ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 339

Trupat e Sistemit Diellor

Sistemi diellor eshte sistem i organizuar planetesh, te cilet sillen rreth Diellit. Sistemi diellor eshte nje sistem planetar i perbere nga trupa qiellore te ndryshem qe mbahen ne orbita nga forca e gravitetit te yllit tone, Diellit. Eshte i perb ...

Reparacionet e luftës

Demshperblime te Luftes te beje me kompensimin monetar per qellim per te mbuluar demet apo lendim gjate nje lufte. Ne pergjithesi, demshperblime te luftes termi i referohet parave ose mallrave, dhe jotransferet e prones apo aneksimin e tokes.

Deklarata e Pavarësisë së Shqipërisë

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Deklarata e Pavaresise se Shqiperise. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Shpallja e Pavaresise se Shqipe ...

Fakti

Fakti eshte nje deshmi, ngjarje a veprim qe ka ndodhur ne te vertete, qe eshte ne perputhje me realitetin objektiv dhe me prova mund te deshmohet se eshte e vertete. Per shembull, "kjo fjali permban fjale" eshte nje fakt gjuhesor, dhe "dielli esh ...

Kantoni Heuchin

Kantoni Heuchin frengjisht: Canton dHeuchin eshte nje kanton ne departamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-Calais ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Heuchin. Ka siperfaqe 187.45km 2 dhe popullsi 9851 banore.

Mleti

Mleti eshte ishulli me jugor dhe me i madh i Adriatikut ne rajonin Dalmacia te Kroacise. Parku Kombetar perfshin pjesen perendimore te ishullit, Veliko jezero, Malo jezero, Soline Bay dhe nje brez deti 500 m te gjere nga kepi me i spikatur i Mlet ...

Bashkimi Afrikan

Bashkimi Afrikan eshte nje bashkim kontinental i perbere nga te 55 vendet ne kontinentin afrikan, duke u shtrire pak ne Azi nepermjet gadishullit Sinai ne Egjipt. Ajo u krijua me 26 maj 2001 ne Addis Abeba, Etiopi dhe filloi me 9 korrik 2002 ne A ...

Ping

Ping eshte komanda e IP protocol e cila te ndihmon me nje pergjigje me te tregu sa po merr paketa. Kur te merr paket te pergjigjet ne ping. Mundet me u mat koha e cila eshte e oligushme te shkoj deri tek pranuesi dhe te kthehet prape. Kjo kohe ma ...

Xhamia Karamanli (Tripoli)

Xhamia Karamanli eshte nje xhami e rendesishme e cila ndodhet ne pjesen e vjeter te kryeqytetit, Tripoli, Libi. Eshte quajtur Karamanli sepse eshte ndertuar nga ana e Ahmet Karamanli ne vitin 1736. Kjo eshte nje xhami hanefite, me qasje ne tri an ...

Sistemi evropian për grumbullim dhe transfer të kredive

Sistemi evropian per grumbullim dhe transfer te kredive eshte nje standard per krahasimin e arritjeve ne studime dhe performances se studenteve te arsimit te larte neper Bashkimin Evropian dhe vendet e tjera evropiane qe bashkepunojne ne kete fus ...

Masakra e Universitetit te Teksasit

Masakra e Universitet te Teksasit ndodhi ne Austin,Texas me 1 gusht 1962 kur i student Charles Whitman hapi zjarr nga kulla e Universiteti te Teksasit dhe vrau 16 persona dhe plagosi 32 te tjere me vone polica e vrau Charles Whitman i cili para s ...

Cuando seas mia

Cuando seas mía eshte nje version ri i telenoveles kolumbiane "Café con aroma de mujer" prodhuar nga TV Azteca ne vitin 2001 dhe pati nje shikim prej 32 % ne ate kohe, pra shifer goxha e larte. Ka si regjizor Martin Barraza dhe skenarist Fernando ...

Kohët e Errëta

Koha e hereshme e Mesjetes te Europes Jugore rreth viteve 500 deri 1000 Kohet e Erreta historiografi, koncepti i periodes se ashtuquajtur "Terri intelektual" qe supozohet se ka ndodhur ne Europe ne percjellje me renien e Perandorise Jugore Romake ...

