ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 307

Augsburg

Augsburgu eshte nje qytet gjerman universitar dhe rrethe urbane ne jugperendim te Token e Bavarise. Augsburgu pas Triere qyteti i dyte me i vjeter ne Gjermani. Ajo eshte kryeqyteti dhe selia e qeverise se qeverise qark Suabia dhe qark Suabia dhe ...

Ingolstadt

Ingolstadt eshte qytet ne shtetin federal Bavaria, Gjermani. Gjeografikisht, Ingolstadt eshte qyteti i katert me i madh ne Bavaria pas Mynihut, Nyrembergut dhe Augsburgut. Ne vitin 2016, qyteti ka pasur 133.638 banore, duke u bere qyteti i peste ...

Schwedt

Schwedt ndodhet ne lindje se regjionit Uckermark nga lumi Oder deri ne lumin Havel. Permes lumit dhe kufirit, rreth 10 km ne juglindje eshte qyteti polak, Chojna. Qytetet gjermane te cilet jane afer Schwedt eshte Angermünde rreth 18 km ne perendi ...

Bensheim

Bensheim eshte nje qytet ne qarkun Bergstraße, ne jug te landit Hese, Gjermani. Qyteti shtrihet prane vargut malor Odenwald, por njekohesisht ka pamje te gjere ne luginen e Rinit. Me pothajse 40.000 banore eshte qyteti me i populluar i qarkut. Ne ...

Darmshtadi

Darmshtadi eshte nje qytet ne njesise federale te Hesenit. Darmshtadi eshte qyteti i katert me i madh ne Hesen, menjeher pas qyteteve me te medha siç jane:Frankfurt am Main,Vizbadeni dhe Kaseli.

Fulda (qytet)

Wilmington, Delaware, SHBA 1997 Weimar, Gjermania Como, Italia 1960 Crediton, Anglia Arles, Franca 1964 Litoměřice, Republika Çeke 2001 Sergiyev Posad, Rusia 1991

Heppenheim (Bergstraße)

Heppenheim eshte nje qytet ne qarkun Bergstraße, eshte ne lindje te Hesies dhe shtrihet ne rrugen malore ne buze te Odenwaldit. Ne dialektin lokal te Hesies jugore eshte referuar edhe si Hepprum.

Kaseli

Qyteti Kasel eshte i vetmi qytet i madh ne Hesenin Verior, per nga madhesia rradhitet si qytet i trete pas Wiesbadenit dhe Frankfurt am Main te landit Hesen. Kaseli eshte dhe qytet kryesor historik i Hesenit. Kaseli eshte i njohur per nga shtrirj ...

Schlüchtern

Schlüchtern eshte nje qytet ne Qarkun Main-Kinzig-Kreis ne juglindje te Hessenit ne Gjermani. Ai ndodhet ne lumin Kinzig, ne jugperendim te nje kodre te quajtur Landrücken, afersisht 30 km ne jugperendim te Fulda.

Vizëbadeni

Wiesbaden, eshte kryeqytet i federates Hessen dhe radhitet si qytet i dyte me i madhi pas Frankfurt am Main. Qyteti me gjithsej 26 burime termal, njihet si nje prej qyteteve me te vjetra te banjave natyrale ne Evrope. Qyteti numeron diku rreth 27 ...

Rostoku

Rostoku eshte qyteti me i madh ne veri te shtetit gjerman Mecklenburg-Vorpommern. Rostocku shtrihet prane lumit Warnow; distrikti Warnemünde 12 kilometra ne veri te qendres se qytetit, ka dalje te drejtperdrejt ne bregun e detit Baltik.

Shverini

Shverini eshte nje qytet ne veri te Gjermanise. Eshte kryeqyteti me i vogel i njesive federale te Gjermanise, dhe pas Rostock qyteti i dyte me i madh ne Landin Mecklenburg-Vorpommern. Qytete tjera qe vijojne jane, Lübeck rreth 54 km veriperendim, ...

