ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 366

Vonesat në shkëmbimin e paketave në rrjetat kompjuterike

Kemi thene se Interneti mund te shihet si nje infrastrukture qe ofron sherbime per aplikacione te shperndara. Ideale do te ishte nese permes sherbimeve te Internetit do te ishim ne gjendje te bartnim aq te dhena sa deshirojme ne mes cdo dy sistem ...

Metaliku (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Metaliku. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Metaliku qendrone per: Metaliku - monedhe e shtypur nga met ...

Salih Lajci

Salih Lajçi - Ishte Komandant i Brigades 136 Rugova te Ushtrise Çlirimtare te Kosoves ne luften e fundit 1998-1999. Sherbeu si Ushtar i UÇK-se ne Zonat e Dukagjinit dhe Rugoves duke dhene nje kontribut mjaft te madh. Gjithashtu Salih Lajçi ishte ...

Genci Mosho

Genci Mosho eshte nje aktor i vjeter shqiptar. Ai eshte njohur me se shumti nga filmi "Tomka dhe shoket e tij" ku ka pasur rolin e nje femije mjaft mistrec. Edhe per rolin e tij si Luani ne filmin "Pas gjurmeve". Tashme ai eshte drejtor i nje shk ...

Harta topografike

Harta topografike eshte ajo lloj harte e cila paraqet me shkalle zvogelimi zakonisht me te madhe se 1:10.000 dhe me te vogel se 1:200.000. Harta topografike ka nje permbajtje shume te pasur dhe eshte mjaft e hollesishme. Ajo paraqet nje sere elem ...

Mollat e Tropojes

Varietet me pjekje te vone. Me origjine vendi. Pema ka rritje te madhe, eshte mjaft prodhues. Fruti ka madhesi mesatar deri i madh, forma e rrumbullaket, bishti i frutit mesatarisht i gjate, gropeza e bishtit mesatarisht e thelle dhe mesatarisht ...

Tokot

Tokot kane qene nje familje italiane qe sundoi ishujt e Jonit si Qefalonia dhe Zakinthos, por edhe e Epirit me qender Janinen, ne periudhen e mes viteve 1300 deri ne 1429. Kjo familje, ashtu si mjaft te tjera nga fisnikeria italiane e franceze, h ...

Sisteme sigurie

Çdo sistem qe i jep pronarit ose perdoruesit nje shkalle mbrojtjeje kunder nje ose me shume rreziqeve, Si Me Poshte te tilla si trupore, vjedhje, grabitje & Lendime, Apo Qofte Dhe prezenca e pa deshiruar e Dikujt ne Ambientet Tona Personale etj, ...

Mihrije Braha

Mihrije Braha Lindi ne fshatin Vidimriq te Mitrovices me 15 Nentor 1967 ajo eshte nje kengetare e famshme me kenge te saj popullore si dhe te perfshire edhe ne muziken zbavitese. Ajo eshte e martuar me kengetarin e njohur Naim Abazin e cila ka pu ...

Kusari-fundo

Kusari-fundo eshte nje arme e mbajtur dore e perdorur ne Japonine feudale, e perbere nga nje gjatesi zinxhiri me nje peshe e bashkangjitur ne secilen skaj te zinxhirit. Permasat dhe format e ndryshme te zinxhirit dhe peshes u perdoren pasi nuk ki ...

Tabakët

Tabaket ishin zejtare qe merreshin me regjjen dhe perpunimin e lekureve. Mjeshteria e tyre ishte mjaft e perhapur qe heret dhe erdhi duke marre zhvillim te gjere. Ne shek.XVIII deri ne gjysmen e pare te shek.XIX kjo zeje arriti shkallen me te lar ...

Shtëpia e librit dhe e filmit Bota Shqiptare

Shtepia e librit dhe e filmit BOTA SHQIPTARE ka botuar mbi 300 tituj librash dhe ka prodhuar mbi 30 filma dokumentare dhe te animuar. Veprimtarine e saj e nisi ne vitin 1992 me botimin e revistes BOTA SHQIPTARE ", e para reviste kulturore-artisti ...

