ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 261

Antananarivo

Antananarivo eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Madagaskarit. Ajo eshte gjithashtu kryeqyteti provincial i Antananarivo dhe rajonit te Analamangaes.

Asmara

Asmara eshte kryeqyteti, qyteti me i populluar dhe qendra me e madhe industriale ne Eritrea. Ajo eshte gjithashtu kryeqyteti i Rajonit Qendror. I ndodhur ne nje pllaje 2300 m mbi nivelin i detit dhe gezon nje klime te bute dhe te shendetshme temp ...

Bamako

Bamako eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Malit. E vendosur ne krah te lumit Niger, prane pragjeve te lumit qe ndajne luginen e siperme Nigeri dhe ne luginen e Nigerit te Mesem ne jug-perendim te vendit. Me ane e lumit eshte qendra kryesore ...

Bangui

Bangui eshte kryeqyteti i Republikes se Afrikes Qendrore dhe qyteti me i madh i saj. Ne vitin 2012 ai kishte nje popullsi te prej 734.350 banore. Bangui u krijua nga francezet ne vitin 1889 dhe u quajt Bangui per vendosjen e tij ne bregun verior ...

Banxhul

Banjul eshte kryeqyteti i Gambise. Me 1816, britanezet e themeluan Banjulin, atehere e kishte emrin ishulli Banjul. Me 1973, emri u ndryshua ne Banjul.

Bissau

Taipei, Tajvani Luanda, Angola Praia, Kepi i Gjelber Sintra, Portugalia Chongqing, Kina Dakar, Senegali Ankara, Turqia Lisbona, Portugalia Lagos, Nigeria

Bloemfontein

Bloemfontein eshte kryqyteti juridik dhe nje nga ti kryqytetet kombetar te Afrikes Jugore. Bloemfontein eshte qyteti i gjashte me i madh ne Afriken Jugore. Emri i qytetit ne gjuhen sesote eshte Mangaung qe do te thote "qyteti i gepardeve". Qe nga ...

Dakari

Dakari ka sezon te shkurt me shi e cila zgjate nga muaji korrik deri ne muajin tetor, ndersa tete muaj tjere jane me sezon te thate. Mes muajit dhjetor dhe maj jane zakonisht muaj te nxehta ku temperatura eshte rreth 24–27 °C. Sidoqofte, mes muaj ...

Dodoma

Dodoma, zyrtarisht Dodoma, popullsia 324.347, eshte kryeqyteti kombetar i Tanzanise, dhe kryeqyteti i rajonit Dodoma. Ne 1973, u bene planet per te levizur kryeqytetin ne Dodoma. Asambleja Kombetare e ka levizur atje ne shkurt 1996, por shume zyr ...

Harare

Harare eshte kryeqyteti i Zimbabves dhe eshte edhe qyteti me i madh dhe kryesor administrativ dhe tregtare. Qyteti gezon statusin e krahines te pavarur. Harare eshte qendra e Universitetit te Zimbabve.

Jaunde

Industrite ne Jaunde perfshijne: duhanin, baxho, argjile, xhama dhe lende drusore. Eshte gjithashtu nje qender rajonale te shperndarjes per kafe, kakao dhe gome.

Kampala

Kampala eshte kryeqyteti i Ugandes. Qyteti ndahet ne pese njesive bashkiake: Divizioni Kampala, Divizioni Kawempe, Divizioni Makindye, Divizioni Nakawa, dhe Divizioni Lubaga.

Kinshasa

Kinshasa eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Republikes Demokratike te Kongos. Ndodhet ne Lumin e Kongos. Kinshasa eshte zona e trete me e madhe urbane ne Afrike pas Kajros dhe Lagosit.

Libreville

Liberville ka klime tropikale monsunet, me sezon te gjate me shi dhe me sezon te shkurt te thate. Sezoni me shi eshte nga shtatori ne maj, ndersa sezoni i thate eshte nga qershori ne gusht.

Lilongwe

Ne Lilongwe, ka tren qe shkon ne perendim te Zambiase dhe ne lindje se Salima.

Lomé

Lomé eshte kryeqyteti i Togos. Gjendet ne skajin jug-perendimor te Togos, dhe shtrihet pergjate bregdetit te Gjirit te Guinese. Z yrtarisht, aglomerati ka numeruar ne regjistrimin e vitit 2010, 1 477 660 banore, ndersa qyteti ka 837 437 banore.

Malabo

Malabo eshte kryeqyteti i Guinea Ekuatoriale. Ndodhet ne provincen Bioko Norte. Malabo ndodhet ne veri te bregdetit te ishullit Bioko. Spanjishta, frengjishtja dhe portugalishtja jane gjuhe e cila flitet ne qytet. Malabo eshte qyteti me i vjeter ...

