ⓘ Kupa e Republikës 1985-86. Statistika te Kupes se Republikes ne sezonin 1985-86. Ky ishte edicioni i 34te i Kupes ne Shqiperi. Nisi ne gusht, 1985 me Turin e Pa ..

                                     

ⓘ Kupa e Republikës 1985-86

Statistika te Kupes se Republikes ne sezonin 1985-86.

Ky ishte edicioni i 34te i Kupes ne Shqiperi. Nisi ne gusht, 1985 me Turin e Pare dhe perfundoi ne maj, 1986 me ndeshjen Finale.

KF Flamurtari ishin fitues ne fuqi, pasi fituan Kupen e tyre te 1re edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Tirana. Ndeshjet u luajten me sistem dy takimesh eliminatore. Nese rezultati i pergjithshem i te dyja ndeshjeve ishte i barabarte, fituesi vendosej me kohe shtese dhe me pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupes kualifikohen per ne turin e 1re te edicionit 1986-87 te Kupes UEFA.

Sezoni i kaluar: 1984-85. Sezoni i rradhes: 1986-87.