ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 332

Elefanti afrikan

Elefanti afrikan eshte nje gjini qe perfshin dy lloje elefantesh te gjalle, elefantin afrikan te savanes dhe elefantin me te vogel pyjor afrikan. Te dy jane barngrenes shoqeror me lekure gri, por ndryshojne ne madhesine dhe ngjyren e dhembeve te ...

Markë njerëzore

Marke njerezore eshte procesi me te cilin nje shenje, zakonisht nje simbol ose model zbukurimi, digjet ne lekuren e nje personi te gjalle, me qellimin qe mbresa qe rezulton ta beje te perhershme. Kjo kryhet duke perdorur nje hekur te nxehte ose s ...

Lindiwe Majele Sibanda

Lindiwe Sibanda Majele eshte nje akademike nga Zimbabue dhe nje studiues ne politiken bujqesore afrikane. Ajo eshte Kryeshefe Ekzekutive i Rrjetit te Analizes se Politikave te Ushqimit, Bujqesise dhe Burimeve Natyrore, nje organizate nder-organiz ...

J. Nozipo Maraire

J. Nozipo Maraire eshte nje mjeke, sipermarrese dhe shkrimtare nga Zimbabue. Ajo eshte autore e Zenzele: Nje leter per vajzen time. Romani u botua ne vitin 1996, ishte "Libri i njohur i vitit" nga gazeta New York Times dhe nje bestseller i Boston ...

Loteria e larmishme elektronike e vizave amerikane

Loteria e larmishme elektronike e vizave amerikane apo Electronic Diversity Visa Lottery ose Diversity Immigrant Visa Program eshte nje program i miratuar nga kongresi i Shteteve te Bashkuara te Amerikes, qe u ben te mundur marrjen e nje karte te ...

Fox

Megan Fox, aktore amerikane Matthew Fox, aktor amerikan Samantha Fox, kengetare dhe fotomodele britanike Vivica Fox, aktore amerikane Michael J. Fox, aktor amerikan

Fútbol de Primera Lojtari i Vitit

Fútbol de Primera Lojtari i Vitit, njohur me pare si Honda Lojtari i Vitit, zgjedh lojtarin me te mire te kombetares amerikane te futbollit, i zgjedhur nga mediat sportive kombetare. Ky çmim u krijua nga Fútbol de Primera ne vitin 1991. Hugo Pere ...

Uncle Sam

Uncle Sam eshte personifikimi kombetar i Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe, veçanerisht i qeverise amerikane. Perdorimi i pare i shprehjes daton qe nga Lufta e vitit 1812 dhe me sa duket u emerua pas Samuel Wilson. Zakonisht paraqitet si nje ...

BitTorrent (kthjellim)

BitTorrent mund te jete: BitTorrent client, nje program qe shkarkon fajlla duke perdorur protokollin BitTorrent. BitTorrent, Inc., nje koorporate amerikane qe zhvillon teknologjine e distribuimit te materialit nepermjet Internetit, e bazuar ne pr ...

Shenja e dollarit

Shenja dollarit apo peso eshte nje simbol perdorur kryesisht per te treguar te njesi te ndryshme monetare siq jane peso dhe dollar ne mbare boten. Simboli mund te kete nje ose dy goditje vertikale. Shenja e pare eshte vertetuar ne Britanike, Amer ...

Eleanor Roosevelt

Ana Eleanor Roosevelt ishte nje politikane, diplomate dhe aktiviste amerikane. Ajo ishte Zonja e Pare e Shteteve te Bashkuara e cila sherbeu me se gjati, duke mbajtur postin e saj nga marsi i vitit 1933 deri ne prillin e vitit 1945, gjate kohes s ...

Joan Berkowitz

Lindur ne Brooklyn, New York, Berkowitz mori pjese ne PS 42, shkollen 9 vjepare John Marshall dhe shkollen e mesme Midwood. Ajo krijoi nje projekt shkencor qe analizonte harta te motit nga New York Times per te studiuar levizjen e modeleve te mot ...

Operacioni Libelle

Permes ketij operacioni brenda rreth 12 oreve, ushtaret e Bundeswehr-it evakuan me 14 mars 1997 shtetasit gjermane dhe te huaj te cilet gjendeshin te ngujuar nga trazirat dhe perplasjet e armatosura ne Shqiperi. Gjendja ne Shqiperi sidomos gjate ...