Maputo

Maputo eshte kryeqyteti i Mozambikut, ndodhet ne anen perendimore te Gjirit Maputo. Gjiri eshte 95 kilometra e gjate dhe 30 kilometra e gjere. Ne anen lindore te qytetit dhe gjirit eshte ishulli Inhaca.

Maseru

Maseru ka klime oqeanike. Gjate dimrit, temperatura mesatare jane 9 °C. janari eshte muaji me i nxehte me temperature mes 15 dhe 33 °C. korriku eshte muaji me i ftohte, ku temperaturat jane nga −3 deri ne 17 °C.

Mbabane

Mbabane eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh ne Suaziland. Me popullsi te 94.876 banore. Lartesia mesatare e qytetit eshte 1.243 metra. Qyteti ka pasur 30.000 banore me 1987. Ndodhet ne rrugen MR3.

Monrovia

Monrovia u emerua ne nder te presidentit te SHBA-se, James Monroe. Se bashku me Uashington D.C., eshte nje nga dy kryeqytete i cili u emerua sipas presidentit te SHBA-ve.

Moroni

Moroni eshte qyteti me i madh dhe kreqyteti i Komoret. Sipas vitit 2011, qyteti ka pasur 54.000 banore. Qyteti ndodhet ne bregdetin perendimor te ishullit Ngazdija.

Niamej

Thuhet se Niamey eshte nje nga qytete me te nxehta. Temperaturat mesatare mund te arrijne deri ne 38 °C. Gjate sezonit te thate, sidomos nga nentori deri ne shkurt, netet jane ne pergjithesi te ftohte.

Port Louis

Foshan, Guangdong, Kina Saint-Malo, Franca Karachi, Pakistani Jaipur, India Erlangen, Bavaria, Gjermania Le Port, Réunion, Franca Ahmedabad, India Doha, Katari

Porto Novo

Porto Novo eshte kryeqyteti i Beninit, dhe ishte kryeqyteti i Dahomeit francez. Bashkia mbulon nje siperfaqe prej 110 kilometrash katrore dhe ne vitin 2002 kishte nje popullsi prej 223.552 banoresh. Ai u zhvillua fillimisht si nje port per tregti ...

Praia

Praia eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh ne Kepin e Gjelbert. Siperfaqja e qytetit eshte 258 kilometra katrore. Popullsia e qytetit eshte 127 832 banore.

Sao Tome

Sao Tome eshte kryeqyteti i Sao Tome dhe Principe. Emri eshte ne portugalisht qe domethene "Shen Tomas". Sipas regjistrimit te vitit 2008, popullsia e qytetit ishte 56.945.

Uagadugu

Ouagadougou eshte kryeqyteti i Burkina Faso. Sipas vitit 2006, Ouagadougou eshte qyteti me i madh me popullsi te 1.475.223. Emri i qytetit shpesh shkurtohet ne Ouaga. Industrite kryesore te Ouagadougou jane perpunimi i ushqimit dhe tekstilet. Esh ...

Viktoria (Sejshellet)

Viktoria eshte kryeqytet ne Sejshellet, ndohet ne veri-lindje te ishullit Mahé. Se pari qyteti u themelua si vend i qeverise i kolonise britaneze. Me 2014, popullsia e Viktorias ishte 24.701. Eksportimet kryesore te Viktorias jane vanilet, arra t ...

Xhibuti (Qytet)

Xhibuti eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Xhibutit. Ndodhet ne Xhibutin lindor, rreth 21 km ne veriperendim te kufirit me Somaline. 94% e popullsise eshte e besimit musliman, ndersa 6% e krishtere.

Xhuba

Xhuba eshte kryeqyteti i Sudanit Jugor. Ky artikull ne lidhje me gjeografine e Afrikes eshte i cunguar. Ndihmoni edhe ju ne permiresimin e ketij artikulli!

Bogotá

Bogotá eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh ne Kolumbi. Bogotá ndodhet ne juglindje te nje pjese e cila quhet Bogotá savana. Ne vitin 2016, qyteti ka pasur 7.980.001 banore. 47.5% te popullsise jane meshkuj, ndersa 52.5% te popullsise jane femra.

La Paz

Gjate stines se dimrit, temperaturat mund te ulen deri ne -5 °C. Ne vere zakonisht bie shi pasdite. Muaji me i ftohte eshte korriku ku temperatura maksimale eshte +12 °C, ndersa temperatura minimale eshte -2 °C. Muaji me i nxehte eshte nentori ku ...

Guatemala (Qytet)

Guatemala eshte kryeqyteti i Guatemales. Qyteti ndodhet ne jug-qender te shtetit. Thuhet se me 2013, zona metropolitane e qytetit ka arritur deri ne 4.5 milione.

