ⓘ Ajet Sopi Bllata ishte patriot shqiptar dhe Kachak nga Jabllanica, Vilayet i Kosoves, prane Gallapi, Buci. Ai ishte nga familja Ahmet Sopi. Ne moshen 17-vjeçare ..

                                     

ⓘ Ajet Sopi Bllata

Ajet Sopi Bllata ishte patriot shqiptar dhe Kachak nga Jabllanica, Vilayet i Kosoves, prane Gallapi, Buci. Ai ishte nga familja Ahmet Sopi. Ne moshen 17-vjeçare, ai u be figure e rendesishme per fshatin dhe komunitetin e tij. Kur Kongresi i Berlinit favorizoi Serbine, fshati Sopis, i vendosur afer kufirit me Serbine, u sulmua nga serbet. Duke qene ne numer me te madh, ata u debuan dhe fshataret lane gjithçka prapa. Megjithate ne rrugen e tyre familja Sopis kuptoi se ata kishin harruar nje femije te quajtur Zeqir ne djep gjate panikut. Sopi vendosi te kthehej ne fshat dhe te merrte nje femije. Kur u kthye ne shtepi, ai pa qe ishte vendosur ne zjarr dhe serbet po plaçkitnin. Ai arriti te hyje brenda flakeve, duke e terhequr femijen dhe pastaj duke ikur nga skena. Kur serbet e pane ate, ata hapen zjarr tek ai tek i cili Sopi u kthye ne zjarr. Sopi, i cili kishte humbur familjen e tij, ndoqi gjurmet e tyre dhe u zotua te mos harroje kurre ate qe kishin bere serbet. Sopi luftoi si Kachak per shume vite kunder serbeve se bashku me Idris Seferin derisa ai u debua nga çetniket ne Turqi. Perfundimisht ai u shperngul ne Shqiperi ku u vra nga dy fshatare te cilet ishin paguar nga autoritetet serbe.

jete Ndersa familja udhetoi ne fshatin Topançi, afer Gjilanit, ne ditet moderne te komunes se Dardanit, ata kishin veshtiresi ne ngritjen e nje shtepie te re. Edhe pse rajoni ishte nen administrimin serb, ata punonin ne tokat. Sopi, pasi e siguroi familjen e tij, vazhdoi te takohej me Vesel Kosovice dhe Idris Seferi me qellim qe te vazhdonte luften e tij patriotike. Ndersa vazhdonin, takuan rajone te sulmuara nga serbet, komandanti ishte Stojan Domoroc, i cili urdheroi mizorite. Ai vodhi bagetite e shqiptareve, te cilet e zemeruan Sopin dhe ai vazhdoi te ktheje kafshet qe serbet tani kishin vjedhur. Sopi kerkoi qe serbet te paguajne shpenzimet per te cilat Sopi u perfshi ne armiqesi me serbet, por veçanerisht me Stojanin. Vesel Kosovic ishte thene nga Stojan se ai po dilte per te gjuajtur ne malet e Marec, prane liqenit Krivareka. Burrat e Stojanit, te perbere kryesisht nga shqiptaret, vazhduan ndersa kosovari dhe Sopi diskutuan se si ti hasnin ato. Sopi dhe Kosovice arriten te gjejne nje lokacion ne menyre qe ti prite ata. Sopi hapi zjarr sa me shpejt qe e pa Stojani, duke e goditur ate ne gjoks, duke e hedhur ate jashte kalit. Burrat e Stojanit, tani panik, filluan te hapnin zjarr. Ajet, megjithate, sinjalizoi me pushken e tij se nese shqiptaret vazhdonin te gjuanin me shoket e tyre shqiptare, ata gjithashtu do te takonin te njejtin fat si Stojan.

                                     

1. Kacak

Vrasja e Stojan Domorci u perhap gjeresisht ne Gallap dhe Karadak. Serbet, tani tmerruar, pane si shqiptaret vazhdonin te jetonin ne liri. Burrat e Stojanit megjithate vendosen te hakmerren per udheheqesin e tyre te vrare dhe vazhduan te gjurmojne Vesel Kosovice dhe ata e vrane ate. Ajet Sopi, tani shume i zemeruar per vdekjen e shokut te tij, vendosi ta hakmerrej ndaj tij. Sidoqofte, serbet, duke pare mundesine e tyre, vendosen ta rrethojne ate ne shtepine e tij ndersa ai flinte. Kur Ajeti u zgjua, shume i zemeruar nga masat jashte, hapi zjarr, duke vrare dy anetare serbe te ushtrive gjinore. Me pas ai vazhdoi te merrte armen duke vrare dy serbe ne malet Lugu i Thanave. Prej asaj dite, Ajeti filloi jeten e tij si Kakak. Nje nate, ndersa po udhetonte ne Rogane, prane Tyrbes, vuri re ushtaret serbe qe ruanin rrugen. Ai vazhdoi te hapte zjarr ndaj tyre duke i vrare te gjithe dhe duke u kthyer prapa. Ai u kthye ne Bllate, ku u takua me tre Kachaks te tjere: Rama, Kadria dhe Emini, edhe pse ai nuk punoi se bashku me ta. Ndersa ai u kthye ne shtepi, Sopi u martua me nje vajze nga fshati i tij. Por kur familja e vajzes mesoi se Ajeti ishte nje Kachak, ata e moren vajzen dhe ia dhane asaj dikujt tjeter, duke pasur frike se do te pesonte pasojat. Ajeti u zemerua shume nga kjo veper e pagabueshme dhe shume e zhgenjyer. Ndersa gruaja ishte duke u martuar, Ajeti e priti dhendrin, duke e vrare ate dhe nje person sekondar dhe vazhdoi te vjedhe vajzen e sapomartuar, te quajtur edhe "burrin". Familja e gruas vendosi tu hakmerret atyre. Nje kusheri i Ajetit, i quajtur Aliu, u takua me Ajetin per ta ndihmuar ate.