Njohuri historike mbi zhvillimin e gjeometrisë

Njohuri historike mbi zhvillimin e gjeometrise Shkrimi I pare qe permban fakte te thjeshta gjometrike eshte gjetur ne Egjipt dhe eshte I shek. XVII p.e.s. Ne te permbanhen rregullat e njehsimit te syprinave te disa figurave dhe vellimeve te disa ...

Sëmundjet e trashëgueshme

Semundjet e trasheguara, ose semundjet gjenetike, jane semundje qe transmetohen nga njeri brez ne tjetrin. Semundjet gjenetike jane aktualisht te pasherueshme, mbasi shkenca akoma nuk eshte ne gjendje te korrigjoje defektin, edhe pse ekzistojne k ...

Mediumet transmetuese

Ne kete punim do te flasim per mediumet transmetuese fizike. Ne fillim te punimit do te njihemi ne menyre te pergjithshme per mediumet transmetuese. Pastaj, do te ceken vetite themelore te mediumeve transmetuese, ndarjen e mediumeve, dhe pershkri ...

Merienda

Merienda eshte nje ushqim i lehte ne Evropen Jugore, veçanerisht Spanja, Portugalia, Andorra dhe Italia, si dhe Amerika Hispanike, Filipinet dhe Brazili. Zakonisht hahet pasdite ose per brunch, ploteson hendekun e vaktit midis kohes se mesdites d ...

Dj Iljano

Ylli Shaha j njohur ndryshe si Dj Iljano eshte nje DJ dhe producent.Ai e filloi karrieren ne vitin 2006 ku se bashku me disa miqte e tij krijuan labelin e quajtur Baba Records. Ne po te njejtin vite Iljano filloi eksperiencen si DJ ne te gjitha d ...

Kyçet tek njeriu

Ne nyjet e skeletit,kockat levizin ndaj njera-tjetres gjate gjithe kohes. Por kockat e kyçeve ne skeletin tone levizin prane njeri-tjetrit gjate gjithe kohes pa u gerryer. Fundet e kockave tuaja jane te veshura me ind kercor te qendrueshem,per t’ ...

Telegram (program kompjuterik)

Telegrami eshte nje program kompjuterik per shkembimin e shpejte te mesazheve elektronike, i cili fokusohet ne privatesine e perdoruesve. Ai eshte program multiplatformor, qe do te thote qe funksionon ne platforma te tilla si Android, iOS, Window ...

Ann Linde

Ann Linde, Ministre e Jashtme e shtetit te Suedise qe nga 10 Shtatori 2019 dhe kryetarja ne detyre e OSBE qe nga 1 Janari 2021, vend i lene ky nga Kryeministri dhe Ministri i Jashtem i Republikes se Shqiperise Z. Edi Rama.

Tuneli Tiranë-Elbasan

Tuneli i Krrabes eshte nje tunel autostrade ne Shqiperi. Ndodhet ne autostraden A3 midis Tiranes dhe qytetit te Elbasanit, ne pjesen qendrore te saj. Autostrada eshte pjese e Korridorit 8. Tuneli ndodhet rreth 13 km larg qytetit te Tiranes dhe rr ...

Lista e viteve në filmin shqip

para - 1952 1952-1959 1960-1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999

Kyle Larson

Kyle Miyata Larson eshte nje profesionist vrapues amerikan te makinave te cilet konkuruan ne NASCAR Cup Series. Larson u bashkua me ekipin Chip Ganassi Racing nga sezoni 2014 deri ne fillim te sezonit 2020 me numrin e makinave 42. ne kete ekip, a ...

UEFA Euro 2020

Kampionati Evropian UEFA 2020, zakonisht i referohemi si UEFA Euro 2020 ose edhe me thjeshte Euro 2020, do te jete Kampionati Evropian i 16-te per ekipet kombetare te futbollit te meshkujve i organizuan nga UEFA.

Rafineria e Ballshit

Uzina e Perpunimit te Thelle te Naftes ne Ballsh nisi nga puna ne vitin 1978. Rafineria ze vend ne nje siperfaqe prej 90 ha dhe linjat e saj kryesore jane dy: perpunimi i lendes se pare dhe sigurimi i nenprodukteve te naftes nga pikepamja sasiore ...

