ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 349

Djathi Jāņi

Djathe Jāņi eshte nje djathe me qumesht kosi letonez, i ngrene tradicionalisht ne Jāņi, festimi letonez i solstiçit veror. Ne ditet e sotme djathi eshte bere gjithashtu nje nga simbolet e kultures letoneze. Me 16 nentor 2015, djathi Jāņi u perfsh ...

Ujku i hekurt

Ujku i Hekurt eshte nje karakter mitik nga nje legjende mesjetare e themelimit te Vilniusit, kryeqytetit te Dukatit te Madh te Lituanise dhe Republikes se Lituanise moderne. E para e gjetur ne Kronikat Lituaneze, legjenda ndan ngjashmeri te caktu ...

Zëri i Shqipërisë (gazetë greqisht)

Zeri i Shqiperise fletore e botuar ne Athine shqip edhe greqisht, me titullin ne greqisht "I fonis tis Alvanias". U botua nga 23 shtatori 1879 deri 23 gusht 1880.

Wikipedia anglisht

Wikipedia anglisht eshte versioni anglisht i Wikipedias, enciklopedise se lire. Filloi me 15 janar 2001 dhe aktualisht permban me shume se 5.9 milione artikuj, duke u renditur keshtu e para ne listen e Wikipediave.

Çordatët

Nje Çordate eshte nje kafshe qe i perket filumit Chordata ; çordatet posedojne nje kurriz nervor dorsal dhe nje bisht post-anal, per te pakten nje periudhe te ciklit te tyre te jetes. Çordatet formojne nje embrion gjate fazes se zhvillimit. Ato j ...

Remdesivir

Remdesivir eshte nje ilaç me spekter te gjere antiviral i krijuar nga kompania biofarmaceutike Gilead Science. Eshte krijuar per te trajtuar Ebolen. Qe nga viti 2020, remdesivir po testohet si nje trajtim specifik per COVID-19. Ajo eshte duke u p ...

BirdLife International

BirdLife International eshte nje partneritet global i organizatave qe perpiqen te ruajne dhe te mbrojne zogjet, habitatet e tyre si dhe biodiversitetin global, duke punuar me njerezit drejt qendrueshmerise ne perdorimin e burimeve natyrore. BirdL ...

Bulevardi H. C. Andersen

Bulevardi H. C. Andersens eshte nje nga rruget kryesore me shume trafik ne qender te Kopenhages, ne Danimarke. Rruga me gjashte korsi, e gjate 1.3 km kalon ne sheshin e bashkise ne rrugen e saj nga Jarmers Plads, nje kryqezim vetem ne jug te stac ...

Stacioni Qendror i Zjarrfikësve në Kopenhagë

Stacioni Qendror i Zjarrit ne Kopenhage eshte selia e Departamentit te Zjarrit te Kopenhages dhe ndodhet ne bulevardin H.C. Andersens direkt pas bashkise se Kopenhages dhe perballe Kopshteve Tivoli. Ndertesa eshte projektuar nga Ludvig Fenger dhe ...

Ushtari i qëndrueshëm i kallajit

Ushtari i qendrueshem i kallajit eshte nje perralle letrare nga Hans Christian Andersen e botuar per here te pare ne Kopenhage nga C.A. Reitzel me 2 tetor 1838. Perralla ishte e para e Andersen-it qe nuk bazohej ne nje perralle popullore ose nje ...

Kransekake

Kransekake, eshte embelsire tradicionale daneze dhe norvegjeze, zakonisht hahe ne ngjarje speciale si ne dasme, pagezimi, Krishtlindje, 17 maj dhe naten e Vitit te Ri.

Lisi i Donarit

Lisi i Donarit i njohur gjithashtu edhe si Lisi i Thorit ose sipas interpretimit romak, Lisi i Jupiterit, ishte nje lis legjendar i fiseve te lashta gjermane. Lisi i Donarit nderohej sidomos nga ana e fisit te lashte gjerman Hati territori i te c ...

