ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 329

Udemy

Udemy eshte nje platforme mesimdhenie ne internet qe synon te rriturit profesioniste dhe studentet,e zhvilluar ne Maj 2010. Qe nga Janari i vitit 2020, platforma ka me shume se 50 milion studente dhe 57.000 instruktore qe japin mesim ne mbi 65 gj ...

Zhvillimi i shkathtësive të shekullit 21 te mesimdhënësve (përdorimi i TIK-ut në procesin mësimor)

Zhvillimi i shkathtesive te shekullit 21 te mesimdhenesve nenkupton zhvillimin profesional te mesimdhenesve duke i shtyer ata te perdorin teknologjine per mesimnxenje me efektive tek nxenesit. Sot mesuesi shihet si organizator dhe menaxhues i pro ...

Kozeta Servani

Kozeta Sevrani ka lindur me 14 Shkurt 1960. Eshte diplomuar ne Fizike ne Fakultetin e Shkencave te Natyres, ne Shtator 1979 - Korrik 1984. Ne vitin 10 Tetor 1993 ka marre diplome menaxhimi, tek Universiteti "Luigi Bocconi" ne Milano, Itali. Ne 7 ...

Wilson (instituti arsimor)

Instituti Arsimor Wilson u krijua ne maj te vitit 2001, me iniciativen e presidentit te bordit Drejtues z. Lulezim Masha. Instituti eshte linçesuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkences e Shqiperise si nje Institut Arsimor jo publik me urdher Nr. ...

Peter Agre

Peter Agre / ɑːɡriː / eshte nje mjek amerikan, profesor i nderuar i Bloomberg, dhe biolog molekular ne Universitetin Johns Hopkins i cili u shperblye me Çmimin Nobel ne Kimi ne vitin 2003 per zbulimin e tij te akuaporineve. Akuaporinet jane prote ...

Geogebra

GeoGebra eshte nje softuer dinamik, qe perfshin ne vete gjeometrine, algjebren, statistiken dhe aritmetiken dhe perdoret per mesimin e matematikes dhe shkences ne te gjitha nivelet, qe nga niveli fillor e deri ne nivelin universitar. Si komunitet ...

International maarif schools of kosova

Bota e sotme po ndryshon dhe po perparon me nje shpejtesi shume te larte, duke luajtur nje rol te rendesishem ne dinamiken e shoqerive. Fondacioni Maarif turk synon te trajnoje njerez te kualifikuar qe do te marrin pjese ne zhvillimin ekonomik, s ...

Leksion

Nje leksion eshte nje prezantim me goje qe synon te paraqese informacione ose tu mesoje njerezve per nje teme te caktuar, per shembull nga nje mesues universiteti ose kolegji. Ligjeratat perdoren per te percjelle informacion kritik, histori, prej ...

Osho

Rajneesh, i njohur gjithashtu si Acharya Rajneesh, Bhagwan Shri Rajneesh, dhe me vone si Osho ishte nje perendi indiane, mistik dhe themelues i levizjes Rajneesh Gjate jetes se tij, ai u pa si nje udheheqes dhe mistik ri i diskutueshem i levizjes ...

Hanami

Hanami eshte zakon tradicional japonez per te shijuar bukurine e perkohshme te luleve; lulet ne kete rast pothuajse gjithmone i referohen atyre te qershive ose, me rralle, kumbullave. Nga fundi i marsit deri ne fillim te majit, pemet e qershise l ...

Puna fizike

Sendet e prekshme,me pak te qendrueshme jane ato qe nevojiten per vete procesin jetesor.Konsumi i tyre zor qe mbijeton me shume se akti i prodhimit te tyre;po te perdorim fjalet e Locke-ut,te gjita "gjerat e mira"qe jane"vertet te dobishme per je ...

Inga Fischer-Hjalmars

Inga Fischer-Hjalmars, lindi me 16 janar 1918 ne kongregacionin e Adolf Fredrik,Stokholm,vdiq me 17 shatator 2008 ne Lidingö, ishte nje fizikante dhe kimiste suedeze e njohur nderkombetarisht.Ajo ishte nje nga precedentet e aplikimit te mekanizma ...