Yamato (luftanije japoneze)

Yamato ishte anija kryesore e klases se saj te luftanijeve te ndertuara per Marinen Perandorake Japoneze pak para Luftes se Dyte Boterore. Ajo dhe anija e saj binjake, Musashi, ishin anijet luftarake me te renda dhe te armatosura me force te nder ...

Beteja e Ditës së Mateut

Beteja e Dites se Mateut u luftua afer Viljandi me 21 shtator 1217 gjate Kryqezates Livonian. Kundershtaret ishin gjerman kryqtare te rendit te Vellezerve te Shpates me Livonian dhe Latgalian aleate dhe nje ushtri prej 6000 Estonise njerezve nga ...

Ibukun Awosika

Ibukun Abiodun Awosika eshte nje manjate biznesi nigeriane, autor dhe motivuese. Ajo aktualisht punon si Kryetare e Bankes se Pare te Nigerise.

Rezistenca gjermane ndaj nazizmit

Rezistenca gjermane ndaj nazizmit ishte kundershtimi nga individe dhe grupe ne Gjermani ndaj regjimit nazist midis viteve 1933 dhe 1945. Disa prej tyre u perfshine ne rezistence aktive, perfshire perpjekjet per te hequr Adolf Hitlerin nga pushtet ...

Traktati i Paqes në Moskë (1940)

Traktati i Paqes ne Moske u nenshkrua nga Finlanda dhe nga Bashkimi Sovjetik me 12 mars 1940, dhe ratifikimet u kembyen me 21 mars. Kjo shenoi fundin e luftes 105-ditore te dimrit, mbi te cilen Finlanda i dha zonat kufitare Bashkimit Sovjetik. Tr ...

Hinokitioli

Stampa:Chembox PubChem Hinokitioli eshte nje monoterpenoid natyral qe gjendet ne drurin e pemeve te familjes Cupressaceae. Eshte nje derivat i tropoloneve dhe nje prej thujaplicinave. Hinokitioli perdoret gjeresisht ne produktet e kujdesit dhe tr ...

Octopussy

Oktopidhi eshte nje film spiun i vitit 1983 dhe i trembedhjeti ne serine James Bond prodhuar nga Eon Productions; ishte i gjashti qe ylli Roger Moore si agjent fiktiv MI6 James Bond. U drejtua nga John Glen dhe skenari u shkrua nga George MacDona ...

Carte Blanche (roman)

Carte Blanche eshte nje roman shkruar nga Jeffery Deaver, botuar ne Mbreterine e Bashkuar nga Hodder & Stoughton me 26 maj 2011 dhe u leshua ne Shtetet e Bashkuara nga Simon & Schuster me 14 qershor 2011.

Secret Intelligence Service

Secret Intelligence Service eshte sherbimi sekret i jashtem britanez i zbulimit. SIS eshte zakonisht me i njohur me emrin MI6, apo thjeshte Secret Service, sherbimi sekret. MI6 do te thote "Military Intelligence, Section Six", shqip, Zbulimi Usht ...

Sheshi Trafalgar

Sheshi Trafalgar eshte nje shesh publik ne Qyteti i Westminster, Central London, e ndertuar rreth zones se quajtur Charing Cross. Sheshi mori emrin pas ngjarjes Beteja e Trafalgarit, nje beteje qe ndodhi me 21 tetor 1805 jashte bregdetit te Kepit ...

Klonimi

Klonim quhet perdorimi i teknikave artificiale qe nuk i perkasin riprodhimit gjinor me ane te cilave nga nje person unik do te rriten nje grup i qelizave te gjalla.

Shpërbërja e Çekosllovakisë

Shperberja e Çekosllovakise qe hyri ne efekt me 1 janar 1993, ishte ndarja e vete-percaktuar e republikes federale te Çekosllovakise ne vendet e pavarura te Republikes Çeke dhe Sllovakise. Keto politika pasqyruan Republiken Socialiste Çeke dhe Re ...

Salih Kabashi

Salih Kabashi 1947 ishte disident i njohur, aktivist dhe i perndjekur politik shqiptar. Eshte botues, gazetar, udhepershkrues e reporter. Shkrimet e para, poezi e skica, i ka botuar te shtojca per femije e gazetes "Rilindja" te Prishtines qyshse ...

