ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 325

Reaksionet bërthamore

Me pare kemi permendur reaksionet berthamore dhe zbatimin e tyre per qellimet paqesore, kurse tani eshte radha te flasim edhe per perdorimin e tyre me qellim shkaterrues. Prej pas luftes se dyte botrore e deri me tani, armet nukleare jane prodhua ...

Spinozauri

Spinosaurus eshte nje gjini e dinozaurit spinosaurid qe jetoi ne ate qe tani eshte Afrika e Veriut gjate fazave Cenomanian deri ne Turonian e siperme te periudhes se Kretaceut te Voneshme, rreth 99 deri 93.5 milion vjet me pare. Kjo gjini u njoh ...

Depresioni i madh

Depresioni i Madh ishte nje depresion i rende ekonomik boteror qe ndodhi kryesisht gjate viteve 1930, me origjine nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Koha e Depresionit te Madh ndryshonte ne vende te ndryshme; ne shumicen e vendeve ajo filloi ne ...

Kazimir Maleviç

Kazimir Severinovich Malevich ishte artist avant-garde rus dhe teorik i artit, puna pionere dhe shkrimet te cilit paten ndikim te madh ne zhvillimin e artit abstrakt ne shek. XX. Malevich punoi ne shume lloje te stileve, mirepo shume shpejt perve ...

Revolucioni meksikan

Revolucioni Meksikan ishte nje lufte e madhe e armatosur, qe zgjati afersisht nga viti 1910 deri me 1920, qe shnderroi kulturen dhe qeverine meksikane. Megjithese hulumtimet e fundit jane perqendruar ne aspektet lokale dhe rajonale te revolucioni ...

Pablo Casals

Pau Kazalzi i Defillo, gjate karrieres se tij profesionale i njohur si Pablo Casals, ishte violonçelist dhe dirigjent katalunas. Ai eshte violonçelisti me i shquar i gjysmes se pare te shekullit XX dhe njeri prej violonçelisteve me te medhenj gja ...

Pachycephalosaurus

Pachycephalosaurus eshte nje gjini i dinozaureve te pachycephalosaurid. P. wyomingensis eshte specia e vetme e njohur. Jetoi gjate periudhes se Kretaceut te Voneshme te asaj qe tani eshte Amerika e Veriut. Pachycephalosaurus ishte nje krijese bar ...

Ndikimi i pandemisë COVID-19 në aviacion

Pandemia COVID-19 ka pasur nje ndikim te rendesishem ne industrine e aviacionit, per shkak te kufizimeve te udhetimit dhe renies se kerkeses ndermjet udhetareve. Reduktimet e ndjeshme te numrit te pasagjereve kane rezultuar ne anulimin e fluturim ...

Shpërbërja e Jugosllavisë

Shperberja e Jugosllavise ndodhi si rezultat i trazirave dhe konflikteve politike gjate fillimit te viteve 1980. Pas nje periudhe krize politike ne vitet 1980, republikat perberese te Republikes Socialiste Federative te Jugosllavise u ndane, por ...

Çokollata

Çokollata eshte nje produkt ushqimor industrial qe ka per baze kakaon, ne disa raste ajo mundet te jete mix me fruta ose fruta te thata. Perdoret per ushqim ne forme te paster dhe si gjysme produkti ne industri e kuzhines. Fjala çokollate rrjedhe ...

Abuzimi seksual

Abuzimi seksual, i referuar edhe si molestim, zakonisht eshte sjellja seksuale e padeshiruar nga nje person ndaj tjetrit. Shpesh kryhet duke perdorur forcen ose duke perfituar nga nje tjeter. Kur forca eshte e menjehershme, me kohezgjatje te shku ...

Ushtria e Shteteve - Polonia

ka ushtri rreth 2.000.000 ushtar jan te paisur me gati te gjitha armet s.p.sh. tenga arme berthamore Republika e Polonise ka nje popullsi prej rreth 38.5 milion banore. Polonia kufizohet nga Gjermania ne Perendim; Republika Çeke dhe Republika Sll ...

