ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 340

Manastiri

Fjala Manastir ka keto kuptime: Manastiri Perlep - Fshat ne Perlep, Maqedoni Manastiri qytet - Qyteti i dyte me i madh ne Maqedoni Manastiri Feja Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Manastiri. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ...

Njësitë administrative të Maltës

Malta eshte ndare ne nivelin te pare ne qarqe, ne nivelin te dyte ne rrethe dhe ne niveln te trete ne keshille komunale. Keto jane listat: Rrethet e Maltes 6 rrethe Qarqet e Maltes 3 qarqe Komunat e Maltes 68 komuna

Njësitë administrative të Çekisë

Çekia eshte ndare ne nivelin te pare ne rajone, ne nivelin te dyte ne rrethe dhe ne nivelin te trete ne komuna. Keto jane listat: Komunat e Çekise 6249 komuna Rajonet e Çekise 14 rajone Rrethet e Çekise 73 rrethe

Njeri i fjalës

Njeri i fjales eshte mirenjohje, levdate shoqerore-popullore per individet e njohur nga rrethi si njerez qe qendrojne pas fjales se thene ndonje individi apo shoqerise ne pergjithesi. Kjo mirenjohje apo lavdate varesisht nga momenti dhe qellimi i ...

Neptun Albania

Neptun eshte rrjeti me i madh i pajisjeve elektronike ne Shqiperi dhe nder kompanite me rritjen me te madhe ne rajonin e Ballkanit Perendimor. Neptun ofron shitje me pakice te produkteve elektronike nga TV dhe kompjutera deri ne pajisje elektrosh ...

Çesme

Çesme eshte nje qyteze bregdetar dhe qendra administrative e rrethit me te njejtin emer ne skajin me perendimor te Turqise, ne nje kep ne maje te gadishullit qe mban gjithashtu te njejtin emer dhe qe shtrihet ne brendesi per te formuar nje teresi ...

Zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara

Zgjedhjet ne Shtetet e Bashkuara mbahen per zyrtaret qeveritare ne nivelin federal, shteteror dhe lokal. Ne nivelin federal, kreu i shtetit te kombit, presidenti, zgjidhet indirekt nga njerezit e secilit shtet, permes nje Kolegji Zgjedhor. Sot, k ...

Mersim Pollozhani

Mersin Pollozhani, deputeti i pare pluraliste i Struges, njekohesisht themelues i PPD-se dhe per nje kohe edhe kryetari i deges se Struges, nje nga personazhet kryesor te atyre zhvillimeve kete periudhe e perkufizon si nje kohe qe ngjalli shprese ...

Kodi rrugor

Kodi Rrugor i Republikes se Shqiperise Dispozita te pergjithshme Neni 1: Parime te pergjithshme Qarkullimi i kembesoreve, mjeteve dhe/ose kafsheve ne rruge rregullohet me normat e ketij Kodi dhe aktet qe miratohen ne zbatim te tij, ne perputhje m ...

Haki Ymeri

TE DHENA BIOGRAFIKE Te HAKI YMERIT Haki Ymeri u lind me 1 janar te vitit 1937 ne qytetin e Kumanoves. Shkollen fillore dhe gjimnazin i kreu ne vendlindje me 1957. Pas kesaj filloi te punoje plot tri vjet si arsimtar, kryesisht i lendes se matemat ...

Lidhëzat në gjuhën shqipe

Lidheza eshte pjese e pandryshueshme e ligjerates, qe lidh dy gjymtyre fjalie ose dy fjali dhe shpreh marredhenie te ndryshme sintaksore mes tyre. Lidhezat, si gjithe fjalet sherbyese, nuk kane kuptim leksikor te pavarur, prandaj nuk mund te jene ...

Torii

Torii eshte nje porte tradicionale japoneze qe me se shpeshti gjendet ne hyrje ose brenda nje tempulli Shinto, ku ne menyre simbolike shenon kalimin nga kjo bote ne te shenjte. Prania e nje torii ne hyrje eshte zakonisht menyra me e thjeshte per ...

