ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 350

Fronti Patriotik (Bullgari)

Fronti Patriotik ishte nje aleance elektorale nacionaliste ne Bullgari rreth partive politike IMRO - Levizja Kombetare Bullgare dhe Fronti Kombetar per Shpetimin e Bullgarise.

Bashkimi për rilindjen e fshatit të Mandricës

Bashkimi per rilindjen e fshatit te Mandrices” shoqate e krijuar ne fshatin shqiptar Mandrica te Bullgarise. Kryetari i levizjes eshte Ivalljo Petrov, qellimi i shoqates eshte te mbledhe te rinjte me origjine nga fshati qe te ruajne gjuhen shqipe ...

Holokausti në Bullgari

Holokausti ne Bullgari i referohet persekutimit, debimit dhe asgjesimit te hebrenjve midis viteve 1939 dhe 1944 ne Mbreterine e Bullgarise gjate Luftes se Dyte Boterore,e organizuar nga qeveria aleate e Gjermanise naziste e Tsar Boris III dhe kry ...

Krishlindjet në Bullgari

Budnik, i referohet nje logu te sjelle ne shtepi dhe te vendosur ne zjarr ne mbremjen e festes se Krishtelindjes, nje tradite qendrore ne festimet e Krishtlindjeve Sllave ne Bullgari, Bosnje dhe Hercegovine, Kroaci, Serbi dhe Mali i Zi. Ne gjuhet ...

Monedhë bullgare mesjetare

Monedha bullgare mesjetare eshte monedha e stampuar nga Perandoret Bullgare gjate Mesjetes ne kohen e Perandorise se Dyte Bullgare. Nuk ka asnje prove qe monedhat u grumbulluan gjate Perandorise se Pare Bullgare, dhe minutat pushuan pas renies se ...

Manastiri Vracesh

Manastiri i "Dyzet Martireve te Shenjte" Manastiri Vracesh eshte nje manastir aktiv i Kishes Ortodokse Bullgare, pjese e Dioqezes Lovech. Ajo eshte e vendosur ne Malet e Ballkanit Perendimor te Bullgarise, 5 km ne perendim te fshatit Vracesh dhe ...

Telemea

Telemea eshte emri i nje djathi Rumun, i bere tradicionalisht nga qumeshti i deleve. Ne ditet e sotme termi perfshin djathin e bere nga qumeshti i lopes, dhe ne disa raste te dhise, ose qumeshtit te buallit.

Monumenti i Hristo Botev

Monumenti i Hristo Botev eshte nje nga monumentet e qytetit te Botevgradit, Bullgari. Ai eshte e vendosur ne sheshin qendror te qytetit, prane qytetit. Eshte dedikuar revolucionit bullgar dhe poetit Hristo Botev. Ideja per ndertimin e monumentit ...

Republika Socialiste e Serbisë

Republika Socialiste e Serbise ishte nje Republike Socialiste ne Republiken Socialiste Federative te Jugosllavise. Serbia u njoh si shteti i 1-re per nga Siperfaqja apo Shteti me i madh ne Jugosllavine e dikurshme, gjithashtu edhe shteti i pare p ...

Republika Socialiste e Bosnjës dhe Hercegovinës

Republika Socialiste e Bosnjes dhe Hercegovines ishte nje shtet Socialist apo Federativ ne Republiken Socialiste Federative te Jugosllavise. Bosnja dhe Hercegovina u be pjese ne Jugosllavi nga 31 janar, 1946 deri me 1 Mars, 1992. Perkatesisht sik ...

Republika Socialiste e Kroacisë

Republika Socialiste e Kroacise ishte nje nder disa shteve socialiste-federate ne Jugosllavi. Kroacia Socialiste beri hyrje ne Jugosllavi me 13 qershor, 1943 deri me 25 qershor, 1991. Kroacia ishte shteti i 2-te i madh nga siperfaqja me total 56. ...

Republika Socialiste e Malit të Zi

Republika Socialiste e Malit te Zi ishte shteti federal me i vogel ne Jugosllavi,kishte diku rreth 13.810 km2 dhe 1 perqind e gjysem uje, gjithashtu shtetii fundit edhe nga banoret me gjithesj 615.035 dhe me dendesi 44.5 km2. Ne Malin e Zi Social ...

