ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 347

Gent Demaliaj

Gent Demaliaj eshte autor kengesh i njohur. Vokalisti i grupit te famshem te viteve 90-te, "Djemte e Detit", prej kohesh vuante nga nje semundje e rende dhe nuk arriti te fitonte betejen me vdekjen. Demaliaj ne vitin 1989 krijoi ne qyetin e tij t ...

Pulla postare shqiptare: Kampionati Botëror i Atletikës - Moskë, gusht 2013

Pulla postare shqiptare: Kampionati Boteror i Atletikes - Moske, gusht 2013 Emisioni perbehet nga 1 seri me 2 pamje dhe 1 bllok Vlerat e serise: 30 leke dhe 200 leke Vlera e bllokut: 250 leke Permasat e pulles: 31 x 43 mm Permasat e bllokut: 90 x ...

Historiku

Historiku Revista online Pa Fokus nisi si projekt ne prill te vitit 2013 ndersa numri i pare i revistes u publikua online me date 5 shtator 2013. Projekti u nis nga nje grup te rinjsh qe moren persiper te shperndanin informacione falas ne interne ...

Kurvelesh e Gegëri

Nje botim te Spiro Dine, te vitit 1910, ku eshte bere publike dhe nje kenge qe i kushtohej asaj ngjarjeje: Te bejne komision te ri** / Kurvelesh dhe Gegeri,/ Dhjet here ne Frengji, / Ç’u perpoq per Shqiperi, / U perpoqe Bej per ne, / Prishi nje t ...

Autostrada Prizren-Pejë

Autostrada Prizren-Peje e njohur edhe si "Autostrada e Dukagjinit" eshte nje autostrade e planifikuar per ndertim ne te ardhmen. Kjo autostrade ka nje gjatesi prej rreth 65 kilometra dhe parashikohet qe te lidhe Rajonin e Pejes dhe Gjakoves me Pr ...

Pleurati

Pleurati ishte nje mbret ilir i mbreterise se Autariateve. Ne vitin 337 p.k ai gati vrau mbretin maqedonas Filipin e Dyte, gjate kampanjes se tij ballkanike. Pleurati pati rol edhe ne kryengritjen ilire te vitit 335 p.k, ne bllokimin e avancimeve ...

Historia e Shqipërisë (botim)

Ne vitin 1959 u botua ne Tirane vellimi i pare i Historise se Shqiperise, i cili, se bashku me vellimin e dyte, qe doli me 1965, perben vepren e pare shkencore pergjithesuese per Historine e Shqiperise, te hartuar nga nje grup autoresh. Historia ...

Luftërat e Oktavianit me ilirët

Lufterat e Oktavianit me iliret u zhvilluan ne periudhen mes viteve 35-33 para Krishtit. Pas fitores se ndaj Pompeut, zgjidhjes se situates ne Itali dhe konsolidimit te sundimit romak ne zonen e ngushte te Adriatikut lindor, vete Oktavian drejtoi ...

Skifteri

Skifteret jane zogj grabitqare ne gjinine Falco, i cili perfshin rreth 40 lloje. Skifteret jane shperndare gjeresisht ne te gjitha kontinentet e botes perveç Antarktikes, megjithese grabitqaret e lidhur ngushte ndodhen atje ne Eocen. Skifteret e ...

Shqipëria (kthjellim)

Fjala Shqiperia qendron per: Shqiperia - Republika e Shqiperise njesi shtetrore shqiptare Maqedonia - pjese te saja, toka shqiptare Serbia - pjese te saja, toka shqiptare Vilajeti i Shkodres - njesi administrative nen perandorin osmane Mali Zi - ...

Kosovë (kthjellim)

Fjala Kosove perbehet nga 2 fjale prej ilirishtes: Kas,kas - koder apo mal dhe va, vau - rrafshire e gjere dhe eshte nje ish vilajet osman, shih Vilajeti i Kosoves nje fshat maqedonas, shih Kosovo Makedonski Brod nje fshat Shqiptar ne rrethin e E ...

Xhamia e Zhegrës

Xhamia e pare ne kete lokacion ne Zheger u ndertua ne vitin 1919. Kjo Xhami u ndertua ne truallin e familjes se Demes. Imami i pare i kesaj Xhamie ishte Mulla Shabani nga familja e Demoviteve. Ne pranvere te vitit 1976, per shkak te pengesave nga ...

