ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 331

Unity (Makinë për krijimin e lojërave)

Unity eshte nje program Nder-platformik i zhvilluar nga Unity Technologies dhe perdoret per krijimin e video lojerave per PC, Konzola, paisje mobile dhe web lojera. E zhvilluar se pari vetem per Mac OS, ne konferencen e Apple ne vitin 2005, qe ng ...

Trupat e Platonit

Trupat e Platonit ne hapsiren tre dimenzionale, jane poliedera te rregullt dhe konveks. Ata jane konstruktuar nga shumekendesha me faqe te rregullta dhe kongurente, numri i te cileve eshte i njejte ne secilin kulm. Çdo polieder e ka poliedrin dua ...

Haarlem

Haarlem eshte nje bashki ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 32.12 km² dhe popullsi 149516 banore. Haarlem eshte kryeqendra e bashkise.

Diemen

Diemen eshte nje komune ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 14.03 km² dhe popullsi 24630 banore. Diemen eshte kryeqendra e bashkise.

Bussum

Bussum eshte nje komune ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 8.11 km² dhe popullsi 32128 banore. Bussum eshte kryeqendra e bashkise.

Bloemendaal

Bloemendaal eshte nje komune ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 43.29 km² dhe popullsi 22045 banore. Overveen eshte kryeqendra e bashkise.

Zandvoort

Zandvoort eshte nje bashki ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 44.34 km² dhe popullsi 16639 banore. Zandvoort eshte kryeqendra e bashkise.

Beverwijk

Beverwijk eshte nje komune ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 20.38 km² dhe popullsi 38850 banore. Beverwijk eshte kryeqendra e bashkise.

Castricum

Castricum eshte nje komune ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 59.92 km² dhe popullsi 34629 banore. Castricum eshte kryeqendra e bashkise.

Beemster

Beemster eshte nje bashki ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 72.08 km² dhe popullsi 8592 banore. Middenbeemster eshte kryeqendra e bashkise.

Alkmaar

Alkmaar eshte nje bashki ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 31.22 km² dhe popullsi 93912 banore. Alkmaar eshte kryeqendra e bashkise.

Drechterland

Drechterland eshte nje komune ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 80.72 km² dhe popullsi 19282 banore. Hoogkarspel eshte kryeqendra e bashkise.

Edam-Volendam

Edam-Volendam eshte nje komune ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 24.78 km² dhe popullsi 28520 banore. Edam eshte kryeqendra e bashkise.

Den Helder

Den Helder eshte nje komune ne provincen Hollanda e Veriut ne Holande me siperfaqe 178.83 km² dhe popullsi 57454 banore. Den Helder eshte kryeqendra e bashkise.

Teuta Selimi

Teuta Selimi u lind ne Prishtine 28 Gusht 1976 Ajo cilsohet si artistja femra me e çmuar te gjitha koherave nga te githa trevat shqiptare mbetet nje nga artistet me te shitur muzikore shqiptare popullore.leshoi ​​shtate albume ne studio dhe dy al ...

Produksioni "Labia"

Produksioni Muzikor dhe Filmik "Labia" eshte themeluar ne vitin 1991. Labia Film eshte nje nder produksionet me te vjetra ne Kosove. Jane nje industri muzikore qe kane sjell shume albume ne treg si dhe filma shqiptar si "Dashuria e bjeshkeve te N ...

Mahsun Kirmizigul

Abdullah Bezencir ose ne emrin e fazez Mahsun Kırmızıgül u lind me 26 mars 1969 ne Dijarbaker, eshte me origjine turke aktor,drejtor,skenarist dhe ish Arabesk Fantazi dhe pop kengetar,dhe kompozitor.

Todd Graff

Todd Graff eshte nje aktor, shkrimtar, drejtor, producent dhe skenarist i lindur ne Shtetet e Bashkuara. Ai debutoi me lavderim ne drejtim me kampin, i cili erdhi ne 2003 edicionin e konkurrences dramatik te Festivalit te Filmit Sundance. Pas suk ...

Linkin Park

Linkin Park eshte nje grup rroku alternativ amerikan nga Agoura Hills, Kaliforni. Qe nga formimi ne 1996, grupi ka shitur me shume se 85 milion albume si dhe ka fituar dy çmime Grammy. Pjesetaret e grupit jane: Chester Bennington, Rob Bourdon, Br ...

Adelina Berisha

Adelina Berisha eshte nje kengetare shume e njohur nga Kosova. Ka nje moter, Dafina Berisha, e cila eshte aktore, dhe nje vella, Riad Berishen. Ka vijuar mesimin ne shkollen fillore "Iliria" ne Prishtine, dhe ne shkollen e muzikes "Prenk Jakova" ...

Stresi (këngëtar)

Arkimed Lushaj i njohur si Stresi eshte kengetar i rrymes Hip Hop. Ai e nisi karrieren ne vitin 2007, kur ishte 21 vjeç. Stresi eshte gjithashtu themeluesi i labelit muzikor" Bad Boys For Life”.