Shërbimi i pasaportës

Sherbimi i pasaportes eshte nje sherbim mikprites per folesit esperanto. Mbahet nga Organizata Boterore e Rinise Esperanto, e cila boton nje liste vjetore online dhe te printuar te njerezve brenda kultures se Esperanto te cilet jane te gatshem te ...

Fjalori i Esperantos

Fjalori i Esperanto s fillimisht u percaktua ne Unua Libro, botuar nga LL Zamenhof me 1887. Ai permbante rreth 900 fjale rrenjesore. Rregullat e gjuhes i lejojne folesit te marrin hua fjalet sipas nevojes, duke rekomanduar vetem qe ata te kerkojn ...

Fabio Strinati

Fabio Strinati lindi ne San Severino Marche, Itali, me 19 Janar 1983. Ai eshte nje poet, shkrimtar dhe esperantist Italian. Ai gjithashtu ka shkruar dhe botuar libra lutjesh dhe aforizmat.

Wikitravel

Nga fillimi i 2009 u shtrua edhe kerkesa per ta bere ne gjuhen shqipe. Deri me sot jane vetem tre perdorues qe jane te gatshem ta celin ne gjuhen shqipe. Dhe kerkohet edhe nje. Bashkohu ketu

Transporti hekurudhor në Estoni

Sistemi i transportit hekurudhor ne Estoni perbehet nga rreth 1.200 kilometra te linjave hekurudhore, nga te cilat 900 kilometra jane aktualisht ne perdorim publik. Infrastruktura e rrjetit hekurudhor eshte ne pronesi kryesisht e shtetit dhe esht ...

Fauna e Estonisë

Estonia eshte nje vend i vogel, me shume pyje qe gjendet ne Detin Baltik. Kjo eshte nje pjese e Palearctic ecozone dhe atlantike veriore detare. Estonia eshte e ndare ne mes te krahinave te Evropes Qendrore dhe Evropes Lindore te Regjionit Circum ...

Uusimaa Lindore

Uusimaa Lindore ishte nje rajon ne Finlande, deri kur u bashkua me rajonin Uusimaa me 1 janar, 2011. Ky rajon kufizohej me Uusimaa, Päijänne Tavastia, dhe Kymenlaakso.

Lumi Aura (Finlandë)

Aura eshte nje lum ne jug-perendim te Finlandes. Burimet i ka ne qytetin Oripää, dhe rrjedh neper Pöytyä, Aura dhe Lieto para se te derdhet ne Detin Arkipelag ne mes te qytetit Turku. Ujerat e lumit Aura jane ngjyre kafe. Gjatesia e pergjithshme ...

Smörgåstårta

Smörgåstårta eshte nje pjate me origjine suedeze e njohur ne Suedi, Estoni, Finlande dhe Islande. Eshte nje torte e kendshme qe eshte e ngjashme me nje sanduiç, por me sasi te medha mbushjeje dhe zbukurim, te ngjashme me nje torte me shtresa krem ...

Kisuke Urahara

Kisuke Urahara eshte personazh ne anime dhe manga Bleach. Kisuke eshte ish-kapiten i divizionit te 12-te dhe poashtu themelues dhe presidenti i pare Institutit te Zhvillimit dhe Hulumtimit te Shinigamit. Ne Boten e Vertet, ai eshte pronar i nje d ...

Snufkin

Snufkin eshte personazh fiktiv ne librin strip suedeze Moomins nga Tove Jansson. Ai eshte shoku i ngushte i protagonistit Moomintroll dhe jeton me te ne Luginen Moomin gjate pranveres dhe veres, por largohet per ne vende te nxehta çdo stine te di ...

Minni Nurme

Minni Katharina Nurme ishte nje shkrimtare estoneze. Lindur Minni Neumann, Nurme u diplomua nga shkolla e vajzave ne Viljandi ne vitin 1936. Gjate Luftes se Dyte Boterore ajo jetoi prapa vijave sovjetike; pas luftes ajo u zhvendos ne Talin dhe pu ...

Pirkanmaa

Pirkanmaa, eshte nje rajon i Finlandes. Ai kufizohet me rajonin e Satakunta, Tavastia Proper, Päijänne Tavastia, Ostrobothnia Jugore dhe Finlanda Qendrore.

