ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 368

Rekordet Botërore Guinness

Rekordet Boterore Guinness njohur qe nga fillimi i tij ne vitin 1955 deri ne vitin 2000 si Libri i Rekordeve Guinness dhe ne edicionet e meparshme te Shteteve te Bashkuara si Libri Guinness i Rekordeve Boterore, eshte nje liber referimi i botuar ...

Trilogjia

Trilogjia Winternight eshte nje seri romanesh fantastike historike per te rritur te shkruara nga autorja amerikane Katherine Arden. Trilogjia perbehet nga 3 libra: "The Bear and the Nightingale", "The Girl in the Tower", dhe "Winter of the Witch" ...

Trilogjia Winternight

Trilogjia Winternight eshte nje seri romanesh fantastike historike per te rritur te shkruara nga autorja amerikane Katherine Arden. Trilogjia perbehet nga 3 libra: "The Bear and the Nightingale", "The Girl in the Tower", dhe "Winter of the Witch" ...

Jo vetëm për vete

Libri botohet ne 2015 ne Tirane nga shtepia botuse Erikme formatin 20cm me 14 cm me nje tirazh prej 500 kopje. Me 312 faqe dhe nje seri fotografish dokumentuese

Shukrije Bunjaku-Mani

Shukrije Gjigoli aka ma e forta Siq e dini te gjith kjo esht nje vajz e bukur e cila ndihmon ne pastrimin e bakterieve Bakteret jan te pajisura me pajisje SHU emri shukrije rrjedh nga latinishtja SHU-maqin e lamjes KRIJE - KRIJES popo me e bukura ...

Kafshët fantastike dhe ku mund të gjenden

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Kafshet fantastike dhe ku mund te gjenden. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Kafshet fantastike dhe ku ...

Hasan Jeniçeri: historia e një shqiptari në vitin 1516

Hasan Jeniçeri: historia e nje shqiptari ne vitin 1516, roman historik me autor Léon Cahun. Perktheu nga origjinali Fotaq Andrea. Botuar ne Tirane nga "Bargjini", ne vitin 2005. Libri ka 310 faqe.

Lamtumire guacka ime

Ky liber eshte shkruar nga Viktor Canosinaj ne 1999. Libri "Lamtumire guacka ime" ka 90 faqe, dhe flet per nje moter e nje vella, prinderit te cileve po divorcohen. Vajza eshte e merzitur, dhe kur ecen ne det, gjen nje guacke qe mund te flase. Gu ...

Zeref Dragneel

Zeref Dragneel eshte personazh fiktiv ne Fairy Tail nga Hiro Mashima. Ai u konsiderua magjistari me i fuqishmi dhe me i keqi ne te gjitha koherat, i cili posedon nje magji jashtezakonisht te fuqishme dhe te rrezikshme. Ai themeloi dhe ishte peran ...

Broshura

Broshura eshte nje liber i vogel e i thjeshte, me pak flete te qepura me tel ose me pe. Ajo mund te jete edhe si pjese e nje libri te madh qe botohet ne kete menyre qe perdoret per reklamim ose edhe te perfshihet ne nje shabllon, fashikull, pamfl ...

Linnean

Linnean eshte i lidhur ngushte me alternativen e drejtshkrimit Linnaean, dhe mund ti referohet ndonjeres nga keto, te gjitha qe lidhen me sistemin origjinal te taksonomise shkencore te llojeve biologjike ose autorit te tij Carl Linnaeus. Shoqeria ...

The Ghost in the Machine

The Ghost in the Machine eshte nje liber rreth psikollogjise filozofike publikuar per here te pare ne vitin 1967 me autor Arthur Koestler. Titulli eshte nje fraze shpikur nga filozofi nga Oksfordi, Gilbert Ryle per te pershkruar statusin dualist ...

Piter salomon

piter solomon eshte cilesuar si masoni me i fuqishem me i zgjuar pavaresisht se u mashtrua nga nje person i cili ishte betuar se do te shkaterrronte ate dhe familjen e tij.ai ishte person misterioz sic ishte ose me sakte kane qene te gjithe mason ...

