ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 382

Tortë

Torte eshte nje forme e ushqimit te embel te bere nga mielli, sheqeri dhe perberesit e tjere, qe zakonisht piqet. Ne format e tyre me te vjetra, embelsirat ishin modifikime te bukes, por embelsira tani mbulojne nje game te gjere te pergatitjeve q ...

Vlora këngë)

Kengen"Vlora-vlora" e ka krijuar kompozitori Thoma Nasi mbi poezine patriotike te Ali Asllanit.Thoma Nasi emigroi si ri ne SHBA.Atje studjoi flautin,dirigjimin e kompozimin. Me 1920,ne krye te orkestres frymore"Vatra",erdhi per te ndihmuar dhe pe ...

Uragan çohen krenarët

Uragan çohen Krenaret eshte nje kenge dhe eshte e vetme 2. Single nga albumi i Adelina Ismajlit Nuk jam sex bombe.

Shko në R.*.

Shko ne R.*. eshte nje kenge dhe eshte e vetme 6. Single i fundit nga albumi i Adelina Ismajlit Nuk jam sex bombe.

You are my angel

You are my Angel eshte nje kenge dhe eshte e vetme 7. Single i fundit nga albumi i Adelina Ismajlit Nuk jam sex bombe.

Prefektura Tokushima

Prefektura Tokushima eshte nje prefekture e Japonise e vendosur ne ishullin Shikoku. Prefektura Tokushima ka nje popullsi prej 728.633 dhe ka nje siperfaqe gjeografike prej 4.146 km². Prefektura Tokushima kufizohet me Prefekturen Kagawa ne veri, ...

Epoka e artë e animacionit amerikan

Epoka e arte e animacionit amerikan ishte nje periudhe ne historine e animacioneve amerikane qe filloi me ardhjen e karikaturave te shendosha ne vitin 1928 dhe vazhdoi deri ne vitin 1972, kur animacionet e shkurta teatrale filluan te humbnin ne m ...

Liza

Liza apo Lisa ka keto kuptime: Mona Liza - Piktura e Leonardo da Vinçit Lisa Simpson - personazh te Simpsons Eliza Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Liza. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ...

Scalable Link Interface

Scalable Link Interface eshte teknologjia e cila mundeson perdorimin e dy kartelave grafike ne nje PC. Mvaresisht nga kompliciteti i imazhit te afishuar ajo funksionon ne dy menyra: Menyra AFR Alternate Frame Rendering qe do te thot se secila kar ...

Burimi (kthjellim)

Burimi eshte nje burim apo furnizim nga i perfituar nga prodhimi, zakonisht me disponueshmeri te kufizuar. Burimi mund gjithashtu te referohet per: Vendbanime: Burimi qytet eshte nje qytet ne rafshin e Dukagjinit, Kosove Ndryshe i njohur si Istog ...

W3Schools

W3Schools eshte nje uebfaqe arsimore per te mesuar teknologjite e ueb-it ne internet. Mesimettperfshijne leksione dhe referenca ne lidhje me HTML, CSS, JavaScript, JSON, PHP, Python, AngularJS, React.js, SQL, Bootstrap, Sass, Node.js, jQuery, XQu ...

Tej Drini i Bardhë

Tej Drini i Bardhe ndodhet ne Qarkun e Kukesit dhe ne rrethin e Hasit. Sipefaqja aktuale eshte 30.00 ha, eshte zone nderkufitare e pasur me lloje pyjor, floristik e faunistike, pergjate Drinit te Zi. Perfaqeson nje zone me vlera persa i perket pe ...

Tepsia

Tepsia eshte nje lloj tave, nje ene kuzhine e ceket e cila sherben per pjekjen e ushqimit. Tepsia zakonisht eshte e punuar nga metali, me nje rreth pak me te ngritur. Ka forme drejtkendeshe ose te rrumbullaket, kur zakonisht ka diameter rreth 40 ...

