ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 401

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Dhimitër Shuteriqi

Krahasoh!!! Kanget e rinise se pare 1935 Fyelli i Marisiasit 1963 Kange 1936 Autore dhe tekste 1977 Shkrimet shqipe ne vitet 1332-1850 1976 Mbi Barletin dhe shkrime te tjera 1979 Kur rendte hena neper re 1982 Nje mal me kenge 1975 Vershimet e ves ...

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Zija Çela

Krahasoh!!! Nje vere pa lamtumire - roman 1979 Shtepija e lepujve - dram 1990 Nje fjale me lejen e zotit 1995 Mali i tejdukshem - roman 1989 Tregime te zgjedhura - roman 1987 Monedha e dashurise 1995 Eklips dhe proza tjera - roman 1987 Gjaku i da ...

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Bardhyl Londo

Drita e mesnates - tregime 1974 Gjurme ne trotuar - roman 1977 Uhezime per kapercimin e detit - roman 1984 Portali i perendive te fyera - roman 1980 Moti i madh - roman 1981

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Ali Aliu

Teoria e Letersise 1984 Kritika 1980 Don Kishoti ne mesin e shqiptarve ese 1996 Kerkime ese dhe kritika 1970 Antologjia e poezise bashkekohore shqiptare 2000 Studime Letrare 1982 Reflekse Letrare ese 1996

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Besnik Mustafaj

Krahasoh!!! Veprat e tij jane te botuara ne shume gjuhe si shqip, frengjisht, anglisht, gjermanisht, italisht, greqisht etj. Ka fituar çmimin Mesdhetar per letersi me librin e tij "Daullja prej letre" ne 1998. Vera pa kthim 1989 Shqiperia, midis ...

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Zef Serembe

Krahasoh!!! "Vjersha" - 1926 ne Milano nga nipi i tij Cosmo Kozmo Serembe Sonetti vari Soneta te ndryshme Napoli 189? Poesie italiane e canti originali tradotti dall`àlbanese Poezi italiane e kenge origjinale te perkthyera nga shqipja, Kozence 18 ...

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Koçi Petriti

Krahasoh!!! Poezia shqipe Lulekuqe Prishtine, 1981 Lirikat e majit Tirane, 1962 Te dashurova ty Tirane, 1988 Albumi i lirikave Tirane, 2004 Ne poetiken e Martin Camajt Tirane, 1997 Perseri ne udhe Tirane, 1867 Lirikat e majit Tirane, 2002, riboti ...

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Ali Podrimja

Harakiri, 1999 Thirrje, 1961 Dhimbe e bukur, 1967) Hija e tokes, 1960 Sampo, 1969 Torzo, 1971 Lum lumi, 1982 Shamijat e pershendetjeve, 1963 Buzeqeshje ne kafaz

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Bashkim Hoxha

"Ground Zero" "Mot i keq per dashuri" "Qyteti pa dashuri" "Kenge dashurie dhe korba" "Mbreti i Veses" "Nje lolo dhe nje mbret" "Lakuriq" "Une dhe Mefistofeli" drame "Hotel Ballkan" "Njeriu tjeter" "Deshmitari i Shkretetires" "Fjale te ndyra dashu ...

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Betim Muço

Krahasoh!!! Hiroshima jashte meje 1995 Mall per njerez 1989 Tregime 1978 Ditelindja e kenges 1983 Kokrra gruri 1978 Sirtaret 1999 Karusel 1997 Tempujt e mosharrimit 1990 Eshte se çna eshte 1984 Ne udhen time 1988 Endrrat e femijeve 1989 Penda e p ...

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Dionis Bubani

Krahasoh!!! "Ujku te dentisti", "Nje aventure ne Tirane", "Shaka tragjike te jetes sime", "Papagalli ne dogane", "Urgjent, sekret dhe rezervat", "Pazar i mbare", "Çeshtje personale", "Poezia shqipe", "Kerriçi prej floriri", te tjera. "Biçikleta m ...

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Fatos Kongoli

Krahasoh!!! "Kufoma" 1994, "Te porta e shen Pjetrit" 2005 "I humburi" 1992, "Lekura e qenit" 2003, "Ne te tre" 1985, "Karuseli" 1990, "Endrra e Damokleut" 2001, Jete ne nje kuti shkrepesesh, roman, 2007, "Dragoi i fildishte" 1999,

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Ismail Kadare

Krahasoh!!! Shqiperi - 1995 Shekulli im - 1961 Ra ky mort e u pame - ditar per Kosoven, artikuj, letra - 2000 Prilli i thyer - 1980 Motive me diell - 1968 Gjakftohesia - permbledhje novelash - 1980 Vepra Letrare - 1981-1989 Breznite e Hankonateve ...