Djegia e librave

Djegia e librave eshte shkaterrimi ritual me ndihmen e zjarrit, i librave ose materialeve te tjera te shkruara, qe zakonisht kryhet ne nje kontekst publik. Djegia e librave perfaqeson nje element te censures dhe zakonisht rrjedh nga nje kundersht ...

Parfumi: Historia e një Vrasësi (roman)

Parfumi: Historia e nje Vrasesi eshte nje roman i viti 1985 e shkruar nga shkrimtari gjerman Patrick Süskind. Romani shqyrton mbi shqisen e nuhatjes dhe marredheniet e saj me kuptimin emocional qe mund te kene arome. Historia kryesisht ka te beje ...

Historia e jetes sime

Historia e Jetes Sime nga Hillary Rodham Clinton Hillary Rodham Clinton eshte e njohur per qindra milione njerez ne mbare rruzullin.Megjithate,pervec miqve te ngushte dhe familjes se saj,te pakte jane ata qe e kane degjuar pershkrimin e udhetimit ...

Sabinët

Sabinet ka qene nje popull me prejardhje nga Umbret ne Malet Sabine te Apennineve. Ky popull ka qene nje ojese e Sabelianet indogjermane ne Italine e mesme. Ata ishin fqinjet e drjtpeerdrejte te Romakeve. Zu Beginn des 5. Jahrhunderts v. Chr. ste ...

Organet e qeverisjes në Apoloni

D uke qene nje qytet-shtet koloni greke Apollonia ka pasur organe te ngjashme qeverisese me qytete te tjera greke ku keto organe jane me te deshmuara, gje qe na krijon mundesin te pranojme pranine ne te edhe te kategorive te caktuara qeverisese q ...

Ylli i kuq vezullues (roman)

Ylli i kuq vezullues eshte nje roman propagandistik popullor per femije i shkrimtarit Li Sen Tje i botuar ne vitin 1972, gjate Revolucionit Kulturor kinez. I perkrahur nga Partia Komuniste Kineze, libri vitin e pare u botua ne 3 milione kopje ne ...

Lasanje

Lasanje jane nje lloj makaronash te gjera, te sheshta, ndoshta nje nga llojet me te vjetra te makaronave. Lasanja eshte gjithashtu nje pjate italiane e perbere nga shtresa te grumbulluara te kesaj makarona te sheshte duke alternuar me mbushje te ...

Teksti Lorem Ipsum

Teksti Lorem Ipsum eshte thjesht nje tekst i pavlere ne industrine e printimit dhe faqosjes qe vendoset ne pjesen ku supozohet te jete teksti qe do te shkruaje perdoruesi. Pra, eshte thjesht nje tekst qe ze vendin bosh deri kur ka nje tekst te pe ...

Baumkuchen

Baumkuchen eshte nje shumellojshmeri gjermane e tortes e bere ne hell. Eshte nje embelsire tradicionale e shume vendeve evropiane, dhe gjithashtu nje ushqim i lehte dhe embelsire ne Japoni. Unazat karakteristike, te cilat i ngjajne unazave te pem ...

Historiku i Kompjuterëve

=== Historiku i kompjutereve === Kompjuteri i pare eshte prodhuar ne SHBA gjegjesisht ne Univerzitetin e Pensilvanise. Ky projekt filloi ne vitin 1943 ndersa perfundimi i tij u arrit ne vitin 1946, ndersa ky u perdor gjere ne vitin 1955. Kompjute ...

Adresa

Adresa eshte nje shifer e koduar sipas rregullave te caktuara me te cilen i drejtohet elementeve brenda sistemeve apo rrjetave te ketyre sistemeve. Me fjalen adrese mund te kuptohen pasqyrimet e elementeve te caktuara te nje bashkesie ne nje list ...

Bella ciao

Kenga Bella Ciao eshte kenduar nga antifashistet komunistet ne Itali. Autorii lirikes eshte i panjohur, dhe muzika ngjan te vije nga nje kenge e hershme popullore e kenduar ne orizore. Nje interpretim tjeter eshte dhene pas zbulimit ne 2006 nga F ...

