ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 397

Wikipedia:Projekti TV/Stacione

Projekt i filluar me qellim te permbledhjes se temave qe kane te bejne me televizionin. Wikipedia:Projekti TV/Udhezime Projekti per TV: Stacione | Emisione | Seriale | Filma W:P TV/Stacionet/ Anglisht / W:P TV/Stacionet/ Shqip / TVSH / RTK / RTP ...

Wikipedia:Projekti TV/Stacione/Shqip/RTK

Projekt i filluar me qellim te permbledhjes se temave qe kane te bejne me televizionin. Wikipedia:Projekti TV/Udhezime Projekti per TV: Stacione | Emisione | Seriale | Filma Stacione/

Wikipedia:Projekti i shteteve/Shteti

Wikipedia:Projekti Shqiperia Wikipedia:Projekti Turqia Wikipedia:Projekti Rumania Wikipedia:Projekti Kosova Wikipedia:Projekti Italia Wikipedia:Projekti Maqedonia Wikipedia:Projekti Greqia Wikipedia:Projekti Bullgaria Wikipedia:Projekti Bosnja dh ...

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2014/36

.sportistja shqiptare Majlinda Kelmendi shpallet kampione bote sepse arriti te fitoje medaljen e arte ne Kampionatin Boteror ne Rusi, vend ne te cilin xhudistja 23-vjeçare hyri me pasaporte shqiptare per shkak se Rusia ende nuk e ka njohur pavare ...

Wikipedia:Commons

Wikimedia Commns u themelua me 7 Shtator 2004. Qellimii i ketij projekti Wikimedia, eshte permbledhja ne nje qender e materialit elektronik qe gjendet i shperndare ne te gjitha projektet Wikimedia. Commons siç thame me pare perdoret si qender e p ...

Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2014/33

.pasi shpetoi femijen 14 vjeçar ne Parkun e Liqenit te Tiranes largohet nga jeta aktori Pandi Toçe, 55 vjeçari dhe familjar baba i dy femijeve tanime i vleresuar nga Fatos Baxhaku dhe publiku shqiptar si kryengjarja e ketyre diteve fundgushti? .p ...

Wikipedia:Projekti i shteteve/KUFHARTA

Kjo faqe eshte pjese e Wikipedia:Projekti i shteteve Shtampat me parashtesen KUF-izimi i SHT-etit KUFSHT apo KUFShteti sherbejne per paraqitjen e hartes politike te shteteve qe kufizojne shtetin perkates si dhe te qyteteve qe jane te paraqitura n ...

Wikipedia:Teknika Plaso dhe shëno

Teknika Plaso dhe sheno eshte nje metode e cila shfrytezon disa urdheresa te sistemit operues ne baze te se cilave arrihet qe mbi hapesiren e figurave te futen "shkronja" apo "figura" tjera d.m.th mbulimi i figures me diçka tjeter. Varesisht nga ...

Wikipedia:Projekti Lista/Festave

Festave AISh - Alfabetit AShI - Alfabetit SISh - Seleksionimit SShI - Seleksionimit Festat fetare Islame Kurban Bajrami Fiter Bajrami Festat fetare Krishtere Dita e Novruzit Dita e Shen Gjegjit Dita e Shen Gjinit Krishtlindja Lista e festave nder ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2019/38

Santiago ose Santiago i Kilit eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Kilit. Santiago ndodhet ne luginen qendrore te vendit, ne nje lartesi prej 520m mbi nivelin e detit. I themeluar ne vitin 1541, Santiago ka qene kryeqytet i Kilit qe nga kohera ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2019/7

Rita Sahatçiu Ora eshte nje kengetare dhe aktore britanike me prejardhje shqiptare. Suksesi i saj u rrit ne shkurt te vitit 2012, kur ajo u paraqit me teken Hot Right Now, bashkepunim me DJ Fresh-in, e cila arriti numrin nje ne Mbreterine e Bashk ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2018/36

Nje shkolle eshte nje institucion i projektuar per mesimin e nxenesve nen drejtimin e mesuesve. Shumica e vendeve kane sisteme te arsimit formal, i cili zakonisht eshte i detyrueshem. Emrat per keto shkolla ndryshojne nga vendi ne vend, por ne pe ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2018/28