Kürtőskalács

Kürtőskalács eshte nje torte e bere ne hell specifike per hungarezet nga Transilvania, me saktesisht Székelys. Fillimisht e popullarizuar ne rajonet hungareze-folese te Rumanise, kryesisht ne Token Székely, ajo u be e njohur si ne Hungari ashtu e ...

Ferdinand Laholli

Ferdinand Laholli eshte nje autor shqiptar dhe perkthyes letrar. Ferdinand Laholli u lind me 16 qershor 1960 ne kampin e internimit Gradishte, nje zone moçalore e Shqiperise se mesme. Familjen e tij e transferuan atje nga Korça, si pasoje e ikjes ...

Vitezi

Vitezi eshte qyteze dhe komune ne qender te Bosnjes dhe Hercegovines si dhe administrativisht eshte pjese e Kantonit Bosnja Qendrore, Federata e Bosnjes dhe Hercegovines.

Dom Lush Gjergji

prift katolik shqiptar i Ipeshkvise se Kosoves, i lindur me 21 mars 1949 ne Stubell te Eperme. Shkollen fillore, kater vitet e para, i kreu ne vendlindje, vitin e peste ne Viti, tri vitet e fundit ne Zheger. Gjimnazin klasik ne Dubrovnik 1963-196 ...

Maska

Maska eshte nje objekt i veshur normalisht ne fytyre, zakonisht per mbrojtje, maskim, performance ose argetim. Maska jane perdorur qe nga lashtesia per qellime ceremoniale dhe praktike, si dhe ne artet interpretuese dhe per argetim. Zakonisht ato ...

Rosika Schwimmer

Rosika "Rózsa" Bédy-Schwimmer ishte paqesore hungareze, feministe dhe mbeshtetese per te drejten e grave per te votuar. Ishte njera nga federalistet e para ne bote dhe sherbeu si njera nga ambasadoret e para femra ne bote me 1918.

Autostrada Adriatik-Jon

Autostrada Adriatik-Jon eshte nje autostrade ne ndertim e siper, pergjate bregut perendimor te Adriatikut dhe detit Jon. Kjo udhe e madhe kalon ne pjesen perendimore te gadishullit ballkanik.

Abdylaziz Veseli

Abdylaziz Veseli u lind me 1 janar 1942, ne Gjilan. Shkollen fillore shqipe, gjimnazin e ulet dhe gjimnazin e larte shteteror i kreu ne Gjilan. Ne vitin shkollor 1959-60, pas kryerjes se matures punoi si mesues i gjuhes frenge ne shkollat fillore ...

Arumunët

Arumunet jane nje grup etnik dhe komb autokton me vendbanim ne te gjitha shtetet e Ballkanit. Arumunet flasin gjuhen arumune, nje gjuhe latine e perafert me gjuhen rumune dhe ate italiane. Arumunet gjenden ne shtete si Shqiperia, Greqia, Maqedoni ...

Avarët

Avaret ishin nje popull nga Azia Qendrore perkatesia gjuhesore te cileve ende nuk eshte hetuar ne menyre adekuate. Ata dominuan gjate ne Vitet e erreta mbi 200 vjet u vendosen ne ultesiren e Panonise dhe ne kete periudhe ishin faktori me i rendes ...

Newsletter Albanien

Newsletter Albanien eshte nje tablo lajmesh zvicerane ne disa gjuhe qe percjell aktivitetet e botimit te librit shqip dhe botimeve ne gjuhe te tjera nga shqiptaret. Perpos artikujve mbi projektet e organizatave te vendosura ne Shqiperi, gazeta je ...

Ruzhdi Berisha

Prof. Ruzhdi Berisha ka lindur me 1952 ne fshatin Buçe, komuna e Sharrit. Shkollen fillore e kreu ne Bellobrad, ndersa Shkollen Normale pese vjeçare e kreu ne Prizren. Ka punuar si mesues ne Shkollen fillore te Llapushikut te Opojes, nderkohe qe ...

Bullizmi seksual

Bullizmi seksual eshte nje tip bullizmi ose ngacmimi qe ndodh si pasoje e seksit, trupit, orientimit seksual ose aktiviteteve seksuale te dikujt. Mund te jete fizik,verbal ose emocional.