Simboli elektronik

Nje simbol elektronik eshte nje piktogram i perdorur per te paraqitur pajisje te ndryshme elektrike dhe elektronike ine nje diagram skematik te nje qarku elektrik ose elektronik. Keto simbole mund te ndryshojne nga vendi ne vend, per shkak te tra ...

Orjand Abazaj

Orjand Abazaj eshte nje nga lojtaret me te talentuar shqiptare.Ai ka lindur ne 17 janar 1985 dhe ka dale nga shkolla e futbollit te K.S.Dinamo ku eshte stervitur nga trajneri Ilir Daja.Ne moshen 18 vjecare eshte aktivizuar me Beselidhjen e Lezhes ...

Këpusha

Jane shtaze te imeta, me madhesi mikroskopike e deri ne 1 cm. Te njohura dhe si rriqna, jetojne duke thithur gjakun e shtazeve te egra dhe shtepiake, dhe ne mungese te tyre, edhe gjakun e njeriut. Rriqnat e bartese te semundjeve te ndryshme si en ...

Sensoret fotoelektrik

Fotoqelizat apo sensoret fotoelektrike jane pajisje elektronike qe perdorin parimin emetimit te drites te kombinuar me optiken elektronike dhe perbejne nje familje sensoresh me perdorim mjaft te gjere ne automatizimin industrial per numerimin e o ...

Vijat eliptike në kriptografi

ECC e pare u zbuluan dhe u paraqiten si alternative e kriptosistemeve tradicionale me çeles publik te tille si RSA dhe ElGamal. Dy algoritmet e pare me çeles publik, te perdorur per te garantuar sigurine ne internet,sot njihen si RSA dhe Diffie – ...

Metoda e Nortonit

Metoda e Nortonit eshte metode e gjetjes se rrymes ne nje dege te caktuar. Parimi i punes eshte dega ndermjet pikave A dhe B ku kerkohet rryma lidhet shkurt. Nga pjesa e mbetur e qarkut gjendet gjeneratori rrymor i nortonit i cili eshte i barabar ...

Biberon

Biberon eshte nje thithje gome, plastike ose silikoni e dhene nje foshnje per te thithur. Ne pamjen e saj standarde ka nje thimth, mburoje goje dhe doreze. Mburoja e gojes dhe / ose doreza eshte mjaft e madhe per te shmangur rrezikun qe femija te ...

Shtegu i Gjelber 2019

Shtegu i Gjelper 2019 esht nje gare Crosscountry me biciklet mali me nje gjatesi prej 65 kilometrave. Kjo gare u zhvillua me 13 janar 2019 ne Tirane. Nisja u be te Sheshi Skenderbej dhe mberritja ne Golem, Durres. Kjo gare u zhvillua per te promo ...

Prospero

Prospero eshte nje personazh imagjinar dhe protagonist i shfaqjes se William Shakespeare The Tempest. Prospero eshte Duka i ligjshem i Milanit, vellai uzurpues i te cilit, Antonio, e kishte vene ate ne det ne nje "trup te kalbur" te nje varke per ...

Uvulitis

Te kuptuarit e asaj qe eshte uvulitis mund te arrihet vetem kur ju keni marre nje sy ne derçikth. Derçikth eshte percaktuar si projeksionet konik nga shije te bute ne goje, strukturen zile forme qe eshte i pranishem ne pjesen e prapme te gojes. K ...

Szayel Aporro Granz

Szayel Aporro Granz eshte personazh fiktiv ne anime dhe manga Bleach. Ai eshte Arrancar ne ushtrine e Sosukes dhe Espada i 8-te.

Haka

Haka eshte nje kercim, vallezim tipik i popullit Māori, etnia vendase e Zelanda e re, shpesh here, mbitegjitha edhe gabimisht, sepse ka shume kuptime te tjera, e quajtur kercim lufte. Ka Mate, e bere famoze nga lojtaret e rugby-se nazionales All ...

Klabautermann

Nje klabautermann eshte nje kobold uji qe ndihmon detaret dhe peshkataret ne detin Baltik dhe Detin e Veriut ne detyrat e tyre. Eshte nje krijese e gezuar dhe e zellshme, me nje kuptim ekspert per shumicen e ujerave te zeza, dhe nje talent muziko ...