Boshnjaci

Popullsia e qytetit sipas perllogaritjeve te vitit 2012 ishte 3799 banore. Sipas regjistrimit te vitit 2011 3869 banore ndersa sipas regjistrimit te vitit 2001 4653 banore. Popullsia ka ndryshuar me -1.81%.

Dubrovniku

Popullsia e qytetit sipas perllogaritjeve te vitit 2012 ishte 27900 banore. Sipas regjistrimit te vitit 2011 28113 banore ndersa sipas regjistrimit te vitit 2001 30436 banore. Popullsia ka ndryshuar me -0.76%.

Universiteti i Mostarit

Universiteti i Mostarit eshte universitet publik dhe ndodhet ne Mostar, Bosnje dhe Hercegovine. Universiteti ka dhjete fakultete dhe nje Akademi te Arteve te Bukura, me 50 diploma, 46 specializime dhe 70 grupe studimore. Kjo e ben Universitetin e ...

Ndërthurjet Kroate

Gershetimi Kroat ose thurja Kroate, e njohur si pleter ose troplet ne Kroatisht, eshte nje lloj nderthurje, karakteristike per modelin e saj me tre shirita. Eshte nje nga modelet me te perdorura te artit kroat para-romanesk. Ajo eshte gjetur ne d ...

Zadar

Popullsia e qytetit sipas perllogaritjeve te vitit 2012 ishte 70775 banore. Sipas regjistrimit te vitit 2011 70674 banore ndersa sipas regjistrimit te vitit 2001 69556 banore. Popullsia ka ndryshuar me 0.14%.

Borovo (Kroacia)

Popullsia e qytetit sipas perllogaritjeve te vitit 2012 ishte 5097 banore. Sipas regjistrimit te vitit 2011 5125 banore ndersa sipas regjistrimit te vitit 2001 5360 banore. Popullsia ka ndryshuar me -0.55%.

Gradishte (Kroacia)

Popullsia e qytetit sipas perllogaritjeve te vitit 2012 ishte 2715 banore. Sipas regjistrimit te vitit 2011 2769 banore ndersa sipas regjistrimit te vitit 2001 3382 banore. Popullsia ka ndryshuar me -1.95%.

Osijek

Popullsia e qytetit sipas perllogaritjeve te vitit 2012 ishte 82830 banore. Sipas regjistrimit te vitit 2011 83496 banore ndersa sipas regjistrimit te vitit 2001 90411 banore. Popullsia ka ndryshuar me -0.8%.

Ratko Janev

Ratko Janev ishte nje fizikan atomik jugosllav dhe anetar i Akademise se Shkencave dhe Arteve te Maqedonise.

Sijce Andonova

Sijce Andonova eshte nje mbrojtese maqedonase ose mesfushore e cila luan per Blau-Weiss Hohen Neuendorfe Liges se dyte gjermane dhe per Ekipen Nacionale te Maqedonise. Motra e saj e vogel Natasha luan ne Spanje per FC Barcelona Femení. Andonova e ...

Karolina Goceva

Karolina Gočeva, shpesh e kredituar si Karolina Gocheva, eshte nje artiste regjistrimi maqedon. Ajo e ka perfaqesuar Maqedonine ne Festivalin Evropian te kenges te viteve 2002 dhe 2007, ne poziten e 19 dhe te 14.

Ujësjellësi i Shkupit

Kanali artificial i ujit apo ujesjellesi i Shkupit eshte nje ujesjelles dhe nje vend arkeologjik qe ndodhet ne fshatin Vizbeg 2 km ne veriperendim te Shkupit, Maqedoni. Ky ujesjelles eshte i vetmi ne Maqedoni i ketij lloji, dhe nje nga tre ujesje ...

Kopshti Zoologjik në Shkup

Kopshti Zoologjik i Shkupit eshte nje kopsht zoologjik me 12 hectare ne Parkun e Qytetit Gradski Park, Shkup, Maqedoni Veriore. Ai ka nje kapacitet prej diku rreth 500 kafshesh qe perfaqesojne 85 specie te ndryshme.