Bajamja

Bajamja fjale me kuptime: Bajamja organ - ne mjekesi nenkupton gjendra qe ndodhen ne dyanet e grykes rreze gjuhes. Bajamja bime - peme e vogel gjetherenese, 4 deri 10 metra e larte, me trung deri ne 30 centimetra ne diameter. Bajamet - ne botanik ...

Kuvendi te Gurra e Mazhicës

Kuvendi te Gurra e Mazhices Per here te pare dy Dibrat u mblodhen ne Kuvend se bashku me 1910 te Guri i Mazhices. Madje, kete kuvend e drejtoi nje perfaqesues i Dibres se Poshtme, Isuf bej Karahasani nga Brezhdani. Pjesemarres te tjere te parise ...

Remzije Zekolli

Remzije ZEKOLLI eshte lindur ne Maxhunaj, Komuna e Vushtrrise. Shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje, te mesmen ne Vushtrri, Fakultetin Juridik ne Uiversitetin e Prishtines, ne Prishtine. Ne vitin 2002 punesohet ne Oden e Avokateve te Kosoves d ...

Kali i Qyqes

Kali i Qyqes eshte shkaba me e vogel ne Shqiperi. Eshte nje shpend qe karakterizohet nga nje ngjyre e bardhe, pende fluturimi te zeza dhe ngjyra e sqepit eshte e verdhe. Te rinjte jane teresisht ngjyre kafe e erret. Bishti ne forme pyke eshte kar ...

Anëza

Anezat jane nje lloj insekti ne gjinine vespa, i ngjashem me bleten por me ngjyre mbizoteruese te verdhe. Disa specie te anzave mund te arrijne deri ne 5.5 cm ne gjatesi. Ato dallohen nga gryket e tjera vegjetariane nga margjina relativisht e mad ...

Kroma e mollës

Kroma e molles eshte nje semundje e zakonshme e bimeve ne familjen e trendafilave qe shkaktohet nga kerpudhat ascomycete Venturia inaequalis. Ndersa kjo semundje prek disa gjini bimore, duke perfshire Sorbus, Cotoneaster dhe Pirus, ajo me se shpe ...

Mount Kisco

Mount Kisco eshte nje komunitet qe eshte nje fshat dhe nje qytet ne Wetchester Contry, New York, Shtetet e Bashkuara. Qyteti i Malit Kisco eshte brenda kufijve te fshatit. Popullsia ishte 10.887 ne regjistrimin e 2010-es.

H&M

H&M Hennes & Mauritz AB eshte nje pakice suedeze-veshje kompani, e njohur per ofertat e shpejte te modes e saj veshje per gra, burra, te rinj dhe femije. Ajo ka mbi 2.300 dyqane ne 41 shtete dhe si te vitit 2011 te punesuar rreth 87.000 njere ...

Natsu Dragneel

Natsu Dragneel eshte personazh dhe protagonisti kryesor i manges Fairy Tail. Ai eshte vellai i Zeref Dragneel i cili fillimisht vdiq 400 vite me pare. Ai u rringjall si Etherious me i fuqishem i vellait te tij si E.N.D. Natsu eshte gjithashtu nje ...

Martin Garrix

Martijn Garritsen, i njohur me emrin e tij skenik Martin Garrix, eshte nje DJ, muzikant dhe producent holandez. Ai eshte me se shumti i njohur per kengen e tij "Animals"; kenga arriti vendin e pare ne Belgjike dhe Mbreterine e Bashkuar, dhe vendi ...

Moon Jae-in

I lindur me 24 janar 1953) eshte nje politikan i Korese se Jugut qe sherben si Presidenti i 19-te dhe Presidenti aktual i Korese se Jugut qe prej 2017. Nje ish-aktivist i studenteve, avokati i te drejtave te njeriut dhe shefi i shtabit te ish-pre ...

Partia transhumaniste

Kjo faqe i referohet Partise Transhumaniste te Shteteve te Bashkuara. Per parti politike me te njejtin emer ne vende te tjera, shihni politiken transhumaniste. Partia Transhumaniste eshte nje parti politike ne Shtetet e Bashkuara. Platforma e par ...

