ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 395

Wikipedia:Mirësevini

Wikipedia eshte nje enciklopedi e lire dhe e shkruar ne bashkepunim nga lexuesit e saj. Faqet jane WikiWiki, d.m.th. çdo njeri, edhe ju, mund te redaktoni dhe permiresoni çdo artikull menjehere duke shtypur lidhjen Redaktoni qe duket pothuajse ne ...

Wikipedia:Mirësjellja

Miresjellja eshte pjese e kodit te sjelljes ne Wikipedia dhe nje nga pese shtyllat e Wikipedias. Politika e miresjelljes eshte nje standard i sjelljes qe percakton se si redaktoret e Wikipedias duhet te bashkeveprojne. E thene thjesht, redaktoret ...

Wikipedia:Unë Redaktoj Wikipedia-n 2020

Une Redaktoj Wikipedia-n eshte fushate online e redaktimit masiv pa teme te caktuar, qe do te zhvillohet pergjate periudhes 12 prill - 12 maj. Fushata ka karakter garues mes Wikipedianeve te rinj, te cilet do te vleresohen dhe mirenjohen per kont ...

Wikipedia:Rregullat e thjeshtëzuara

Wikipedia eshte enciklopedi e lire e krijuar mbi baza vullnetare, qe konsiston ne artikuj te shkruar sipas nje stili te caktuar. Wikipedia eshte nje proces i vazhdueshem pa fund te percaktuar. Nese shkruan diçka cilesore, ajo mund do te qendorje ...

Wikipedia:Hyjmë

Stampa:Hapat e pare Ne çdo faqe qe keni hapur, nese akoma nuk keni hyre, mund ta beni kete gje nepermjet nyjes per hyrje, qe gjendet ne kendin e djathte lart te faqeve. Pasi qe te keni shtypur nyjen ajo do te ju lidhe me faqen ku gjendet formular ...

Wikipedia:Kuvendi/Ide dhe ndryshime

PER --Pedanti 2 dhjetor 2011 17:09 CET PER - Liridoni ka vene rregulla shume logjike Sportishqiptar 2 dhjetor 2011 16:48 CET PER --Olsi diskuto 2 dhjetor 2011 19:22 CET

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2020/1

Ismail Kadare eshte nje nder shkrimtaret me te medhenj bashkekohore. Si shkrimtar shquhet kryesisht per proze, por ka botuar edhe vellime me poezi dhe ese. Nisi te shkruaje kur ishte ende i ri, fillimisht poezi, me te cilat u be i njohur, me pas ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2016/1

Bassel Khartabil eshte nje zhvillues siriano-palestinez i programeve kompjuterike me burim te hapur. Qe nga data 15 mars, 2012, ku u mbush dhe nje-vjetori i kryengritjes siriane, ai u arrestua nga qeveria siriane ne Damask dhe u dergua ne burgun ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2015/49

Llewellyn Harrison Rockwell, Junior, njohur gjeresisht si Lew Rockwell, eshte nje autor, komentator dhe nje nga mendimtaret anarko-kapitaliste me prominent ne bote, qe ne vitin 1982 themeloi Institutin Ludwig von Mises ne Auburn, Alabama. Ai vazh ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2015/39

Hyundai Motor Company, eshte nje kompani prodhuese automjetesh shumekombeshe koreanojugore me shtab qendror ne Seul Korea e Jugut. Kompania eshte themeluar ne 1967 dhe, bashke me nendarjen e saj me 32.8%, Kia Motors, bashke perbejne Hyundai Motor ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2015/38

Hyundai Motor Company, eshte nje kompani prodhuese automjetesh shumekombeshe koreanojugore me shtab qendror ne Seul Korea e Jugut. Kompania eshte themeluar ne 1967 dhe, bashke me nendarjen e saj me 32.8%, Kia Motors, bashke perbejne Hyundai Motor ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2015/9

Shkencetaret shqiptare japin kontributin e tyre ne studimin pan-kontinental Europa, nje model suksesi per ruajtjen e mishngreneseve te medhenj Rimekembja e mishngrenesve te medhenj ne Europe eshte nje sukses i madh per ruajtjen e natyres. Ne nje ...

Wikipedia:Projekti Mirëmbajtje/Kategori

Kategori te reja- diskutime Ne kete flete do te gjeni kategori qe kane emra te ndryshme e sherbejne per nje qellim. Wikipedia:Udhezues kategorizimi Wikipedia:Projekti Kategori Wikipedia:Kategori Wikipedia:Kategorite Wikipedia:Ri-kategorizime

Wikipedia:Projekti Mirëmbajtje/Lista

Ne kete flete do te mbledhen listat qe kane permbajtje te njejta qe nuk jane te nevojshme si dhe materiale tjera qe kane te bejne me mirmbajtjen, gjetjen e adresave te listave.