Rafael "Rafa" Nadal Parera lindi ne 3 qershor 1986) ne Manakor, Majorka, Spanje. Ai eshte tenist profesionist spanjoll dhe ish-tenisti i pare ne bote. Konsiderohet si nje nga tenistet me te mire te gjitha koherave. Qe ne moshen re arriti shume su ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2019/6

Artem Anatoliyovich Kravets eshte nje futbollist profesionist ukrainas i cili luan si sulmues per klubin turk Kayserispor dhe kombetaren ukrainase. Kravets eshte produkt i akademise se Dynamo Kyiv. Ai debutoi si profesionist ne sezonin 2006–07. E ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2018/26

Aksioni i Gjakoves ishte sulmi kunder Mehmet Ali Pashes, dhe eshte ndermarre ne 3-6 shtator 1878 nga Komiteti i Gjakoves i Lidhjes se Prizrenit ne pronen e Abdullah Pashe Drenit afer Gjakoves. Gjate betejes mbeten te vrare Mehmed Ali Pasha, Abdul ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/30

Mark Robert Michael Wahlberg eshte aktor, producent, model, dhe ish repist amerikan. Ai njhej si Marky Mark ne fillimet e tij, duke u bere i famshem ne debutimin ne vitin 1991 me grupin Marky Mark and the Funky Bunch. Me vone ai kaloi ne aktrim, ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/21

Barcelona eshte kryeqyteti dhe qyteti me i populluar i Katalonise dhe qyteti i dyte me i madh ne Spanje, pas Madridit, me nje popullsi prej 1.621.537 brenda kufijve te saj administrativ ne nje siperfaqe prej 101.4 km2. Zonen urbane te Barcelones ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/1

Shqiptaret ne Mal te Zi jane pakice etinke qe perbejne 4.91% te popullesise se pergjithshme te atij shteti bazuar ne regjistrimin e popullsise te vitit 2011. Shqiptaret ne Malit te Zi jane Gege qe jetojne ne juglindje dhe lindje te Malit te Zi, n ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2018/37

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, i njohur si Cristiano Ronaldo, eshte nje futbollist profesionist portugez i cili luan me klubin italian Juventus F.C., dhe me Kombetaren portugeze. Ai eshte nje sulmues dhe kapiten ne ekipin kombetar. Qe nga m ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/26

Rrajca eshte zona e mbrojtur e cila ndodhet ne rrethin e Librazhdit. Format glaciale ku gjendet Rrajca jane te vendosura ne shpatin verior e lindor te malit te Shebenikut ku gjendet kompleksi i cirqeve akullnajore te Rrajces. Ne kete cirk akullna ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/41

Molla eshte nje peme qe jepe fruta me shije te ndryshme varesisht nga lloji i saj. Frutat e saj perdoren per ushqim dhe si produkt dhe gjysme produkt ne industri dhe kuzhine. Molla eshte fryt pomaceous e peme molle, specie Malus domestica ne fami ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/24

Qyteti liqenor i Belshit ndodhet ne Pllaja e Dumrese, i njohur ne antikitet me emrin e Princit Belson kurse rajoni me termin Dumrea ose Duam - re dhe eshte krahine turistike per numrin e liqeneve mbi 80. Pallaja e Dumrese ndodhet ne rrethin e Elb ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/36

Lapsi nuk ka te beje me gjithe kete. eshte vetem per te shkruar." "Une jam si nje laps i vogel ne doren e Atit, asgje me shume. Ai eshte i vetmi qe mendon. Eshte Ai qe shkruan. Anjeze Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nene Tereza lindi ne Shkup me 26 g ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/31

Xhamia e Ethem Beut, eshte nje xhami e permasave familjare e ndertuar ne qytetin e Tiranes ne Shqiperi nga Mulla Beu, nga Petrela, rreth fundit te shekullit te tetembedhjete. Mbi deren e pare te xhamise edhe sot e kesaj dite gjendet nje rrase, ne ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/38

Shega eshte nje peme e vogel gjetherenese, frytet se ciles kane nje leng te embel dhe me arome te veçante. Lloji me i mire i sheges eshte ajo me e lengshme dhe me ngjyre te kuqe te forte dhe me lekure te holle. Rritet deri ne 5 m lartesi dhe gjer ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/50

Mjalti e pengon zhvillimin e baktereve, te cilat shkaktojne shume semundje. Sheron plage, infeksione te fytit, kallje te ndryshme; permiresimin e tensionit, rruazave te gjakut, problemet ne organet e brendshme, bronkialeve, infeksioneve te zorrev ...