Wiktionary

Wiktionary eshte nje projekt i perbashket tek Wikimedia per krijimin e nje fjalori te plote, shumegjuhesh dhe te lire per perdorim, si dhe krijimin e nje thesari perkates per çdo gjuhe. Wiktionary eshte partneri leksikor i enciklopedise se lire W ...

Pyjet e Vjenës

Ne pyjet e Vjenes jane te male te pyllezuara qe formojne ultesirat verilindore te Alpeve veriore gelqerore ne shtetet e Austrise se ulet dhe Vjene. Ne 45 kilometra te gjata dhe te 20-30 kilometra te gjera te gamave te kodrave eshte shume i pyllez ...

Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg ob der Tauber eshte nje qyteze ne distriktin Ansbach te Mittelfranken, nje nga shtate qarqet e Bavarise, Gjermani. Eshte i njohur per qytezen e tij te vjeter te mesjetes te ruajtur mire, nje destinacion per turistet nga e gjithe bota. ...

Peter Shubert

Peter Schubert eshte Emri i personave ne vijim: Peter Schubert piktor * 1929, piktor gjerman Peter Schubert Drejtori i lindur me 1939, Austrian regjisor dhe skenarist Peter Schubert Diplomat 1938-2003, gjermanisht Albano Shtepize dhe Diplomat Pet ...

Übermensch

Übermensch eshte nje koncept ne filozofine e Friedrich Nietzsche. Ne librin e tij te vitit 1883 Keshtu foli Zarathustra, Nietzsche e ben personazhin e tij Zarathustra te parashtroje konceptin e Übermensch si nje qellim qe njerezimi duhet te vendo ...

Liqeni Śniardwy

Śniardwy eshte nje liqen ne Masurian, Liqeni i Qarkut te Warmian- Masurian Voivodeship, Poloni. Eshte liqeni me i madh ne Poloni me nje siperfaqe prej 113.8 kilometra katrore.

Këshilli për drejtshkrimin e gjuhës gjermane

Keshilli per drejtshkrimin e gjuhes gjermane apo Rat für deutsche Rechtschreibung pra keshilli per ortografine gjermane eshte institucioni kryesor nderkombetar per gjuhen gjermane. Qendren e ka ne Mannheim, Gjermani, RdR u krijua 2004 si pasues i ...

Lista e antëtarëve të Wandenreich

Wandenreich eshte nje perandori e fshehur e Quincy qe ishin ne lufte me Shoqaten Shpirterore. Ne sherbimin e perandorit Yhwach ka nje numer te njerezve qe ndjekin urdherat e tij. Yhwach zgjodhi Uryū Ishida si pasardhes te gjithe monarkise.

Netstal

Netstal eshte nje ish-komune ne kantonin Glarus ne Zvicer. Qe nga janari 2001, Netstal eshte pjese e komunes se Glarusit. Netstal u permend per here te pare ne vitin 1289.

Mjedis i integruar për zhvillim

Nje mjedis i integruar per zhvillim ose nje integrated development environment eshte ne aplikacion softuerik qe i oforn programereve te kompjuterit nje mjedis te plote me mjete per zhvillimin e softuereve. Zakonisht nje IDE perbehet nga editori i ...

Führer

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Führer. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Führer eshte fjale gjermane qe perkthehet udheheqes, komandan ...

Qendra e Mbrojtjes (Suedi)

Qendra e Mbrojtjes) eshte njesi ushtarake suedeze me ekspertize lidhur me CBRN perdorur nga marinsat dhe forcat ajrore. Njesia ekziston ne forma te ndryshme qe nga viti 1953. Qendra e Mbrojtjes eshte lokalizuar bashke me Västerbottensgruppen bren ...

Dragon Gate (Suedi)

Dragon Gate eshte nje qender e paperfunduar biznesi dhe kulturore ne Komunen Älvkarleby afer rruges E4. Ideja ishte krijimi i nje vend ku kultura kineze dhe suedeze mund te takohet. Projekti filloi ne vitin 2004 dhe faza e pare u perfundua ne vit ...

