ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 300

Amsterdam Airport Schiphol

Aeroporti Schiphol i Amsterdamit i njohur ne menyre informale si Schiphol, eshte aeroporti kryesor nderkombetar i Holandes. Ai eshte i vendosur ne 9 km ne jug-perendim te Amsterdamit, ne komunen e Haarlemmermeer, ne Hollanden Veriore. Ky eshte ae ...

Coffeeshop

Ne Holande, coffeeshops jane institucionet ku shitjen e kanabisit per konsum personal nga publiku e kane te toleruar nga autoritetet lokale. Sipas politikes se droges ne Holande, shitja e kanabisit ne sasi te vogla eshte e lejuar nga coffeeshops ...

Komunat e Holandës

1 janar 2012: Olst-Wijhe Aa en Hunze Midden-Drenthe Haaren Hulst Oss Beuningen Goes Meppel De Wolden Oldambt Eersel Etten-Leur Brielle Terschelling Korendijk Waddinxveen Schermer Drimmelen Leek Leiderdorp Castricum Laarbeek Zuidplas Raalte Giesse ...

Uniunea Democrată Maghiară din România

Uniunea Democrată Maghiară din România) eshte parti politike e hungarezeve ne Rumani. Partia u themelua me 1989 dhe eshte parti etnike e paster, per qellim te mbledhjes se hungarezeve qe jetojne ne Rumani. Partia u themelua me qellim te krijimit ...

Muzeu Falologjik Islandez

Muzeu Falologjik Islandez, i cili gjendet ne Reykjavík, permban koleksionin me te gjere organesh seksuale mashkullore ne bote. Muzeu u themelua me 1997 nga Sigurdur Hjartarson dhe drejtohet nga djali i tij, Hjörtur Gísli Sigurdsson. Sipas drejtor ...

Anzhuinët

Anzhuinet eshte term gjitheperfshires per Karli I Anzhu dhe ndjekesit e vijes se tij politko-ushtarake dhe shoqerore. Paraqitja e ndikimit te anzhuineve ne jeten shqiptare fillon rreth vitit 1271. Ky ndikim manifestohet edhe me perdorimin e trajt ...

Brindizi

Qyet ne Itali ne rajonin e Pulias. Emri Brindizi vjen nga emri i vjeter mesapik i qytetit: Brunda qe do te thote brire ne shqipen standarde. Qyteti ka qene i themeluar dhe jetuar ne lashtesi nga fiset ilire mesape, deri kur u pushtua nga Roma ne ...

Kultura e Italisë

Italia nuk ka ekzistuar si shtet deri me 1861 kur u bashkua. Per shkak te ketij bashkimi te vonuar, dhe autonomise historike te regjoineve qe tani e perbejne Gadishullin italian, shume tradita dhe kultura qe tani identifikohen si Italiane mund te ...

Pallati Presidencial "Quirinale”

Pallati eshte nje ndertese historike ne Rome, Itali, dhe rezidenca aktuale zyrtare e Presidentit te Republikes Italiane. Ai eshte ndertuar ne 1573 nga papa Gregori XIII si nje rezidence verore e papatit. Ai eshte perdorur gjithashtu dhe si pike t ...

Rogliano

Rogliano eshte nje qytet i Kalabrise, Itali. Qyteti ka 5926 banore dhe eshte gjithashtu e quajti fshat 12 kishave dhe te bukur eshte e dedikuar per katedralen Shen Pjetri.

Savinjano sul Rubikone

Savignano sul Rubicone eshte nje komune ne Provincen e Forlì-Cesena ne rajonin italian Emilia-Romanja, e vendosur rreth 90 kilometra ne juglindje te Bolonjes dhe rreth 30 kilometra juglindje te Forlìse. Komuna e merr emrin e saj nga lumi Rubikoni ...

Sistemi shtetëror në Itali

Italia ka qene nje republike unitare parlamentare qe nga 2 qershori 1946, kur monarkia u shfuqizua nga nje referendum kushtetues. Presidenti i Italise, aktualisht Sergio Mattarella qe nga viti 2015, eshte kreu i shtetit te Italise. Presidenti zgj ...