Qyteti i Diellit

Qyteti i diellit eshte nje veper filozofike nga filozofi italiano-dominikan Tomaso Kampanella. Eshte nje veper e rendesishme utopike. Kjo veper eshte shkruar ne Gjuhen Italiane ne vitin 1602, menjehere pas burgimit te Kampanelles per herezi dhe r ...

Teoria shkencore

Teoria shkencore e njohur ndryshe edhe si teoria empirike ne shkence paraqet nje koleksion konceptesh, duke perfshire edhe abstraktimin e dukurive te vezhgueshme duke i shprehur ato me parametra te matshem, se bashku me rregullat te cilet shprehi ...

Rendesia e kuptimit te filozofise

Filozofia eshte dashuria per dijen! Kush nuk e kupton dhe nuk e lexon dot filozofine, padijen dhe injorancen e vet shpesh ia ngarkon filozofise, duke e etiketuar artificialisht si nje disipline abstrakte, qe nuk ka se ç’i duhet shoqerise, apo si ...

Seksualiteti njerezor

Seksualiteti njerezor eshte menyra se si njerezit e perjetojne dhe shprehin veten seksualisht. Kjo perfshin ndjenjat dhe sjelljet biologjike, erotike, fizike, emocionale, sociale ose shpirterore. Per shkak se eshte nje term i gjere, i cili ka ndr ...

Kelami

Levizja filozofike islame ishte pjelle e kelamit mu’tezilit. Ne kundershtimin e sistemeve racionaliste te filozofeve, El-Gazaliu, paraqet reaksionin e pare te madh, monumental nga thellesia dhe zgjatja e influences qe pati. Shpirt i vertete hulum ...

Perëndimor apo Lindor

Lindorizma shqiptare eshte nje sistem mendimesh, ndjenjash dhe instinktesh, si çdo sistem tjeter jetese, me nje botekuptim te tijen. Si me te paren karakteristike te lindorit shqiptar marrim proverbin e çdo qelepirxhiu te pashpirt:" Haja qenit, p ...

Zana

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Zana. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Zana- film. Zana Nimani - kengetare shqiptare. Zana - personazh ...

Yūrei

Sipas besimit tradicional japoneze, te gjithe njerezit kane nje shpirt qe quhet reikon. Kur nje person vdes, reikon le trupin dhe hyn ne nje forme te purgatorit, ku pret per funeralin e duhur dhe ritet pas varrimit, ne menyre qe te mund te bashko ...

A.C.A.B.

A. C. A. B. eshte nje akronim anti-policor qe qendron per Te gjithe policet jane bastarda" i perdorur si slogan ne mbishkrime, tatuazhe, dhe te tjera te figura.

Qarku magnetik

Nexhat Orana, Bazat e elektroteknikes 2, Prishtine, 1994 N. Avdiu, Transformatoret, Prishtine 2009

Historiku i makinave te votimit

Per vite te tera fletevotimet ishin te vetmet mjete per zhvillimin e votimit. Fjala ballot e anglishtes nderlidhet me fjalen italiane ballota, sepse ne te vertete vota hidhej duke i perdorur topthat. Ne Kosove deri vone te moshuarit pyetnin" kujt ...

Shtrigani i Gjel Hanit

Shtrigani i Gjel Hanit eshte tetralogji me drama te shkrimtarit Beqir Musliu botuar ne vitin 1989. Nderthurja e lendes letrare eshte e llojit postmodern.

Kapela shqiptare

Kapela shqiptare ka qene nje lloj kesule per burra, shume e larte dhe me strehe rreth e qark, e perdorur ne Shqiperi ne shek.XVI-XVII nga shtresa te ndryshme shoqerore. Shkrimtari freng F. Rable e quan shprehimisht" chapeu albanois”, por ne Franc ...

Flossk

FLOSSK - Free Libre Open Source Software Kosova Kosova si shteti me ri ne bote ka organizaten qe mundohet ta promovoj dhe ta zhvilloj softuerin e lire. Krijimi i FLOSSK filloj me iniciativen e James Micheal DuPont i cili dergoj disa e - mail, dis ...