Västerbottens Folkblad

Västerbottens Folkblad eshte nje gazete e perditshme Suedeze e themeluar ne vitin 1917. Ajo botohet ne Umeå, Västerbotten. Gazeta mbulon lajme rajonale nga Västerbotten.

Grabitje në Norrmalmstorg

Grabitja e Norrmalmstorg ishte nje grabitje bankare dhe krize pengje e njohur me mire si origjina e termit sindroma e Stokholmit. Ndodhi ne sheshin Norrmalmstorg ne Stokholm, Suedi, ne gusht 1973 dhe ishte ngjarja e pare kriminale ne Suedi qe u r ...

Zyra Qëndrore e Statistikave (Suedi)

Zyra qendrore e statistikave eshte agjenci qeveritare qe ka pergjegjesi te beje statistika ne Suedi. Statistika kombetare ne Suedi daton ne vitin 1868 kur famullite e Kishes se Suedise u urdheruan te fillojne te mbajne shenime mbi popullsine. Par ...

Norrmalmstorg

Sheshi Norrmalm eshte nje shesh midis Hamngatan dhe Smålandsgatan ne Norrmalm ne qender te Stokholmit. Sheshi mori emrin e tij aktual ne vitin 1853. Sheshi eshte pika fillestare per udhetaret e tramvajit me linjen Djurgården. Afer jugperendimit n ...

Semla

Semla eshte nje kulaç tradicional i embel i bere ne forma te ndryshme ne Suedi, Finlande, Estoni, Norvegji, Danimarke, Ishujt Faroe dhe Islande. Ne Suedi eshte me se shpeshti i njohur si vetem semla, por eshte i njohur edhe si fettisdagsbulle. Ne ...

Kush din më së miri?

Kush din me se miri? eshte emision suedez e cila luan ne kanalin SVT2 nga e hena ne te premten ne ora 19:00. Emisioni u udhehoq nga Rickar Olsson. Qe nga 18 gusht 2018, programi udhehiqet nga Johan Wester. Programi bazohet ne nje format te progra ...

Pågen

Pågen eshte nje kompani suedeze buke me shitje vjetor te grupit prej 2.7 miliarde krona. Pågen pjek dhe shet nder te tjera buke ushqimore, buke hamburgeri, buke hot dog, buke kafeje dhe peksimadhe. Kompania u themelua ne vitin 1878 nga Anders dhe ...

Sarah Sjöström

Sarah Fredrika Sjöström eshte nje notare konkurruese suedeze e specializuar ne ngjarjet e frezes se lire dhe flutur. Ajo eshte mbajtese aktual e rekordeve boterore ne 50 metra stil i lire, 100 metra i lire, freestyle 200 metra, flutur 50 metra dh ...

Rosengård

Rosengård eshte pjese e qytetit ne qender te komunes Malmö, Suedi. Me 1 korrik 2013 u bashkua me Husie dhe se bashku formuan zonen e qytetit Öster. Sipas vitit 2017, Rosengård kishte nje popullsi prej 23.693 banore dhe zona e saj ishte 332 hektar ...

Moheda

Per here te pare Moheda permendet ne dokumentet arkivore me 6 maj 1334, me emrin Moadhe. Ne vitin 1620 Moheda mori te drejtat e lokalitetit ne qytetin Jönköping. Para mesit te viteve 1800 kjo e drejte pushoi se ekzistuari. Ne Moheda ushtria kisht ...

Gjuha shqipe (kthjellim)

Gjuha shqipe qendron per: Gjuha letrare shqipe Gjuha shqipe - Ne pergjithsi Shqip - TV emision ne Top Channel Perdorim dialektore Gjuha Shqype - kenge popullore Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Gjuha shqipe kthjellim. Nese nje ...

