ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 291

Ekenäs

Ekenäs eshte qytet ne Finlande, eshte themeluar ne vitin 1546 dhe u bashkua me Pohja dhe Karis me 1 janar 2009. Ekenäs ndodhet ne provincen e Finlandes Jugore. Qyteti ka 14.754 banore dhe dendesia e qytetit eshte 20.3 kilometra katrore. 81% foles ...

Nilsiä

Nilsiä eshte qytet dhe komune i vogel ne Finlande. Nilsiä ndodhet ne provincen e Finlandes Lindore dhe ne rajonin e Savonise Veriore. Me 2012, qyteti ka 6 528 banore dhe me siperfaqe me 847.71 kilometra katrore. Nilsiä u themelua me 1869 dhe u be ...

Turku

Turku eshte nje qytet ne bregdetin jugperendimor te Finlandes ne gryken e lumit Aura, ne rajonin e Finlandes Jugperendimore. Turku, si nje qytet, u themelua ne fund te shekullit te 13-te, kjo e ben ate qytetin me te vjeter ne Finlande. Shume shpe ...

Vantaa

Vantaa eshte nje qytet dhe komune ne Finlande. Vantaa eshte pjese e berthames se brendshme te Rajonit Metropolitan te Kryeqytetit se bashku me Helsinkin, Espoo, dhe Kauniainen. Me nje popullsi prej 212.473, Vantaa eshte qyteti i katert me shume b ...

Ylöjärvi

Ylöjärvi eshte qytet qe ndodhet ne Finlanden Perendimore, 14 kilometra ne perendim te Tempere dhe 189 kilometra ne veri te Helsinkut. Ylöjärvi ka 32.606 banore dhe ka 1.324.09 kilometra katrore, poashtu ka 208.62 km2 uje. Dendesia e kesaj qytetit ...

Ano Liosia

Ano Liosia eshte nje periferi dhe nje ish-komune ne pjesen veriore te aglomeratit te Athines ne Greqi. Qe nga 2011 me reformen e pushtetit lokal ajo eshte pjese e komunes Fyli, qe eshte vendndodhja dhe njesia komunale. Ano Liosia eshte nje nga fs ...

Argostoli

Argostoli eshte nje qytet ne ishullin e Qefalonise, te ishujve Joniane, Greqi. Qe prej reformes se qeverisjes lokale 2011 eshte pjese e prefektures se Qefalonise, ne te cilen ai eshte nje njesi bashkiake. Ai ka qene kryeqyteti dhe qendra administ ...

Dimotka

Dimotke eshte nje qytet i pozicionuar ne pjesen lindore te Rajonit Evros ne Maqedonine Lindore dhe Traki, ne verilindje te Greqise. Ajo eshte selia e komunes me te njejtin emer. Qyteti shtrihet ne nje fushe dhe gjendet ne jug lindje te Svilengrad ...

Follorina

Follorine apo Fllerine eshte nje qytet i Greqise dhe qendra administrative e Rrethit te Follorines. Popullata e qytetit, sipas regjistrimit te popullsise te vitit 2001, ishte 17.622 banore. Emri i qytetit rrjedh nga fjala greko-maqedone φλωρός fl ...

Hania

Chania eshte qyteti i dyte me i madh i Kretes dhe kryeqyteti i njesise rajonale te Chanias. Shtrihet pergjate bregdetit verior te ishullit, rreth 70 kilometra perendim te Rethymno dhe 145 kilometra ne perendim te Heraklionit. Popullsia zyrtare e ...

Hermupolisi

Ermoupoli, e njohur gjithashtu me emrin e vjeter zyrtar Ermoupolis ose Hermoupolis, eshte nje qytet dhe ish-komune ne ishullin e Syros, ne Cyclades, Greqi. Qe prej reformes qeveritare te 2011-s, ai eshte pjese e komunes Syros-Ermoupoli, tek e cil ...

Konica

Konice eshte nje qyteze ne Greqi prane kufirit me Shqiperine. Konica eshte vendlindja e Faik Konices. Para vitit 1923 Konica ishte banuar prej nje shumice mysliman, qe nje pjese e madhe ishte shqiptare. Shumica prej populli mysliman u shperngulen ...