Garda e Bardhë

Garda e Bardhe eshte nje roman i shkrimtarit rus te shekullit 20, Mikhail Bulgakov, i famshem per vepren e tij te mevonshme te mirenjohur kritikisht Mjeshtri dhe Margarita.

Lista e kompozimeve nga Johannes Brahms sipas zhanrit

Me poshte eshte nje liste e kompozimeve nga kompozitori Johannes Brahms te klasifikuar sipas zhanerve. Shih gjithashtu: Lista e kompozimeve nga Johannes Brahms nga numri opus.

Ibrahim Ponosheci

Ibragim Ponosheci i lindur me 01.03.1947.Pikto.Ibrahim Ponosheci u lind ne Gjakove dhe u diplomu ne Akademine e Arteve Figurative ne Beograd ne vitin 1982.Veprat e tij u ekspozuan ne te gjithe Kosove ne vitet 1980,si dhe ne ekspozita ne grup ne G ...

Zyba Hysa

Zyba Hysen Hysa lindi ne fshatin Kokreve te rrethit Librazhd me, 26 qershor 1955. Mesimet e para i mori ne vendlindje, me pas ne Elbasan, ku ne vitin 1974 merr diplomen e mesuesise. Ne 1979 mbaron kursin filozofik dhe me pas ushtron profesionin e ...

Homeri (kthjellim)

Homeri ka keto kuptime: Homer Simpson - personazh te Simpsons Homeri - Poeti grek Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Homeri kthjellim. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridre ...

Charlie Brown

Charlie Brown ose Chuck ose Charles eshte protagonisti kryesor ne novelen grafike Peanuts nga Charles M. Schulz. Ai konsiderohet si nje nga personazhet me te mire vizatimore te gjitha koherave, dhe eshte bere nje nga arketipet e shkelqyera amerik ...

Zogu Jubjub

Zogu Jubjub eshte nje krijese e rrezikshme e permendur ne poezite e pakuptimta te Lewis Carroll "Jabberwocky" dhe "Gjuetia e Snark". Ne "Jabberwocky", detaji i vetem i dhene per zogun eshte se protagonisti duhet te kete kujdes nga ai. Ne "Gjuetin ...

Vash the Stampede

Vash the Stampede eshte protagonisti kryesor i anime dhe manga Trigun. Vash eshte i njohur edhe si The Humanoid Typhoon per shkak te shkaterrimit dhe kaosit qe e rrethon shpesh. Duke pasur nje revolver te madh nikeli, ai udheton nga qyteti ne qyt ...

Vasil Arvaniti

Vasil Arvaniti apo eshte nje novele e shkrimtarit grek Stratis Myrivilis vendosur ne ishullin e Lesbos ne dhjetevjeçarin e pare te shekullit te njezet.

Anija Fantazmë

Anija Fantazme eshte nje roman gotik shkruar nga Frederick Marryat, i cili eksploron legjenden e Holandezit fluturues. Romani u serializua fillimisht ne The New Monthly Magazine duke filluar ne mars 1837 dhe duke perfunduar ne gusht 1839. Nje kap ...

Stema e Republikës Çeçene

Stema e Republikes Çeçene eshte simboli zyrtar i Republikes Çeçene. Miratuar nga Presidenti i perkohshem i Çeçenise Sergey Abramov me 22 qershor 2004. Ne baze te perberjes se stemes formoi nje figure te nje zgjidhjeje te stilizuar qe ploteson men ...

Watt

Vat ose watt eshte nje njesi qe rrjedh nga fuqia ne Sistemin Nderkombetar te Njesive, emeruar sipas inxhinierit skocez James Watt. Njesia eshte percaktuar si xhul per sekonde dhe mund te perdoret per te shprehur shkallen e konvertimit te energjis ...

Flamuri i Burjatisë

Flamuri i Burjatise eshte flamuri i Republikes se Burjatise e miratuar me 29 tetor 1992. Ka nje forme drejtkendeshe dhe perbehet nga tre breza horizontale: e kaltert ne pjesen e siperme, e bardhe ne qender dhe e verdhe ne pjesen e poshtme. Perpje ...