Ibrahim Guri

Ibrahim Guri - Pas leçitjes se nje antologjie poetike me kopertina te bukura qe ta perkujtojne Hazbi Shaqirin me flamur ne dore, duke shfletuar pastaj shenimet e shkeputura nga ditari, kuptojme se autori i librit Mergimtari, Ibrahim Guri, ka lind ...

Petraq Risto

Petraq Risto ka lindur ne Durres, me 9 qershor 1952. Ka kryer studimet e larta per Gazetari dhe nje vit pasuniversitar per kritik teatri. Ka punuar si gazetar dhe libretist. Pas viteve ’90 shtepia e tij botuese" Globus R”, ka publikuar me qindra ...

Zyra e Gjendjes Civile - Bajram Curri

Funksionet Kjo zyre funksionon ne baze te ligjit te meposhtem: Ligji Nr.8950 date 10.10.2002 "Per Gjendjen Civile" Sherbimi i Gjendjes Civile eshte institucion shteteror. Ky sherbim ushtrohet si funksion i deleguar edhe nga organet e qeverisjes v ...

John Langdon Down

John Langdon Down Haydon ishte nje mjek i njohur britanik i cili e pershkroi çrregullimin gjenetik qe tani quhet sindroma Down. Ka lindur ne Torpoint, Cornwall, babai i tij ishte farmacist. Pas studimeve ne shkollen lokale, ai punoi si nje nxenes ...

Simboli Sojombo

Simboli Soyombo eshte nje ideogram qe eshte pjese e alfabetit soyombo, dhe qe u be nje simbol kombetar i Mongolise. Ajo eshte e pranishme ne flamurin kombetar qe nga viti 1921, ne stemen kombetare qe nga viti 1992, si dhe ne monedha, pulla, etj.

Yam (sistem transporti)

Yam postbllok) ishte nje sistem transportimi mesazesh dhe nje rruge per transportimin e materialeve krijuar nga Genghis Khan dhe perdorur me vone nga Khanet e tjere. Stacionet e transmetimit u perdoren per ti dhene ushqim, strehim dhe kuaj rezerv ...

Ngjashmëria mes gjuhës shqipe dhe armenishtës

Fjalet e meposhtme kane saktesisht te njejtin kuptim ne te dy gjuhet: Shqipe - Armenisht me shkronja te versionit shqip i alfabetit romak ka - ka me shqiptimin saktesisht e njejten kane - kan me shqiptimin saktesisht e njejten xhep - xhep me shqi ...

Albania (Kaukaz)

Albania eshte emri historik per shtetet e Kaukazit lindor qe shtrihej ne territorin e Azerbajxhanit te sotem dhe pjeserisht ne Dagestanin jugor.

Parku i të dashuruarve

Parku i te dashuruarve) eshte nje park publik ne Yerevan, Armeni, i cili gjendet ne Baghramyan Avenue. Ai ze nje siperfaqe prej 2.5 hektaresh ne rrethin qendrore Kentron te qytetit. Park u rinovua teresisht ne mes 2005 dhe 2008 dhe u rihap ne nen ...

Vazgen I

Vazgen I ishte e Catholicos i Kishes Apostolike Armene mes viteve 1955 dhe 1994, ne nje nga ato qe mbreteruan me gjate ne Catholicoi Armene. I lindur ne Rumani, ai filloi karrieren e tij si filozof, perpara se te behej Doktor i Teologjise dhe ane ...

Karabak i Sipërm

Nagorni Karabah eshte nje rajon me dalje ne det ne Kaukazin e Jugut, brenda vargut malor te Karabakut, shtrire midis Karabakut te Poshtem dhe Zangezur, dhe qe mbulon vargun juglindor te maleve te Kaukazit te Vogel. Rajoni eshte kryesisht malor dh ...

Hizbullah

Hizbullahu ose Hezbollahu eshte nje parti politik dhe nje grup rebel islam shiite me baze ne Bejrut, Liban. Krahu paramilitar i Hizbullahut eshte Keshilli i Xhihadit, dhe krahu i tij politik eshte besnikeria ndaj partise Blloku i Rezistences ne p ...