ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 380

Satinet

Statinet, ku bejn pjese Lovastatina, Simvastatina, Pravastatina, Fluvastatina, Atorvastatina dhe Rosuvastatina, jane grup barnash strukturalisht te ngjashme me HMG-CoA 3-hidroksi-3-metilglutarilkoenzina A, qe eshte prekursor imediat i acidit meva ...

Kuzhina italiane

Ndersa kuzhina Italiane eshte nje nga me te famshmet ne bote, ajo eshte gjithashtu dhe nje nga kuzhinat me te keqkuptuara Keto jane shpesh rezultatet e ngjashmerive kulturore ne Itali, por ne nje menyre shume te ndryshme eshte kultura Italo-Ameri ...

Këmbaleci (kthjellim)

Kembaleci mund te nenkuptoje: Kanxhe prej hekuri qe vene telefonistet ose elektricistet ne kembe per te hipur neper shtylla; shiko Kanxha. Mbeshtetese metalike ose e drunjte, me tri a kater kembe, mbi te cilen vendoset pelhura e piktures, partitu ...

Fetah Ali Ekmekçiu

Aktiviteti politik-patriotik i Fetah Ali Ekmekçiut Periudha e pare Kjo periudhe ka te beje me pjesemarrjen ne Revolucioni demokratiko-borgjez te Qershorit dhe emigrimin e tij pas deshtimit te Revolucionit.Para ardhjes se Fetahut nga Manastiri me ...

On Records

On Records eshte nje produksion dhe label i njohur. Arber Elshani & Kristijan Lekaj jane nder kompozitoret me te talentuar te estrades. Vijne nga Prizreni por jetojne dhe veprojne ne Prishtine. Te dy se bashku kane formuar studion e tyre "One Rec ...

Numrat irracionalë

Nese nje numer real nuk mund te shkruhet si thyese pra jo si heres i dy numrave te plote, atehere ai quhet numer iracional. Nese numri irracional shkruhet si numer decimal atehere ai eshte me pafund shume shifra pas presjes dhjetore te cilat pers ...

Panelet diellore

panelet dielloreEnergjia diellore po fiton vrull perreth botes, pasi shume dhe shume vende kane filluar te kalojne ne yll si furnizim primar me energji. per shkak se çmimi i energjise diellore ka rene ne vitet e fundit ne berthamen e permiresimev ...

Bërthama e atomit

Berthama e atomit perbehet nga neutronet pa ngarkese, protonet me ngarkese elektrike dhe elektronet me ngarkes elektrike. Berthama ne pergjithesi eshte elektropozitive dhe varet nga numri i protoneve. Atomet ne renditen sipas numrit te protoneve ...

Qelizat e gjakut

Qelizat e Kuqe Te Gjakut - Oksigjenin,Te cilin e Martin ne alveole, e transportojne deri ne qeliza te tjera te trupit,si dhe dioksidi I karbonit e transportojne nga qelizat deri te mushkerite.Oksigjeni dhe dioksidi I karbonit per tu transportuar ...

Insert (SQL)

Formulimi i INSERT ka formen e pergjithshme: Numri i kolonave dhe vlerave duhet te jete i njejt.Nese nje kolone nuk eshte caktuar ateher do te perdoret vlera e parazgjedhur per kolonen. Shembull: Gjithashtu mund te perdoret pa caktuar kolonat, po ...

Kubi

v b fv c Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Kubi. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Kubi eshte term i cili perdoret disa lemi: kubi - i nj ...

Legjislatura

Legjislature eshte nje kuvend diskutimesh me autoritetin per te bere ligje per nje subjekt politik, te tilla si nje shtet ose qytet. Legjislatura formon pjeset me te rendesishme te qeverive; ne modelin e ndarjes se pushtetit, shpesh ato jane ne k ...

UDBA

UDBA eshte polici sekrete e Republikes Socialiste Federale te Jugosllavise. Pohohet se UDBA eshte pergjegjese per vrasjen e armiqeve te brendshem te shtetit dhe nderkombetareve. Eliminimet me te njohura jane te armiqve kroat, per shembull te Vjek ...