Standard i internetit

Ne inxhinierine e rrjetit kompjuterik, nje Standard Interneti eshte nje specifikim normativ i nje teknologjie ose metodologjie te zbatueshme ne Internet. Standardet e internetit krijohen dhe publikohen nga Internet Engineering Task Force. Kontrib ...

Kolonializmi

Si rregull kolonializmi ka te beje me nje marredhenie mes kollektivevev, ne te cilen vendimet kyçe jane vendosur mbi jeten te kolonizuaarve nga nje kulturore te ndryshme dhe jo me deshire per tu pershatur pakice e sundimit kolonial ne lidhje me i ...

Radio Ilirida

Radio Ilirida startoi per here te pare me 11-07-2010 nga ora 19.00 vetem ne program startues ku kesaje radio ia dhane besimin nje numer i madh i miqesh,degjues dhe bashkatdhetare ane e mbane botes.Radio Zeri i Ilirides do te jete nje radio e cila ...

Trekëndëshi Hess

Trekendeshi Hess eshte nje mozaik trekendore i vendosur ne nje trotuar ne lagjen West Village te Nju Jorkut ne cep te Seven Avenue dhe Christopher Street. Pllaka lexon "Prone e Hess Estate e cila kurre nuk ka qene e dedikuar per qellime publike." ...

Braggite

Braggite eshte nje mineral sulfide te, paladium platin dhe nikeli me formule kimike: S. Kjo eshte nje dendur, gri e çelikut, e cila kristalizon mineral i erret ne sistemin e kristal katerkendesh. Ai eshte pershkruar te pare ne 1932 per nje ngjarj ...

Penn Badgley

Aktori amerikan, teper ri ne moshe Penn Badgley ka lindur ne v. 1986 ne Maryland. Eshte i mirenjohur per rolin e tij si Dan Humphrey ne serialin per te rinj Gossip Girl dhe ne serialin triller psikologjik, You. Gjithashtu, ka luajtur ne filmat Jo ...

Qendra për Studimin e Arteve

Qendra e Studimit te Arteve eshte themeluar me Vendim te Keshillit te Ministrave te RPSSH ne vitin 1994, brenda sistemit te institucioneve te Akademise se Shkencave, por faktikisht nisi nga puna ne fillim te vitit 1986. Qendra e Studimeve te Arti ...

Operacione syri

Shkenca per sherimin e syve njeh nje mori metoda operacioni per menjanimin e semundjeve gjegjesisht per ndreqjen e semundjeve te syve si psh te mosparit te syrit:

Sanfourche

Sanfourche eshte nje emer i familjes i mbajtur kryesisht nga: Jean-Joseph Sanfourche, i njohur thjesht si Sanfourche 1929-2010, piktor, poet, projektues dhe skulptor francez ; Henry Sanfourche 1775-1841, kolonel i Perandorise Franceze; Jean-Miche ...

Jean-Joseph Sanfourche

Jean-Joseph Sanfourche, i njohur thjesht si Sanfourche, eshte nje piktor, poet, dizajner dhe skulptor francez, i lindur me 25 qershor 1929 ne Bordeaux dhe vdiq me 13 mars 2010 ne Saint-Léonard-de-Noblat. Ai praktikonte brutin e artit dhe ishte sh ...

Kimono

Kimono eshte nje veshje tradicionale japoneze dhe veshja kombetare e Japonise. Kimono eshte nje veshje e sheshte, ne forme T, me menge katrore dhe nje trup drejtkendeshe, e veshur majtas mbi te djathten perveç nese veshesi eshte i ndjere. Eshte g ...

Tomoe

Tomoe eshte nje simbol me forme si presje i perdorur ne mon japonez. Ngjan shume me formen e zakonshme te nje magatama. Tomoe shfaqet ne shume dizajne me perdorime te ndryshme. Modelet me te thjeshta, me te zakonshme te pajisjes permbajne nga nje ...

