ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 294

Butwal

Butwal eshte qyteti me madh ne jugun e Nepalit, 240 kilmetra ne perendim te kryeqytetit te Nepalit Katmandu. Ne vitin 2001 Butwal kishte 75.384 banore. Butwal ndodhet afer malit" Chure Pahad” dhe nuk eshte i famshem vetem per kulture, pune dhe na ...

Aba, Nigeria

Aba eshte qytet ne shtetin Abia ne juglindje te Nigerise. Kur u formua shteti Abia me 1991, Aba u nda ne dy vende qeveritare; Aba Jugore dhe Aba Veriore.

Jos

Jos eshte kryeqyteti administrativ i shtetit Plateau, Nigeri. Banoret e qytetit e quajne" J-Town”. Ne vitet e fundit ka pasur perplasje te dhunshme fetare mes muslimaneve dhe krishtereve ne vitet 2001, 2008, 2010 dhe 2011.

Lagos

Lagos eshte nje port dhe qyteti me i populluar ne Nigeri. Ajo eshte aktualisht nje nga dy qytetet me te populluara ne Afrike, pas Kajro, dhe aktualisht eshte vleresuar te jete qyteti i dyte rritje me te shpejte ne Afrike dhe 7 te shpejte ne bote. ...

Sokoto

Sokoto eshte qytet ne veriperendim te Nigerise, ndodhet afer lumit Sokoto dhe lumit Rima. Sipas regjistrimit me 2006, qyteti ka pasur 427.760 banore. Duke qene selia e Kalifatit te Sokotos, qyteti eshte kryesisht musliman dhe nje vend i rendesish ...

Haugesund (qytet)

Haugesund eshte qytet ne qarkun Rogaland, Norvegji. Qyteti ka pasur 43.909 banore me 2015. Ne Haugesund gjendet e vetmja statuje e Marilyn Monroe, e bere nga Nils Aas. Arsyeja eshte se babai i Marilyn, Martin Edward Mortensen, vjen nga Haugesund.

Sandvika

Sandvika eshte qender administrative e komunes Bærum ne Norvegji. U shpall qytet ne keshillin komunal te Bærum me 4 qershor 2003. Sandvika ndodhet 15 km ne perendim te Oslos. Eshte qendra e transportit te Bærum Perendimor, dhe ka autobusa dhe sta ...

Karaçi

Karachi eshte qyteti me i madh dhe me i populluar ne Pakistan. Sipas popullsise, Karachi eshte qyteti i 7-te me i madh. Karachi eshte kreqyteti i provinces se Sindit.

Puno

Puno eshte nje qytet ne juglindje te Peruse, qe ndodhet ne bregun e Liqenit Titikaka. Ai eshte kryeqyteti i Rajonit Puno dhe Provinces Puno me nje popullsi prej rreth 149.839. Qyteti u themelua ne 1668 nga mekembesi Pedro Antonio Fernández de Cas ...

Bidgoshç

Bydgoszcz eshte qytet ne veri te Polonise, ne lumenjte Brda dhe Visla. Sipas qershorit 2016, qyteti ka pasur 354.990 banore, duke u bere qyteti i tete me i madh ne Poloni.

Bielsko-Biala

Ne vitin 2014, Bielsko-Biała eshte rradhitur si nje prej qyteteve me atraktive per biznes. Rreth 5% te popullsise jane papune krahasuar me 9.6% per Polonine.

Çenstohova

Częstochowa eshte qytet ne jug te Polonise ne lumin Varta. Eshte qyteti i 13-te me i popullarizuar ne Poloni. Eshte qendra me e madhe ekonomike, kulturore dhe administrative ne pjesen veriore te Provincen Silesian.

Gdynia

Me 28 mars 1945, Gotenhafen u pushtua nga sovjetet dhe u riemerua me emrin Gdynia.

Gniezno

Gniezno eshte qytet ne qender-perendim te Polonise, ndodhet rreth 50 kilometra ne lindje te Poznań. Sipas regjistrimit te popullsise me 2016, qyteti ka pasur 69.312 banore.

Gorzov Vielkopolski

Gorzów Wielkopolski eshte qytet ne perendim te Polonise ne lumin Vatra. Gorzów eshte i njohur per sportiste te suksesshem, perfshire kampiona boteror dhe te Olimpiades dhe perfaqesues kombetar. Gorzów eshte vendlindja e ish-kryeministrit polake K ...

Konin

Anetaret e parlamentit te cilet jane zgjedhur nga zona elektorale e Koninit: Tadeusz Tomaszewski, SLD Zbigniew Dolata, PiS Eugeniusz Grzeszczak, PSL Tomasz Nowak, PO Paweł Arndt, PO Andrzej Ruciński, PiS Józef Pilarz, Ska parti Adam Hofman, PiS A ...

Koshalin

Paul Dahlke 1904–1984, aktor Karl Adolf Lorenz 1837–1923, kompozitor Sebastian Mila born 1982, futbollist Rudolf Clausius 1822–1888, fizikan Beata Pawlikowska born 1965, shkrimtar, gazetar, perkthyes dhe fotograf Ewald Christian von Kleist 1715–1 ...