Dipoli magnetik

Nje dipole magnetike, ne magnetostatike, eshte nje magnet i marre duke marre parasysh nje lak mikroskopik te kryqezuar nga rryma elektrike. Ky eshte termi i pare i shtrirjes se shumefishte te fushes magnetike. Madhesia qe karakterizon kryesisht n ...

Ndermarrja Amortizatori "Prototip"

Ndermarrja Amortizatori "Prototip" eshte fabrike ku behet prodhimi i amortizatoreve. .Siperfaqja e pergjithshme e perafersisht 52.060 m² dhe shtrihet ne nje pjese shume atraktive te zones industriale ne Prishtine. Kjo ndermarrje eshte prodhuesi i ...

Europa ishullore

Europa Ishullore eshte rajoni me i vogel nga siperfaqja ne Europe dhe per nga numri i shteteve perverese. Europa Ishullore ndodhet ne brigjet veriperendimore te Europes.

Numrat dhjetor

Numra dhjetore quajme te gjithe ato numra qe numrat mbas presjes i kane 10 ose shumefisha te saj si p.sh. 0.10; 0.700; 0.40; 0.7000; etj. Paraqitja e thyeses si numer dhjetor - çdo numer thyesor mund te shenohet si numer dhjetor me nje numer te f ...

Lidhja pn

-Kemi nje copez te paster te silicit,njeres pjese te kesaj copeze i shtojme papasterti trivalente ndersa pjeses tjeter papasterti pesevalente,nje lidhje e quajtur pn krijohet mes tipeve rezultuese p dhe n te gjysmeperçuesit. -Nje gjysmeperçues i ...

Tipet e Socket te CPU-së

Procesoret e kompjuterit kane nje shtepi. Quhet socket. Shumica e njerezve nuk i japin shume rendesi kesaj pjese te vogel hardware sepse ka nje ndikim funksional ne dukje te vogel. Kjo sepse socket nuk kane nje ndikim specifikisht ne performancen ...

Moli

Moli eshte njesia themelore e sasise se substances. Moli eshte ajo sasi e substances e cila permban aq njesi elementare sa atome ka ne 12 gram te izotopit te karbonit C12 pra permban 6.02 × 10 ne fuqi 23 grimca Njesia per mase molare eshte g/mol. ...

Big Crunch (Shkatërrimi i madh)

Shkaterrimi i madh eshte nje skenar hipotetik per fatin perfundimtar te universit, ne te cilin zgjerimi i universit ndalet dhe nis te mblidhet dhe universi rishperthen, duke bere perfundimisht "faktorin e shkalles kozmike" te arrije ne zero, nje ...

Pyetësori i integruar në gjuhë programuese

LINQ eshte akronim per Language Integrated Query, qe eshte komponent i Microsoft.NET Framework-ut. Pjesa e integrimit ne gjuhe do te thote se LINQ eshte pjese e sintakses se gjuheve programuese. Me saktesisht, te dyja C# dhe VB jane gjuhe qe vijn ...

MusicBrainz

MusicBrainz eshte nje projekt qe synon krijimin e nje baze te dhenash te hapur te muzikes. Ngjashem me projektin freedb, ajo u themelua ne pergjigje te kufizimeve te vendosura ne CDDB. Megjithate, MusicBrainz ka zgjeruar objektivat e saj per te a ...

Rob lufte

Nje i burgosur lufte ose rob lufte eshte nje ushtarak pjesetar i ushtrise armike kundershtare gjate nje dyluftimi midis ushtive perkatese. Rob lufte nuk eshte personi civil populli ai quhet i internuar civil pjesetar i nje popullsie armike ne nje ...

Indikatori 7-segmentesh

Ne forme te pergjithshme, indikatori 7-segmentesh duket keshtu: Ne te, permes ndriçimit te segmenteve te caktuara, mund te gjenerohen, p.sh, shifrat decimale ne kete menyre: Fig.8.1 Gjenerimi i 9 shifrave decimale ne indikatorin 7-segmentesh Per ...