Të përgjithshme/Dreny

Sali Ram Berisha aktualisht eshte kryeminister i Republikes se Shqiperise. Njihet si presidenti i pare i zgjedhur nga nje parlament i zgjedhur me zgjedhje te lira demokratike i Shqiperise ne vitet 1992-1997. Sali Berisha ishte mjek kardiolog, pro ...

Federata e Futbollit të Bangladeshit

Federata e Futbollit te Bangladeshit ose BFF eshte organ qeverises e futbollit ne Bangladesh. Organizata e cila menaxhon ndeshjet e futbollit. Federata e Futbollit te Bangladeshit poashtu organizon skuadren perfaqesuese te Bangladeshit dhe kombet ...

Kombëtarja shqiptare nën-19 e futbollit

Kombetarja shqiptare nen-19 e futbollit eshte ekipi kombetar nen-19 i Shqiperise dhe kontrollohet nga Federata Shqiptare e Futbollit. Ekipi garon ne kualifikueset e UEFA Kampionatit Evropian nen-19 te futbollit dhe te FIFA Kupes se Botes nen-20, ...

Liga e tretë e futbollit maqedonas

Liga eshte e ndare ne pese rajone: Liga e trete - Perendim, Liga e trete - Jugperendim, Liga e trete - Veri, Liga e trete - Juglindje dhe Liga e trete - Qender. Ne fund te sezonit, pese kampionet e regjioneve sigurojne renditje ne Ligen e dyte. D ...

Vrasja e Gramoz Palushit

Vrasja e Gramoz Palushit ndodhi me 4 shtator 2004 ne Tsilivi, nje fshat ne Zakynthos te Greqise, kur 20 vjeçari shqiptar Gramoz Palushi, i cili po festonte fitoren e kombetares shqiptare ndaj asaj greke, u vra nga nje grek gjate nje sherri qe pla ...

Stadiumit Kombëtar i Kosovës

Sadiumi Kombetar eshte nje stadium i futbollit ne Kosove. Do jete stadiumi ri i Perfaqesueses kosovare te futbollit. Stadiumi do te kete nje kapacitet rreth 30.000 ulesesh.

Sezoni 2018-19 i KF Drita

Sezoni 2018-19 ishte sezoni i 19-te radhazi i Klubit Futbollistik Drita ne futbollin kosovar. Drita do te jete e perfshire ne Superligen e Kosoves dhe Kupen e Kosoves.

Historia e Manchester United

Klubi i njohur si" Newton Heath LYR FC ” u themelua me 1878 nga disa punetore hekurudhe. Emri shpejt iu shkurtua ne Newton Heath dhe filluan te therriteshin nga tifozet si The Heathens. Klubi i beri balle falimentit ne vitit 1902 fale John Harry ...

FC Term

Term FC FC Term Tirana FC Term Tirana eshte nje ekip futbolli qe eshte i vendosur ne Tirane, Shqiperi. Ata aktualisht luajne ne Kategorine e Dyte Shqiptare, Grupi B. FC Term gjithashtu ka skuadra akademi, veçanerisht ekipet U-19 dhe U-17.

Derbi më i vjetër shqiptar

Derbi me i vjeter shqiptar quhen ndeshjet e ndersjellta mes rivaleve Tirana dhe Vllaznia, dy nga klubet me te vjetra ne Shqiperi. Ky eshte derbi me jetegjate ne Kategorine Superiore te futbollit ne Shqiperi. Dy klubet nuk jane ndeshur kurre ne Ka ...

Derbi I

Derbi I ose Derbi i madh quhen ndeshjet e ndersjellta mes ekipeve te KF Tirana dhe FK Partizani, rivaleve me te medhenj te kryeqytetit shqiptar ne Shqiperi. Perplasjet mes ketyre dy klubeve kane vazhduar per shume vjet dhe thuajse gjithmone kane ...

Derbi II

Derbi II ose Derbi i Vogel quhen ndeshjet e ndersjellta mes ekipeve te Tiranes dhe Dinamos, dy klubeve me te suksesshme ne Shqiperi dhe dy klubeve te kryeqytetit. Ky eshte nje nga derbet me jetegjate ne kategorine superiore te futbollit shqiptar. ...