Një skenar kronologjik për univerzin pas Big Bang-ut

Me poshte do te pershkruajme nje nga skenaret me te pranuar te ecurise se universit. Fazat apo ngjarjet kryesore ne historine e tij sipas ketij skenari, do te komentohen shkurtimisht, dhe do te ilustrohen me nje figure te vendosur ne anen e djath ...

Lekurgjemboret

Ata qe kane qene per pushime ne det, shume here kane pasur rastin te shohin nga afer disa nga lekuregjemboret e veqmas yjet edhe iriqet e detit. Ndoshta ndokush ka shkelur me qrast pasur dhembje. Ata jane banore te perhershem te detit. Deri tash ...

Shaggy Rogers

Norville Shaggy Rogers eshte nje personazh i trilluar ne ekskluzivitetin e Scooby-Doo. Ai eshte nje dembel frikacak dhe miku me i mire per nje kohe te gjate i Scooby-Doo. Ashtu si Scooby-Doo, Shaggy eshte me shume i interesuar per te ngrene sesa ...

Lidhja e Van der Waalsit

Ne mes te atomeve me shtresa elektronike te mbyllura ose mes molekulave mund te paraqiten forca bashkevepruese te njohura si forca te Van der Waalsit. Burim I ketyre forcave eshte bashkeveprimi mes poleve elektrike, te cilat per nga intensiteti j ...

Pasojat e luftës franko-prusiane 1870-1871

Ne zgjedhjet e vitit 1871 ne France u zgjodh asambleja kombetare, ne te cilen dominonin monarkistet. Ata fituan numrin me te madh te perfaqesuesve, duke i premtuar popullit francez nje jete me te mire dhe nderprerjen e luftes me gjermanet. Ata pr ...

Teorema e 4 ngjyrave

Teorema e 4 ngjyrave Njihet ndryshe si ATLASI ME 4 NGJYRA.Kjo teoreme u zbulua fillimisht ne vitin 1852 nga Frensis Gutrie, i cili asokohe ishte duke u perpjekur te ngjyroste ne nje harte te gjitha qarqet e Anglise kjo para se te shpikej internet ...

Georges Lemaître

Georges Lemaître lindi ne Charleroi, Belgjike. Ishte ne shkollen e mesme jezuit ku ai e ndjente thirrjen per tu bere prift dhe deshiren per tu bere shkencetar. Ne moshen shtatembedhjete, ai hyri ne shkollen inxhinierike ne Universitetin Katolik t ...

Printimi 3D

Printimi 3D eshte nje teknologji qe po perhapet gjithmone me shume ditet e sotme. Permes tij mund te printoni objekte tre permasore ne shtepine tuaj. Prej vitesh printimi 3D ka qene nje teme mjaft e perfolur, duke filluar nga artikujt e mediave t ...

Yari

Yari eshte termi per nje tehe japoneze te prodhuar tradicionalisht ne formen e nje shtize, ose me sakte, shtizes me koke te drejte. Arti ushtarak i ushtrimit te yari quhet sōjutsu.

E pafajshmja Leon Tolstoi

Nje vajze lind e jashtligjshme. Ate e rrisin tre zonja ne moshe, me qellim se kur te rritet vajza dhe ato te plaken ajo tu sherbeje atyre ne punet e shtepise. Zonjat e edukojne vajzen mjaft mire. Por vajza sa me shume rritej aq me shume i shtohej ...

Material kompozit

Materialet Kompozite Materialet kompozite munde te konsiderohen shpesh si grup I veqant I materialeve qe fitohen me kombinimin se paku dy materialeve me veti te ndryshme.Keshtu fitohen materialet me veti te reja,te cilat I kapercejne vetite e pje ...

Fara e Zezë

Fara e Zeze permban vaj acidic, te pangopur, vaj me eter, vitamina dhe nje sere substancash te tjera te domosdoshme per organizmin. Tashme eshte vertetuar se vaji acidik i pangopur qe permban Fara e Zeze ndikon pozitivisht mbi metabolizmen e trup ...

Tenten

Tenten eshte nje personazh fiktiv ne anime dhe manga Naruto. Ajo eshte nje kunoichi nga Konohagakure dhe nje anetare e Skuadres Guy. Ndersa fillimisht deshironte te ishte nje kunoichi legjendare si Sannin Tsunade, ajo e kuptoi se nuk kishte kontr ...