Kosturi (Greqi)

Kostur eshte nje qytet ne pjesen veriperendimore te Maqedonise, Greqi. Qyteti eshte qendra e administrates ne Maqedonine Perendimore, dhe Dioqeza e Kosturit te kishes greke. Kosturi eshte i famshem per vendndodhjen e saj te bukur dhe kishat e shu ...

Larisa

Larisa qytet ne Greqin qendrore. Afer Selanikut. Larisa eshte kryeqender e regjionit administrativ Thesalia si dhe seli e prefektures me te njejtin emer. Ajo ndodhet ne qender te lugines Thesalia e cila perthekohet nga mali Osa dhe derdhet ne det ...

Mesollonja

Mesollonje ose Mesolongji eshte nje qytet ne Greqi. Mesollonja ben pjese ne njesine Etolia-Akarnania te periferise Greqia Perendimore. Qyteti ka nje popullsi prej 18.121 banoresh dhe siperfaqe 151.889 km². Mesollonja eshte kryeqendra e periferise ...

Rupishti

Rupisht edhe Hurupisht eshte nje qytet ne jugperendim te Maqedonise, Greqi. Qyteti eshte nje qender administrative per Maqedonine Perendimore. Perpara vitit 1926, fshati eshte njohur me emrin e vjeter ne formen greke Χρούπιστα/Khroúpista.

Batumi

Batumi eshte qyteti i dyte me i madh ne Gjeorgji. Ndodhet ne bregdetin e Detit te Zi ne jugperendim te vendit. Sipas regjistrimit te popullsise me 2014, qyteti ka pasur 152.839 banore.

Reutlingen

Reutlingen eshte nje qytet ne Baden-Vyrtemberg, Gjermani. Eshte kryeqyteti i rrethit eponim te Reutlingen. Qe nga qershori 2018, ai ka nje popullsi prej 115.818. Reutlingen ka nje universitet te shkencave te aplikuara, i cili u themelua ne vitin ...

Arnhem

Arnhem eshte nje qytet dhe komune e cila ndodhet ne pjesen lindore te Holandes. Ai eshte kryeqyteti i provinces se Gelderland dhe eshte i vendosur ne te dy brigjet e lumenjve Nederrijn dhe Sint-Jansbeek, i cili ishte burimi i zhvillimit te qyteti ...

Roterdami

Jules Deelder. Bernard Mandeville. Robin van Persie. Giovanni van Bronckhorst. Pierre Bayle. Colonel Tom Parker. Coen Moulijn. Desiderius Erasmus. Leo Beenhakker.

Győr

Győr eshte qytet ne rajonin Transdanubia Perendimore ne veriperendim te Hungarise. Qyteti eshte i gjashti me i madh ne Hungari dhe nje nga shtate qendrat kryesore rajonale ne vend.

Miskolc

Miskolc eshte qytet ne verilindje te Hungarise, me nje popullsi prej 155.650 banore. Miskolc eshte qyteti i katert me i madh ne Hungari. Qyteti shtrihet ne piken e takimit te rajoneve te ndryshme gjeografike - ne lindje nga malet Bükk, ne luginen ...

Pécs

Pécs eshte qyteti i peste me i madh ne Hungari, ndodhet ne Evropen Qendrore ne malin Mecsek ne jugperendim te Hungarise. Qyteti ndodhet afer kufirit me Kroacine.

Szeged

Szeged eshte qyteti i trete me i madh i Hungarise, qyteti me i madh dhe qendra rajonale e Rrafshines se Madhe Jugore dhe vendi i qarkut Csongrád. Universiteti i Szeged eshte nje nga universitetet me te dalluar ne Hungari. Szeged ndodhet afer kufi ...

Szombathely

Szombathely eshte qytet i vjeter ne Hungari. U themelua nga romaket ne vitin 45 pas eres sone dhe ishte kryeqyteti i provinces se Perandorise Romake Pannonia Superior. Gjate okupimit osmane ne Hungari, osmanet e pushtuan zonen dy here. Hera e par ...