Lodzh

Lodzh eshte qyteti i trete me i madh ne Poloni, ndodhet ne qender te Polonise dhe rreth 135 kilometra ne jugperendim te Varshaves. Pasi Polonia u be me pavaresi, Lodzh rriti te behej si qyteti me i madh dhe nje nga qendrat industriale ne Evrope.

Lublin

Lublini eshte qyteti i nente me i madh ne Poloni me popullesi te 349.103 me 2011. Lublini ndodhet ne lindje te lumit Visla, rreth 270 kilometra ne juglindje te Varshaves.

Myslibozh

Sipas uebfaqes zyrtare te qytetit, vendbanimi eshte banuar nga populli para-sllav prej kultures Lusatiane ne brigjet e liqenit ne shekullin e 7-te, i cili u shendrrua ne fortese e sllaveve perendimore ne shekujt 10-te dhe 11-te. Sipas uebfaqes, v ...

Opole

Opole eshte qytet ne jug te Polonise ne lumin Odra. Sipas vitit 2017, qyteti ka pasur 118.938 banore. Opole konsiderohet si nje nga qytetet e vjetra ne Poloni. Para Luftes se Dyte Boterore, qyteti eshte ndodhur ne lindje te Gjermanise dhe ishte n ...

Poseni

Poznań eshte qytet ne lumin Watra ne Poloni. Qytet eshte shkaterruar gjate luftes se dyte boterore, por pastaj u rindertua. Sot, Poznań eshte qendra kryesore per biznes dhe nje nga regjionet me i popullarizuar ne Poloni. Poznań eshte nje nga qyte ...

Reshov

Stina e veres ne Rzeszów eshte e nxehte dhe stina e dimrit eshte e ftohte. Temperatura mesatare ne vere arrine prej 18 ne 19.6 °C, ndersa ne dimer prej −2.1 ne 0 °C.

Vroclavi

Wrocław eshte qyteti me i madh ne perendim te Polonise. Sipas vitit 2015, Wrocław ka pasur 635.759 banore, duke u be qyteti i kater me i madh ne Poloni.

Rwindi

Rwindi eshte nje qytet i vogel ne provincen e Kives Veriore, Republika Demokratike e Kongos. Qyteti ka nje aeroport prej 1.040 metrash, Aeroporti Rwindi.

Argedava

Argedava ishte nje qytet i lashte dak, i permendur ne Dekretin e Dionypolisit, dhe ka mundesi te kete qene i ndodhur ne Popesti, nje distrikt ne qytetin e Mihăilești,qarku Giurgiu, Rumani.

Bakau

Bakau eshte qyteti kryesor ne Qarkun Bakau, Rumani. Qe nga regjistrimi i 2011, ai ka nje popullsi prej 133 460 banore duke e bere ate qytetin e 15-te me te madh ne Rumani. Qyteti ndodhet ne rajonin historik te Moldavise, ne rreze ​​e maleve Karpa ...

Brashovi

Brașov eshte qytet ne Rumani. Sipas regjistrimit te popullsise me 2011, qyteti ka pasur 253.200 banore, duke u be qyteti i 7-te me i popullarizuar ne Rumani. Brașov ndodhet ne pjesen qendrore te vendit, 170 kilometra ne veri te Bukureshtit.

Giurtelecu Simleului

Petri Mór, Szilágy vármegye monographiája Budapest, 1901-1904 N. Chidiosan, Contributii la istoria tracilor din nord-vestul României. Asezarea Wietenberg de la Dersida Oradea 1980 88 Nr. 2 Sanda Băcuet Crisan, "Noi descoperiri preistorice în jude ...

Hunedoara

Hunedoara eshte qytet ne rajonin Transylvania, Rumania. Ndodhet ne jugperendim te Transylvanise afer maleve Poiana Ruscă dhe administron pese fshatra: Boș, Groș, Hășdat, Peștișu Mare and Răcăștia.

Kluzh-Napoka

Kluzh-Napoka eshte qytet ne qarkun Cluj te Rumanise. Gjendet ne pjesen qendrore te vendit, ne krahinen historike te Transilvanise, ku eshte qyteti me i madh. Ka nje siperfaqe prej 179.5 km², ku jane te vendosur rreth 310.000 banore. Deri ne vitin ...

Konstanca

Konstanca eshte nje nder qytetet me te vjetra te Rumanise. Eshte themeluar rreth vitit 600 p.e.s. Gjendet ne rajonin Dobruxha te Rumanise, dhe laget nga Deti i Zi. Eshte qendra e qarkut Constanța dhe qyteti me i madh i rajonit. Sipas censusit te ...

Oradea

Oradea eshte qytet ne veriperendim te Rumanise. Qyteti ndodhet 12 kilometra larg kufirit me Hungarine. Qyteti ka pasur 196.367 banore me 2011.

Satu Mare

Satu Mare eshte qytet i cili ndodhet ne qarkun Satu mare ne veriperendim te Rumanise. Ndodhet 13 kilometra larg kufirit me Hungarine dhe 27 kilometra larg kufirit me Ukrainen.

