ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 383

Perceptimi shqisor

Perceptimi eshte proces i njohjes. Vrojtimi shqisor eshte faza e pare njohese. P.sh piktura e piktorit holandez Van Gog, natyra e qete me luledielli. Ne e vrojtojme me sy. Dhe vrojtimi me ane te shqisave quhet perceptim shqisor. Menyra e percepti ...

Proza poetike

Proza poetike apo poezia prozaike zakonisht konsiderohet si forme poetike e shkruar ne proze qe del jashte rregullave qe lidhen me ecurine e nje proze, kryesisht ne lidhje me gjuhen e imazheve dhe me ndikimin emocional dhe qe nga ana tjeter nuk r ...

Lëvizja e Shenjtorëve të Ditëve te Mëvonshme

Levizja e Shenjtoreve te Diteve te Mevonshme eshte nje grup kishash te pavarura qe kane rrjedhur nga nje levizja e krishtere e drejtuar nga Jozef Smith ne 1820. Se bashku, keto kisha kane 14 milione anetare. Pjesa me e madhe e tyre jane Mormone q ...

Çani

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Çani. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Çani Edgar Çani Dhimiter Çani

Google Translator Toolkit

Google Translator Toolkit ishte nje mjet perkthimi ndihmes i komjuterizuar ne internet - nje aplikacion ueb-i projektuar per te lejuar perkthyesit per te redaktuar perkthimet qe Google Translate gjeneron automatikisht duke perdorur skedaret e vet ...

Vue.js

Vue.js eshte nje kornize JavaScript modeli - pamje – pamje modeli me burim te hapur per ndertimin e nderfaqeve te perdoruesve dhe aplikacioneve me nje faqe. Kjo kornize eshte krijuar nga Evan You, dhe mirembahet nga ai dhe pjesa tjeter e anetarev ...

Naim Frashëri (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Naim Frasheri. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Emri dhe mbiemri Naim Frasheri mund te qendroje per di ...

Pulla postare: Albanologë të shquar të huaj

Pulla postare: Albanologe te shquar te huaj Emisioni perbehet nga 1 seri me 3 pamje Vlerat e serise: 50 leke, 60 leke dhe 70 leke Permasat e pulles: 43 x 31 mm Kompozimi i tabakut: 3 seri ne tabak Zarfi i dites se pare: leke Data e emetimit: 16.1 ...

Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli”

Teatri Kombetar Eksperimental" Kujtim Spahivogli” eshte krijuar ne vitin 2014 dhe eshte pjese e Teatrit Kombetar. Teatri Eksperimental eshte zevendesimi i Teatrit te Komedise dhe ndodhet ne te njeten ndertese. Drejtor i teatrit eshte Kiço Londo. ...

Kulla e Ngujimit

Kulla e Ngujimit ndertuar ne Theth, Dukagjin eshte tipike e kesaj zone. Nje fortese e ndertuar ne fund te fshatit dhe qe perdorej nga i gjithe fshati. Ishte banesa e atyre familjeve qe per arsye gjakmarrje detyroheshin te mbylleshin aty. Vetem gr ...

Hepatiti B

Hepatiti B: a. Shkaktohet nga virusi i hepatitit B, nje hepadnavirus i njohur si HBV. b. Perhapet nepermjet seksit, shiringave, dhe nga nena shtatzane tek bebja. c. Inkubacioni = 2 deri ne 6 muaj. Transaminazat jane me te larta se ne hepatitin A ...

Qelizadjegesit

Knidaret jane gjallesa qe te djegin kur I preken.Disa prej ketyre gjallesave jane:Kandili I detit,hidra,etj.Trupi I qelizadjegesve I ngjan nje traste te pajisur me nje goje’,rreth se ciles dalin disa zgjatime speciale qe quhen tentakula.Ne gjates ...

Sharra e dragës

Ndodhej ne fshatin e Mojsir te Sanxhakut. Pronar ishte Nexhip Draga nga Mitrovica i cili kishte punetorine ne periferi te qytetit. Ne Mojstir kishte nje pyll me siperfaqe te madhe ku punonin me qindra punetore. Sharra u themelua ne vitin 1908. Gj ...