Hajderabadi

Hiderabad / ˈ h aɪ d ər ə b ɑː d / HY -dər-ə-bahd eshte kryeqyteti i shtetit Indian te Telanganas dhe ligjerisht kryeqyteti i Andhra Pradesh. Me nje siperfaqe prej 650 square kilometre 250 sq mi perreth brigjeve te Lumit Musi, ka nje popullsi pre ...

Kalkuta

Kalkuta ose Kolkata eshte kryeqyteti i shtetit indian te Bengalit Perendimor. Kolkata ishte kryeqyteti tregtar i Indise Lindore, e vendosur ne bregun lindor te lumit Hooghly. Qyteti i Kalkutes ka 4.5 milion banore, dhe zona metropolitane, duke pe ...

Tiruchirappalli

Tiruchirappalli., i quajtur edhe Tiruchi ose Trichy, eshte nje qytet ne shtetin indian Tamil Nadu dhe qendra administrative e distriktit te Tiruchirappalli-t. Eshte korporata e katert me e madhe bashkiake dhe aglomerati i po i katert me i madh ne ...

Thiruporuri

Thiruporuri eshte nje qyteze panchayat ne distriktin e Kanchipuramit ne shetin indian Tamil Nadu. Ne qender te kesaj qyteze gjendet Tempulli Thiruporur Kandaswamy ne afersi te cilit ndodhet nje depozite e madhe tempullore. Thiruporuri eshte i ven ...

Udaipur

Udaipur eshte qytet ne veriperendim te Indise. Qyteti u themelua me 1553 nga Maharana Udai Singh II. Udaipur u votua si qyteti me i mire nga magazina Leur.

Vrindavani

Vrindavani eshte nje qytet ne Distriktin e Mathures ne Uttar Pradesh te Indise. Eshte vendi ku, sipas Hinduizmit, kaloi femijerine e tij Krishna. Qyteti eshte rreth 11 km nga Mathura, vendlindja e Krishnes, ne autostraden Agra-Delhi. Qyteza bujt ...

Xhamshedpur

Jamshedpur eshte qytet ne shtetin federal te Jharkhand. Jamshedpur eshte parashikuar te jete qyteti i 84-te me rritje me te shpejte ne bote per 2006-2020 me rritje mesatare te 2.9%.

Bandung

Bandung eshte qytet ne provincen Java Perendimore, Indonezi. Ndodhet 154 kilometra ne juglindje te Xhakartes. Bandung eshte qyteti i trete me i madh sipas popullsise. Gjate kolonizmit holandeze, emri i qytetit ishte Bandoeng.

Bima (qytet)

Bima eshte qytet ne bregun lindor te ishullit Sumbawa ne Indonezi. Eshte qyteti me i madh i ishullit Sumbawa me popullsi te 142.443 sipas regjistrimit te vitit 2010, por ne regjistrimin e fundit te popullsise ne janar 2014 eshte 148.984.

Malang

Malang eshte qytet i dyte me i madh ne provincen Java Lindore. Sipas regjistrimit te popullesise ne vitin 2014, qyteti ka pasur 857.891 banore. Gjate kohes se kolonizimit holandeze, Malangu ishte qyteti me i popullarizuar per banoret evropiane.

Palembang

Palembang esht Kryeqyteti i Bashkise e Sumatres Jugore, Bashki e Indonezise, dhe esht qyteti i dyte per popullsi ne Sumatren. Qyteti ka 1.535.952 banor dhe ka nji siperfaqe prej 400 kilomerash katror.Qyteti esht ndar ne 16 Qarqe dhe 107 sub-qarqe

Palu

Palu eshte kryeqyteti i provinces Sulawesi Qendror, Indonezi, ndodhet rreth 2.400 km ne verilindje te Xhakartes. Me 28 shtator 2018, qyteti pesoi shume demtime pershkak cunamit, ku se paku 2.256 njerez humbi jeten e tyre, ku disa tjere jane te hu ...