Bergisch Gladbach

Bergisch Gladbach eshte qytet ne rajonin Keln te shtetit federal Nordrhein-Westfalen, Gjermani. Ndodhet ne lindje te lumit Rin, rreth 20 km ne lindje te Kelnit. Ne vitin 1975, qyteti inkorporoi Bensbergun fqinj dhe kur arriti nje popullsi prej 10 ...

Bielefeld

Qyteti u themelua me 1214 nga Konti Hermann IV i Ravensbergut per te ruajtur nje kalim ne pyllin e Teutoburgit, Bielefeld ishte "qyteti i te linjtat" si nje anetar i mitur i Lidhjes Hanseatike, i njohur per fushat e zbardhura ne shekullin e 19-te ...

Boni

Qyteti historikisht mund te kthehet me shume se dy mij vitesh pas, dhe eshte nje prej qyteteve me te vjetra gjermane. Deri kah fundi i shekullit te XVIII, Boni ka qene Rezidence e prijesve te Kölnit. Ketu u lind dhe Ludwig van Beethoven. Gjate sh ...

Detmold

Vera Ludwig lindi me 1978, poete gjermane Werner Buchholz lindi me 1922, inxhiniere, krijues i fjale bajt Frank-Walter Steinmeier lindi me 1956, ish-Minister i Puneve te Jashtme dhe i sapo zgjedhur si President i Gjermanise Stefan Langemann lindi ...

Dyzeldorfi

Dyseldorfi eshte kryeqyteti i njesise federale Nordrhein-Westfalen te Gjermanise si dhe qyteti i katert me i madh i Nordrhein-Westfalen-it. Shtrihet mbi rajonin e Renit te Ulet dhe eshte vendi i qarqeve udheheqese te Dyzeldorfit. Pos Metropolrajo ...

Horn-Bad Majnberg

Horn-Bad Majnberg eshte qytet ne verilindje te Nordrhein-Westfalen, Gjermani. Ajo u formua ne vitin 1970 duke bashkuar disa komuna te tjera qe ishin rritur se bashku, duke perfshire Bad Meinberg dhe Horn - emri origjinal i entitetit te ri ishte B ...

Leverkusen

Leverkusen eshte qytet ne Nordrhein-Westfalen. Leverkuseni kufizohet me qytetin e Kelnit dhe ne veri me Dyzeldorfin. Ne fund te vitit 2007, qyteti kishte 161 345 banore. Me pare, Leverkuseni ishte fshat i cili kishte emrin Wiesdorf.

Lüdenscheid

Lüdenscheid eshte nje qytet industrial kryesisht me firma te vogla dhe te mesme ne industrine e metaleve dhe plastikes. Kompania me e madhe puneson 2000 vete ne Lüdenscheid, me firma te tjera qe punesojne 800 persona ose me pak. Rendesia ekonomik ...

Mönchengladbach

Emri origjinal i qytetit ishte Gladbach, i cili edhe sot shpesh aplikohet ne qytet. Per te dalluar qytetin nga nje qytet tjeter me te njejtin emer Bergisch Gladbach aktuale, ai mori emrin München-Gladbach ne vitin 1888. Midis vitit 1933 dhe 1950 ...

Bad Neuenahr-Ahrweiler

Bad Neuenahr-Ahrweiler eshte nje qytet i njohur hidrotermale ne njesin federative gjermane te Rheinland-Pfalz qe sherben si kryeqyteti i rrethit Ahrweiler. AutostradaA61 lidh qytetin me te tjere si Kelnin dhe Majncin. Qyteti u formua nga bashkimi ...

Koblenci

Koblenci eshte nje qytet i madh ne veri te Rheinland-Pfalz. Qyteti si nje nder qytetet e medha rradhitet i treti me rradhe, menjeher pas Mainc dhe Ludvihshafen. Aty ka seline universiteti Koblenz Landau drejtorati i Struktures dhe dhenies leje, s ...

Majnci

majnci gjer. Mainz, eshte kryeqyti i njesise federale Rheinland-Pfalz. Shtrihet prane lumit Main te Rheines dhe eshte qyteti me i madh i Rheinland-Pfalz. Mainz eshte dhe qytet universitar, si dhe shume mediume kane seline aty. Qyteti me i madh fq ...