Kryeplaku

Kryeplaku eshte udheheqesi i shoqerive tek popujt natyral. Pozita e kryeplakut para se gjithash bazohet ne njohurit e tij qe per ekzistencen e shoqerise jane te rendesishme. Por, kjo pozite shpesh eshte e varur edhe ne rezultatet e sjelljeve qe p ...

Ne vdesim tërë kohës!

Dy kilo qeliza te nje te rrituri vdesin perdite pa lene asnje gjurme. Keto qeliza kryejne vetevrasje per te mbrojtur trupin ndaj semundjeve. Trupi yne ruan peshen dhe formen e tij pasi qeliza te tjera ndahen e shumohen duke zene vendin e qelizave ...

Fram

Fram eshte nje anije qe u perdor ne ekspeditat e rajoneve te Arktikut dhe Antarktikut nga eksploruesit norvegjez Fridtjof Nansen, Otto Sverdrup, Oscar Wisting, dhe Roald Amundsen midis 1893 dhe 1912. Ajo u projektua dhe u ndertua nga ndertuesi i ...

Mikela Mema

Mikela Mema is an actress from Puglia, Italy. Her breakthrough was when playing the role of Kira, a character from the movie Maya of the director Pluton Vasi.

Shipkovica

Me kete emer gjenden keto vendbanime: Shipkovica Radovish Shipkovica Tetove Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Shipkovica. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt ...

Dushqet e Manastirit

Dushqet e Manastirit gjenden ne afersi te fshatit Djellas te komunes se Prespe te rrethit te Korçes, prane objektit te kultit fetar te krishtere. Kane trung me diameter rreth 80 cm, lartesi mesatare 10 m, moshe 550 – vjeçare. Ato perfaqesojne nje ...

Shkëlqim Hajdari

Shkelqim Hajdari ishte futbollist.Ai i dedikoi te gjithe karrieren e tij Sopotit,ekipi te tij te zemres.Shkelqim Hajdari fitoi Kategorine e Pare dhe te dyten me Sopotin.Ai u shpall golashenuesi me i mire i Sopotit ne 5 vite me rradhe.Shkelqim Haj ...

Plepi i bardhë

Plepi i bardhe eshte nje specie e plepit me prejardhje nga Maroko por qe rritet edhe ne Gadishullin Ballkanik, Gadishullin Iberik, Evropen qendrore si dhe ne disa pjese te Azise. Ajo rritet ne vende me lageshti, shpesh ne brigjet prane lumenjeve, ...

Shkallët Wechsler të Intelligjencës

WISC IV ben pjese ne grupin e testeve te aftesive dhe te njohurive. Perdoret per te matur intelligjencen e moshave 11 deri ne 16 vjeç. Ndertohet nga kater nenshkalle si edhe nga 10 teste te detyrueshme e 5 teste fakultative. Shkallet sherbejne pe ...

Vila e Toptanëve

Vila me e bukur ne Tirane me arkitekture te rralle e vleresuar nga turistet dhe njerezit e kultures mbetet vila e Toptanve prane Akademise se Shkencave brenda mureve te kalase se Tiranes. Ndonese e administruar nga Qendra Albanologjike sipas drej ...

Burak Hakkı

Burak Hakkı eshte nje aktor dhe model turk. Hakki eshte me i njohur per rolet e tij si Hüseyin Kenan ne Dudaktan Kalbe bazuar ne romanin klasik nga Resat Nuri Güntekin dhe si Kayqubad II Sulltan Seljuq te Rumit ne Dirilis: Ertuğrul. Babai i tij e ...

Shëmbëlltyra e Djalit Plangprishës

Shembelltyra e Birit Prodigal, e njohur gjithashtu si shembelltyre e Dy Vellezerve, Birit te Humbur, Atit te Dashur ose Atit Fales, eshte nje nga shembelltyrat e Jezusit ne Bibel. Jezusi e ndan ate me dishepujt e tij, farisenjte dhe te tjeret. Du ...