Venetët

Venetet ishte nje popull indo-evropian qe banonte ne Italine verilindore, ne nje zone qe korrespondonte me rajonin e sotem te Venetos. Ne Itali keto fise te lashta quhen gjithashtu si Paleoveneti per ti dalluar ata nga banoret e diteve tona ne ra ...

Aeroporti Ndërkombëtar i Rigës

Aeroporti nderkombetar i Riges eshte aeroporti nderkombetar i Riges, kryeqyteti i Letonise, dhe aeroporti me i madh ne shtetet baltike me fluturime direkte ne mbi 80 destinacione ne 30 vende. Sherben si qender per airBaltic, SmartLynx Airlines, R ...

Vecrīga

Vecrīga eshte qendra historike e Riges, Letoni, gjendet ne pjesen lindore te Lumit Daugava. Vecrīga eshte e famshme per kishat dhe katedralet e saj te vjetra siç jane Katedralja e Riges dhe Kisha e Shen Pjetrit.

Fortesa Bingemma

Fort Bingemma eshte nje fortese poligonale ne kufijte e Rabat, Maltes. Ajo eshte ndertuar ndermjet 1875 dhe 1878 nga britaniket si pjese e Lines Victoria. Fort eshte uzurpuar nga familja Buttigieg nga viti 2009, i cili here pas here e perdorin at ...

Fushëgropa e Pollogut

Fushegropa e Pollogut eshte fushegrope e ulet, dhe gjendet ne 380–550 m mbi nivelin e detit. Fushegropa e Pollogut shtrihet midis maleve te Sharrit dhe te malit te thate te Shkupit. Ajo ka shtrirje gati meridionale dhe eshte e gjate 44 km dhe e g ...

Karta e identitetit e Maqedonisë

Karta e identitetit e Maqedonise eshte nje dokument identiteti i detyrueshem i leshuar ne Republiken e Maqedonise. Dokumenti leshohet nga policia ne emer te Ministrise se Brendshme.

Kuzhina Maqedonase

Kuzhina Maqedonase e Veriut, nje aspekt i kuzhines ballkanike, eshte kuzhine tradicionale e Maqedonise. Ajo pasqyron ndikimet e Mesdheut dhe Lindjes se mesme dhe perfshin karakteristika te tjera te kuzhinave ballkanike. Klima relativisht e ngroht ...

Rrapi i Manastirit

Rrapi i Manastirit eshte nje trung i drurit te rrapit i cili ndodhet ne qytetin e Manastirit. Konsiderohet te jete pema me e madhe dhe me e vjeter jo vetem ne qytetin e Manastirit por edhe ne gjithe territorin e Republikes se Maqedonise. Me konkr ...

Rrapi i Ohrit

Rrapi i Ohrit eshte nje trung i drurit te rrapit i cili ndodhet ne qytetin e Ohrit, ne Republiken e Maqedonise. Rrapi i Ohrit ka nje gjatesi prej rreth 18 metrash gjeresi te bazes 3 metra me nje diameter te kurores prej rreth 19 metrash. Konsider ...

Simbolet e Maqedonisë së Veriut

Pas shpalljes se pavaresise se Republikes se Maqedonise nga Jugosllavia, vendi ka bere disa ndryshime ne simbolet kombetare. Flamuri eshte ndryshuar dy here dhe flamuri i sotem perfshin tete rreze dielli ne nje sfond te kuq, ndersa stema e emblem ...

Ministria e Arsimit (Moldavi)

Ministria e Arsimit e Republikes se Moldavise eshte nje nga gjashtembedhjete ministrite e Qeverise se Republikes se Moldavise. Kjo ministri ka si objekt te portofolit te saj menaxhimin e sistemit arsimor parauniversitar dhe universitar te Republi ...

Deklarata e Pavarësisë e Moldavisë

Deklarata e Pavaresise e Moldavise eshte nje dokument i miratuar me date 27 gusht te vitit 1991 nga Parlamenti i Republikes se Moldavise, pas deshtimit te perpjekjes per grusht shteti te vitit 1991.

Monte Karlo

Monte Karlo eshte nje lagje e Monakos e cila eshte e njohur per shkak te kazinos dhe banoreve me fame. Shpesh konsiderohet si kryeqyteti i Monakos, mirepo ky qytet-shtet nuk ka kryeqytet fare. Si qender administrative mund te konsiderohet lagjja ...