                                     

2. Tradheti

Masa e zemeruar, duke numeruar 30, kapi Aliun jashte shtepise se tij, ndersa Ajeti ishte brenda duke fjetur dhe ai kishte lene krahet e tij ne dollapin e gruas se tij. "Nusja". Masat hyne ne shtepi dhe kapen Ajetin dhe vazhduan ti çonin ne stacionin e afert ne Gradec. Ajeti megjithate shpeton kujdestarine. Te nesermen ne mengjes, tre burra gjinore gjejne Ajetin dhe e kapen ate. Te nesermen u lirua edhe kusheriri i tij Aliu. Armet e paragjykimeve, te cilet me pare kishin degjuar per veprimet e tij patriotike, vendosin te ulin armet kur Ajeti u tregon atyre se kush eshte ai. Ndersa i afrohen atij me cigare, Ajeti megjithate kap nje pushke nga njeri prej ushtareve dhe i kap ata me roje, duke thene:

"Sonte ju jeni dhene meshire, sepse une nuk ju mbaroj, por nese ju gjej mbrapa mbrapa, une do tju xhiroj ashtu si e qellova Stojanin dhe ata tradhtare! Merrni cigare dhe vazhdoni rruges. Nese ktheheni per te pare, une do tju gjuaj! ".

Ajeti vazhdoi ne Karadak, ku u takua me Idris Seferin per te luftuar kunder tij kunder osmaneve. Ne kete kohe, kreu i çetnikeve, Kojice Popoviç, rrembeu dy gra shqiptare. Vete Ajeti mori detyren per te terhequr dy vajzat dhe per tu hakmarre ndaj "nderit" shqiptar. Ai kerkoi komandantin çetnik dhe e vrau ate se bashku me serbe te tjere ne shtepi. Kur kthehet, ai eshte shume i shqetesuar qe shoket e tij shoke e akuzojne ate per kryerjen e krimeve te tilla si vjedhja e nje nuse dhe mbledhjen e kafsheve te tjera. Ai vazhdon te vrase akuzuesit, edhe nje here duke lene pas vdekjes. I semure nga gjithe tradheti, ai vazhdon perseri te bashkohet me Idris Seferin.

                                     

3. Refugjat

Plani serb per okupimin e Kosoves u vleresua shume nga çetniket Miladin Kollolec. Ata urdheruan Ajetin qe te rrezonte armet dhe te largohej nga fshati Bllata. Familja e tij vendosi ti binde urdhrave çetnik dhe te shkonte ne Turqi. Ne vitin 1912, gusht, Ajeti, me gruan dhe kater femijet, vendosi te ndiqte familjen per Turqine. Çetniket i ndoqen ata ne kufirin e Greqise dhe paguan biletat e tyre. Ajeti ia dorezoi komandantit pushken, arme dhe rripin e tij. Ai pastaj vazhdoi te fliste me Chentik duke thene:

"Une doja tju vrisja me kete pushke, por do ta dorezoj sot. Une kurre nuk do tju jap kete mundesi, por une do te heq dore nga kjo kohe, dhe kete here vetem.

Sipas Milosav Jelic, nje shkrimtar serb qe botoi "Kronikat e Jugut", Ajeti vendosi, me gjashte shoke te tjere, te qendronte ne Adana te Turqise. Ai ka punuar si fermer, por per shkak se nuk ka punuar kurre si nje, ai e gjeti shume te veshtire. Ne çmendurine e tij, ai vazhdoi te sulmonte qiradhenesit dhe u arrestua. Ai kerkoi qe te transferohej ne Shqiperi, i cili ishte dhene, por humbi kontaktin me familjen e tij. Ne vitin 1916 filloi nje jete te re ne Karp, afer Kavajes, ne Shqiperi.                                     

4. Vdekja

Ai filloi te punonte per te mbledhur uje per fshataret dhe u bashkua me nje grup. Ai u tha dy punonjesve te punonin per nje dite tjeter, por dy punetoret ishin vrases te cilet ishin paguar nga autoritetet serbe per te vrare Ajeti. Ata vazhdojne te qellojne ne Ajeti me pushke gjuetie. Ajeti menjehere godet pushken e tij dhe gjuan dhe vret e para dhe plagos tjetrin. I plagosur, ai vazhdon te ece neper kete livadh. Fjalet e tij te fundit ishin se "Edhe ketu ata u perpoqen te me vrasin". Ajeti vdiq ne Kavaje ne vitin 1938.