Wikipedia:Projekti Mirëmbajtje/Figura

Figura te reja- diskutime Puno pak me figura dhe paraqiti pervojat e tua ne feten e diskutimit. Category:Wikipedia:Foto Denis Beqi lindur ne Shkoder me 9.1.1998.Filloi shkollen tek "Prenke Jakova".Ne klase te peste hyri te shkolla "Skenderbeg".Sp ...

Wikipedia:Wikipedianët

Wikipedianet ose redaktoret jane vulletaret te cilet shkruajne dhe redaktojne artikujt ne Wikipedia, ndryshe nga lexuesit qe thjesht lexojne ato. Wikipedianet ne shqip jane ata persona te cilet shkruajne dhe redaktojne artikuj ne Wikipedia ne gju ...

Wikipedia:Administratorët

Administratoret jane anetare te cileve u eshte besuar aftesia teknike per te pasur disa te drejta te shtuara ne komunitet. Ketu perfshihet mundesia per bllokimin e zhbllokimin e llogarive te perdoruesve dhe adresave IP, dhenia e disa privilegjeve ...

Wikipedia:Kërkesa për administratorët

Administruesit, Administratoret ose Sysop ne Wikipedia jane anetare qe kane disa privilegje me shume se perdoruesit e zakonshem, si: mbrojtja dhe lirimi i faqeve per redaktim grisja e faqeve bllokimi i perdoruesve dhe adresave IP. redaktimi i faq ...

Wikipedia:Kontrolluesit

Kontrolluesit ne Wikipedia jane anetare te cilet kane nje privilegj me shume se perdoruesit e zakonshem: kontrollojne redaktimet e bera nga perdoruesit e Wikipedia-s. Edhe pse nje kontrollues ka kete privilegj, kjo nuk do te thote se ai mund ta s ...

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2013/3

. Hodo Sokoli, nje udheheqes i shquar shqiptar i shek. XIX, hoqi publikisht uniformen dhe simbolet osmane per te veshur kostumin kombetar shqiptar ne sy te 150 efektivave osmane? . Tuneli i Rrashbullit ne linjen hekurudhore Durres–Tirane u hap ng ...

Wikipedia:Wikimedians of Albanian Language User Group/Anëtarët

Kjo eshte nje liste e anetareve dhe njerezve qe kane shprehur mbeshtetjen e tyre per grupin dhe interesin e tyre per pjesemarrje ne aktivitetet e grupit. Çdokush qe eshte i interesuar te mesoje me shume per Wikipedia-n, Commons, Wikidata ose proj ...

Wikipedia:Firmosja e diskutimit

Firmosja e diskutimit ne Wikipedia eshte emri apo termi i paraqitur si lidhje pase nje pjese te diskutimi. Per te firmosur nje tekst te shkruar ne keto fleta perdoret shenja e firmosjes e cila eshte e prezentuar ne Wikipedia:Orendi i Fushes redak ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2018/19

Misto Treska ka qene komisar politik i PKSH-se gjate Luftes se Dyte Boterore, gjykates, perkthyes i letersise frenge, dhe diplomat shqiptar. Ne 1944 ishte pjese e atyre qe ekzekutuan me vdekje me urdher te Enver Hoxhes Tele Baçin, atehere komanda ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Fotografia e ditës/2014/05/27

Ujku eshte kafsha me e madhe e llojit te qenve ne Evrope, ne Azi dhe ne Amerike Veriore. Si çdo perfaqesues i kesaj familjeje, ujku nxiton dhe mban vrapin per nje kohe te gjate. Shqisat te degjuarit dhe te nuhaturit i ka shume me te zhvilluara se ...

Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2015

CEE Spring Shqip: Pranvera e Europes Qendrore-Lidore, eshte emri nderkombetar i konkursit te redaktimit i cili do te mbahet ne pranvere te 2015 rreth muajit Mars deri ne muajin Maj. Qellimi i aktivitetit do te jete permiresimi i versioneve te ndr ...

Wikipedia:Artikulli i ditës/7, 2011.