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Murat Isaku

Krahasoh!!! Damkat 1986 Gersheti 1978 Flaka e vonar 1973 Etje 1982 Plaget 1975 Buzeqeshjet e mesdites 1963 Blana 1982 Unaza e djerrines 1971 Sheshtina 1982 Shtjella 1989 Dielli e din rrugen e vet 1965 Zani i malit 1960 Drithmat 1975

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Petro Marko

Krahasoh!!! Ara ne mal Vepra autobiografike Hasta la vista 1958 Rete dhe guret Shpella e pirateve Nata e Ustikes 1989 Qyteti i fundit 1960 Nje emer ne kater rruge Interviste me vetvehten

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Dhimitër Xhuvani

Krahasoh!!! Zgjimi i Nebi Surrelit 1976 Perseri ne kembe 1970 Fan Smajli 1971 Midis dy neteve 1962 Kambanat e fundit 1958 Do te jetojme ndryshe 1979 Bota ime 1984 Vdekja e zotit Kaloti 1981 Tuneli 1966

Wikipedia:Projekti Lista/Libra/Autori/Papa Kristo Negovani

Krahasoh!!! Pershtatjet e fabulave te Ezopit dhe te La Fontenit dhe poezia e tij didaktike me fryme patriotike e edukative u drejtoheshin kryesisht femijeve. Ato paraqesin kryesisht interes historik dhe mund te themi se nuk dallohen per ndonje vl ...

Wikipedia:Botët

Robotat ose me shkurt bot, jane proçese automatike qe bashkveprojne me Wikipedine si te ishin redaktues njerezor. Jeni te lutur te lexoni udhezimet perpara se te projektoni dhe implementoni, te nisni, nje rrobote ne Wikipedia.

Wikipedia:Shqueshmëria e shkrimtarëve dhe librave

Kjo faqe pershkruan kriteret qe duhet te ndiqen ne editimin e zerave te Wikipedias per shkrimtaret dhe librat, qofshin ato letersi artistike apo eseiste.

Wikipedia:Titujt e artikujve

Titulli i artikullit eshte nje fjale e vetme, disa fjale se bashku, ose nje fjali qe tregon se per çfare ben fjale artikulli te cilit i perket. Ne pergjithesi, titulli duhet te jete i shkurter, i qarte, pa pershkrime te teperta dhe te mos bie nde ...

Wikipedia:Espacio de nombres Wikipedia

Ata kane paraqitur si nje sukses ate qe eshte deshtimi i qeverise Generalitat katalanas dhe partise se saj. Dy nga tre katalanasit, te miturit nen moshe dhe te huajt, i kane injoruar ato. Me 9 nentor, i njohur si 9-N, 2.344.828 njerez - mbi moshe ...

Wikipedia:Redaktimi i një faqeje

Wikipedia eshte nje wiki, qe do te thote se çdokush mund te redaktoje çdo faqe te pambrojtur dhe te permiresoje artikuj menjehere per te gjithe lexuesit. Ju nuk duhet te regjistrohen per te bere kete. Çdokush qe ka redaktuar njihet si "Wikipedian ...

Wikipedia:Botët/Kërkesë për miratim/OlsiBot

Besoj se roboti duhet zhbllokuar per te pare si punon, ne faqen Wikipedia:Botet shkruan Please make about 30 edits so we can see how the bot runs. Thanks. eagle al "I zoti i robotit ka per detyre te provoje se bot-i: eshte i pademshem eshte i dob ...

Wikipedia:WikiProjekti Studenti&Wikipedia/ Musa a.s

Profeti Musa a.s eshte heroi qe gjate gjithe jetes se tij, qendroi perkrah njerezve te vobekte. Padyshim qe per kete ka fituar simpatine dhe dashurine e tyre. Kushdo qe e do lirine, e do dhe profetin Musa a.s, simbolin e lirise dhe te sakrifices ...

Wikipedia:Wikimedia-Commons-guida

Wikimedia Commons eshte platforma e cila ruan ne forme digjitale shumicen e materialeve fotografike, video dhe audio te perdorura nga Wikipedia. Ajo eshte nje permbledhje ne materiale multimediale e njohurise boterore, te lira per tu aksesuar dhe ...