Sensoret

Sensori eshte pajisje e cila detekton ose mate madhesine fizike, dhe ne kete rast ne do analizojme vetem ata te cilet ne dalje e japin madhesine elektrike. Sot shumica e sensoreve tregimin e vleres nuk e japin ne nje shkalle analoge si per shembu ...

Njerëzit mësojnë në gjumë

Dihet qe gjumi eshte i nevojshem per te mbijetuar. Mendohej se ai ishte vetem nje periudhe pushimi por kohet e fundit dijetaret kane pare nje lidhje midis kujteses dhe gjumit.Freud qe ne 1897-ten shkruante se nuk mendonte qe endrrat ishin te paku ...

Perpunimi digjital i Sinjave

Perpunimi digjital i sinjaleve eshte manipulim matematikor i sinjaleve te informacionit per te ndryshuar apo permiresuar ate ne nje fare menyre. Ajo karakterizohet nga perfaqesimi i kohes diskrete, shpeshtesise diskrete, ose fushes se sinjaleve t ...

Apartamenti 2XL

Ne kete show marrin pjese aktoret Ermal Mamaqi, Julian Deda dhe Gentian Zenelaj. Ky program eshte i ndertuar mbi nje skenar jo te kufizuar qe e ben te larmishem dhe lehtesisht te ndryshueshem per te futur sa me shume elemente humori. Çdo episod d ...

Politika Boterore

Filozofia politike eshte nje veprim i cili e sjell njeriun me afer teorive dhe ideologjive politike, shpjegon se Si argumentohen pikepamjet teorike dhe ideologjike, analizojne nje rradhe formash te argumentimit politik.

Personokrat

personokrat m Ai qe e konsideron shkakun e pare universal nje person, personagje do te thote qe une mund te kisha bere nje gabim ne prapashtese. Ka te njejtin deklin si lagje.

Astrologu që ra në pus

Nje rrefim i sjelle nga Platoni, tregon se nje dite Talesi, i zhytur ne soditjen e qiellit, nuk pa nje pus te cilin e kishte nen kembet e tij dhe ra brenda ne te. Nje sherbetor nga Traka, i cili ishte afer, shpertheu duke qeshur: "Ka nga keta fil ...

Tre pampor u ngren e vanë

Tre papor u ngren e vane Tre papor u ngren e vane Tre papor u ngren e vane Ne Sarand nga vendet tane Shtate vitra ne Sarande Shtate vitra ne Sarande Shtate vitra ne Sarande Nuku mora fare grame* Erdhe burri nga kurbeti Erdhe burri nga kurbeti Erd ...

Tyti

Tyti ishte mbretereshe e Egjiptit te lashte e Dinastise se 20-te, gruaja dhe motra e Ramesses III dhe ndoshta edhe nena e Ramesses IV. Dikur ishte e pasigurt se cili faraon ishte burri i saj, por ai tani mund te identifikohet si Ramesses III bazu ...

Kroni i Çarshisë

Kroni i Çarshise ndodhej ne Trepçen mesjetare te asaj kohe, prane çarshise prej nga furnizoheshin me uje te pijes banoret e qytetit. Sipas tradites qyteti i Trepçes ishte aq i madh sa qe ndodhte qe brenda nje dite te vinin 50 nuse te cilat takohe ...

Akarnania

Akarnania eshte rajon perendimor i Greqise qendrore qe shtrihet pergjate detit Jon, ne perendim te Etolise, me te cilen e ndan lumi Ahelous, ne veri te Gjirit te Kalidonit, qe eshte hyrja per ne Gjirin e Korintit. Sot ajo formon pjesen perendimor ...

Nekropoli

Nekropoli) eshte nje varreze e madhe, e projektuar me monumente te hollesishme te varrit. Emri rrjedh nga Greqishtja e Lashte νεκρόπολις nekropoli, fjale per fjale do te thote "qyteti i te vdekurve". Termi zakonisht nenkupton nje vendvarrim te ve ...