Pekanbaru

Pekanbaru eshte kryeqyteti i provinces Riau, Indonezi, dhe qendra kryesore ekonomike ne pjesen lindore te ishullit Sumatra. Sipas vitit 2015, qyteti ka pasur 1.038.118 banore. Pekanbaru ishte fillimisht e ndertuar si market nga tregtaret Minangka ...

Semarang

Semarang eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh ne provincen Java Qendrore, Indonezi, me nje popullsi prej 1.8 milione banore, duke u bere qyteti i shtate me i popullarizuar pas Xhakartes, Surabajes, Bandungut, Bekasit, Medanit dhe Tangerangut.

Surabaya

Surabaya eshte qytet e cila ndodhet ne veri te ishullit Java dhe eshte qyteti i dyte me i madh ne Indonezi. Sipas regjistrimit te popullsise ne vitin 2010, Surabaya ka pasur 2.765.487 banore.

Tasikmalaya

Tasikmalaya eshte qytet ne provincen Java Perendimore, Indonezi. Ndodhet rreth 120 kilometra ne jug te Bandung. Sipas regjistrimit te popullesise ne vitin 2015, qyteti ka pasur 808.506 banore.

Basra

Basra eshte nje qytet irakian i vendosur ne Shatt al-Arab. Kishte nje popullsi te vleresuar prej 2.5 milion me 2012. Basra eshte gjithashtu porti kryesor i Irakut, megjithese nuk ka hyrje te thelle ne uje, i cili trajtohet ne portin e Umm Qasr. Q ...

Esh-Shamije

El-Shamije eshte qytet ne Irak, i cili gjendet rreth 147 km ne jug te Bagdadit. Vendbanimi daton qe nga kohet sumeriane, por qyteti bashkekohor, i quajtur "Hamidie" pas Abdyl Hamidit II, eshte themeluar ne vitin 1822 gjate periudhes osmane. U riq ...

Kufe

Kufe eshte nje qytet ne Irak, rreth 172 kilometra ne jug te Bagdadit, dhe 10 kilometra ne verilindje te Nexhefit. Ndodhet ne brigjet e lumit Eufrat. Popullsia e vleresuar ne vitin 2003 ishte 110.000. Aktualisht, Kufe dhe Nexhef jane bashkuar ne n ...

Nexhef

Nexhefi ose Najaf eshte qytet ne Irak, rreth 160 km jug te Bagdadit. Tek myslimanet shiite, Nexhefi eshte qyteti i trete i shenjte pasi qe varri i Ali iben Ebi Talibit gjendet ne kete qytet.

Qerbelaja

Qerbelaja eshte qytet ne Irak, ndodhet 100 km ne jugperendim te Bagdadit. Besohet se Qerbelaja eshte vend i shenjte per muslimanet shia po aq sa Meka, Medina dhe xhamise el-Aksa ne Jeruzalem

Abade

Abadeh eshte nje qytet ne Fars, 270 kilometra ne veri te Shiraz, 200 kilometra ne jug te Isfahan, 190 kilometra ne jugperendim te Yazd dhe 528 kilometra ne juglindje te Shahrekord. Eshte 6.052 kilometra katrore dhe ze rreth 11 perqind e zones tot ...

Isfahan

Isfahan eshte qyteti i trete me i madh ne Iran, ndodhet rreth 340 kilometra ne jug te Teheranit. Ne regjistrimin e popullsise ne vitin 2006, Isfahani kishte 1.583.609 banore. Isfahani eshte qytet i famshem per arkitekture islamike me vende te buk ...

Meshhed

Meshhed eshte qyteti i dyte me i popullarizuar ne Iran. Ndodhet ne verilindje te Iranit, afer kufirit me Turkemistanin dhe Afganistanin. Sipas regjistrimit te popullsise ne vitin 2011, qyteti ka pasur 2.749.374 banore.

Piranshehr

Piranshehr eshte nje qytet i vendosur ne Povincen e Azerbajxhani Perendimor ne veriperendim te Iranit. Ai eshte kryeqyteti i Qarkut Piranshehr. Piranshahr eshte nje nga qytetet me te vjetra te Iranit dhe themelet e saj datojne ne epoken para-Isla ...