Daibutsu

Daibutsu ose Buda gjigande eshte termi japonez, i perdorur shpesh ne menyre informale, per statuja te medha te Budes. Me e vjetra eshte ajo ne Asuka-dera dhe me e njohura eshte ajo ne Tōdai-ji ne Nara. Daibutsu Tōdai-ji eshte nje pjese e Trashegi ...

Kështjella japoneze

Keshtjella japoneze ishin keshtjella te ndertuara kryesisht prej druri dhe guri. Ata evoluan nga stoqet prej druri te shekujve te hershem dhe hyne ne formen e tyre me te njohur ne shekullin e 16-te. Keshtjellat ne Japoni u ndertuan per te ruajtur ...

Anmitsu

Anmitsu eshte nje embelsire japoneze qe daton nga periudha Meiji. Ajo behet nga kubike te vegjel pelte agar, nje pelte e tejdukshme e bardhe e bere nga algat e kuqe. Agari tretet me uje ose leng frutash siç eshte lengu i molles per te bere pelte. ...

Kauboj

Kauboj eshte nje bari kafshesh qe kujdeset per bagetine ne ferme ne Ameriken e Veriut, tradicionalisht me kale, dhe shpesh kryen nje mori detyrash te tjera te lidhura me fermen. Kauboji historik amerikan i fundit te shekullit te 19-te u ngrit nga ...

Partia Demokratike (kthjellim)

Fjala Partia Demokratike shenon: Partia Demokratike Japonia Partia Demokratike Polonia Partia Demokratike Shqiperi Partia Demokratike e Kosoves Partia Demokratike ShBA Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Partia Demokratike kthjell ...

Antoine de Saint-Exupéry

Ishte nje shkrimtar, poet, aristokrat, gazetar dhe aviator pioner francez. Ai u be laureat i disa prej cmimeve me te larta letrare ne France dhe gjithashtu ai fitoi wardminin Kombetar te Librit te Shteteve te Bashkuara.

Ettore Bugatti

Ettore Arco Isidoro Bugatti ishte nje dizajner dhe prodhues francez automobilistik i lindur ne Itali. Ai mbahet mend si themelues dhe pronar i kompanise se prodhimit te automobilave, Automobiles E. Bugatti. Vdiq: 21.08.1947. Paris,France Educatio ...

Djalli në një Konventë

Djalli ne nje Konvente eshte nje film i heshtur i metrazhit te shkurter, i krijuar nga Georges Melies. Filmi ishte liruar per here te pare ne tregun Francez ne vitin 1899.

Samiti

Samiti eshte nje takim nderkombetar i krereve te shteteve ose qeverive, zakonisht me pjesmarrje te konsiderueshme te medias, masa te forta sigurie, dhe nje agjende te paracaktuar. Termi samit per takime te tilla per here te pare eshte perdorur ne ...

Eurotuneli

Ne vitin 1985 Franca dhe Britania e Madhe u moren vesh te ndertojne tunelin i cili do te lidhe kanalin La Mansh dhe Doverin, i cili duhej te kishte dy tunele hekurudhore nga 7.6 m te gjere dhe tunelin furnizues e shpetues 4.8 m. Tunelet do te ven ...

Njësitë administrative të Lihtenshtajnit

Lihtenshtajni eshte ndare ne nivelin te pare ne komuna dhe ne nivelin te dyte ne fshatra. Keto jane listat: Fshatrat e Lihtenshtajnit 20 fshatra Komunat e Lihtenshtajnit 11 komuna

Lulebasani haplofil

Lulebasani haplofil eshte nje bime shkurrore, me kercej me gjatesi deri 25 cm, me 4 kende, te degezuar dhe rrenjezues ne baze. Gjethet e kesaj bime jane te shogeta, gjatore te permbyseta vizake deri eliptike-vizake, te sperveshura ne buze, me gje ...

Michael Reilly Burke

Michael Reilly Bruke eshte aktor amerikan i lindur 27 nentor 1969 i cili ka luajtur ne filma po ashtu dhe ne seriale televizive si CSI: New York,Mars Attacks si dhe CSI dhe filmi i ne te cilin luajti rollin kryesor isht Ted Bundy ku luajti rolin ...