Terry Reintke

Theresa Reintke eshte nje politikane gjermane dhe pjesetare e Parlamentit Europian per Gjermanine. Ajo eshte pjesetare e" Aleances se te gjelberve”, si dhe pjese e" Aleances se lire per te Gjelbertit Europian”. Nga 2011 deri ne 2013 ajo ishte per ...

Asgardia

Asgardia, e njohur edhe si Mbreteria e Hapesires se Asgardia-s dhe "Asgardia, kombi ne hapsire", eshte nje mikrokomb i krijuar nga nje grup njerezish qe kane leshuar nje satelit ne orbiten e Tokes. Ata i referohen vetes si "Asgardiane" dhe i kane ...

Rebecca Harms

Rebecca Harms eshte nje politikane gjermane dhe pjesetare e Parlamentit Europian nga Gjermania. Ajo eshte gjithashtu pjese e Aleances se te Gjelberve, pjese e Partise Europiane te Gjelbert. Nga viti 2010 deri ne 2016 ajo ka gezuar pozicionin e pr ...

Sofia (kthjellim)

Rajoni Sofia, rajon i Bullgarise Sofia, Hîncesti, nje komune ne distriktin Hîncesti, Moldavia Sofia, Madagaskar, rajon ne veri te Madagaskarit Sofia, Drochia, nje komune ne distriktin Drochia, Moldavia Sofia, New Mexico, nje komunitet painkorporu ...

Selitë (kthjellim)

Komuna Selite perdoret per: Selite Tirane: Fshat ne Bashkine Tirane ne rrethin e Tiranes te Shqiperise Komuna Selite, Mallakastra: Njesi administrative ne rrethin e Mallakastres, Shqiperi Komuna Selite, Mirdita: Njesi administrative ne rrethin e ...

Stampa:NDADM/ALB

Rrethi ALB = Shqiperia Njejes Komuna Qarku Fshati m Gjinia f Komuna Rrethe Fshatra Shumes Qarqe Fshatrat e Shqiperise Komunat e Shqiperise Rrethet e Shqiperise Qarqet e Shqiperise Lidhja me artikullin e ndarjes administrative Administratori qever ...

Etnografia e Tropojës

Ne traditat e hershme popullore te treves sone hyjne banesa, zejtaria. Veshjet, kenget, vallet, dasma. 1. Banesa - Trashegimia arkitekturore ne kete treve ze fill qysh ne kohet e lashta, ne Iliri. Aty gjejme ndertime ne qyteza dhe ne kala, muret ...

Perënditë romake

Edhe romaket si gjithe popujt e lashte,besonin ne shume perendi.Perendia kryesore per ta ishte Jupiteri,gruaja e tij ishte Junona. Miverna ishte perendia e urtesise,Venara perendia e bukurise,Marsi perendia e luftes etj.Shume nga perendite romake ...

Tenochtitlán

Tenochtitlán ka qene nje qytet-shtet i popullit Nahua i ndodhur ne nje ishull te liqenit Texcoco ne luginen e Meksises. U themelua ne viti 1325 ndera ne shekullin XV u be kryeqeder e Peradorise Azteke derisa ne vitin 1521 u pushtua nga spanjollet ...

Parku Zion

Parku kombetar Zion ne shtetin Utah, Shtetet e Bashkuara te Amerikes perfshin kanione masive me shkembinj qe ngrihen ne lartesite e nje qielli blu te kthjellet dhe te shndritshem. Shkrepat e veçanta ranore kane ngjyra qe variojne nga kremi, ne ro ...

Komainu

Komainu, jane pale statujsh te krijesave te ngjashme me luanin, ose ruajne hyrjen ose honden, ose faltoren e brendshme te shume faltoreve japoneze Shinto ose mbahen brenda vete faltores se brendshme, ku ato nuk jane te dukshme per publikun. Lloji ...

Biskotë fatsjellëse

Biskota fatsjellese eshte nje biskote e fresket dhe e sheqerit, e bere zakonisht nga mielli, sheqeri, vanilja dhe vaji i fares se susamit me nje cope leter brenda, nje "fatsjelles", mbi te cilen eshte nje aforizem, ose nje profeci e paqarte. Mesa ...