Mbiemrat Minahasa

Njerezit e klanit Minahasa, ne veri te Sulaves qe ndodhet ne Indonezi, jane te famshem apo te njohur me mbiemrat e tyre, te quajtur "fam" FAM ily name” ne nivelin lokal. Kjo pra eshte nje shkurtes e "mbiemrit familjar" qe perdoret si prapashtes e ...

Mysafiri

Mysafiri ka keto kuptime: Mysafiri gastronomi Mysafiri televizion - paraqitja e nje aktorit ne disa episode ne nje seri. Mysafiri film - nje film shqip Mysafiri - mik qe vjen ne shtepi per te ngrene ose fjetur. Kjo faqe ben kthjellimin e titujve ...

John Perry Barlow

John Perry Barlow ishte nje poet amerikan dhe eseist, nje fermer i bagetive dhe nje aktivist politik i internetit, i cili ishte shoqeruar me partite demokratike dhe republikane. Ai ishte gjithashtu nje vokalist i grupit The Grateful Dead dhe nje ...

Ashub Sultan

Ashub Sulltan" Katerina” ishte me origjine serbe ishte gruja e Sulltan Ibrahimit dhe nena e Sylejmanit II.Ajo u be bashkeshortja e Ibrahimit dhe me 15 Prill 1642, lindi djalin e saj te vetem, Sehzade Suleiman. Gjate mbreterimit te Ibrahimit stipe ...

Vrapuesja e Prizrenit

Vrapuesja e Prizrenit eshte nje shprehje e cila mund ti referohet: Vrapuesja e Prizrenit figurine - artefakt arkeologjik i gjetur ne Prizren ne vitin 1876. Vrapuesja e Prizrenit roman - roman i shkrimtarit Musa Ramadani. Kjo faqe ben kthjellimin ...

Sci-Hub

Sci-Hub eshte nje arkive online me shume se 51.000.000 punimeve shkencore akademike dhe artikujve, te aksesueshme nepermjet nderfaqes web te projektit. Çdo dite publikohen materiale te reja, pas kyçjes se tyre permes institucioneve arsimore. Them ...

Klasa (kthjellim)

Klase ose Klasa mund te kete kuptimin: Klasa Kompjuterike Klasa sunduese Klasa biologji Klase mesimi Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Klasa kthjellim. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne ...

Reniumi

Reniumi eshte nje element kimik me simbolin Re dhe numrin atomik 75. isshte nje metal tranzicion i rreshtit te trete ne ngjyre te argjendte, gri, i rende, ne grupin 7 te sistemit periodik. Me nje perqendrim mesatar te vleresuar prej 1 pjese ne mi ...

Maja Visens

Maja Visens eshte nje mal ne Shqiperine e veriut ne vargun Prokletije, rreth 6 km ne juglindje te fshatit Nikç. Maja Visens gjendet ne zonen e malit Radohimes ne perendim te zones. Maja Visens eshte kulmi i trete me i larte ne keto male qe jane 2 ...

Hasdrubali

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Hasdrubali. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Emrin Hasdrubal e kishin keta persona, te gjithe Kartagje ...

Vihuela meksikane

Edhe pse vihuela meksikane ka te njejtin emer si instrumenti historik spanjoll, te dy jane te dallueshem. Vihuela meksikane ka me shume te perbashketa me Timple Canario per shkak te dyve qe kane pese tela dhe te dy kane te pasme te harkuara. Vihu ...

Metoda percjellese te punes shkencore dhe hulumtuese

Kategorizimi i ketyre metodave si percjellese, nuk duhet te kuptohet seketo metoda, si menyra te menduarit dhe te vepruarit ne procesin e punes shkencore e hulumtuese, kerkuese, zhvilluese ose gjurmuese, jane me pak te rendesishme per pergatitjen ...