Triri

Triri eshte qytet qe shtrihet ne anen perendimore te Rheinland-Pfalz, aty kane seline Universitetet, Shkollat e larta, Akademija ushtarake si dhe Dioceze Romako Katolike Bistumi Trier. Qyteti para 2000 vitesh eshte quajtur Augusta Treverorum kesh ...

Dettingen an der Erms

Dettingen an der Erms eshte nje qyteze ne rajonin Reutlingen ne Baden-Vyrtemberg ne Gjermani. Qyteza ndodhet rreth dymbedhjete kilometra ne verilindje te Reutlingen ne Baden-Vyrtemberg ose rreth 46 kilometra nga Shtutgarti. Komuna i perket rajoni ...

Sarëbryken

Sarebryken eshte kryeqyteti i njesise federale Saarland. Qyteti universitar eshte qender kryesore kulturore dhe ekonomike.

Chemnitz

Chemnitz ndryshe e njohur si Karl Max-Stadt, ky emer ishte i njohur nga viti 1953 deri ne vitin 1990. Chemnitz eshte qyteti i trete me i madh ne Saksonia, Gjermani. Chemnitz eshte qytet i pavarur i cili nuk eshte pjese i ndonje qarku ne Freistaat ...

Dresdeni

Dresdeni eshte nje qytet ne Gjermani. Ai eshte kryqeteti i landit te Saksonises. Me rreth 547.172 banore, Dresdeni radhitet per nga madhesia e qyteteve gjermane ne vendin e dymbedhjete.

Eisleben

Martin Luther lindi me 10 nentor 1483 ne Eisleben. Babai i tij, Hans Luther, ishte minator ne Eisleben. Familja e Martinit u larguan nga qyteti ne Mansfeld dhe pastaj ai jetoi ne Wittenberg, ku krejt jeten kaloi ne kete qytet. Ne vitin 1546, Mart ...

Magdeburgu

Magdeburg eshte kryeqyteti i landit Sachsen-Anhalt dhe qyteti i dyte me imadh i tij. Magdeburg ndodhet prane lumit Elba dhe ishte nje nga qytetet me te rendesishme mesjetare te Europes. Perandori Otto I, Perandori i pare i Shenjte Romak, themelue ...

Bernë (Gjermani)

Berne eshte nje komune ne rrethin e Wesermarschit, ne Saksonise e Ulet ne Gjermani. Qyteti vendoset ne bregun e majte te lumit Weser dhe eshte 20 km ne lindje nga Oldenburgu dhe 25 km ne veriperendim nga Bremeni.

Braunshvajgu

Braunshvajgu eshte qytet ne Saksonine e Ulet, Gjermani. Sipas vitit 2016, qyteti kishte 248.667 banore. Braunshvajgi ishte anetare e Lidhjes Hanseatike prej shekullit 13-te deri ne shekullin e 17-te. Sot, Braunshvajgi eshte qyteti i dyte me i mad ...

Helmshtet

Helmstedt Helmshteti eshte nje qytet me qarke dhe rrethine administrative ne Saksonin e Ulet dhe nje komune e pavarur. Ajo eshte e vendosur ne mes te malit Elm dhe Lappwald, rreth 36 km ne Lindje te Braunschweig dhe rreth 45 km ne Perendim te Mag ...

Lyneburgu

Hanse- und Universitätsstadt Lüneburg i njohur si Lyneburg eshte qytet ne veri te Gjermanise, qytet ne Saksionin e ulet dhe eshte i treti me radhe per nga madhesia ne Saksionin e ulte. Qyteti mesjetare gjendet ne jug te Hamburgut, ne rreth te fus ...

Osnabrück

Osnabrück eshte qytet ne shtetin federal Saksonia e Ulet, ne veriperendim te Gjermanise. Ndodhet mes Kodres Wiehen dhe majes veriore te pyllit Teutoburg. Sipas vitit 2016, qyteti ka pasur 164.070 banore. Osnabrück eshte nje nga kater qytetet me t ...