Milko Durovski

Milko Djurovski eshte ish futbollist jugosllav dhe maqedonas dhe menaxher aktual. Ai u konsiderua si nje nga lojtaret me te talentuar jugosllave te brezit te tij. Po ashtu, Djurovski mbahet mend per sjelljen e tij te çuditshme gjate karrieres se ...

Lisi Bartek

Per kuptimet alternative te Bartek, shiko: Bartek kthjellim. Bartek eshte nje peme lisi e lashte ne Poloni. Ajo rritet ne Zagnańsk afer Kielce ne malet Świętokrzyskie. Mosha e saj, e vleresuar me pare deri ne 1200 vjet, kohet e fundit eshte verte ...

Mihail Katkov

Mikhail Nikiforovich Katkov Rusisht: Михаи́л Ники́форович Катко́в 1818-1887 ka qene nje gazetar konservative Rusia me influence gjate kohes se Alexander III. Katkov u lind nga nje zyrtar i qeverise ruse dhe nje gjeorgjiane fisnike. Ne mbarimit ku ...

Ludwika Paleta

Micka Paletowna Pacioreck eshte nje aktore polake-meksikane, e lindur ne Cracovia, Polonia, me 29 nentor 1978. Babai i saj ishte violinist, Zbigniew Paleta, dhe mamaja ishte mesuese arti, Barbara Paciorek Paleta, motra e saj eshte aktore Dominika ...

Subjektet federale të Rusisë

Subjektet federale te Rusise, te referuara gjithashtu si subjekte te Federates Ruse ose thjesht si subjekte te federates, jane njesite perberese te Rusise, ndarjet e saj te nivelit te larte politik sipas Kushtetutes se Rusise. Qe nga 18 mars 2014 ...

Osetia veriore-Alania

Osetia e Veriut-Alania eshte republike anetare e Federates Ruse. Sipas regjistrimit te popullsise me 2017, republika ka pasur 703.262 banore. Kryeqyteti i saj eshte qyteti i Vladikavkazit.

Qarqet federale të Rusisë

Qarqet federale jane grupime te subjekteve federale te Rusise. Qarqet federale nuk parashikohen nga Kushtetuta e Rusise dhe nuk jane njesite perberese te vendit, por ekzistojne thjesht per lehtesine e qeverisjes dhe funksionimit nga agjencite qev ...

Podolsk

Podolsk eshte nje qytet industriale dhe qender administrate te Rreth i Podolskut ne Qarku i Moskos, Rusi. Gjendja e qytetit eshte rreze lumit Pahra, qe eshte nje dege i lumit Moskos. Qyteti Podolsk eshte mi madh vendbanim ne Qarkun i Moskos dhe s ...

Frymë të vdekura

Fryme te vdekura eshte nje roman nga Nikolai Gogol, botuar per here te pare ne 1842, dhe i konsideruar gjeresisht si nje shembull i letersise ruse te shekullit te 19-te. Romani pershkruan udhetimet dhe aventurat e Pavel Ivanoviq Çiçikov dhe njere ...

Inagurimi i presidentit të Rusisë

Inaugurimi i Presidentit te Rusise eshte nje ceremoni per te shenuar fillimin e mandatit te Presidentit te Rusise. Mandati i presidentit eshte gjashte vjet. Ne rastin e zgjedhjeve te jashtezakonshme, inaugurimi behet tridhjete dite pas njoftimit ...

Flamuri i Hakasisë

Flamuri i Hakasise perbehet nga nje trengjyresh horizontale blu-bardhe-kuq me nje brez vertikal te gjelber ne ngrites qe permban nje pajisje tradicionale te diellit te verdhe. Perpjestimi i flamurit eshte 1:2 dhe u miratua me 25 shtator 2003. Pas ...

KGB

KGB, tr. Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti; Shqip: Komiteti i Sigurimit te Shtetit) ishte forca sekrete e policise qe ishte agjencia kryesore e sigurise per Bashkimin Sovjetik nga viti 1954 deri ne shperberjen e Bashkimit Sovjetik ne vitin 199 ...

Aleksei Ignatiev

Konti Aleksei Ignatiev) Guvernatori i 6-te i Siberise Lindore njihet ne Rusi, para se gjithash, si autor i kujtimeve te famshme me titull" Pesedhjete vjet ne sherbim”. Ne kete liber Ignatiev kujton periudhen e veprimtarise se vet si ushtarak, ofi ...