Sagopa Kajmer

Yunus Özyavuz ose i njohur me emrin Sagopa Kajmer, rap artist turk, prodhuesi muzike dhe DJ. Kolera, si ai, i cili eshte i martuar me rap artist.

Anastacia

Anastacia Lyn Newkirk eshte nje kengetare, kengetare, producente dhe ish-balerine amerikane. Dy albumet e saj te para Not That Kind dhe Freak of Nature u botuan ne vazhdimesi te shpejte drejt suksesit te madh. I nxitur nga multi-platini, goditja ...

Sia Furler

,Ariana Grande,Zyan |Rrymat muzikore= acid jazz,pop,indie pop,electro pop,trip hop |website=siamusic.net |Klasifikimet=Dance Pool,Go!Beat,Intertia,Monkey Puzzle,Atlantic,RCA Sia Kate Isobelle Furler, njohur me mire si Sia, eshte kengetare dhe kan ...

Engjell Berisha (sipermarres)

Engjell Berisha eshte nje sipermarres dhe investitor, producent, dhe themelues i disa brendeve botrore. Ai lindi ne Ferizaj, Kosove Ai e filloi karrieren e tij qe ne moshen dhjetevjeç. Me kompanine e tij te marketingut BlueEcom, ajo ka rritur kom ...

Shpërthimet në Bejrut (2020)

Shperthimet ne Bejrut ndodhen ne Bejrut, Liban me 4 gusht 2020. Shperthimet lane te pakten 207 njerez te vdekur, me shume se 6.000 te plagosur, dhe mijera te tjere kane mbetur pa shtepi. Abbas Ibrahim, drejtori i pergjithshem i Sigurise se Pergji ...

TV Digjital Komunikimet multimediale

== TV Digjital Komunikimet multimediale == Televizioni digjital me ne fund do te zevendesoj sistemin analog ekzistues dhe do te sjell kualitet shume me te mire per ze dhe video te gjithe shikuesve. Televizioni digjital lejon qe te transmetohen me ...

Eni Shehu

Eni Shehu eshte nje aktor, gazetar dhe producent televiziv. Shehu ka lindur ne Tirane dhe eshte bere pjese e medias qe ne moshen e adoleshences. Ai ka spikatur fale zerit karakteristik dhe aftesise ne prezantim dhe ne fushen e gazetarise Eni ka p ...

Procesi Einsatzgruppen

Procesi Einsatzgruppen ka qene emertimi i 12 proceseve per krime lufte mbajtur nga atoriteti i Sheteve te Bashkuara ne Nyremberg pas mbarimit te Luftes se dyte boterore.

Khmer Rouge

Khmer Rouge ose ishin organizata shteterore e Partise Komuniste ne Kamboxhia e cila me urdhrat e Liderit Pol Potit masakruan mbi 1.7 milion qytetar te pafajshem te kamboxhias.

Avatar: Mjeshtri i fundit i ajrit

Avatar: Mjeshtri i fundit i ajrit eshte nje seri televizive e animuar amerikane e krijuar nga Michael Dante DiMartino dhe Bryan Konietzko. Seriali u transmetua ne Nickelodeon per tre sezone, nga shkurti 2005 deri ne korrik 2008. Avatari eshte ven ...

Pamfleti

Pamfleti zakonisht eshte nje shkrim i shkurter satirik, me teme aktuale, qe godet ashper nje njeri a nje shfaqje te jetes shoqerore e politike. Me konkretisht pamfleti eshte nje liber i palidhur. Mund te perbehet nga nje flete e vetme letre e cil ...

Rezervati Ndërkufitar Ohër-Prespë

Rezervati Nderkufitar i Biosferes Oher - Prespe eshte nje rezervat i biosferes qe perfshin zonen e Liqenit te Ohrit dhe Liqenit te Prespes, ne Maqedonine e Veriut dhe Shqiperi. Rezervati u deklarua ne qershor te vitit 2014 dhe perfshin nje nderth ...

Bajuvi Dupki–Dzhindzhiritsa

Bayuvi Dupki – Dzhindzhiritsa eshte nje rezerve natyre ne Parkun Kombetar Pirin, qe ndodhet ne vargun malor te panjohur ne Bullgarine jug-perendimore. Bayuvi Dupki – Dzhindzhiritsa eshte nder rezervat me te vjetra te kombit, i shpallur ne vitin 1 ...

Rezervati Ali Botush

Ali Botush eshte nje rezerve natyrore ne vargmalin e vogel malor te Slavyanka, qe ndodhet ne kufirin midis Bullgarise dhe Greqise. Rezerva ze pjesen veriore te malit qe shtrihet brenda territorit te Bullgarise dhe merr emrin e saj nga emri i vjet ...

Linja Mbrojtëse e Amsterdamit

Ajo perbehet nga nje rrjet fortifikatash me gjatesi 135 km qe shtrihet perreth Amsterdamit. Ne kuader te saj jane 42 kulla te vendosura ne nje distance prej 10 deri 15 km nga qendra. Secila ndertese brenda 1 km te vijes duhej te ishte bere prej d ...