I ftohti i zakonshëm

I ftohti i zakonshem, i njohur gjithashtu thjesht si i ftohuri, eshte nje semundje infektive virale e traktit te siperm respirator qe prek kryesisht hunden. Mund te preken edhe fyti, sinuset dhe laringu. Shenjat dhe simptomat mund te shfaqen me p ...

Sëmundja seksualisht të transmetueshme

Infeksionet seksualisht te transmetueshme, te referuara gjithashtu si semundje seksualisht te transmetueshme, jane infeksione qe perhapen zakonisht nga aktiviteti seksual, veçanerisht marredheniet vaginale, seksi anal dhe seksi oral. Shume here I ...

Sistemi i frymëmarrjes

Sistemi i frymemarrjes gjithashtu aparatet e frymemarrjes, sistemi i ventilimit eshte nje sistem biologjik i perbere nga organe dhe struktura specifike qe perdoren per shkembimin e gazit ne kafshe dhe bime. Anatomia dhe fiziologjia qe e bejne ket ...

Vrugu i patates

Vrugu i patates eshte nje semundje e cila shkaktohet nga nje mikroorganizem i njohur si Alternaria solani prandaj shpesh quhet edhe zjarri i patates". Perveç patates semundja mund te prek edhe domatet duke shkaktuar deme. Patogjeni favorizohet ng ...

Toga (veshje)

Toga, nje veshje dalluese e Romes se lashte, ishte nje lecke afersisht gjysmerrethore, me gjatesi midis 3.7 dhe 6.1 metra, e shtruar mbi supet dhe rreth trupit. Zakonisht ishte endur nga leshi i bardhe dhe ishte i veshur me nje tunike. Ne tradite ...

Pandemia e COVID-19

Koronavirus ri i percaktuar si 2019-nCoV, u identifikua se pari ne Wuhan, kryeqytetin e provinces Hubei te Kines, pasi te njerezit filluan te paraqiteshin pneumoni pa nje arsye te qarte dhe per te cilat vaksinat ose trajtimet ekzistuese nuk ishin ...

Kupa e Shqipërisë 2019-20

Statistika te Kupes se Shqiperise ne sezonin 2019-20. Ky ishte edicioni i 68te i Kupes ne Shqiperi. Nisi ne 4 Shtator 2019 me turin e pare dhe perfundoi ne 2 Gusht 2020 me ndeshjen finale. FK Kukesi ishin fituesit ne fuqi, pasi fituan kupen e tyr ...

Kombëtarja shqiptare nën-20 e futbollit

Kombetarja shqiptare nen-20 e futbollit eshte ekipi kombetar nen-20 i Shqiperise dhe kontrollohet nga Federata Shqiptare e Futbollit. Ekipi nen-20 konsiderohet si ekipi qe furnizon ekipin nen-21 me lojtare. Shumica e lojtareve qe thirren ne kete ...

Wireshark porti 20 dhe 21

Wireshark eshte nje prej analizatoreve me te mire i paketave ne rrjete, i cili i shfaqe paketat ne menyre te detajizuar te cilat qarkullojne ne rrjete: Kupton me mire protokolet ekzistuese Analizon performancat Verifikon korrektesine Wireshark es ...

Zhupanitë e Kroacisë

Kroacia ndahet ne 20 njesi administrative te quajtura zhupanje dhe qyteti i Zagrebit, i cili ka autoritetin dhe statusin ligjor si te nje zhupanije ashtu edhe te nje qyteti. Zhupania e Megjimures Zhupania e Vukovarit dhe Sremit Zhupania e Zares Z ...

Kantoni Vimy

Kantoni Vimy frengjisht: Canton de Vimy eshte nje kanton ne departamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-Calais ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Vimy. Ka siperfaqe 139.45km 2 dhe popullsi 21607 banore.