Filtrat e Ujit të Varshavës

Filtrat e ujit Warsaw, i njohur gjithashtu si Filtrat e Lindley-s polonisht - "Filtry Lindleya" eshte nje nga tre ujesjellesit e Varshaves, dhe eshte e vendosur ne Ochota mes Koszykowa, Krzywickiego, Filtrowa dhe rruget Raszyńska. Ujesjellesit u ...

Pallati Presidencial, Poloni

Pallati Presidencial ne Varshave, Poloni, eshte versioni me i fundit klasik elegant i nje ndertese qe ka ekzistuar qe ne 1643. Pergjate viteve, ai eshte rindertuar dhe rimodeluar disa here. Ne 175 vitet e para te tij, pallati ishte prone private ...

Rajoni qendror industrial (Poloni)

Qarku Qendror Industrial, eshte nje rajon industrial ne Poloni. Ajo ishte nje nga projektet me te medha ekonomike te Republikes se dyte Polake. Projekti 5-vjeçar i gjate eshte iniciuar nga nje ekonomist i njohur polak, zv / Kryeministri dhe Minis ...

Zuk

Zuk ose FSC Żuk ne gjuhen polake Zuk d.m.th buburrec, ishte nje makine e vogel tregatare e prodhimit polak por qe bazohej mbi FSO VARSHAVA e cila e furnizonte me motorr, telajo dhe sistemin e frenimit. Prodhimi i kesaj makine filloi ne vitin 1958 ...

Perandoria Portugeze

Perandoria Portugeze, e njohur edhe si Portugalia e Jashtme ose Perandoria Koloniale Portugeze, ishte nje nga perandorite me te medha dhe me te gjata ne historine boterore dhe perandoria e pare koloniale e Rilindjes. Ajo ekzistoi per gati gjashte ...

Carët rus

George II 1212-1216 Andrew I 1168-1174 Yuri II 1218-1238 Yaroslav II 1238-1246 Alexander Nevski 1252-1263 Mikhail nga Tver 1304-1318 Andrei II 1249-1252 Konstantin I 1216-1218 Yaroslav III 1264-1271 Vasily nga Kostroma 1272-1277 Vsevolod III 1176 ...

Liqeni Peipsi

Peipsi eshte liqeni me i madh ne Estoni me nje siperfaqe prej 3555 km2 dhe me nje thellesi mesatare prej 7.1 metrash. Pika me e thelle ne kete liqen eshte 15m. Peipsi eshte liqeni i peste ne Evrope per nga madhesia. Lumenjte kryesore qe derdhen n ...

Nënë Rusia

Nene Rusia eshte nje shprehje me te cilen behet personifikimi i Rusise. Qe nga kohet mesjetare personifikimet me te shpeshta lidhur me Rusine tradicionalisht jane te gjinise femerore, dhe ku figurat me te shpeshta jane nenat. Shprehjet me te zako ...

Ojmjakoni

Ojmjakoni eshte nje fshat ne lindjen e Rusise. Vendbanimi eshte me i ftohti ne bote. Veçori me specifike e ketij vendbanimi eshte klima e ashper kontinentale. Ojmjakon cilesohet me dimra ekstrem te ftohet dhe me verera mesatarisht te nxehta. Erae ...

Prostitucioni në Rusi

Prostitucioni ne Rusi eshte i paligjshem. Denimi per anazhim ne kete aktvitet, eshte nje gjobe nga 1500 deri ne 2000 rubla. Per me teper, organizimi i prostitucionit denohet me burg. Prostitucioni mbetet nje problem shume i madh ne Rusi.

Provincat e Rusisë

Federata Ruse eshte i ndare ne 83 subjekte te federates, nga te cilat 46 quhen provinca. Aktualisht provincat dhe territoret si subjekte te Federates Ruse nuk kane nje dallim te madh midis tyre per sa i perket pozites juridike.

Rus

Rus fjale me te cilen ne literatur e vjeter pershkruhej Mbreteria me prejardhje te panjohur e Kievit si dhe nje fisi qe i takonte kesaj mbreterie. Sipas shkenctareve ruse ne fillim perdorej vetem per hapesiren e polaneve perreth Kievit, d.m.th be ...