Flamuri i Evropes, zyrtarisht flamuri i Bashkimit Evropian dhe Keshillit Evropian, perbehet nga nje rreth me dymbedhjete yje ngjyre ari ne nje fushe te kalter. Ai u krijua me 1955 nga Keshilli i Evropes dhe me vone u adoptua nga BE-ja dhe Komunit ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2017/47

Kongresi i Manastirit eshte tubimi i dijetareve shqiptare me 14 nentor - 22 nentor 1908 ne Manastir, per percaktimin e alfabetit te gjuhes shqipe. Gjate rruges se zhvillimit historik te letersise shqipe ishin hartuar disa alfabete te ndryshme. Nj ...

Wikipedia:WikiProjekti Importimi automatik i artikujve/Biografi/Lista e papëve

Papa Inoçenti IV Papa Adeotati I Papa Piu X Papa Bonafaci IX Papa Pali V Papa Stefani IV Papa Valentini Papa Damasi I Papa Klementi VIII Papa Inoçenti XIII Papa Aleksandri VI Papa Agatoni Papa Gregori VI Papa Agapeti II Papa Stefani V Papa Piu XI ...

Wikipedia:WikiProjekti Importimi automatik i artikujve/Vendbanimet/Norvegjia

Per nga struktura e administrimit politik, Norvegjia ndahet ne tre nivele: mbreteria, qarqet, komunat. Mbreteria, qe perfshin te gjithe Norvegjine metropolitane duke perfshire edhe territoret e leargeta si Svalbard dhe Jan Mayen. Ndersa Svalbard ...

Wikipedia:Artikuj për shqyrtim/Keeping Up with Kardashians

Mbajtja me Kardashianet eshte nje seri amerikane televizive realitet qe shfaqet ne E! rrjeti kabllor. Shfaqja fokusohet ne jeten personale dhe profesionale te familjes se perzier Kardashian-Jenner. Premisa e saj filloi me Ryan Seacrest, i cili gj ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2013/50

Forcat e Armatosura te Shteteve te Bashkuara te Amerikes jane forcat e armatosura te Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Ato konsistojne ne Forcat tokesore, Marina, Trupat e Marines, Forcat Ajrore, dhe Roja Bregdetare. Presidenti i Shteteve te Bas ...

Wikipedia:Burokratë

Burokratet jane anetare te Wikipedias me te drejta administrative te cileve u eshte dhene aftesia teknike per te kryer veprime te caktuara te veçanta ne Wikipedian shqip. Keto perfshijne dhenien te drejtave te administratorit, burokratit, dhenien ...

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/Arkiva/2013

. Poseidoni dhe Hadi, ne mitologjine greke, ishin vellezerit e Zeusit? . tastiera e kompjuterit QWERTY u dizenjua nga Christopher Sholes ne vitin 1874? . teorema e fundit e Fermatit u vertetua nga Andrew Wiles dhe Richard Taylor ne vitin 1995, 35 ...

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2014/18

.ne Festivalin e Librit dhe Artit Pamor i pari i kesaj forme ne Shqiperi u krijuan dhe shperndane premiere dy çmime ne nderim dhe kujtim te dy personaliteteve te kultures shqipe, çmimi "Danish Jukniu" per punen me te mire te arteve pamore, me te ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2015/8

Kongresi i Lushnjes çeli punimet ne shtepine e patriotit lushnjar, Kaso Fuga, nga 21 deri ne 31 Janar te vitit 1920. Ne Kongres moren pjese delegate te zgjedhur nga e gjithe Shqiperia si dhe atdhetari Sheh Ibrahim Karbunara i cili realizoi dhe le ...

Wikipedia:Artikuj për shqyrtim/Radio Kosova e Lirë

Subjekti i artikullit eshte. Vendimin per themelimin e Radios-Kosova e Lire dhe te Agjencise se lajmeve Kosovapress, e ka marre Shtabi i Pergjithshem i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves, ne nje mbledhje te mbajtur, me 13 nentor te vitit 1998. Nisma ...

Wikipedia:Artikuj për shqyrtim/Ndikimi i migrimit ne te nxene

Emigrant eshte individi qe per arsye te ndryshme individuale, shoqerore ose ekonomike, leviz per te jetuar ne vende te ndryshme jashte kufijve te vendit te tij.

Wikipedia:Artikuj për shqyrtim/Horhe Anhel Livraga Rizi (Jorge Angel Livraga Rizzi)

Horhe Anhel Livraga Rizi, lindi nё Buenos Aires me 3 Shtator tё vitit 1930 dhe vdiq nё Madrid me 7 Tetor tё vitit 1991. Si e ёma ashtu dhe i ati kishin prejardhje italiane. Familjet e tyre emigruan nё Argjentinё nё fundin e shekullit tё 19. Falё ...