Litra

Nje litra eshte nje monedhe e vogel argjendi e perdorur ne kolonite e Greqise se Lashte ne pergjithesi dhe veçanerishte ne Sicili. Si monedhe, litra ishte e barasvlershme ne vlere me ate te obol-it dhe peshonte sa nje e treta e nje libre romake, ...

Lima (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Lima. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Limani - Port detar, hyrje natyrore apo artificiale e detit ne ...

Medreseja (kthjellim)

Medreseja e Gjilanit Medreseja e Tiranes Medreseja e Korçes Medreseja - institucion arsimor islamik. Medreseja Alauddin Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Medreseja. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshoje ...

Serumi i gjakut

Serumi i gjakut eshte komponenti fluid dhe solucion i gjakut qe nuk luajne ndonje rol ne koagulim. Mund te perkufizohet si plazma e gjakut pa fibrinogjene. Serumi perfshin te gjitha proteinat qe nuk perdoren ne koagulimin e gjakut ; te gjitha ele ...

Veshje kombëtare bullgare

Deshmite me te vjetra te rrobave kombetare bullgare jane para 3500 vitesh. Garat kombetare te Bullgarise shfaqen nga Rilindja Kombetare Bullgare deri ne mesin e shekullit te 20-te. Veshja e grave perbehet nga: pinafore, funde, kopset, perparese, ...

Edelweiss

Edelweiss eshte nder bimet me te famshme malore, emri i saje vjen nga gjermanishtja; edel, "fisnik", dhe weiß, "bardhe". Ne Zvicer ajo eshte perdorur shpesh si nje embleme e vertete kombetare.

Erëza

Erezat jane fara te othata,substanca vegjetative fruta etj te cilat perdoren kryesisht si I, interested in to per the ngjyrosje ose per ruajtjen e ushqimit. Ndonjehere kane gjetur edhe perdorim per te fshehur shijet tjera. Erezat jane te dalluara ...

Kanabis

Kanabis eshte nje gjini e bimeve lulezuar qe perfshin tri varieteteve te supozuar, te sativa Kanabis, ne Kanabis tregues, e dhe ruderalis kanabis. Keto tre taxa jane autokton ne Azine Qendrore dhe Azine Jugore. Kanabisi ka qene prej kohesh perdor ...

Çapare

Çapare, dy copa te vogla te rrumbullaketa metali, qe lidhen ne gishtat e duarve te nje valltari per te shoqeruar kercimin me trokitjet e tyre tingeza

Turles

Turles eshte nje Sajan, ai me shoket e tij shkojne ne Planetin Toke ata e bejne nje bime qe per nje minut rritet dhe iu jep fuqi shume te madhe, luftetaret Z e marrin vesh sepse Turles dhe shoket e tij bejne gjera te keqia dhe Goku lufton me Turl ...

Zgafella

Zgafella hapsire brenda minieres per te mbajtur te hapet mjetet apo veprimatrin e minatoreve. Mbahet e hapur me elemente mbajtes nga druri, hekuri, metalet e lehta, betoni, mure te ndertuara apo kombinim e ketyre elementeve. Zgafella nuk eshte ne ...

Hedonizmi

Hedonizmi eshte ndjekja e kenaqesise e cila eshte ne vetvete nje qellim i vertete dhe qellimi i te gjitha aktiviteteve. Hedonizmi i ka rrenjet ne nje numer te mendimeve filozofike: Epikuri dhe Epicureans, te utopistet siç ishte si Thomas More, ut ...

Rezistenca fluide (fizikë)

Ne dinamiken e fluideve,drageshte nje force qe vepron ne kundershtim me levizjen relative te cdo objekti ne lidhje me nje leng perreth.Kjo mend te ekzistoje ndermjet 2 shtresave fluide ose nje lengu dhe nje siperfaqeje solide.Ndryshe nga forcat e ...