ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 297

Indianapolis

Indianapolis eshte kryeqyteti i shtetit amerikan te Indianes, dhe qendra e qarkut Marion. Ne regjistrimin e vitit 2010, popullsia e qytetit ishte 829.718 banore. Ai eshte qyteti me i madh i Indianes dhe i 12-ti me i madh ne SHBA. Indianapolis esh ...

Jackson

Jackson eshte kryeqyteti i shtetit Misisipi te SHBA-se. I vendosur ne jug te lumit Yazoo, ai konsiderohet te jete kufiri jugor i Deltes se lumit Misisipi. Xhekson eshte qyteti me i populluar ne Misisipi. Popullsia e qytetit ka rene nga 184.256 ba ...

Jacksonville

Jacksonville, eshte qyteti me i madh ne shtetin amerikan te Florides per nga popullsia dhe siperfaqja. Ai eshte qendra e Qarkut Duval. Jacksonville, me nje popullsi prej 821.784, eshte qyteti me i populluar ne Florida dhe i njembedhjeti ne Shtete ...

Jamestown

Ne vjeshten e vitit 1605, nje kompani tregtare e Londres i kerkoi mbretit anglez Xhejms I autorizimin per te ngritur nje koloni ne bregun lindor te Amerikes Veriore. Nje vit me pas, me aprovimin e mbretit flota e vogel prej tre anijesh e "London ...

Jefferson City

Xheferson Siti anglisht: Jefferson City eshte kryeqyteti i shtetit amerikan te Mizurit dhe selia e qarkut Cole. Sipas regjistrimit te viti 2010, popullsia e Xheferson Sitit ishte 43.079 banore. Jefferson City u emerua sipas Tomas Xheferson, presi ...

Jonesboro

Jonesboro eshte nje qytet ne Qarkun Kreighed, Arkansas, Shtetet e Bashkuara. Sipas vleresimeve te Zyres Regjistrimit, popullsia e qytetit ne vitin 2013 ishte rreth 71.555 banore. Jonesboro eshte qyteti me i madh ne Arkansasin verilindor dhe qytet ...

Juneau

Juneau eshte kryeqyteti i shtetit federal te Alaskes ne SHBA. Juneau u be kryeqytet i Territorit te Alaskes ne vitin 1906, kur qeveria e Territorit te Alaskes, siç quhej ne ate kohe, u zhvendos nga Sitka. Bashkia u unifikua ne vitin 1970, kur Jun ...

Kansas City (Missouri)

Kansas City, ose KC, eshte qyteti me i madh ne shtetin e Mizurit dhe qyteti i 37-te ne Shtetet e Bashkuara. Kanzas Siti u themelua ne vitin 1830 si nje port i lumit Mizuri ne bashkimin e tij me Lumin Kanzas qe vjen nga perendimi. Fillimisht u qua ...

Lakewood (Ohio)

Lakewood eshte nje qytet ne Qarkun Cuyahoga, te shtetit Ohio ne SHBA. Ai eshte pjese e Zones Metropolitane te Clevelandit, dhe kufizohet me qytetin Klivlend. Leikvudi eshte qyteti i trete me i madh ne Qarkun Cuyahoga, pas Klivlendit dhe Parmes. L ...

Lansing (Michigan)

Lansing eshte kryeqyteti i shtetit Miçigan te Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Ai shtrihet kryesisht ne rrethin Ingham, edhe pse pjese e vogel e qytetit shtrihet ne rrethin Eaton. Sipas regjistrimit te vitit 2010 popullsia e qytetit ishte 114.2 ...

Las Cruces, New Mexico

Las Cruces eshte qytet ne Qarkun Doña Ana, New Mexico, SHBA. Sipas regjistrimit me 2010, popullsia e qytetit ishte 97.618, dhe me 2015 popullsia ishte 101.643, duke u bere qyteti i dyte me i madh pas Albuquerque. Las Cruces eshte qyteti me i madh ...

Las Vegas

Las Vegas zyrtarisht Qyteti i Las Vegasit dhe shpesh i njohur thjesht Vegas, eshte nje qytet ne Shtetet e Bashkuara, qyteti me i populluar ne shtetin e Nevadas dhe selia e qarkut Clark. Las Vegas eshte nje qytet i madh turistik i njohur nderkombe ...