Gjeni i jetëgjatësisë

Gjeni i jetegjatesise - Shkencetaret thone se jane teper optimiste rreth nje eksperimenti ne laborator i cili ka treguar se jeta e kafsheve mund te zgjatet. Gjithkush mund te beje pyetjen, ne se tani radhen e ka njeriu. A do te jene ne gjendje sh ...

Rōjūrō Ōtoribashi

Rōjūrō Ōtoribashi, zakonisht quhet si Rose, eshte kapiteni i divizionit te 3-te ne Gotei 13 dhe Visored. Nenkoloneli i tij eshte Izuru Kira. Ai ishte gjithashtu nje kapiten mbi 100 vjet me pare para debimit dhe u rikthye ne postin e tij te vjeter ...

Thirrja e funksioneve Analiza dhe optimizimi

Nje trup me procedure te vetme perdor nje numer te fundme te ndryshoreve. Te gjitha ndryshoret nuk mund te ruhen ne regjistra, keshtu qe eshte shfaqur ideja qe vetem ndryshoret qe i duhen funksionit te qendrojne ne regjistra, ndersa ndryshoret e ...

Spike Spiegel

Spike Spiegel eshte protagonisti i serialit te animuar Cowboy Bebop. Ai eshte gjuetar i krimineleve ose" kauboj” ne nje anije kozmike te quajtur Bebop, duke udhetuar ne hapesire se bashku me ekuipazhin e tij e perbere nga anetaret si shoku i tij ...

Mjeku i murtajës

Mjeku i murtajes ishte nje mjek qe trajtonte viktimat e murtajes bubonike. Ne kohen e epidemise, keta mjeke u punesuan posaçerisht nga qytetet ku murtaja kishte zene. Meqenese qyteti po paguante rrogen, ata i trajtonin te gjithe, te pasur apo te ...

Alfonse Elrik

Alfonse Elrik, shkurt Al, eshte personazh fiktiv ne anime dhe manga Fullmetal Alchemist. Ai eshte vellau i Edward Elric. Al eshte gjithashtu viktime i Shnderrimit te Njeriut, nje eksperiment ne te cilin Ed humbi krahun e djathte dhe kemben e majt ...

Perandoresha Xiao

Perandoresha Xiao, lindi ne nje familje mbreterore para 1300 vjeteve. Qysh nga mosha 13 vjeçare, tere jeten, u martua njeri pas tjetrit me 6 perandore te ndryshem. Megjithese koha kaloi pa me shire, magjia e saj nuk pakesohej aspak deri kur kaloi ...

PD rregullatori

Pasi te jete zgjedhur konfiguracioni i rregullatorit, projektuesi duhet te zgjedh nje lloj te rregullatorit, ashtu qe me vlerat adekuate te parametrave te rregullatorit, sistemi perfundimtare do jep pergjigje te kenaqshme. Llojet e rregullatoreve ...

Carmen

Carmen eshte opere ne kater akte e kompozitorit francez Georges Bizet. Me libret te Henri Meilhac dhe Ludovic Halévy, bazuar ne nje roman me te njejtin titull nga Prosper Mérimée. Opera u performua per here te pare ne Opéra-Comique ne Paris me 3 ...

Sindromë

Nje sindrome eshte nje grup i shenjave dhe simptomave mjekesore te cilat jane te nderlidhura me njera-tjetren dhe shpesh shoqerohen me nje semundje ose çrregullim te veçante. Fjala rrjedh nga greqishtja "σύνδρομον", qe do te thote "bashkeveprim". ...

Bardhyl Ukcamaj

Bardhyl Ukcamaj ka kryer studimet ne Fakultetin e Filologjise prane UT dhe me pas studimet pasuniversitare ne Cornel University ne New York. Ka fituar titullin Master i Shkencave nga Universiteti I Bridgepotit ne SHBA ne 2009. Nje nga ish-drejtue ...

Shkolla e Partisë

Shkolla e Partise ishte nje shkolle dy vjeçare e cila zhvillohej gjate viteve 1945-1990. Ne te studentet merrnin njohuri mbi teorite marksiste-leniniste dhe formoheshin e pergatiteshin per te qene kandidat per anetar i PKSH-se.