Ndikimi i pandemisë COVID-19 te fëmijët

Nje permbledhje sistematike veren se femijet me COVID-19 kane efekte me te lehta dhe prognoza me te mira sesa te rriturit. Sidoqofte, femijet jane te ndjeshem ndaj sindromes inflamatore multisistemale, nje semundje sistemike e rralle por kercenue ...

Arsimi terciar

Arsimi terciar i njohur gjithashtu edhe si arsimi i nivelit te trete, i shkalles se trete ose arsimi pas arsimit sekondar, eshte niveli arsimor qe fillon pas perfundimit te nje shkolle qe ofron nje arsim te mesem. Per shembull, ne perkufizimin e ...

Ishulli Hashima

Ishulli Hashima eshte nje ishull i braktisur qe gjendet rreth 15 kilometra nga qyteti i Nagasaki, ne jug te Japonise. Eshte nje nga 505 ishujt e pabanuar ne Prefekturen Nagasaki. Karakteristikat me te dukshme te ishullit jane ndertesat e saj te b ...

Tikal

Tikal eshte nje qytet antik, i cili ka te ngjare te quhej Yax Mutal, i gjetur ne nje pyll shiu ne Guatemala. Eshte nje nga vendet me te medha arkeologjike dhe qendrat urbane te civilizimit parakolumbian Maja. Ajo eshte e vendosur ne rajonin arkeo ...

Rezervat strikt natyror

Rezervat strikt natyror ose zone e natyres se eger eshte kategoria me e larte e zonave te mbrojtura te natyres nga Komisioni Boteror per Zonat e Mbrojtura, nje organ i cili eshte pjese e Bashkimit Nderkombetar per Ruajtjen e Natyres. Keto zona te ...

Idajet Hoxha

Idajet Hoxha u lind ne 1938 ne Terbaç te Vlores. Studioi per Marredhenie Nderkombetare ne Moske. U kthye ne Shqiperi me prishjen e marredhenieve ne vitin 61. Ka punuar si oficer i Sigurimit te Shtetit ne Kukes, Peshkopi, Fier e Tirane. Ne vitin 1 ...

Çaji malit

Çaji malit latinisht Sideritis raeseri Boiss. et Heldr. Hemikriptofite. Bime shumevjecare e hirte ose leshtore e bardhe, 10-15. Gjethet e poshtme 10-60 x 6-20 mm, gjatore deri ne vezake te permbyseta, te plota, ureza-ureza ose dhembeza dhembeza. ...

Festucopsis serpentini

Festucopsis serpentini Malderis, Bot, Your.Linn.Soc, 76:317. Hemikriptofite. Bime barishtore shumevjecare, tufore, kercejte deri ne 40cm. Gethet deri ne 12cm x 0.5mm, fillngjashme, kreshtake, te perveshura ose te palosura per se gjati, pushepak n ...

Cistus albanicus

Cistus albanicus E.F Warburg ex Heywood, Feddes Repert 79:50. Nanofanerofite. Shkurrez deri ne 25m. Deget e reja me qime yjore dhe me qime te thjeshta te gjata. Gjethet eliptike, te gjelberta, leshtore me qime te gjata te thjeshta dhe yjore 1.5-7 ...

Tis

Tis, latinisht Taxus baccata L.,Sp.Sl. 1040 eshte shkurre ose dru deri ne 15-20 m, me kurore piramidore te gjere. Deget te kembyera ne menyre te çrregullt. Halat vizake, me majuce, perposh me dy rriptha gojezash te blerta te zbehta, persiper te b ...

Universiteti i Mjekësisë, Tiranë

Universiteti i Mjekesise, Tirane eshte nje Universitet Publik ne Tirane, Shqiperi, i cili eshte i orientuar ne shkencat e mjekesise dhe te shendetit. UMT gezon nje reputacion te mire akademik dhe shkencor duke ofruar ekspertizen me te mire ne fus ...

Piro Dishnica

Piro Dishnica ka qene minister i financave te Republikes se Shqiperise. Ka kryer studimet e larta tek Fakulteti i Ekonomise, Univeersiteti i Tiranes per Ekonomi Industriale. Gjate periudhes 1981-1994 ka qene bashkepunetor tekniko-shkencor ne Inst ...

Ker Sadria

Ker Sadria ishte nje atdhetar dhe luftetar i njohur ne Kosove, pjesemarres ne levizjen antiosmane per pavaresi, ne perpjekjet per çlirim nga zgjedha serbo-malazeze e per bashkim kombetar, si dhe per demokratizimin e Shqiperise.

Gezim Mara

Gezim Mara -, ishte Ekonomist shqiptar, Profesor Universiteti, Doktor Shkencash, autor i disa teksteve dhe librave universitare si dhe bashkehartues dhe redaktor shkencor i Fjalorit Shumegjuhesh te Termave te Transportit. U nda nga jeta ne moshen ...