Lincoln (Nebraska)

Lincoln eshte kryeqyteti dhe qyteti i dyte me i populluar i shtetit amerikan te Nebraskes. Linkolni eshte gjithashtu qendra e rrethit Lancaster dhe vendodhja e Universitetit te Nebraskes. Popullsia e Linkolnit eshte 258.379.

Little Rock

Little Rock eshte kryeqyteti dhe qyteti me i populluar i shtetit amerikan te Arkansas dhe gjithashtu qendra e Rrethit Pulaski. Zona Metropolitane Statistikore, kishte nje popullsi prej 675.069 banore ne vitin 2008. Little Rock e ka marre emrin e ...

Long Beach (California)

Long Beach eshte nje qytet ne Qarkun Los Angeles ne jug te Kalifornise, ne brigjet e Paqesorit te Shteteve te Bashkuara. Ai eshte qyteti i 36-te me i madh ne Shtetet e Bashkuara dhe i shtati ne Kaliforni. Porti i Long Bijçit eshte porti i dyte me ...

Louisville (Kentucky)

Louisville eshte qyteti me i madh ne Komonuelthin e Kentakit dhe qyteti i 29-te me i populluar ne Shtetet e Bashkuara. Louisville eshte selia historike dhe, qe nga viti 2003, selia nominale e qarkut Xheferson. Louisville u themelua ne vitin 1778 ...

Lowell, Massachusetts

Lowell eshte qytet ne Qarkun Middlesex ne Massachusetts. Qyteti ka pasur 110.558 banore me 2016. Eshte qyteti i kater me i madh ne Massachusetts dhe i dyti me i madh ne zonen metropolitane te Bostonit. Lowell eshte emeruar sipas biznesmenit Franc ...

Madison

Madison eshte kryeqyteti i shtetit Wisconsin te Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe qendra e rrethit Dane. Ne Madison ndodhet Universiteti Wisconsin-Madison. Madison kishte nje popullsi prej 233.209 ne 2010, duke qene keshtu qyteti i dyte me i ...

Marion, Illinois

Marion eshte qytet dhe zyre qendrore ne qarkun Williamson, Illinois, SHBA. Qyteti eshte pjese e zones mikropolitane Marion-Herrin. Sipas vitit 2016, qyteti ka pasur 17.826 banore.

Marquette (Michigan)

Universiteti ne Miçiganin Verior, u themelua me 1899 dhe eshte universiteti me i madh ne Gadishullin e Eperme.

Marshall, Texas

Marshall eshte qytet dhe zyra qendrore e Qarkut Harrison ne shtetin federal te Teksasit. Marshall eshte qendra kryesore e kultures dhe edukimit ne Teksasin Lindor. Sipas regjistrimit te popullsise me 2010, popullsia e Marshall ishte rreth 23.523. ...

Meadville, Pennsylvania

Meadville eshte qytet dhe zyra qendrore e qarkut Crawford, Pennsylvania, Shtetet e Bashkuara. Ndodhet 467 km prej Harrisburgut. Se pari ishte vendbanim i perkohshem ne veriperendim te Pennsylvanise. Popullsia e qytetit ishte 12.964 sipas regjistr ...

Memphis (Tenesi)

Memphis eshte nje qytet ne kendin jugperendimor te shtetit amerikan Tennessee dhe qendra e Qarkut Shelby. Qyteti eshte i vendosur ne Chickasaw Bluff-in e katert, ne jug te bashkimit te lumenjve Wolf dhe Misisipi. Memphis kishte nje popullsi prej ...

Menomonie, Wisconsin

Alma eshte qytet dhe zyre qendrore ne qarkun Dunn, ne pjesen perendimore te shtetit amerikan te Uiskonsinit. Popullsia e qytetit ishte 16.464 sipas regjistrimit me 2016.

Merced, Kalifornia

Merced eshte qytet dhe zyra qendore ne qarkun Merced, Kalifornia, Shtetet e Bashkuara. Sipas vitit 2014, qyteti ka pasur 81.743 banore.