Wikipedia:Mirëbesimi

Supozimi i mirebesimit eshte nje parim themelor ne Wikipedia. Supozohet se redaktimet dhe komentet e redaktoreve jane bere ne mirebesim. Shumica e njerezve perpiqen te ndihmojne projektin, jo ta demtojne ate. Nese kjo nuk do te ishte e vertete, n ...

Wikipedia:Faqja e përdoruesit

Faqet e perdoruesit jane faqet ne hapesirat Perdoruesi dhe Perdoruesit diskutim, dhe jane te dobishme per te ndimuar dhe organizuar punen qe perdoruesit bejne ne Wikipedia, dhe duke lehtesuar bashkeveprimin dhe shkembimin mes perdoruesve. Faqet e ...

Wikipedia:WikiProjekti Franca

Se pari rekomandoj qe perdoruesit te cilet kane deshire te marrin pjese te kene njohuri per te krijuar artikuj, se si perdoren stampat, kategorite, referencat. Kontrolloni tekstin dhe fushat e Stampes nese ka ndonje pjese te pa-perkthyer, duhet t ...

Wikipedia:Politikë e bllokimit

Bllokimi eshte nje funksionalitet teknik i software-it per te mbrojtur Wikipedine nga perdoruesit qe e demtojne ate. Perdorimi i bllokimit i eshte deleguar administratoreve sipas normave te vendosura nga komuniteti. Administruesit e projektit mun ...

Wikipedia:Takime/Editathoni i Monumenteve të Kosovës

Pergjate viteve gjate garave Wiki Loves Monuments jane mbledhur me mijera fota te monumenteve. Njekohesisht, ekzitojne disa burime tjera dhe sistemet si Wikidata te cilat mundesojne krijimin dhe pasurimin e artikujve ne Wikipedia per monumentet e ...

Wikipedia:WikiProjekti Spanja

324 Qarqet e Spanjes secila province ndahet ne Comarcas/Qark/Rreth U be! Duhet te krijohen artikuj per 2278 nga gjithsej 8.122 Komunat e Spanjes komuna eshte niveli me i ulet qeverises

Wikipedia:Faqe e mbrojtur

Pothuajse te gjitha faqet e Wikipedias jane te lira dhe kushdo mund ti redaktoje. Faqet e mbrojtura nga redaktimi mund te redaktohen vetem nga nje administrues dhe faqet e mbrojtura nga zhvendosja mund te zhvendosen vetem nga nje administrues. Li ...

Wikipedia:Takime/WikiProjekti Gratë - Maratonë redaktimi në Wikipedia

Wikiprojekti Grate i dedikohet redaktimit ne Wikipedian Shqip te temave rreth biografive te jetes se grave apo ceshtjeve te tjera qe lidhen me to. Ky projekt kerkon te krijoje nje mjedis te pershtatshem per pjesemarrjen e grave ne hapesiren e Wik ...

Wikipedia:Variabla

Per varablat e programit operues shiko Wikipedia:Variablat e programit operues Variablat ne Wikipedia jane njato terme tek kutizat pase barazimitt te cilave duhet shkruar diça. Perndyshe ato jane te njejta sikurse ne literaturat shkollore. Veprim ...

Wikipedia:Projekti Biografi/Stampat

Eshte nje stamp e lehte per tu perdorur dhe jane disa stampa te lidhura ne mes veti. Keto dy kutiza kane per qellim krijimin e nje Leternjoftimi dhe per mbledhjen te dhenave per perpuni te metutjeshem. Keteogorizimi i Bioagrife te personave perde ...

Wikipedia:Drejtshkrim

Sot pata nje takim me te gjithe studentet e fakultetit te arteve. Ti je ne pike te hallit per vete, di mesosh drejtshkrim te tjereve. Meqe ra fjala, ne shqipen e sotme "te" shume shpesh po bie, gje qe reflektohet ne "gabimin" tim drejtshkrimor.

Wikipedia:Projekti Aeroporte

Ky projekt sherben per te kordinuar punen gjate redaktimit te artikujve qe kane te bejne me Aeroportet. Tani per tani gjendet nje stamp paksa e komplikuar me shenime te cilat nuk jemi ne gjendje te i mbledhim. per kete nevojitet thjeshtimi i stam ...

