me se shumti jetojne ne Ameriken Latine,posaqerisht ne Venezuel, Kolumbi, Ekvador, Peru dhe Urugvaj. Gjithsejt jane 801 000. Kryesisht flasin gjuhen sp ...

Toka e Zjarrtë

Toka e Zjarrte eshte arkipelag i cili shtrihet ne pjesen me jugore te Amerikes Jugore, eshte e ndare nga kontinenti me Ngushticen e Mangelanit. I perkete Argjentines dhe Qilit. Ishulli me i madh eshte Isla Grande de Tierra del Fuego, qe ka nje si ...

Azia Veriore

Azia Veriore eshte subregjioni i Azise. Shumica e vleresimeve eshte se rreth 38 milione rus jetojne ne lindje te Maleve Urale. Me 1875, popullsia ne Azine Veriore thuhet se ishte 8 milione.

Levanti

Levanti ose Shami pershkruan ne kuptimin e gjere shtetet ne lindje te Detit Mesdhe, domethene te gjitha shtetet, qe gjenden ne lindje te Italise, veçanerisht gadishullin grek dhe ishujt greke ne Detin Egje, brigjet mesdhetare te Turqise, Qipros, ...

Sumatra

Sumatra eshte nje ishull ne perendim te Indonezise.Ai eshte ishulli me i madh i Indonezise dhe ishulli i gjashte me i madh ne bote 473.481 km2 dhe me nje popullsi prej 50.365.538.Qyteti i saj me i madh eshte Medan me nje popullsi prej 2.109.330. ...

Bashkësia Evropiane e Qymyrit dhe Çelikut

Bashkesia Evropiane e Qymyrit dhe Çelikut ishte nje organizate e gjashte vendeve evropiane, e krijuar pas Luftes se Dyte Boterore, me qellim te organizimit te prodhimit industrial dhe vendosjen e tyre nen nje autoritet te vetem, te centralizuar. ...

Epoka e Bronzit në Europë

Epoka e Bronzit eshte karakterizuar nga objektet e bronzit dhe perdorimi i veglave te ketij materiali. Epoka rajonale e bronzit pason ate neolitike. Ajo fillon me epoken e bronzit egjean ne 3200 p.e.sone dhe perfshin te gjithe te mijevjeçarit te ...