Kompjuterët mainframe

Mainframes jane kompjutere te fuqishem qe perdoren me se shumti nga korporatat dhe organizatat qeveritare per aplikacioneve te ashtuquajtura kritike, pjesa me e madhe perpunimin te dhenave te tilla si regjistrimet, industrise dhe statistikat kons ...

Vilhelm Teli

Vilhelm Teli eshte nje hero leggendario mbarpopullor. Ai eshte simboli i malestri te lire, shigjeta te cili qellonte gjithnje ne scende. Kjo nxiti edhe mizorine e Geslerit, i derguar si governatore i atti vendi, per te shtypur rebelimin e malesor ...

Emblema e Burjatisë

Emblema e Burjatise eshte embelma e Republikes se Burjatise, e cila u adoptua me 20 prill 1995. Emblema ka formen e nje mburoje heraldike ne te cilen gjenden tre ngjyrat e flamurit kombetar: e kaltert, e bardhe dhe e verdhe. Ne pjesen e siperme t ...

Aurora (kryqëzor)

Aurora eshte nje anije ruse ushtarake Marines ruse perandorake te dikurshme dhe ndodhet qe nga 1956 si anije muzeale ne Shen Petersburg. Anija njihet si simboli i revolucionit te tetorit te 1917.

Katrori magjik

Katrori magjik eshte shume i bukur neve e pelqejme shume ate.Ne matematiken rekreative, nje katror magjik eshte nje rregullim numrash ne nje siperfaqe katrori, ku numrat ne cdo rradhe,kolone dhe diagonale kryesore kane te njejten shume. Nje katro ...

Virusi Biohazard

Biohazard i njohur shkurtimisht "HAZARD" eshte sumbstanca biologjike qe kerrcnojn organizmat e gjall me efekte troditese dhe shkatrron imunitetin qe ne shumicen e rasteve ka pasoj vdekjen. Organizmi qe me se shumti ka mundesi te vije ne kontakt m ...

Transistori bipolar me kontakt BJT

Karakteristikat drejtuese tension-rryme te diodes, jane shume te dobishme ne qarqet elektronike nderprerese dhe te qarqet per perpunimin e formes valore te sinjaleve. Nderkaq, diodat nuk jane ne gjendje te perforcojne rryme ose tension. Komponent ...

Vuvuzela

Vuvuzela i takon grupit te instrumenteve me fryme, eshte simboli i futbollit jugafrikan. Instrumenti ka formen e tubes, me gjatesi nje meter. Leshon nje ze te ngjashem si zeri i elefantit qe del nga surla e tij. Perdoret ne stadiume, dhe kur fryh ...

Simboli Plus(+)

Shenja Plus eshte nje operator binar qe tregon shtimin ose mbledhje, ashtu si ne 2 + 3 = 5. Ky simbol mund te perdoret kur ajo eshte e deshiruar per te theksuar se nje numer edhe pozitiv e nje, sidomos kur kemi e bejme pune edhe me te kunderta me ...

Shtëpia Perandorake e Japonisë

Shtepia Perandorake e Japonise, gjithashtu referohen si Familja Perandorake ose Dinastia Yamato, perbehet nga anetare te familjes se gjere te Perandorit te Japonise ne fuqi qe marrin detyra zyrtare dhe publike. Sipas Kushtetutes aktuale te Japoni ...

Ekuacionet kuadratike

Ekuacioni kuadratik ose barazimi i shkalles se dyte ne trajten e pergjithshme shenohet me a x 2 + b x + c = 0, {\displaystyle ax^{2}+bx+c=0,\,\!} x ku a ≠ 0. Sepse nese a = 0, atehere ai eshte ekuacion linear. Numrat real a, b, dhe c quhen koefic ...

Transistor bipolar me kontakt

Ne figuren me posht eshte paraqitur bllok diagram i thjeshtuar i struktures themelore dhe simbolet te dy tipave te transistorit bipolar: npn dhe pnp. Transistori bipolar npn perbehet nga nje regjion i holle p i vendosur ne mes te dy regjioneve n. ...