Mesa (Arizona)

Mesa eshte nje qytet ne Qarkun Marikopa, ne shtetin Arizona te Shteteve te Bashkuara dhe ndodhet rreth 32 km ne periferine lindore te Feniksit. Mesa eshte qyteti i trete me i madh ne Arizona, pas Phoenix dhe Tucson, dhe qyteti i 38-te me i madh i ...

Miami

Miami, zyrtarisht City of Miami eshte nje qytet qe ndodhet ne bregun e Atlantikut ne juglindje te shtetit Florida te Shteteve te Bashkuara, Ai eshte qendra e Qarkut Miami-Dade. Majami eshte qyteti i dyte me i madh ne Florida dhe i 40-te ne Shtete ...

Milwaukee

Milwaukee eshte qyteti me i madh ne shtetin Wisconsin te SHBA. Ai eshte qendra e qarkut Miluoki dhe ndodhet ne bregun jugperendimor te liqenit Michigan. Milwaukee eshte qendra kryesore kulturore dhe ekonomike e Zones Metropolitane Milwaukee-Racin ...

Minneapolis

Minneapolis eshte qyteti me i madh i shtetit Minnesota te Shteteve te Bashkuara dhe selia qarkut Hennepin. Qe nga viti 2016, Minneapolis eshte qyteti me i madh ne shtetin e Minesotes dhe i 46-ti me i madh ne Shtetet e Bashkuara me 407.207 banore. ...

Montgomery

Montgomery eshte kryeqyteti i Shtetit Federal te Alabames ne SHBA. Ai eshte, qyteti i dyte me i populluar, dhe zona metropolitane e katert me e populluar ne kete shtet, dhe eshte qendra e Rrethit Montgomery. Popullsia e qytetit ne vitin 2006 isht ...

Montpelier

Montpelier eshte nje qytet ne shtetin amerikan te Vermontit qe sherben si kryeqytet i shtetit dhe qender e qarkut Washington. Popullsia ishte 7.855 banore ne regjistrimin e vitit 2010. Nga popullsia, ai eshte kryeqyteti me i vogel shteteror ne Sh ...

Morgantown, West Virginia

Morgantown ndodhet 75 milje 121 km ne jug te Pittsburgh, Pennsylvania, 205 milje 329 km ne lindje te Columbus, Ohio dhe 156 milje 251 km ne verilindje te Charleston, West Virginia. Sipas Zyres se Regjistrimit te Shteteve te Bashkuara, qyteti ka n ...

Murfreesboro, Tennessee

Murfreesboro, Tennessee eshte nje qytet ne qarkun Rutherford te shtetit federal Tennessee, SHBA. Ne Murfreesboro, Tennessee jetojne 108.755 banore. Qyteti ka nje siperfaqe prej 101.5 km 2 dhe lartesi mbidetare prej 186 m.

Myrtle Beach

Myrtle Beach eshte nje qytet bregdetar turistik ne Rrethin Horry, Karolina e Jugut, Shtetet e Bashkuara. Myrtle Beach eshte zhvilluar me shpejtesi si nje destinacion turistik i madh ne juglindje te Shteteve te Bashkuara ne fund te shekullit te 20 ...

Nashville

Nashville eshte kryeqyteti i shtetit Tennessee te ShBA-se dhe qendra e Qarkut Davidson. Nashville eshte qyteti i dyte me i madh ne Tenesi, pas Memfis, dhe eshte qyteti i katert me i madh ne yonen juglindore te Shteteve te Bashkuara. Ai ndodhet pr ...

New Braunfels, Texas

New Braunfels eshte qytet qarqet Comal, Guadalupe, ne shtetin federal te Teksasit. Popullsia e qytetit ishte 70.543 sipas regjistrimit me 2015.

New Orleans

New Orleans eshte qyteti me i madh ne Shtetin Luiziana te SHBA-se. Ai eshte nje qender industriale dhe ka nje nga portet me te medhenj ne SHBA. Qyteti eshte emeruar sipas Orleans, nje qytet i vendosur ne lumin Loire ne France, dhe eshte i mirenjo ...