Wikipedia:WikiProjekti Importimi automatik i artikujve/Vendbanimet/Kanadaja

Montebello Kebek Distrikti rajonal Powell River Saint-Jérôme Whapmagoostui Calgary Kontea Antigonish Kontea Lanark York Ontario Medicine Hat Mauricie Kontea Hastings Distrikti rajonal Skeena-Queen Charlotte Gatineau Territoret Veri-Perendimore Ar ...

Wikipedia:Wikimania 2018

Konferenca Wikimania eshte ngjarja vjetore me e madhe e komunitetit nderkombetar te Wikimedias, padyshim edhe me e rendesishmja. Wikimania 2018 u mbajt ne Cape Town, Afrika Jugore, nga 20 - 22 korrik 2018. Kishte 58 prezantime, 32 postera, 22 pun ...

Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2020

Axhenda per neser dhe pasneser per te gjithe pjesemarresit: 09.05.2020 11:20 - Prezantimi i gares CEE Spring 11:10 - Prezantimi me WoALUG 11:30 - 12:30 - Demonstrimi i vegles per perkthim dhe editimit te wikit 12:30 - 18:00 - Perkthimi i perbashk ...

Wikipedia:Përdorues

Perdoruesit jane Wikipediane, te cilet kane shkruajtur dhe redaktuar faqet e Wikipedias te pakten nje here, ndryshe nga vizitoret e thjeshte te cilet vetem sa i lexojne artikujt, pa qene e nevojshme te shkruajne ndonje artikull enciklopedik.

Wikipedia:Autochecked users

Perdoruesit jane Wikipediane, te cilet kane shkruajtur dhe redaktuar faqet e Wikipedias te pakten nje here, ndryshe nga vizitoret e thjeshte te cilet vetem sa i lexojne artikujt, pa qene e nevojshme te shkruajne ndonje artikull enciklopedik.

Wikipedia:Vandalizmi

Here pas here ndodh qe perdorues te ndryshem te mundohen te demtojne permbajtjen e nje artikulli me qellim. Per kete lloj veprimi ka shkaqe nga me te ndryshmet. Çdo wikipedian e ka mundesine qe te ndihmoje per te shmangur vandalizmin, neqoftese n ...

Wikipedia:Projekti i shteteve/Historia

seksioni Historia e Shteteve - Argjentina | seksioni Historia e Shteteve - Bjellorusia | seksioni Historia e Shteteve - Zvicra | seksioni Historia e Shteteve - Arabia Saudite | seksioni Historia e Shteteve - Irlanda | seksioni Historia e Shteteve ...

Wikipedia:Projekti i shteteve/Gjeografia

Kategoria Gjeografia e shteteve Gjeografia e Shteteve - Sudani | seksioni Gjeografia e Shteteve - Republika Domenikane | seksioni Gjeografia e Shteteve - Gaboni | seksioni Gjeografia e Shteteve - Namibia | seksioni Gjeografia e Shteteve - Shtetet ...

Wikipedia:Projekti i shteteve/Demografia

Kategoria Demografia e shteteve Demografia e Shteteve - Italia | seksioni Demografia e Shteteve - Mauritania | seksioni Demografia e Shteteve - Kiribati | seksioni Demografia e Shteteve - Turqia | seksioni Demografia e Shteteve - Lihtenshtajni | ...

Wikipedia:Projekti i shteteve/Ekonomia

Ekonomia e Shteteve - Sejshelli | seksioni Ekonomia e Shteteve - Ruanda | seksioni Ekonomia e Shteteve - Kina | seksioni Ekonomia e Shteteve - Kenia | seksioni Ekonomia e Shteteve - Letonia | seksioni Ekonomia e Shteteve - Brunei | seksioni Ekono ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës

Faqja kryesore permban nje seksion ku çdo jave shfaqet nje artikull i Wikipedias, i cili mund te jete nje artikull i perkryer, artikull i mire apo thjesht nje artikull qe perkon me nje feste apo ndonje ngjarje historike. Artikujt perzgjidhen nga ...

Wikipedia:Faqja kryesore

Faqja kryesore e Wikipedia-s ne gjuhen shqipe ka si detyre te jete portali i krejt Wikipedia-s shqipe. Ai tregon artikuj te mire te Wikipedia-s, ndodhjet te rendesishme e kesaj dite vite me pare, fotografi te interesante apo te mira, lajmet e tan ...