Wikipedia:Orendi i Fushës redaktuese

Orendi i Fushes redaktuese eshte radhe e organizuar ne te cilen jane te paraqitura ne nje shirit simbolet e lidhjeve qe sherbejne si mjete ndihmese gjate redaktimit ne Wikipedia:Fusha e redaktimit. Perndryshe nese shikoni gjate redaktimit mbi ram ...

Wikipedia:Kuvendi

Ne javet ne vazhdim rubrika e" Bashkepunimi i javes” paraqet nje interes te vecante per t’u vizituar, sepse ju mund te rishikoni dhe strukturoni artikuj rreth dy temave: Dita e Sulltan Novruzit dhe Kafshet e egra qe ne vizitojme ne kopsht zoologj ...

Wikipedia:WikiProjekti Studenti&Wikipedia/Crregullimet fobike

Vendos permbajtjen e materialt ne vazhdim.  Kuptimi I pergjithshem Te githe njerezit kane frike. Ky nuk eshte nje problem pasi me kalimin e rrezikut kalon edhe frika. Por kur rreziku kalon dhe frika nuk justifikohet realisht nga rreziku qe e ka ...

Wikipedia:Teknologji

Ky projekt eshte per qasje ne informacione qe jane me prapavije teknike rreth programimit ne projektin e Wikipedias shqip, si dhe mjeteve/veglave te tjera ndihmese.

Wikipedia:Kujdestari i artikujve/Krijo artikull

Themeluesit e klasicizmit muzikor jane: Franc Jozef, Volfgang Amadeus Mocart dhe ludving Van Betoven. Klasicizmi fillon ne Itali dhe me pas u perhap ne Europe. 2 veprimtaret me te njohur te letersise kane qene Dante Aigeri dhe Kmedine Hynore. Ne ...

Wikipedia:Çmimet/2018

Liridon: faqja e perdoruesit me e mirembajtur. - Βατο diskutimet 5 mars 2019 13:17 CET

Wikipedia:Politikat dhe udhëzimet

Politikat dhe udhezimet e Wikipedias jane zhvilluar nga komuniteti per te pershkruar praktikat me te mira, per te sqaruar parimet, zgjidhjen e konflikteve, dhe per te çuar me tej qellimin tone per te krijuar nje enciklopedi te lire te besueshme. ...

Wikipedia:Licenca GNU për Dokumentim të Lirë (1.1)

Licenca GNU per Dokumentim te Lire Version 1.1, mars 2000 Copyright C 2000 Free Software Foundation, Inc. 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307 USA Kujtdo i lejohet te kopjoje dhe te shperndaje kopje verbatim te ketij dokumenti licens ...

Wikipedia:Kopjimi i tekstit nga burimet e tjera

Ne pothuajse te gjitha rastet, ju nuk mund te kopjoni tekstin nga burime te tjera ne Wikipedia. Veprimi i tille eshte nje shkelje te drejtave te autorit dhe mund te perbeje plagjiature. Gjithmone shkruaje artikullin me fjalet tuaja dhe cito burim ...

Wikipedia:Kontrolluesit e adresave IP/kandidimet

Euriditi diskutim kontribute) PER -- Planeti diskutimet 31 tetor 2013 06:25 CET PER - Arsyetimin tim e kam shpjeguar me lart PER --Olsi diskutimet 8 tetor 2013 22:29 CEST PER - Visi90 diskutimet 10 maj 2013 17:25 CEST Kemi nevoje edhe per nje kon ...

Wikipedia:Administratorë të ndërfaqes

Administratoret e nderfaqes jane perdoruesit e vetem me aftesine per te redaktuar sitewide CSS dhe JS, dhe faqet personale te CSS/JS te perdoruesve te tjere. faqet JS dhe CSS ekzekutohen nga shfletuesi i redaktoreve dhe lexuesve te wiki-t si kod, ...

Wikipedia:Wiki Loves Maps

Projekti Wiki Loves Maps ka si qellim permiresimin e informacionit te gjeolokacionit te artikujve ne SQ Wikipedia dhe te gjeoinformacionit ne artikuj rreth Shqiperise ne Wikipedia ne gjuhe te tjera.