Rugova

Fjala Rugova ne gjuhen shqipe emerton shume njerez, rajone dhe gjera: Rugova - mbiemer i njohur ne Kosove Vallja e Rugoves - Valle e njohur Bjeshket e Rugoves - Rajon ne Kosove Ibrahim Rugova - Kryetari i pare i Kosoves, i cili nderroi jete ne 20 ...

Emri (kthjellim)

Emri qendrone per: Fjale ose grup falesh, me te cilat quhet nje njeri, nje kafshe, nje send, nje dukuri, nje vend, etj., per te veçuar ose per te dalluar ate nga nje tjeter a nga te tjeret. Emri ri Emri shqiptar Emri i ngjitur - nofke

SQ

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze SQ. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. SQ ka keto kuptime: Singapore Airlines - IATA Coda esht SQ dhe IC ...

Elektro

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Elektro. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Elektro- eshte nje fjale formuese. Pjese e pare e disa fjale ...

Shkëndija

Shkendije/a, xixellonje ose thermize qe shkeputet nga nje trup i ndezur. Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Shkendija. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te ...

Kafeneja

Kafeneja lokal ne te cilin takohen te rinjte ne mesdite dhe mbremje per te kaluar kohen e lire dhe ku marrin per te pire diçka. Ne fjalorin e gjuhes shqipe Kafeneja eshte lokal ku pergatitet e pihet kafja, pijetore dhe bufe. Ne te kaluren Kafenej ...

Kamxhiku

Kamxhiku eshte rrip i forte lekure ose litar i lidhur ne nje shkop te shkurter, me te cilin godasin kafshet per ti nxitur qe te ecin me shpejte dhe nga disa perdoret per te rrahur rrah dike. Po ashtu Kamxhiku flitet edhe si fjale figurative per t ...

Vatikani (kthjellim)

Vatikani eshte i njohur per disa kuptime ne gjuhen shqipe. Si: Vatikani institucion - rezidence e kryeparit te fese krishtere Vatikani - Shteti i Vatikanit, anetare e OKB-se Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Vatikani kthjellim. ...

Mali (kthjellim)

Fjala Mali ka disa kuptime ne gjuhen shqipe, te cilat dallohen ne baze te theksimt te zanores i. Mali - ne kuptimin gjeografik Mali - nje shtet ne kontinentin Afrikan Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Mali kthjellim. Nese nje li ...

Kampi

Kampi nje hapesire e rrethuar me qellim te krijimit te nje vend qendrimi te pa penguar nga mjedisi per rreth asaj hapesire. Ne fjalorin e gjuhes shqipe Kampi eshte Vend qendrim i a banimi te perkohshem, zakonisht ne çadra ; vend pushimi, larg qen ...

Luledelja

Luledelja latinisht: Bellis perennis, familja Compositae Perdorimi: Lulesat kaptina te thara te luledeles ose luleshqerra, luledhenve, sherbejne si ilaç. Lulezon marstetor. Ka veti rrudhese dhe ekspektorante te lehta, prandaj keshillohet ne semun ...

Pretor

pretor, ne gjuhen latine praetor ishte nje magistrati romak me Imperium dhe iurisdictio. Aktiviteti i pretorit shpie ne dhenien e aktit, qe eshte instrument me te cilin ai lejoi veten nje qytetar romak i cili kerkoi per mbrojtje, ku ka pasur nje ...

Dymbëdhjetë Tabelat

Ligjet e Dymbedhjete Tabelave ose Dymbedhjete Tabelat perbenin legjislacionin qe qendroi ne themel te se drejtes romake. Tabelat perforcuan traditat e meparshme ne nje permbledhje ligjesh te qendrueshme. Te shfaqur ne Forum, Dymbedhjete Tabelat u ...

Justitia

Justitia eshte nje personifikim alegorik i forces morale ne sistemet gjyqesore. Atributet e saj jane me sy te lidhur, nje peshore dhe nje shpate. Ajo shpesh shfaqet si nje pale me Prudentia, e cila mban nje pasqyre dhe nje gjarper. Ajo ka prejard ...