Lumi Djoma

Dyoma eshte nje lum ne Republiken e Bashkortostanit, Rusi. Ajo rrjedh ne veri dhe bashkohet me Lumin Belaya ne Ufa. Lumi eshte 535 kilometra i gjate, me nje pellg prej 12.800 square kilometre dhe nje mesatare te shkarkimit prej 35 cubic metres pe ...

Çedomir Jovanoviq

Cedomir Jovanovic eshte nje politikan serb dhe biznesmen. Gjate regjimit te Sllobodan Milloshevic ne Jugosllavi, Jovanovic ishte nje nder studentet me aktiv ne protestat midis viteve 1996-97 ne moshen 25 vjecare. Jovanovic se bashku me nje studen ...

Sërbofilia

Nje Serbofil eshte nje person qe ka nje predispozite ose interes te forte pozitiv ndaj qeverise, kultures, historise ose popullit te Serbise. Kjo mund te perfshije vete Serbine dhe historine e saj, gjuhen serbe, Kuzhinen serbe, letersine, etj. E ...

Shatorica

Shatorica eshte nje maje mali e cila ndodhet ne pjesen verore te Kosoves ne jug te vargut te maleve te Kopaonikut. Ne lartesine 1.770 m eshte maja e trete me e larte malore ne pjesen kosovare dhe lumi i Llapit buron afer kesaj maje malore. Terren ...

Kisha e Shën Markut në Beograd

Kisha e Shen Markut ne Beograd, eshte nje kishe Ortodokse Serbe e vendosur ne parkun Tašmajdan, ne lagjen Palilula, jo shume larg Parlamentit. Ajo u ndertua ne stilin serbo-neo-bizantin nga vellezerit Petar dhe Branko Krstić ne vendin e nje kishe ...

Gavrilo Princip

Gavrilo Principi ka lindur me 25 korrik 1894 dhe vdiq me 28 prill 1918. Gavrilo Principi ishte serb nga Bosnja i cili me 28 qershor 1914 vrau ne Sarajeve Arsduken e Austrise Franz Ferdinandin dhe bashkeshorten e tij Dukeshen Sofi. Principi u arre ...

Klani i Zemunit

Klani i Zemunit eshte nje nga grupet e organizuara kriminale ne Beograd, me qender ne komunen e Beogradit Zemun. Kulmi me i madh u perjetua ne periudhen nga 2000 deri ne 2003, domethene deri ne vrasjen e kryeministrit serb Zoran Gjingjiç. Ata ish ...

Pedagogjia nazifashiste

Pedagogjia nazifashiste eshte nje variant ekstrem racist biologjik i pedagogjise, i cili u paraqit nga disa qendrime te pedagogjise sociale dhe kishte nje qendrim te dukshem nacionalist dhe poashtu ishte i orientuar politikisht. Pedagogjia nazifa ...

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Kiev "Molodist"

Festivali Nderkombetar i Filmit ne Kiev "Molodist" eshte nje festival nderkombetar filmik i cili zhvillohet çdo Tetor ne Kiev, Ukraine. Filloi ne vitin 1970 si nje festival dy-ditor i filmave, i xhiruar nga studentet e Institutit te Arteve Teatra ...

ATB-Market

ATB-Market LLC eshte nje nga kompanite kryesore te tregtise me pakice ne Ukraine. Kompania zoteron rrjetin me te madh kombetar te dyqaneve me pakice. Drejtori menaxhues eshte Boriza Markov. Dyqanet e kompanise funksionojne ne modalitetin "diskuti ...

Titani (hënë)

Stampa:Infobox planet Titani eshte hena me e madhe e Saturnit dhe sateliti i dyte me i madh natyror ne Sistemin Diellore, eshte hena vetme qe dihet te kete nje atmosfere te dendur dhe i vetmi trup i njohur ne hapesire, perveç Tokes, ku jane gjetu ...

Shkolla e Kacakeëve

Dhe pak dite fshati Kolesjan, feston 90 vjetorin e hapjes se shkolles se pare ne zonen verilindore te Shqiperise. Me 14 tetor te 1911, me ndihmen e patrioteve dhe atdhetareve kuksiane, u arrit hapja e kesaj shkolle, e cila sherbeu per formimin e ...