Norfolk (Virginia)

Norfolk eshte qyteti i dyte me i madh i shtetit te Virxhinias, ne Shtetet e Bashkuara. Ai eshte nje qytet i pavarur dhe nuk eshte pjese e ndonje qarku. Popullsia brenda kufijve te qytetit ne vitin 2013 ishte 246.392 banore.

North Charleston (South Carolina)

North Charleston eshte qyteti i 3-te me i madh ne shtetin amerikan te Karolines se Jugut me zona te perfshira ne rrethet Berkeley, Charleston, dhe Dorchester. Me 12 qershor 1972 Qyteti North Charleston u inkorporua dhe ishte qyteti i 9-te me i ma ...

Norwalk, Iowa

Norwalk eahte qytet ne qarkun Warren, me disa pjese te vogla qe shtrihen ne qarkun Polk, ne shtetin federal te Iowa. Popullsia e qytetit ishte 10.590 sipas regjistrimit me 2016.

Oakland (California)

Oakland. Porti i Oklandit eshte porti me i madh ne gjithe pjesen veriore te Kalifornise, dhe te pesti ne Shtetet e Bashkuara. Oakland eshte qendra e qarkut Alameda.

Oberlin, Ohio

Oberlin eshte nje qytet ne Lorain County, Ohio, Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ne jugperendim te Clevelandit. Oberlini eshte rezidenca e Kolegjit te Oberlinit, nje kolegj i arteve liberale dhe muzikore me rreth 3.000 nxenes.

Olympia

Olympia, eshte kryeqyteti i shtetit te Uashingtonit ne Shtetet e Bashkuara dhe qendra e qarkut Thurnston. Olimpia eshte nje qender e madhe kulturore e rajonit Puget Sound.

Omaha

Omaha eshte qyteti me i madh ne shtetin e Nebraskes, Shtetet e Bashkuara, dhe eshte qendra e rrethit Douglas. Omaha ndodhet rreth 30km ne veri te grykederdhjes se lumit Platte. Omaha ka nje popullsi prej 409.000 banoresh, duke u renditur si qytet ...

Orlando (Florida)

Para se te njihej me emrin e tij aktual, Orlando njihej si Jernigan. Ky rmr vinte nga koloni i pare i perhershem, Aaroni Jernigan, nje blegtor i cili fitoi token pergjate Liqenit Holden sipas Aktit te Pushtimit te Armatosur te vitit 1842. Zyrtare ...

Oshkosh, Wisconsin

Oshkosh eshte nje qytet ne qarkun Winnebago, Wisconsin, Shtetet e Bashkuara, i vendosur ku lumi Fox hyn ne Liqenin Winnebago nga perendimi. Popullsia ishte 66.729 sipas regjistrimit te vitit 2018.

Parkland, Florida

Parkland eshte qytet ne qarkun Broward, Florida, Shtetet e Bashkuara. Sipas regjistrimit te vitit 2010, Parkland kishte 23.962 banore, dhe sipas vitit 2016, popullsia e qytetit ishte 31.507. Parkland eshte pjese e zones metropolitane Miami.

Pasadena, California

Pasadena eshte qytet ne qarkun Los Angeles, Kalifornia, Shtetet e Bashkuara, ndodhet 16 km ne verilindje te Downtown Los Angeles, Pasadena is bordered by 10 communities: Glendale, Highland Park, Eagle Rock, South Pasadena, San Marino, San Gabriel ...

Phoenix

Phoenix, eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i shtetit amerikan te Arizones. Feniksi eshte kryeqyteti me shume popullsi ne SHBA. Ai eshte i vetmi kryeqytet me popullsi me shume se nje milion banore dhe eshte qyteti i 6-te me i madh i SHBA-se ku ...

Pierre

Pierre eshte kryeqyteti i shtetit South Dakota te SHBA-se dhe qendra e qarkut Hughes. Popullsia e tij ishte 13.646 banore ne regjistrimin e vitit 2010. I themeluar ne vitin 1880 mbi lumin Misuri, Pierre ka qene kryeqyteti i Dakotes se Jugut qe ku ...