Unioni Astronomik Ndërkombëtar

Unioni Astronomik Nderkombetar eshte nje organizate nderkombetare e astronomeve profesioniste, nga niveli PhD dhe me tej, aktive ne hulumtimet profesionale dhe armimin ne astronomi. Ajo vepron si autoritet i njohur nderkombetarisht per caktimin e ...

Elton Debreshi

Elton Debreshi lindi me 5 gusht 1989 ne Koder Dan, ne Bulqize. Ai eshte kandidat i pavarur per deputet ne qarkun e Dibres, minator dhe kryesindikalist.

Shtetet baltike

Shtetet baltike eshte nje term gjeopolitik, zakonisht perdoret per te grupuar tre shtetet sovrane ne Evropen Veriore ne bregun lindor te Detit Baltik: Estonine, Letonine dhe Lituanine. Termi nuk perdoret ne kontekstin e zonave kulturore, identite ...

Kampionati Evropian i Peshëngritjes

Kampionati Evropian i Peshengritjes eshte nje eveniment sportiv i organizuar nga Federata Evropiane e Peshengritjes. Rregullisht mbahet qe prej vitit 1896. Nga vitet 1988 deri ne 1997 jane mbajtur dy takime te ndara, njeri per meshkuj tjetri per ...

Halit Ibrahimi

Halit Ibrahimi ka lindur me 14 prill te vitit 1971 ne Prishtine, ku edhe e ka kryer shkollimin fillor, te mesem dhe universitar. Ka diplomuar ne Fakultetin e Mjekesise te Universitetit te Prishtines ne nentor te vitit 1997. Ne korrik te vitit 201 ...

Muzeu Guggenheim në Bilbao

Muzeu Guggenheim ne Bilbao eshte nje muze i artit modern dhe bashkekohor, projektuar nga arkitekti kanadezo-amerikan Frank Gehry, i ndertuar ne Bilbao, rajon Baske i Spanjes. Muzeu u peruruar ne 18 tetor te vitit 1997 nga ish - Mbreti Juan Carlos ...

Shumzim Krasniqi

Shumzim Krasniqi 02.10.1965 Prishtine Te arriturat dhe rezultatet ne sportin e Karatese 1979 Fillimi i marrjes me karate ne Sh.f.Faik Konica ish Acamoroviç Klubi i Karatese" Prishtina” te cilin atebote e udheheqte z.Ekrem Taraku. Ne vitin 1984 Sh ...

Melaim Damzi

Shkollen 8-vjeçare e kreu ne Luzni te Dibres, te mesmen ne qytetin e Bulqizes dhe studimet e larta ne Fakultetin e Mjekesise ne Tirane, gjate viteve 1986-1991, ku eshte diplomuar per mjekesi te pergjithshme. Ne vitet 1997-2001 ka kryer specializi ...

Nicolae Filip

Nicolae Filip ka lindur ne fshatin Sofje, Bălti ne nje familje fermeresh. Ai ishte nje ekspert ne fushen e fizikes dhe kontribuoi ne menyre te konsiderueshme ne studimin e "Perhapjes se valeve te radios ultrashort". Ai u zgjodh anetar i nderit i ...

Lufta Dhjetë Ditëshe

Lufta dhjeteditore, ose Lufta per pavaresi sllovene, ishte nje konflikt i shkurter qe pasoi shpalljen e pavaresise se Sllovenise nga Jugosllavia me 25 qershor 1991. Ajo u luftua midis Mbrojtjes Territoriale Sllovene dhe Ushtria Popullore Jugoslla ...

Beteja e Pashtrikut

Beteja e Pashtrikut ose Operacioni Shigjeta ishte nje beteje dy-javeshe ndermjet Ushtrise Çlirimtare te Kosoves me mbeshtetje te NATO-s kunder Ushtrise se Jugosllavise, e cila u zhvillua me 26 Maj te vitit 1999, gjate Luftes ne Kosove. Objektivi ...

Rezistenca gjatë Luftës së Dytë Botërore

Levizja e Rezistences gjate Luftes se Dyte Boterore ka ndodhur ne çdo vend te pushtuar nga nje shumellojshmeri e mjeteve, duke filluar nga mosbashkepunimi,dezinformimi, dhe propaganda per te fshehur pilotet e rrezuar dhe madje edhe te luftes te p ...