Wikipedia:Artikuj për shqyrtim/Jeta dhe veprimtaria e Z.Kadri Morinaj.

Jeta dhe veprimtaria e Z.Kadri Morinaj eshte. U lind ne qytetin e Kukesit, me 9 Shkurt 1964. Natyre me ambicie dhe iniciative, Z. Kadri Morinaj ka nisur rrugen e sipermarrjes ne vitin 1990 me kompanine Euroalba. Me pas ai pronesoi nje prej ambien ...

Wikipedia:Përdorni pikëpamje neutrale

Kontesti i pikepamjes neutrale,eshte e kunderta e anshmerise tendecioze, te perdorueseve ne hartimin e nje artikulli.Cdo shkrim duhet te kete nje permbajte objektive,elastike dhe serioze ne shprehin e burimit te informacionit.Shkruesi duhet te pe ...

Wikipedia:WikiProjekti Islami

Misioni i WikiProjektit Islami eshte te siguroj qe artikujt te lidhur me Islamin ne Wikipedia te jene te shkruar ne stil enciklopedic, ne pikepamje neutrale dhe jo-sektare, duke perdorur burime te verifikuara.

Wikipedia:WikiProjekti Mirëmbajtja

Faqe te palidhura 3.561 Artikuj te perkthyer automatikisht. 0 Faqe me pikepamje jo neutrale 130 Wikipedia:Pastrimi - Artikuj qe kane nevoje per pastrim Artikuj ne gjuhe te huaj 66 Hulumtim vetjak 2 Artikuj per permiresim 2.360 Kontrollim burimi 5 ...

Wikipedia:Dhjetë Rregulla të Thjeshta për Editimin e Wikipedias

Wikipedia eshte enciklopedia me e sukseshme ne internet. Eshte koleksioni me i madh i dijes i mbledhur ndonjehere, dhe sigurisht me i lehti per qasje. Wikipedia mund te editohet nga cdokush me qasje ne Internet, por a ofron informacion te besuesh ...

Wikipedia:Udhëzues kategorizimi

Ne Wikipedian ne gjuhen shqipe kategorizimi i artikujve bazohet ne nje rregull te thjeshtezuar, ku kategorite formohen duke perdorur njejesin ose shumesin e pashquar. Kategorizimi behet thjeshte duke vendosur kodin editues ne artikullin qe duam t ...

Wikipedia:Projekti Kategori

Projekti Kategori eshte nje faqe-projekt, e cila eshte propozuar nga administratori per te pasur nje ide me te qarte mbi organizimin dhe vendosjen e kategorive ne Wikipedia. Duke krijuar nje faqe baze per Kategorite kryesore do te behet e mundur ...

Wikipedia:WikiProjekti Women in Red

Ky Wikiprojekt kerkon te krijoje nje mjedis te pershtatshem per pjesemarrjen e grave ne hapesiren e Wikipedias. Ne Wikipedia ne kemi nje hendek gjinor shume te madh qe ndikon ne menyre te pashmangshme mbi permbajtjen e artikujve. Objektivi i Wiki ...

Wikipedia:Lajmërime

Ke per te bere nje lajmerim te rendesishem per Wikipedian? Beje! N.q.s. lajmerimi i juaj mund ti interesohet tere projektit jo vetem atij Shqiptar, atehere vendosni nje kopje te lajmerimit tek faqja "Wikimedia Lajme" e diskutimit shume-gjuhesh.

Wikipedia:Ri-kategorizime

Duhet zhvendosur sepse ka me shume se nje vit, por smund te kategorizohen te gjitha vitet se ato skane mbarim. Dori | Diskuto 2006 Janar 7 00:08 UTC Eshte bere. Dori | Diskuto 2006 Janar 7 05:27 UTC

Wikipedia:Foto pa licencë të caktuar

Ketu eshte lista e fotove pa lisence te caktuar te cilat do te grisen ose per te cilat do te gjendet zgjedhje e caktuar zevendesuese ose do ti gjendet lisenca. P.S. Fotografite e ngarkuara me pare akoma jan duke u rishikuar. Shih ketu tegjitha fo ...

Wikipedia:WikiProjekti Jordania

Mire se vini ne WikiProjektin per Jordanine, nje WikiProjekt qe synon krijimin dhe permiresimin e artikujve ne Wikipedia rreth Jordanise dhe te nxise nje fryme bashkepunimi mes Wikipedianeve. Nese ju doni te merrni pjese, mjafton vetem te shtoni ...