San José (Kosta Rika)

San José eshte kryeqyteti i Kosta Rikes. Qyteti u themelua me 1738 me urdher te Cabildo de León. San José eshte nje nga kryeqytete me te reja ne Ameriken Latine, megjithese nuk u emerua si kryeqytet deri ne vitin 1823.

Kingston

Guadalajara, Meksika Topeka, Kansas, SHBA Miami, Florida, SHBA Coventry, Anglia, Mbreteria e Bashkuar Kalamazoo, Michigan, SHBA Shenzhen, Kina Panevėžys, Lituania

Roseau

Henry Wilcoxon ishte aktor i cili lindi ne Roseau me 8 shtator 1905. Gordon Henderson of the cadence-lypso band Exile One. Garth Joseph eshte basketbollist i cili lindi ne Roseau me 8 gusht 1973. Joe Paquette ishte muzikant i cili lindi ne Roseau ...

Saint Georges

St. George ka klime tropikale savana. Temperatura mesatare eshte 30 °C. Qyteti ka dy sezone: sezoni i thate i cili eshte nga janari deri ne maj, ndersa muajt tjere jane me sezone me shi.

Port-of-Spain

Port-of-Spain eshte kryeqyteti i Trinidadit dhe Tobagos, eshte qyteti i trete me i madh ne vend. Eshte nje nga qytetet e medhaja ne Karaibe. Ndodhet ne veriperendim te vendit.

Alofi

Alofi eshte kryeqyteti i ishullit Niue ne Oqeanin Paqesor. Me popullsi me pak se 1.000. Alofi eshte qyteti i dyte me i vogel kombetar ne aspektin e popullsise. Qyteti perben prej dy fshatrave: Alofi Verior dhe Alofi Jugor, ku ndodhet selia e qeve ...

Port Vila

Port Vila eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Vanuatu. I ndodhur ne bregdetin jug te ishullit te Efate, ne Shefa Provinca, popullsia e qytetit te fundit regjistrimi ishte 29.356, nje rritje prej 55 % ne rezultatin regjistrimit te meparshem. K ...

South Tarawa

South Tarawa eshte kryeqyteti i Kiribatit. Sipas regjistrimit te vitit 2010, South Tarawa ka pasur 50.182 banore. South Tarawa perbehet nga te gjitha ishujt e vegjel mes Betio dhe South Tarawa ne perendim dhe Temaiku dhe Bonriki ne lindje.

Suva

Suva eshte qytet multikulturor. Grupet kryesore etnike te qytetit jane te fixhianet dhe Indo fixhianet. Shumica te huajve qe punojne ne Fixhi gjithashtu jeton ne Suva. Gjuha me se shpeshti flitet eshte gjuha angleze, por edhe gjuhe te tjera india ...

Algjer

Algier /ældʒɪərz/ eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Algjerise, dhe qyteti i dyte me i madh ne Maghreb. Sipas regjistrimit te vitit 1998, popullsia e qytetit eshte 1.519.570. I quajtur El-Bahdja البهجة ose ndryshe Alger La Blanche "Algjer i ...

Gaborone

Gaborone eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Botsuanes. Ai eshte njekohesisht kryeqyteti administrativ i Distriktit Jug Lindor. Gaborone kishte nje popullsi prej 191 mije e 700 banore ne vitin 2006.

Konakri

Conakry Shqiptim: Konakri, Susu: Kɔnakiri eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh ne Guine. Konakri eshte nje port ne Oqeanin Atlantik dhe sherben si qendrs ekonomike, financiare dhe kulturore e Guinese. I vendosur fillimisht ne ishullin Tombo, ai ...

Luanda

Luanda eshte kryeqytet dhe qyteti me i madh i Angoles. E vendosur ne brigjet e Oqeanit Atlantik. Luanda ka nje popullsi prej rreth 5 milion banoresh.

Lusaka

Lusaka eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Zambias. Nje nga qytetet me zhvillim me te shpejte ne Afriken Jugore, Lusaka ndodhet ne pjesen jugore te pllajes qendrore ne nje lartesi prej rreth 1.300 metra. Ne 2010, popullsia e qytetit ishte rre ...

Nairobi

Nairobi eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Kenias. Qytetit dhe zona e tij perreth gjithashtu formon Rrethin e Nairobit. Emri "Nairobi" vjen nga shprehja ne gjuhen Maasai Enkare Nairobi, e cila ne shqip do te thote "uje i ftohte", emri ne gju ...

Nxhamena

Nxhamena frengjisht: Ndjamena ; Arabisht: نجامينا Nijāmīnā eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Çadit, me nje popullsi prej 1.605.696, 2012. Nxhamena eshte port ne lumin Çari, prane bashkimit me lumin Logone. Ajo ndodhet perballe qytetit Kouss ...