Tatarët e Krimesë

Tataret e Krimese, ose Krimese jane nje popull turkik qe jeton kryesisht ne gadishullin e Krimese, i cili perben rreth 12% te popullsise dhe eshte kombi i trete me i madh, pas ruseve dhe ukrainasve. Gjuha e tatareve te Krimese eshte nje nga tre g ...

Tëvaja

Tevaja ose Tuvaja, zyrtarisht Republika e Tevase, eshte republike anetare e Federates Ruse e ndodhur ne Azine Qendrore, ne kufirin veriperendimor te Mongolise. Mes viteve 1921-1944, Tevaja ishte shtet i pavarur i njohur si Republika Popullore Tev ...

Universiteti Shtetëror i Moskës

Universiteti Shteteror i Moskes eshte universiteti me i madh dhe me i vjeter ne Rusi. Eshte bere ne 1755 dhe eshte ne Moske. Eshte bere nga Ivan Shuvalov dhe Mikhail Lomonosov. Ajo eshte emeruar pas Lomonosov. Moscow State University campus on Go ...

Zgjedhjet legjislative në Rusi, 2011

Sipas sondazheve te zhvilluara nga VCIOM rezulton se ne pozite kryesuese ndodhet Partia" Rusia e Bashkuar”. Per te e dhane voten e vet 48.5% e votuesve. Ne vendin e dyte renditet Partia Komuniste e Federates Ruse KPRF me 19.8%, ne vendin e trete ...

Mošovce

Shume objekte historike te prezervuara, jane deshmi e ekzistences se tij 770 vjeqare. Per here te pare eshte permendur ne emer te donacionit te bere nga monarku ose mbreti Andrew II. Fillimisht Mošovci eshte perbere prej dy kolonive. E para, Mach ...

Pallati Grasalkoviç, Sllovaki

Pallati Grasalkoviç eshte nje pallat ne Bratislave dhe rezidenca qendrore e Presidentit te Sllovakise. Ai gjendet prane Pallatit te Kryepeshkopeve. Ndertesa eshte e stilit arkitekturor Barok/Rokoko, dhe ka nje kopsht te stilit francez. Ne te gjen ...

Universiteti i Mariborit

Universiteti i Mariborit eshte universiteti i dyte Slloven per nga madhesia, i themeluar ne vitin 1975 ne Maribor, Slloveni dhe eshte universiteti me i mire ne vend, sipas renditjes nderkombetare duke qene nder 600 universitetet me te mira 600 ne ...

Beteja e San Juan de Ulúa

Beteja e San Juan de Ulúa ishte nje beteje mes pirateve angleze dhe forcave spanjolle te San Juan de Ulúa, qe shenoi fundin e fushates se kryer nga nje flotilje angleze e gjashte anijeve qe kishin kryer ne menyre sistematike ate qe spanjollet e k ...

Generalitat de Catalunya

Generalitat de Catalunya eshte sistem institucional nepermjet te cilit organizohet politika e qeverise autonome te Katalonise, krahine autonome ne Spanje.

Katalonia

Katalonia apo Katalonja eshte nje territor i kontestuar ne mes te Mbreterise se Spanjes dhe Republikes se Katalonjes ne skajin verilindor te Gadishullit Iberik.Statusi i saj kushtetues eshte subjekt i nje mosmarreveshjeje midis Mbreterise se Span ...

Tabarnia

Tabarnia eshte emri i nje pjese te territorit te Bashkesise Autonome Spanjolle te Katalonia te propozuar nga organizata "Barcelona is not Catalonia", e cila deshiron te krijoje nje bashkesi autonome qe bashkohet me disa rajone e provincave te Tar ...

Unión del Pueblo Navarro

Unión del Pueblo Navarro eshte nje parti politike regjionale e Bashkise Autonome Navara ne Spanje. Partia numeron diku rreth 7000 anetare dhe anon nga mesi i djathte. Nga kjo parti, qe nga viti 1996 vije qeveria regjionale e Navarres nen udheheqj ...

Aviacioni në Turqi

Turqia eshte nje qender per zhvillimin e aviacionit ne kryqezimin e Evropes me tregjet ne zhvillim ne Lindjen e Mesme, Kaukazin dhe Afriken Veriore. Ne vitin 1983, tregu turk ajror u liberalizua. Ndersa me pare vetem ndermarrjet publike lejoheshi ...