Sibiu

Sibiu eshte qytet ne Transylvania, Rumani. Ndodhet ne qendren gjeografike te Rumanise. Ndodhet 277 kilometra ne veriperendim te Bukureshtit. Sipas regjistrimit te popullsise me 2011, qyteti ka pasur 147.245 banore.

Sigishoara

Me 1948, qyteti ka pasur gjithsej 15.992 banore, 9.363 rumune, 6.320 gjermane, 2.136 hungareze dhe 560 ishin prej nacionaliteteve tjera. Me 1910, qyteti ka pasur gjithsej 11.587 banore, 5.486 gjermane, 3.031 rumune, 2.687 hungareze dhe 383 ishin ...

Temishvari

Timishoara, gjithashtu ish Temeswar,Temeschburg ose Temeschwar, hungarisht: Temesvár, eshte kryeqyteti i Qarkut Timis, ne Rumanine perendimore. Nje nga qytetet me te medha rumune, me nje popullsi prej 319.279 banore qyteti i trete me i populluar ...

Abakan

Abakan eshte kryeqyteti i Khakassiase ne Rusi. Qyteti ndodhet ne lumin Jensiej. Ne vitin 1989, ky qyteti ka pasur 154.092. Ne vitin 2002, ky qyteti ka pasur 165.917. Ne vitin 2010, qyteti ka pasur 165.214 banore. Ne vitin 2015, ky qytet ka pasur ...

Armavir, Russia

Armavir eshte qytet ne Krasnodar Krai, Rusi, ndodhet ne lumin Kuban. Armavir ishte qendra e dyte e industrise se Krasnodar Krai, pas Krasnodarit.

Bracku

Brack eshte nje qytet i Irkutsk ne Siberi Territory. Baykal eshte e vendosur ne çdo qytet Angare-lumit Jenisei rrjedhin pergjate liqenit artificial Bratsk. Qyteti ka nje popullsi prej 251 044. Bratsk u themelua ne vitin 1631 ne nje kala. Ne vitet ...

Gjokuskaj

Gjokuskaj ose Jakutsku eshte kryeqyteti dhe vendbanimi me i madh i Republikes se Sahase, Rusi. Ndodhet rreth 450 kilometra larg Oqeanit te Ngrire te Veriut. Eshte qytet portual prane Lumit Lena. Ne sherbim te qytetit ndodhet aeroporti kryesor i G ...

Irkucku

Irkuck, eshte nje qytet ne Sibir, Rusi dhe qender administrative e rajonit Irkuck. Popullsia – 576. 100 njerez. Qyteti eshte i vendosur ne te dy brigjet e lumit Angara, 66 km nga liqenit Bajkal.

Jekaterinburgu

Jekaterinburg eshte qyteti i katert me i madh ne Rusi. Ne vitin 2010, qyteti ka pasur 1.349.772 banore. Mes vitit 1924 dhe 1991, Jekaterinburgu ka pasur tjeter emer, emri i qyteti ishte Sverdlovsk.

Kaliningradi

Kaliningrad eshte qytet ne Rusi i cila ndodhet mes Polonise dhe Lituanise ne Detin Baltik. Ishte Kenigsberg ose Konigsberg gjermane. Sipas regjistrimit te popullsise me 2016, qyteti ka pasur 459.560 banore.

Kazani

Kazan eshte kryeqytet i Tataristanit dhe njeri prej qyteteve me te medha ruse. Eshte qender e madhe industriale dhe kulturore e tatareve. Kazani shtrihet prane lumejve te medhej Volges dhe Kazankes ne Rusine qendrore evropiane.

Këzëlli

Kezelli ose Kizili eshte kryeqyteti i Republikes se Tuves, Rusi. Emri i qytetit domethene "i kuq" ne tuvisht, sikur ne shume gjuhe te tjera turkike. Qyteti ka mbi 100 mije banore dhe sherbehet prej Aeroportit te Kezellit.

Krasnodari

Krasnodari eshte nje qytet dhe qendra administrative e Krasnodar Krai, Rusi, e vendosur ne lumin Kuban, afersisht 148 kilometra ne verilindje te portit te Detit te Zi te Novorossiysk. Eshte qyteti i 16-te me i madh sipas popullsise. Qyteti ka pas ...

Majkop

Majkopi eshte kryeqyteti i Republikes se Adigjese ne Rusi. Sipas regjistrimit te popullsise me 2016, qyteti ka pasur 144.055 banore.

Nizhny Novgorod

Nizhny Novgorod eshte qyteti i peste me i madh ne Rusi me popullsi te 1.250.619. Qyteti eshte qendra ekonomike, transporti dhe kulturore e Rusise. Ndodhet 400 kilometra ne lindje te Moskes.

Norilsku

Norilsku eshte nje qytet industrial ne Krasnojarsk Krai, Rusi, i vendosur mbi Rrethin Arktik, ne lindje te lumit Yenisei dhe ne jug te perendimit te Gadishullit Taymyr. Ka nje popullsi te perhershme prej 175.000. Me perfshirjen e banoreve te perk ...