Zenel Haxhi Bobi

Zenel Haxhi Bobi ka lindur ne Lubeniq te pejes ne vitin 1913.nga nje familje e njohur nacjonaliste.Kulla e kesaj familjeje ishte bere symbol I mikpritjes shqiptare.Dinte shkrim –lexim ne gjuhen shqipe Kishte nje vajze.gjylen shume ri ishte angazh ...

Metelkova

Metelkova eshte nje qender autonome shoqerore dhe kulturore ne qendren e qytetit te Lubjanes, kryeqytetit te Sllovenise. Dikur, kjo zone ishte seli ushtarake e Ushtrise se Perandorise Austro-Hungareze, me pas ajo u be selia sllovene e Ushtrise Ko ...

Cung Tahiri

ÇUNG TAHIRI I VUTHAJVE Me rastin e 60 vjetorit te vrasjes Nuk besoj se ka fshat ne trojet shqiptare qe eshte i njohur sa fshati gjegjesisht krahina e VUTHAJVE? Ne çdo vend, kudo qe ndodhesh te pyet ndokush se nga je, e i thua se je nga Vuthajt, t ...

Republikat e Bashkimit Sovjetik

15 republikat e bashkuara ne unionin sovjetik nga 1956 deri me 1991: Republikat e Bashkimit Sovjetik ose Republikat Unionit te Bashkimit Sovjetik ishin proto shtetete etnikisht te bazuara drejtperdrejt ne Qeverine e Bashkimit Sovjetik. Per shumic ...

Gracie Films

Gracie Films eshte kompani produksioni per film dhe televizion e bazuar ne Kaliforni, themeluar nga James L. Brooks ne vitin 1986. Kompania ka prodhuar shume filma dhe seri televizive te shperblyera, perfshire Broadcast News, Jerry Maguire, dhe m ...

Laura Morante

Morante ka lindur ne Santa Fiora, provinca e Grosseto Tuskani. Fillimisht nje kercimtare, Morante e nisi karrieren e saj te aktrimit ne skene ne moshen 18 vjeçare, ne kompanine teatrore te Carmelo Bene. Ajo beri debutin e saj si aktore ne Oggetti ...

Stacioni hekurudhor

Stacioni hekurudhor ose stacioni i trenit eshte nje objekt e transportit hekurudhore ose zone ku ndalen trenat rregullisht per te ngarkuar ose shkarkuar pasagjeret ose mallrat ose qe te dyja. Ajo ne pergjithesi perbehet nga te pakten nje platform ...

Renis Gjoka

Karriera e Renis Gjokes nisi ne skenen e" Top Fest 2”, ne vitin 2004 kur ishte 17 vjeç, por muzika e ka shoqeruar qe ne femijeri. Talenti duket se eshte i trasheguar nga xhaxhai i tij Aleksander Gjoka, i cili eshte dhe mbeshtetesi me i madh. Gjok ...

Lind Islami

LIND ISLAMI Lind Islami lindi me 3 prill 1992 ne Peje.Eshte djali i kengetarit Bedri Islami.Ne vitin 2004 pra ne moshen 12 vjeçare ka marre pjese ne spektaklin "Gjeniu i vogel" ku ka fituar nje nga vendet e treta.Po ne ate moshe ka marre pjese ne ...

Festina Mejzini

Festina Mejzini u lind me 28.11.1993 Gjakova tashme ka nisur rrugetimin drejt suksesit pertej skenes shqiptare. Festina njofton per nje bashkepunim te ri me nje producent te njohur suedez, qe do ta lajmeroje publikisht se shpejti." Eshte gjeja me ...

Makrobiotika

Nje menyre per jete te shendetshem dhe te lumtur Per te gjithe ne eshte e njohur se, stergjyshet tane kane qene shume me te shendosh se ne, se kane pasur kualitet shume me te larte mendor dhe fizik, edhepse mjekesia e kohes se tyre nuk ka qene ne ...

Ornela Bregu

Ornela Bregu eshte nje kengetare e njohur dhe muzika ku identifikohet me shume eshte ajo pop. Jemi njohur heret me Ornela Bregun, bukuroshen e buzeqeshur shqiptare qe prej shume vitesh na ka dhene mundesine ta shohim nga ekrani, qofte duke kendua ...