Lista e Ministrave të Financës së Shqipërisë

Historia e shtetit modern shqiptar fillon me vitet e para te shekullit XX, menjehere pas shpalljes se pavarsise nga Perandoria Otomane. Pavaresia Kombetare, e shpallur me 28 Nentor 1912, u pasua me krijimin struktures dhe institucioneve shteteror ...

Gjeneral superior

Nje Superior Gjeneral ose Gjeneral Superior eshte udheheqesi ose drejtuesi i nje instituti fetar ne Kishen Katolike Romake. Gjenerali i Larte zakonisht mban autoritetin suprem ekzekutiv ne rendin fetar, ndersa kapitulli i pergjithshem ka autorite ...

Qilimi i Pazyrykut

Qilimi i Pazyrykut eshte qilimi me i vjeter i mbijetuar ne bote. Ai daton nga shekulli i V-te para Krishtit. Ai eshte zbuluar nga Sergei Ivanovich Rudenko, ne vitin 1949, duke germuar ne Siberi, aty ku eshte ruajtur nga akulli ne Luginen e Pazyry ...

Hieroglifet

Hieroglifet. Hieroglifet jane shkrime qe ne vete ngerthejne nje rendesi aq te madhe historike, sa edhe vete historia e njerezimit. Keto shkrime datojne qysh nga shekulli i katert para Krishtit. Qyteterimi i lashte egjiptian ka bere qe keto shkrim ...

Muzika klasike në Kosovë

Muzika klasike ne Kosove i pa zhvillimet e para ne vitet 1940 me veprimtarine krijuese te kompozitoreve shqiptare te Kosoves. Kjo eshte poashtu edhe koha kur u formuan kori dhe orkestra kamertale e shoqerise kulturoro-artistike Agimi me 1944 dhe ...

Ajete Brahimi

Ajete Brahimi ka qene nje nga artistet me te njohura te muzikes popullore shqiptare. Lindi me 02 mars 1938 nё qytetin e Lushnjes ku dhe kreu shkollёn fillore pranё shkollёs plotore e cila do ta nxiste tё vazhdonte rrugёn e artit ashtu siç kishte ...

Shvsh

Shoqata te Verberve te Shqiperise eshte bashkim vullnetar i personave qe kane fituar statusin ligjor te verberit dhe eshte krijuar me 8 janar 1991 ne Tirane.

Mësimdhënia me bazë kompetence

Table of Contents: 1.1. Cfare eshte Mesimdhenia me baze kompetence? Cilat jane kompetencat kyçe te nxenit? 1.2. Kompetenca e komunikimit dhe te shprehurit. 1.3. Kompetenca te menduarit. 1.4. Kompetenca te mesuarit per te nxene. 1.5. Kompetenca pe ...

David Yates

David Yates eshte nje filmberes dhe regjisor anglez qe ka bere regjine e disa filmave te metrazhit te gjate dhe te shkurter si dhe prodhime televizive. Yates u ngrit ne renditjen kryesore duke drejtuar kater filmat perfundimtare ne serine e Harry ...

Garfield (personazh)

Garfield eshte protagonisti kryesor i serise me te njejtin emer krijuar nga Jim Davis. Garfield potretizohet si nje mace portokalli, e trashe dhe pertace. Atij i pelqen lasanja dhe te fleje. Ai e urren diten e hene, maçokun Nermal dhe ushtrimet.

Vistula Spit

Vistula Spit Eshte nje aeolian rere, ose shtrirje gadishullore e tokes, e cila ndan Lagunen Vistula nga Gjiri Gdańsk ne Detin Baltik, me majen e tij te ndare nga kontinenti ngushtica Baltiysk. Kufiri midis Polonise dhe Kaliningrad Oblast, nje cop ...

Lista e programeve të transmetuara nga Çufo

Kjo eshte nje liste e programeve televizive qe transmetohen aktualisht, qe planifikohet te transmetohet, ose me pare te transmetohet ne Çufo, nje kanal televiziv shqiptar. Kanali u lançua ne 18 dhjetor 2006, dhe transmeton nje perzierje te progra ...