Kantoni Ardres

Kantoni Ardres frengjisht: Canton dArdres eshte nje kanton ne departamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-Calais ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Ardres. Ka siperfaqe 180.33km 2 dhe popullsi 17610 banore.

Kantoni Bapaume

Kantoni Bapaume frengjisht: Canton de Bapaume eshte nje kanton ne departamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-Calais ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Bapaume. Ka siperfaqe 113.68km 2 dhe popullsi 9567 banore.

Kantoni Hesdin

Kantoni Hesdin frengjisht: Canton de Hesdin eshte nje kanton ne departamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-Calais ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Hesdin. Ka siperfaqe 138.66km 2 dhe popullsi 11420 banore.

Kombëtarja shqiptare nën-21 e futbollit

Kombetarja shqiptare nen-21 e futbollit eshte ekipi kombetar nen-21 i Shqiperise dhe kontrollohet nga Federata Shqiptare e Futbollit. Ekipi garon ne kualifikueset e UEFA Kampionatit Evropian nen-21 te futbollit, qe zhvillohen nje here ne dy vite. ...

Kantoni Salins-les-Bains

Kantoni Salins-les-Bains frengjisht: Canton de Salins-les-Bains eshte nje kanton ne departamentin Jura, rajonin Franche-Comté ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Salins-les-Bains. Ka siperfaqe 180.86km 2 dhe popullsi 6353 banore.

Kantoni Desvres

Kantoni Desvres frengjisht: Canton de Desvres eshte nje kanton ne departamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-Calais ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Desvres. Ka siperfaqe 173.31km 2 dhe popullsi 14164 banore.

Kantoni Campagne-lès-Hesdin

Kantoni Campagne-lès-Hesdin frengjisht: Canton de Campagne-lès-Hesdin eshte nje kanton ne departamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-Calais ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Campagne-lès-Hesdin. Ka siperfaqe 191.55km 2 dhe popullsi 104 ...

Kantoni Vigy

Kantoni Vigy frengjisht: Canton de Vigy eshte nje kanton ne departamentin Moselle 57, rajonin Lorraine ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Vigy. Ka siperfaqe 189.44km 2 dhe popullsi 13903 banore.

Kantoni Orgelet

Kantoni Orgelet frengjisht: Canton dOrgelet eshte nje kanton ne departamentin Jura, rajonin Franche-Comté ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Orgelet. Ka siperfaqe km 2 dhe popullsi 4171 banore.

Kantoni Mirande

Kantoni Mirande frengjisht: Canton de Mirande eshte nje kanton ne departamentin Gers, rajonin Midi-Pyrénées ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Mirande. Ka siperfaqe 266.01km 2 dhe popullsi 7565 banore.

Pandemia e COVID-19 në Argjentinë

Pandemia e COVID-19 ne Argjentine eshte pjese e pandemise mbareboterore te semundjes koronavirus 2019 e shkaktuar nga sindroma e rende akute e frymemarrjes koronavirus 2. Me 3 mars 2020, virusi u konfirmua se ishte perhapur ne Argjentine. Gjithse ...

Kreta

Kreta ose Gjiriti eshte ishulli me i madhi dhe me i populluar i Greqise, ishulli i peste me i madh ne detin Mesdhe, dhe nje nga trembedhjete rajonet administrative te Greqise. Ajo formon nje pjese te konsiderueshme te ekonomise dhe te trashegimis ...

Pandemia e COVID-19 në Oqeani

Pandemia e COVID-19 u konfirmua se kishte arritur ne Oqeani me 25 janar 2020 me rastin e pare te konfirmuar te raportuar ne Melburn, Victoria, Australi. Qe atehere eshte perhapur gjithkund ne rajon, megjithese shume kombe te vogla ishullore te Pa ...

Kantoni Hucqueliers

Kantoni Hucqueliers frengjisht: Canton de Hucqueliers eshte nje kanton ne departamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-Calais ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Hucqueliers. Ka siperfaqe 231.71km 2 dhe popullsi 6546 banore.