Kujtime

Kujtimet apo sic quhen ndryshe Memoiren bezeichnet Denkwürdigkeiten oder Aufzeichnungen von selbsterlebten Begebenheiten. Kufizimi me Autobiografia stellt der Memoirenschreiber seine soziale Rolle in den Mittelpunkt der Darstellung z. B. Politike ...

Ali efendi Jakupi

Ali Jakupi i lindur ne vitin 1913 ne fshatin Desivoj te komunes se Kamenices, Kosove. Rrjedh nga nje familje qe e njeh rreth i gjere. Ali efendia, nje shkencetar, dijetar e poliglot i madh te shekullit te kaluar, i njohur e i çmuar ne bote, por ç ...

Liqeni i Komanit

Liqeni i Komanit eshte nje rezervuar ne lumin Drin ne Shqiperine e veriut. Liqeni Koman eshte i rrethuar nga kodra te dendura te pyllezuara, shpatet vertikale, gryka te thella dhe nje lugine e ngushte, e marre plotesisht nga lumi. Perveç Drinit, ...

Shkëlzen Gashi

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Shkelzen Gashi. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Shkelzen Gashi futbollist – 1988–, futbollist shqipta ...

Katërkëndëshi Tangjencial

Ne gjeometrine Euklidiane, Katerkendesh Tangjencial quhet katerkendeshi konveks i cili i ka te gjitha brinjet tangjente me nje rreth te vetem brendashkruar katerkendeshit. Shembuj katerkendesh tangjencial jane rombi e katrori. Te gjithe trekendes ...

Rodney King

Rodney Glen King III ishte nje shofer taksie amerikan, i cili u be i njohur ne shkalle kombetare, pasi u rrah nga oficeret e Departamentit te Policise se Los Angeles pasi i shte i dehur ne momentin qe policia po e ndiqte. Nje deshmitar, George Ho ...

Shumëllojshmëria e Albaneses

Ne matematike, Shumellojshmeria e Albaneses apo siç njihet Albanese variety A, quajtur sipas Giacomo Albanese, eshte nje pergjithesim i Jacobian variety of a curve, and is the abelian variety generated by a variety V taking a given point of V to ...

Adamos Adamou

Adamos Adamou, deputet ne Parlamentin e Bashkimit Evropian, pokitikan qipriot nga Qiproja Adamos mori diplomen per mjeksi ne Athine me 1976, ndersa me 1982 u be mjeke. Nga viti 2002 eshte i derguar qipriot ne parlamentin evropian. Eshte anetar i ...

Burak Tozkoparan

Burak tokoparan ka lindur ne 14 nentor me 1992. ai eshte 29 vjec ne me te u njohem ne filmin me te shikuar lule te vetmuara i cili ben rolin e komisar aliut.

Vizioni & Libonia

Produksioni "Vizioni Libonia" u themelua ne vitin 1992. Produksioni fillimisht filloi punen ne Gjermani me emrin Libonia, suksesi, korrektesia dhe cilesia ishte pjese e pandashme e punes se tyre shume vjeçare. Veprimtaria e tyre vazhdon te funksi ...

Soba

Soba eshte nje hapesire e mbyllur, ne te cilen karburanti digjet per te ngrohur ose hapesiren ne te cilen eshte vendosur soben, ose sendet e vendosura ne soben e ndezur. Ekzistojne shume lloje te sobave, te tilla si sobe kuzhine, e cila perdoret ...

Projekti i mbeturinave Tucson

Projekti i Mbeturinave Tucson eshte nje studim arkeologjik dhe sociologjik i ndermarre ne vitin 1973 nga Dr. William Rathje ne qytetin Tucson ne Jugperendim te Amerikes ne shtetin e Arizones. Ketij projekti here pas here qarqet jo akademike i jan ...