Wolfsburg

Wolfsburg eshte qyteti i peste me i madh ne shtetin federal gjerman Saksonia e Ulet. Ndodhet rreth 80 km ne lindje te Hanoverit dhe 230 km ne perendim te Berlinit. Wolfsburgu eshte i famshem per vendodhjen e saj te selise se Volkswagen AG. Autost ...

Flensburg

Flensburgu eshte qyteti me verior ne Gjermani, vetem 7 km larg kufirit te Gjermanise me Danimarken. Qyteti shtrihet ne te dy anet e Fjordit te Flensburgut, duke e bere keshtu te pershtatshem per industrine e ndertimit te anijeve. Qyteti nuk u pre ...

Kieli

Kiel eshte kryeqyteti i njesise federale Schleswig-Holstein. Shtrihet ne anen lindore te vendit, afer liqenit Ostsee. Kiel eshte edhe qytet universitar, ku me shume ka drejtime ne Matine, Ndertimin e anijeve, Lundrim dhe Hulumtime detore. Qytete ...

Norderstedt

Norderstedt eshte qyteti i peste me i madh ne shtetin federal Shlesvis-Holshtajni, me popullsi prej 78.679 banore.

Uetersen

Uetersen, eshte qytet i vogel ne rrethin Pinneberg ne republiken Schleswig-Holstein ne Gjermani. Qyteti shtrihet afersisht 7 km neveri te qytetit Elmshorn dhe rreth 30 km ne veri-lindje te Hamburgut.

Gera

Gera eshte qytet ne gjermanin e mesme. Eshte qytet i dyti me i madh menjeher pas kryeqytetit te Landit Erfurti. Qytetet te tjera qe ka afer jane Jena diku rreth 35 km ne perendim, Chemnitz rreth 58 km lindje, Leipzig diku rreth 60 km verilindje d ...

Weimar

Weimar eshte qytet ne shtetin federal te Tyringise, Gjermania. Ndodhet mes Erfurtit ne perendim dhe Jenes ne lindje, rreth 130 kilometra ne jug-perendim te Lajpcigut, 245 kilometra ne veri te Nyrembergut dhe rreth 200 kilometra ne perendim te Dre ...

Giethoorn

Giethoorn eshte nje qyteze ne komunen Steenwijkerland, provinca Overijssel ne Holande me popullsi 2.620 banore. Qyteza ndodhet rreth 5 kilometra ne jugperendim te Steenwijk.

Canmore (Alberta)

Canmore eshte nje qytet ne Divizionin Nr. 15, ne provincen Alberta, ne Kanada. Qyteti ka nje siperfaqe prej 68.9 km² dhe nje popullsi prej 12288 banore.

Kebeku (qytet)

Kebek frengjisht: Québec /ke.bɛk/ ose Ville de Québec eshte nje qytet ne Capitale-Nationale, Kebek, Kanada. Qyteti ka nje siperfaqe 453.86 km² dhe popullsi 531.902 banore.

Montreali

Montreali eshte qyteti me i madh i provinces se Kebek-ut ne Kanada. Montreal eshte nje qytet ne provincen kanadeze te Kebek. Ai eshte qyteti me i madh ne krahine,i dyte me i madhe ne vend dhe i pesembedhjeti i madh ne Ameriken e Veriut. Fillimish ...

Terrebonne

Terrebonne shq;toka e mire eshte nje qytet ne Les Moulins, provinca Kebek, ne Kanada. Qyteti ka nje siperfaqe 155.44 km² dhe popullsi 101558 banore.

Fort Nelson

Fort Nelson eshte nje qytet ne Distrikti rajonal Northern Rockies, provinca Kolumbia Britanike, ne Kanada. Qyteti ka nje siperfaqe 13.26 km² dhe popullsi 4514 banore.

Nanaimo

Nanaimo eshte nje qytet ne Distrikti rajonal Nanaimo, provinca Kolumbia Britanike, ne Kanada. Qyteti ka nje siperfaqe 89.3 km² dhe popullsi 78692 banore.