Pandemia e COVID-19 në Afrikë

Pandemia e COVID-19 u konfirmua qe ishte perhapur ne Afrike me 14 shkurt 2020, me rastin e pare te konfirmuar te njoftuar ne Egjipt. Rasti i pare i konfirmuar ne Afriken nen-Sahariane u njoftua ne Nigeri ne fund te Shkurtit. Brenda tre muajsh, vi ...

CNN

CNN eshte rrjeti kryesor televiziv ne gjuhen angleze i cili eshte 24 ore kanal informativ. Themelues i ketij kanali televiziv eshte Ted Turner ne vitin 1980. CNN momentalisht eshte ne pronesi te Tim Warnerit. Selia e CNN eshte ne Atlante, ndersa ...

Kantoni Arinthod

Kantoni Arinthod frengjisht: Canton dArinthod eshte nje kanton ne departamentin Jura, rajonin Franche-Comté ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Arinthod. Ka siperfaqe km 2 dhe popullsi 4800 banore.

Kantoni Clairvaux-les-Lacs

Kantoni Clairvaux-les-Lacs frengjisht: Canton de Clairvaux-les-Lacs eshte nje kanton ne departamentin Jura, rajonin Franche-Comté ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Clairvaux-les-Lacs. Ka siperfaqe 205.57km 2 dhe popullsi 5008 banore.

Kantoni Masseube

Kantoni Masseube frengjisht: Canton de Masseube eshte nje kanton ne departamentin Gers, rajonin Midi-Pyrénées ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Masseube. Ka siperfaqe 238.87km 2 dhe popullsi 4461 banore.

Kantoni Bustanico

Kantoni Bustanico frengjisht: Canton de Bustanico eshte nje kanton ne departamentin Haute-Corse, rajonin Corse ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Sermano. Ka siperfaqe 276.06km 2 dhe popullsi 1639 banore.

Kantoni Fruges

Kantoni Fruges frengjisht: Canton de Fruges eshte nje kanton ne departamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-Calais ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Fruges. Ka siperfaqe 189.04km 2 dhe popullsi 7050 banore.

Kantoni Pas-en-Artois

Kantoni Pas-en-Artois frengjisht: Canton de Pas-en-Artois eshte nje kanton ne departamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-Calais ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Pas-en-Artois. Ka siperfaqe 15.64km 2 dhe popullsi 7321 banore.

Ligue 1

Ligue 1 eshte liga superiore e futbollit ne France. Nje klub anetar, AS Monaco FC, eshte i bazuar ne Principaten e pavarur te Monakos. Ligue 1 eshte nje nga ligat kombetare me te mira, aktualisht renditet sipas UEFA-s pas Premier League, La Liga, ...

Gianluigi Donnarumma

Gianluigi Donnarumma eshte nje lojtar italian i cili luan si portier ne Serie A per klubin Milan dhe Kombetarja italiane e futbollit. Eshte vellai i Antonios, i cili ashte gjithashtu portier i Milanit.

Spiritus

Spiritus eshte nje roman i vitit 1996 i shkruajtur nga Ismail Kadare. Perben nje kthese narrative dhe kompozicionale ne karrieren literare te Kadarese. Influenca e ketij libri do ndjehej ne te gjitha punet e mepasshme te shkrimtarit gjirokastrit. ...

Mitro Xhani

Mitro Xhani Hero i popullit. Mitro Xhani, Hero i Popullit Me 25 korrik 2016 mbushen 72 vjet nga renia e Heroit te Popullit Mitro Xhani ne Dukaj te Tepelenes, ne nje nga luftimet me te pergjakshme te Brigades VI Sulmuese. Ai lindi me 3.11, 1913, n ...

FK Jonava

Futbolo klubas Jonava, FK Jonava eshte klub futbollistik nga Jonava, Lituani qe eshte krijuar ne qershor te vitit 1991. Stadiumi i stadiumi "Centrinis".