Ekspedita e Perry

Ekspedita e Perry ishte nje ekspedite diplomatike dhe ushtarake ne periudhen Bakumatsu, duke perfshire dy udhetime te ndara nga anijet luftarake te Marines se Shteteve te Bashkuara te cilat u zhvilluan gjate viteve 1853–54. Qellimet e kesaj ekspe ...

Skott Adkins

Skott Eduard Adkins eshte nje aktor anglez dhe artist luftarak i cili eshte i njohur mire per luajtjen e rolit te Yuri Boyka ne filmin Undisputed II: Njeriu i fundit i Perhershem dhe Undisputed III: Redemption, Bradley Hume ne Holby City, Ed Russ ...

Flauti

Flauti quhet instrumenti i frymes, ne te cilin tingulli formohet duke i fryre me goje nje hapjeje te vogel. Nga perplasja e valezes se ajrit krijohen vorbulla, qe shkaktojne dridhje te gypit te ajrit te instrumentit. Ndryshimet ne regjistrin e ti ...

Kamfuri

Kamfuri eshte lende e bardhe, e kristalte, me ere te forte, qe nxirret nga nje lloj druri i Lindjes se Larget me flete si dafina. Camphor / ˈkæmfər / eshte nje ngurte e dyllte, e ndezshme, transparente dhe me nje arome te forte. Referencat

Kalaja Olimpe

Qyteza antike e Olimpes, ne fshatin Mavrove, 40 km ne juglindje te Vlores. Ne toponimet e hershme quhej Olympe i pagezuar ndoshta per vajzen e mbreterit Pirro.Ne nje toponim tjeter gjendet Mavrove-Fitore. Ne ndermorem nje ekspedite, ne lartesine ...

Salems Lot

Salems Lot eshte nje roman horror i vitit 1975 nga autori Stephen King. Ky eshte romani i tij i dyte. Historia vertitet rreth nje shkrimtari te quajtur Ben Mears i cili rikthehet ne qytetin e Jerusalems Lot ne Maine, ku kishte jetuar nga mosha pe ...

Jaden Smith

Jaden Christopher Syre Smith eshte nje aktor, rapper, vallezues amerikan dhe bir i Will Smith dhe Jada Pinkett Smith. Ai eshte vellai i madh i kengetares Willow Smith. Roli i tij debutues ishte ne vitin 2006, ne filmin "The Pursuit of Happyness", ...

Karin Alfredson

Karin Alfredson eshte nje shkrimtare dhe gazetare Suedeze. Ajo ka shkruar artikuj per revisten OmVärlden dhe ka punuar si redaktore per disa programe per televizion publik suedez SVT. Ajo ka punuar gjithashtu si nje profesore e gazetarise ne Univ ...

Shkolla konvikt

Shkolle konvikti eshte nje tip shkolle qe siguron arsimim per nxenesit qe mesojne dhe jetojne prane ambienteve shkollore, ne internat, ne krahasim me nje shkolle ditore. Fjala "konvikt" perdoret ne kuptimin e "dhomes ose internatit", d.m.th vendi ...

Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde

Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde eshte nje roman gotik nga autori skocez Robert Louis Stevenson, botuar per here te pare ne vitin 1886. Behet fjale per nje praktikues ligjor ne Londer, te quajtur Gabriel John Utterson, i cili heton ngjarje t ...

Pjesët përbërëse të kompjuterit

Keto" shenime” jane pjese perberese te kompjuterit. Renditja e meposhtme eshte bere per efekt kuptueshmerie, duke i ndare pjeset perberese te kompjuterit ne pajisje te jashtme dhe te brendshme.

Struktura e kompjuterit

Struktura. Procesori konsiderohet "truri" i kompjuterit, duke qene se ai realizon te gjithe llogjiken e kompjuterit. Ai eshte "instruktuar" te kryeje disa veprime baze si psh shume, diference, shumezim etj. Bashkesia e veprimeve qe eshte ne gjend ...