Wikipedia:Citim i duhur

Lidhja "citim i duhur" qe ju sapo ndoqet u vendos atje sepse nje redaktor Wikipedian ndjen qe thenia/deklarata e meparshme ka nevoje per burim informacioni ne linje. Ne qofte se ju mund te jepni nje burim informacioni te vlefshem, jeni te lutur t ...

Wikipedia:Wiki Weekend Tirana 2018

Wiki Weekend ose pak me shqip Fundjava e Wikimedias, eshte nje ngjarje vjetore e organizuar per here te pare ne Shqiperi ne vitin 2014. Ky aktivitet mbledh se bashku nje audience te moshave dhe interesave te ndryshem. Edicioni i vitit 2018 organi ...

Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2020 Shqipëria

Wikimedia CEE Spring 2020 eshte nje ngjarje e organizuar nga Wikipedianet nga rajoni i Evropes Qendrore dhe Lindore me qellim per te mbeshtetur krijimin e artikujve ne lidhje me çdo vend ne rajon dhe ne çdo Wikipedia ne rajon. Ne kohet bashkekoho ...

Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2020 Kosova

Wikimedia CEE Spring 2020 eshte nje ngjarje e organizuar nga Wikipedianet nga rajoni i Evropes Qendrore dhe Lindore me qellim per te mbeshtetur krijimin e artikujve ne lidhje me çdo vend ne rajon dhe ne çdo Wikipedia ne rajon. Ne kohet bashkekoho ...

Wikipedia:WikiProjekti Islanda

Mire se vini ne WikiProjektin per Islanden, nje WikiProjekt qe synon krijimin dhe permiresimin e artikujve ne Wikipedia lidhur me Islanden dhe te nxise nje fryme bashkepunimi mes Wikipedianeve. Nese ju doni te merrni pjese, vetem te shtoni emrin ...

Wikipedia:Wiki Weekend Tirana 2017

Wiki Weekend ose pak me shqip Fundjava e Wikimedias, eshte nje ngjarje vjetore e organizuar per here te pare ne Shqiperi ne vitin 2014. Aktualisht eshte aktiviteti me i madh i Wikimedianeve ne Shqiperi dhe mbledh nje audience te moshave dhe inter ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/10/2012

Fterra shtrihet ne jug-jug-perendim te Kurveleshit. Gjatesia maksimale e territorit te saj eshte rreth 11 km me orientim VP-JL dhe gjeresia maksimale 4.4 km, me gjeresi mesatare rreth 3.6 km. Siperfaqja e pergjithshme e territorit te fshatit Fter ...

Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2018 Shqipëria

Wikimedia CEE Spring 2018 eshte nje ngjarje e organizuar nga Wikipedianet nga rajoni i Evropes Qendrore dhe Lindore me qellim per te mbeshtetur krijimin e artikujve ne lidhje me çdo vend ne rajon dhe ne çdo Wikipedia ne rajon. Ne kohet bashkekoho ...

Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2018 Kosova

Wikimedia CEE Spring 2018 eshte nje ngjarje e organizuar nga Wikipedianet nga rajoni i Evropes Qendrore dhe Lindore me qellim per te mbeshtetur krijimin e artikujve ne lidhje me çdo vend ne rajon dhe ne çdo Wikipedia ne rajon. Ne kohet bashkekoho ...

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2016/34

Ne fizike, nje orbite eshte rruga e lakuar gravitacionale e nje objekti rreth nje pike ne hapesire, per shembull orbita e nje planeti rreth nje ylli ose nje satelit natyror rreth nje planeti. Orbitat e planeteve jane zakonisht eliptike, dhe masa ...

Wikipedia:Takime/Wikimedia diversity editathon

Informacioni rreth biografive te vajzave/ grave dhe rreth komunitetit LGBT eshte shume i varfer ne gjuhen Shqipe. Diten e shtune zhvillohet nje edit a thone rreth diversitetit ne projektet e Wikimedias, pikerisht per te rregulluar kete informacio ...

Wikipedia:Takime

Kjo faqe perdoret per te organizuar dhe koordinuar takimet lokale dhe rajonale te Wikipedianeve, ndersa detaje te plota rreth organizimeve ndodhen ne nen-faqet perkatese.

Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2016

Wikimedia CEE Spring 2016 eshte nje ngjarje e organizuar nga Wikipedianet nga rajoni i Evropes Qendrore dhe Lindore me qellim per te mbeshtetur krijimin e artikujve ne lidhje me çdo vend ne rajon dhe ne çdo Wikipedia ne rajon. Ne kohet bashkekoho ...