Xhamia e Sinan Pashës

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Xhamia e Sinan Pashes. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Emertimi Xhamia e Sinan Pashes ka disa perdori ...

Xhamia Karamanli (kthjellim)

Xhamia Karamanli mund ti refererohet: Xhamia Karamanli Vushtrri, Kosove - njera nder xhamite me te vjetra ne qytetin e Vushtrrise, Kosove. Xhamia Karamanli Tripoli, Libia - njera nder xhamite me te vjetra ne kryeqytetin e Libise, Tripoli. Kjo faq ...

Xhamia e Kuqe

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Xhamia e Kuqe. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Emertimi Xhamia e Kuqe ka me shume perdorime: Xhamia e ...

Xhamia e Pashës

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Xhamia e Pashes. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Emertimi Xhamia e Pashes ka disa perdorime dhe mund ...

Shkrimi pasqyrë

Shkrimi pasqyre formohet kur shkruajme ne nje drejtimin i cili eshte i kundert me drejtimin e percaktuar te gjuhes se dhene. Si pasoje, nje shkrim i tille eshte shembelltyre ne pasqyre e shkrimit te zakonshem. Shume shpesh, sot, ky lloj shkrimi p ...

Shpikje te ndryshme

Te gjitha shpikjet qe nga zbulimi i zjarrit deri ne Revolucionin e Pare Industrial. 1)Zbulimi I zjarrit:Besohet se zjarri eshte zbuluar rastesisht nga njeriu,nga ndonje rrufe qe ka rene e ka marre zjarr ndonje peme.Ne fillim njerezit kishin frike ...

One-time pad

Ne kriptografi, one-time pad eshte nje teknike e enkriptimit qe nuk mund te thyhet nese perdoret siç duhet. Ne kete teknike, nje plaintext kombinohet me nje çeles te rastit te fshehte. Pastaj, çdo bit apo karakter i plaintext-it enkriptohet duke ...

Rafet Shala

Raperi me i njohur Kosovar i cili eshte kryesuesi i labielit me te madh kosovar Au Records Big Wolf ndryshe quhet Rafet Shala. Rafet Shala si e njohin te Gjith BiG WoLF a.Ka PsychoPaTh eshte rritur ne Prizren. Prejardhjen e ka prej fshatit Zaqish ...

Dubioza kolektiv

Dubioza kolektiv jane nje bande nga Bosnia dhe Hercegovina, e themeluar ne vitin 2003 nga Adis Zvekić dhe Almir Hasanbegović dhe Brano Jakubović dhe Vedran Mujagić. Bandes me vone ju bashkuan dhe kitaristi Armin Bušatlić, bateristi Senad Šuta, in ...

Working Class Hero

Stampa:Use British English Working Class Hero eshte nje kenge nga John Lennon nga albumi solo i pare post-Beatles, i vitit 1970s John Lennon/Plastic Ono Band.

Lufte popllit

Ne vitin 1994 Visar Zatriqi, Virtyt Luta, Haris Laja, Arben Shoshi, Kreshnik Radoniqi, Arben Gjocaj si dhe shume te rinj tjere nga Peja ishin muzikant fillestar te brezit te dyte te rock skenes ne Peje te asaj kohe. Ne kohen kur bendet si Gjarper ...

Bojana Atanasovska

Ajo filloi karrieren e saj ne vitin 2003 ne shfaqjen televizive - "Kerko per nje yll" ne vendin e saj. Kenga pare e saj ishte "Živej Pra Prašanjeto" "Jetoni me pyetjen". Po ate vit ajo mori pjese ne konkursin muzikor ne Shtip te quajtur Makfest m ...

Passenger

Michael David Rosenberg me mire i njohur me nofken e tij skenike si Passenger eshte nje folk-rok kengetar-kompozitor anglez. Dikur vokalisti kryesor dhe kompozitori i grupit Passenger,Rosenberg-u vendosi te mbaje emrin e grupit per punen e tij so ...

N.W.A

N.W.A ishte nje grup amerikan hip hop nga Compton, CA. Konsiderohet nje nga grupet me te hershme dhe me te rendesishme te nen zhanrit gangsta rap. Gjithashtu N.W.A jane konsideruar gjeresisht nje nga grupet me te medha dhe me ndikim ne historine ...