Mbrëmja

Mbremje quhet periudha midis pasdites se vone dhe nates, kohe kur dita eshte ne renie. Edhe pse nje term subjektiv, mbremje kuptohet zakonisht periudha e muzgut qe fillon para perendimit te diellit dhe qe zgjat deri ne renin e nates, fillimin e n ...

Siluet

Fjala Siluet ka me shume kuprime dhe mund te perdoret si sinonim: per kontur ne art: hijesim per nje fabrike per syza ne Austri: Silhouette Ndermarje per nje motiv kryesor gjate veprimit ne teorite e novelave/ Paul Heyses per fjlen "Skyline", kon ...

Srbe na Vrbe

Srbe na Vrbe eshte nje parrulle anti-serbe qe d.m.th Serbet te varen ne deget e pemeve. Kjo parrulle urrejtje e ka origjinen nga nje poeme sllovene e Marko Natlačen e publikuar me 1914 ne fillim te Luftes se Austro-Hungarezve ndaj Serbise. Eshte ...

Sindroma Fregoli

Sindroma Fregoli eshte pershkruar per here te pare ne nje seance kurative ndaj nje gruaje 27-vjeçare ne vitin 1927 nga psikiatrit P.Courbon dhe G.Fail. Sindroma shprehet si bindje e patundur deluzionale se nje person i afert i pacientit ka marre ...

Buletini jeshil

Buletini jeshil organin politik te grupit komunist te Shkodres. Botues i tij ishte komunisti Zef Malaj. Ky botim nisi ne dhjetor 1938 dhe zgjati dy numra.

Papa Zhuli

Papa Zhuli nga Fushebardha themeluesi i Kanunit te Laberise, eshte i njohur edhe pse 933 vjet me pare ne qershor 1081 u realizua dhe marreveshja e pare ne Laberi. Papa Zhuli edhe me keshillen te urteve te krahines beri pakt me ushtrine e Boemundit.

Hasan (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Hasan. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Hasan, ne literatur edhe Hassan, emer i perveçem arab ne kupti ...

Hippie

Levizja hippie eshte nje rryme e kunder kultures e cila u shfaq gjate viteve 1960 ne Shtetet e Bashkuara, para se te perhapej ne pjesen tjeter te botes perendimore. Hippit, me prejardhje nje pjese e madhe e tyrenga rinia e shumte e baby boom e pa ...

Pulla postare: Nudo në artin figurativ shqiptar

Pulla postare: Nudo ne artin figurativ shqiptar Emisioni perbehet nga 1 seri me 3 pamje dhe 1 bllok Vlerat e serise: 10 leke, 90 leke dhe 100 leke Vlera e bllokut: 250 leke Permasat e pulles: 34 x 44 mm Permasat e bllokut: 90 x 70 mm, pulla ne br ...

Kiromonia

Kiromonia art i gjestit te duarve ne oratori Kiromonia eshte arti i perdorimit te gjestimeve ose gjesteve te duarve per efekt te mire ne retoriken tradicionale ose oratorine. Perdorimi efektiv i duarve, me ose pa perdorimin e zerit, eshte nje pra ...

Psikotrope

Medikamentet qe ndikojne ne sistemin nervor qendror. Drogat psikotrope jane ilaçe qe ndikojne ne tuaj sistemin nervor qendror, duke ndryshuar menyren se si truri juaj perpunon informacione, te tilla si ndryshimi i disponimit tuaj, mendimet, perce ...

Where (SQL)

WHERE eshte nje SQL term i veçante ne formulimin e SQL Data Manipulation Language do te ndikoj vetem ne rreshtat te cilat permbushin kritere specifike. Kriteret jane te shprehura ne formen e atributit. WHERE nuk eshte i detyrueshem per formulimin ...

From (SQL)

FROM eshte komanda e SQL e cila eshte burim i tabeles qe do te drejtohet ne perkufizimin e Data Manipulation Language. Komanda FROM perdoret ne te gjitha perkufizimet e SQL DML. FROM eshte nje fjale SQL e rezervuar ne SQL standard. Kushti FROM es ...