Kategoria superiore 1939

Besnik Dizdari: Kapitulli i Pare: "Kampionati shqiptar i foot-ballit do te filloje sivjet me 1 korrik". Frontespici i bashkangjitur ketu, i shtypit te asaj kohe, pra i vitit 1939, flet qarte. Veshtroni se si eshte emertuar: "Kampionati shqiptar i ...

KF Kika

Ne vitet 1992 dhe 1993 KF "Kika" zhvilloj ndeshjet ne grupin e Ferizajit, zuri vendin e pare ne tabele, pas ndeshjes finale me KF" Trepça" nga Mitrovica humbi per t’u pajtuar me vend te dyte. Fillimisht ka garuar ne Ligen e Qarkut te Anamoraves. ...

KF Lepenci

Shkendijat e para fudbollistike ne anen tone ndriçuan qysh gjate Luftes se Dyte Boterore dhe ate ne vitet 1942-1943 djelmoshat kaçanikas luanin futboll me ushtaret bullgar. Nderkaq ne vitin 1945 menjehere pas çlirimit, lindi Klubi i futbollit te ...

Liridon Krasniqi

Me 9 Prill 2015, Krasniqi nenshkroi nje kontrat me ekipin e malaizise Kedah. Golin e pare e shenoi kunder Negeri Sembilan duke arritur fitoren me 2-1 ne 17 Prill 2015. Ne pergjithesi ai shenoi 5 gola dhe 9 asista dhe ndihmoi Kedah te fitoj titull ...

Shqipëria në Lojrat e Mesdheut 2005

Atletik Femrat 400 meter Klodiana Shala Boks Meshkuj’t Not – 51 kg Artur Gavoçeja Artur Muedini Meshkujt pesha e lete – 69 kg Meshkujt pesha e rende + 91 kg Nelson Hysa Rowing Femrat skulla e vetme Ilda Theka Swimming Klajd Vrahoriti Kompeticioni ...

MC5

MC5 ishte nje grup muzikor amerikan nga Lincoln Park, Michigan i zhanrit rock, i formuar ne vitin 1964. Anetaret fillestare ishin kengetari Rob Tyner, kitaristet Wayne Kramer dhe Fred Sonic Smith, basisti Michael Davis, dhe bateristi Dennis Thomp ...

Programimi ne internet

Rruge tjeter per formatizimin te dhenave duke e perdorur XHTML-in eshte perdorimi i tabelave, te cilat i organizojne te dhenat ne rreshta dhe kolona. Te gjitha tagjet dhe tekstet qe perfshihen brenda tabeles duhet te vendosen brenda tagjeve: dhe ...

Lista e lojtarëve numër një në botë snooker

Ka pasur tre sisteme te rangut ne snooker profesionale qe nga viti 1975, te cilet kane pare njembedhjete lojtare qe mbajne renditjen numer nje: Ray Reardon, Cliff Thorburn, Steve Davis, Stephen Hendry, John Higgins, Mark Williams, Ronnie OSulliva ...

Rexhep Ajvazaj

Rexhep Ajvazaj lindi me 02 Dhjetor 1964 ne fshatin Kopernica, Komuna e Dardanes Kosove, hapat e pare per te shkuar ne shkoll i filloi nga viti 1971 duke filluar nga klasa e pare deri ne klasen e katert te shkolles fillore "Skenderbeu" ne fshatin ...

Snooker

Snooker eshte nje sport bilardo qe ka origjinen midis oficereve te ushtrise britanike te vendosur ne Indi ne gjysmen e dyte te shekullit te 19-te. Luhet ne nje tryeze drejtkendeshe te mbuluar me nje lecke te gjelber, me vrima ne secilen nga kater ...

Dita e Shëndetit dhe Sportit

Dita e Sportit, me pare Dita e Shendetit dhe Sportit, eshte nje feste kombetare ne Japoni qe mbahet çdo vit ne te henen e dyte te tetorit. Perkujton hapjen e Lojerave Olimpike Verore te vitit 1964 te mbajtura ne Tokio, dhe ekziston per te promovu ...

Pipistrel

Pipistrel d.o.o Ajdovščina eshte nje prodhues slloven i avioneve te lehte, i themeluar ne vitin 1989 nga Ivo Boscarol dhe me qender ne Ajdovščina. Objektet e saj jane te vendosura ne Ajdovščina, Slloveni dhe afer qytetit te Gorizia, Itali. Deri n ...